İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Şarj Dinamosu Sorunu Çözümü

Murat Birinci

Recommended Posts

Serhat Işık

Türkiye'de ne kadar bu parça?

Sıfır olanı 500 750 tl galiba

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ankaradaki Serkanın çıkmacısıyla görüşsene bi.

Mehmet abi serkan ile görüşeceğim inşallah hallederiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
49 dakika önce, Serhat Işık yazdı:

Sıfır olanı 500 750 tl galiba

Mehmet abi serkan ile görüşeceğim inşallah hallederiz

Yanına bir cetvel tutarak fotoğrafını çek, yanlış hatırlamıyorsan iki tip çıkıyor bunlar. Biri büyük biri küçük..

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Yanına bir cetvel tutarak fotoğrafını çek, yanlış hatırlamıyorsan iki tip çıkıyor bunlar. Biri büyük biri küçük..

Sen yeterki iste serkan kardeşim.ama biraz zaman ver bana.araba memlekette[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Erhan Tayar
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır yaşadığım dinamo sorununu geçtiğimiz hafta sonu Tuncay Usta'nın orada yaptığımız çalışma ile çözdüm. Sizlere de ucuz yollu çözümü anlatacağım. Ama öncesinde bu güne kadar yaptıklarımı anlatmak istiyorum. Benim gibi sorun yaşayanlara yol göstermesini umuyorum.

Arabamı aldıktan sonra kış aylarında şarj dinamosunun sabah ön ve arka rezistanslar açıldığında akü ışığı yakması ile bu sorunla tanışmış oldum. Sonrasında ilk olarak Şaşmaz sanayide önce dinamoyu revizyondan geçirdiler. Bu revizyon sırasında konjektör değişti. 350 TL verdim. Bundan iki sene önce. Sonra Londradan orijinal olduğunu sandığım bir dinamo getirttim.350 TL'da ona verdim. Ama bu dinamoda aynı şekilde, dinamo yüke binince akü lambasını yaktı ve işe yaramadı ve eski dinamoyu tekrar taktırdım. Bu şekilde uzunca bir süre kullandım. 3 ay önce İvedik sanayide arkadaş tavsiyesi üzerine bir elektrikçiye gittim. Akşama kadar kalmama rağmen iki defa dinamo söküldü takıldı ve konjektörün değişmesi gerektiği söylendi. Dinamocuya gittik. Takılacak olan konjektör üzerindeki ile aynı. Yani yan sanayi parça. Orijinal sanırım hiç bir yerde yok.Ben değiştirmeyeceğimi söyledim.Öylece kaldı.En sonunda 12.ayda Londraya gittiğimde Ebay üzerinden aşağıdaki linkteki ürünü gördüm. Alsam ne kaybederim ki dedim ve aldım. Ürünün fiyatı 20 Sterlin. O zaman bana 95 TL gibi bir rakama gelmişti.Uzun bir süre vakit olmadığından taktıramadım.

kG2MGD.png

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-MONDEO-MK3-VISTEON-ALTERNATOR-VOLTAGE-REGULATOR-1S7T10300BA-235601-/231108425971?

Ve sonunda geçtiğimiz hafta sonu Tuncay Usta'mın dükkanda dinamo söküldü ve konjektörü kendim eskisi ile değiştirip tekrar monte ettirdim. Sonuç mükemmel. daha önce yaşadığım sabah ilk çalıştırmada ki rölanti düzensizliği kayboldu. Klima, ön ve arka rezistansları açtığımda herhangi bir sorun yok. Epey bir vakit denedim. Hiç bir sorun yok.Aldığım ürün orijinal Visteon marka konjektör. Benim gibi bu sorunu yaşayanlar var ise bu parçayı bir şekilde temin edip önce bu parçayı değiştirsinler. Sorunları çözülecektir. Bu şimdiye kadar ki en ucuz çözüm yoludur. 

Paylaşıp bir nebze olsun yardımcı olabildim ise ne mutlu bana.
Murat Hocam merhaba.
Ben aracı sabahları sorunsuz çalıştırıyorum. Takribi 30 saniye sonra akü ışığı yanıyor ve ön cam rezisdansı devre dışı kalıyor.
Sorunumuz aynımı dır? Bu şekilde kullanmanın bir zararı var mı?
Aküm şu durumda şarj olup boşalıyor mu normal şekilde?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Murat Birinci
Murat Hocam merhaba.
Ben aracı sabahları sorunsuz çalıştırıyorum. Takribi 30 saniye sonra akü ışığı yanıyor ve ön cam rezisdansı devre dışı kalıyor.
Sorunumuz aynımı dır? Bu şekilde kullanmanın bir zararı var mı?
Aküm şu durumda şarj olup boşalıyor mu normal şekilde?

Evet. Aynı. Bu şekilde kullanabilirsiniz. Sadece ön cam rezistansınız çalışmaz. Sadece bu. Arada yazın klima açılınca da bazen akü ışığını yakar. Kesin çözüm konjektör değişimi. Ben bu şekilde çözdüm.

Olayın aküyle hiç bir ilgisi yok. Sadece konjektör zamanla deformasyona uğruyor. Üzerine gelen akımı olması gerektiği gibi aktaramıyor. Çıkan değerler sizi yanıltmasın. Bu durum sadece konjektör değişimi ile çözülür.

Yorum bağlantısı
Erhan Tayar

Murat Hocam sağolun, konjektörü değiştirince sorunum çözüldü [emoji4]

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Benimde konjektörü değiştirmem lazım ama burada yan sanayi dışında bulamadım. Tavsiyeniz var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Bende vardı. Ama sattım. Elimde hiç kalmadı. Belki önümüzdeki ay aldırabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Samet Düzgün

Murat hocam merhaba, konjektörden elinizde var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...