İçeriğe Yönlendir

Lazer far

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Lazer farlar, geleceğin üst sınıf far segmentini oluşturacak ve gece görüşünde çok daha artırılmış bir güvenlik sağlayacak. Led farlara göre %75 daha az hacim kaplayan laser diotları on kat fazla ışık üretebiliyor. Buna ek olarak soğutma sisteminin de yeniden tasarlanması BMW ile ortaklaşa yapılan çalışmalardan biri olmuş. Yeni geliştirilen LARP (Laser Activated Remote Phospor) ile LED uzun farda 320 metrede elde edilen aydınlanma 710 metreye çıkarılmış.

Tabii ki bu sayede sürücünün olası tehlikeleri çok daha önce farkedebilmesi sağlanmış.

Alıntı : http://www.zkw-group...aser-headlight/

post-5-0-24582600-1395143769_thumb.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Işık bu kadar güçlü olunca göz almaz mı?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
14 dakika önce, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

Işık bu kadar güçlü olunca göz almaz mı?

Bunlar genelde matrix şeklinde ve adaptif oluyor. Karşıdan gelen arabaları algılayarak onların üzerine düşen kısmı kapatıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hemmen çıkmasını buluyor ve arabalarımıza adapte ediyoruz, tabii matrix kısmı çalışmıyor ve uzunlarda Allah ne verdiyse retina yakıyoruz :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Bizim ülkemiz ve bu tip farlar.... Sonuçlarını düşünemek istemiyorum..

İnanıyorum ki; gece olan trafik kazalarının tamamı, karşıdan gelen farların göz almasından yada buna bağlı göz yorgunluklarından oluyor. Uygar ülkeler standartları koymuşlar. Farda kullanacağın aydınlatma gücü, ışık şiddeti, far açısı; hepsi belli.

Ama memlekette, standart ( yasal) ampul yerine 100 W. halojen ampul kullanan, farlar yukarı kalkık, biri bir yere diğeri bir başka yere bakan, olmadı sis farlarını da yakan, karşıdan araç geliyorken bile tenezül edip kısalara düşmeyen sürücüler varken; bu tip uygulamalar.... Düşünemiyorum.

Zaten, doğru ayarlanmış,standart (yasal) farlar, hız limitleri içerisinde (otobanlar dahil) ilerideki tehlikeyi farketme adına yeterli.

Daha ileri aydınlatsın diye, far açılarını yukarı kaldırıp, sonra bu olmadı, aydınlatma düşük kalıyor deyip ampullerin güçlerini arttırma... Aynı şeyler sis farlarlarınada yapılıyor. Daha neler neler...

Sanki aracını, babasının yolunda kullanıyor. Ya, aracını kullandığı yolun karşı şeridinden gelenler... "Bana ne yaww.. Ben önümü iyi göreyim yeter..." mi?

Teknolojik gelişmeyi, eleştirsem mi; takdir mi etsem... Yok yok, bizim memlekete bu uygulamalar ağır geliyor...

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
5 saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Bizim ülkemiz ve bu tip farlar.... Sonuçlarını düşünemek istemiyorum..

İnanıyorum ki; gece olan trafik kazalarının tamamı, karşıdan gelen farların göz almasından yada buna bağlı göz yorgunluklarından oluyor. Uygar ülkeler standartları koymuşlar. Farda kullanacağın aydınlatma gücü, ışık şiddeti, far açısı; hepsi belli.

Ama memlekette, standart ( yasal) ampul yerine 100 W. halojen ampul kullanan, farlar yukarı kalkık, biri bir yere diğeri bir başka yere bakan, olmadı sis farlarını da yakan, karşıdan araç geliyorken bile tenezül edip kısalara düşmeyen sürücüler varken; bu tip uygulamalar.... Düşünemiyorum.

Zaten, doğru ayarlanmış,standart (yasal) farlar, hız limitleri içerisinde (otobanlar dahil) ilerideki tehlikeyi farketme adına yeterli.

Daha ileri aydınlatsın diye, far açılarını yukarı kaldırıp, sonra bu olmadı, aydınlatma düşük kalıyor deyip ampullerin güçlerini arttırma... Aynı şeyler sis farlarlarınada yapılıyor. Daha neler neler...

Sanki aracını, babasının yolunda kullanıyor. Ya, aracını kullandığı yolun karşı şeridinden gelenler... "Bana ne yaww.. Ben önümü iyi göreyim yeter..." mi?

Teknolojik gelişmeyi, eleştirsem mi; takdir mi etsem... Yok yok, bizim memlekete bu uygulamalar ağır geliyor...

Evet aynen söylediklerinize katılıyorum, ne yazik ki denetimler yetersiz yoksa normal kazancı olan bir insan kaç kere ceza yiyebilir ki??  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Arkadaşlar, burası tartışma bölümü değil, makale ekleme önerisi bölümü.

Başka konu açayım ordan devam etsin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...