İçeriğe Yönlendir

Taunus - Far Sıkıntısı

İbrahim Halil Geloğlu

Recommended Posts

İbrahim Halil Geloğlu
(düzenlendi)

Aracımda önce H4 ampullu far vardı. Ben farları baska model takarak değiştirdim.  Taktıdığım farlar çift ampullu h4 ve h1 baglantısını ben yaptm. Uzun yakınca hem h1 hemde h4 ün uzunu yanıyordu. Bir süre sonra röle ısınmaya basladı.Önce ampuller tekdi şimdi çift oldu kaldırmıyor diye düşünerekten elektrikçiye gittim. Elektrikçi bir korna rölesi takalım işini görürü dedi. BEnde işimi görmesi tabi ki önemli  kaliteli bir röle takalım dedim gerek yok dedi. Neyse aradan 1 ay geçti kısalar yanmıyor uzun yanıyor aynı röleden taktım uzun kısa yanıyordu. 1 ay sonunda yine hüzran bu sefer uzunlar yanmıyor kısalar yanıyor.  Şimdi bu anlattıklarıma göre tesisatta sıkıntı olsa 1 ay beklemeden anıda röleyi takar takmaz yanar veya bozulur.  En büyük ihtimal röle kalıyor. Sizce uzun kısa  h1 h4 ampuller için nasıl bir röle kullanmalıyım. 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ayrı ayrı röle kullanmalısınız diye düşünüyorum. Tek bir röle 2 ampül için kullanılır genelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, İbrahim Halil Geloğlu yazdı:

Aracımda önce H4 ampullu far vardı. Ben farları baska model takarak değiştirdim.  Taktıdığım farlar çift ampullu h4 ve h1 baglantısını ben yaptm. Uzun yakınca hem h1 hemde h4 ün uzunu yanıyordu. Bir süre sonra röle ısınmaya basladı.Önce ampuller tekdi şimdi çift oldu kaldırmıyor diye düşünerekten elektrikçiye gittim. Elektrikçi bir korna rölesi takalım işini görürü dedi. BEnde işimi görmesi tabi ki önemli  kaliteli bir röle takalım dedim gerek yok dedi. Neyse aradan 1 ay geçti kısalar yanmıyor uzun yanıyor aynı röleden taktım uzun kısa yanıyordu. 1 ay sonunda yine hüzran bu sefer uzunlar yanmıyor kısalar yanıyor.  Şimdi bu anlattıklarıma göre tesisatta sıkıntı olsa 1 ay beklemeden anıda röleyi takar takmaz yanar veya bozulur.  En büyük ihtimal röle kalıyor. Sizce uzun kısa  h1 h4 ampuller için nasıl bir röle kullanmalıyım. 

Konunuzu doğru bölüme taşıdım.

Uzun farınızın tesisatı bu yükü kaldırmıyor muhtemelen. Ben olsam h1'lere ayrı bir elektrik hattı çekerim aküden ve röle ile h4'lerden tetik alıp yakarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Konunuzu doğru bölüme taşıdım.

Uzun farınızın tesisatı bu yükü kaldırmıyor muhtemelen. Ben olsam h1'lere ayrı bir elektrik hattı çekerim aküden ve röle ile h4'lerden tetik alıp yakarım.

Bende öyle tahmin ediyorum ama elektrikçi yanlış mı yönlendirdi. Röle kaldırımı diye hatırlatmama rağmen kafası basmadı mı? Daha doğrusu sorunu söylüyorsun hangi parçanın ne işe yaradığını bilmeyen ustalarımız var. Peki hangi röleyi kullanmam lazım önerileriniz var mı. Büyük bir ihtimal röle çıkış devreleride farklı olucak. Birde şema olsa keşke.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 dakika önce, İbrahim Halil Geloğlu yazdı:

Bende öyle tahmin ediyorum ama elektrikçi yanlış mı yönlendirdi. Röle kaldırımı diye hatırlatmama rağmen kafası basmadı mı? Daha doğrusu sorunu söylüyorsun hangi parçanın ne işe yaradığını bilmeyen ustalarımız var. Peki hangi röleyi kullanmam lazım önerileriniz var mı. Büyük bir ihtimal röle çıkış devreleride farklı olucak. Birde şema olsa keşke.

Bunu en iyi @Servet Aydın abi bilir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geldim :)

İbrahim, H4 uzunlar ile harici H1 uzunlar paralel mi bağlı?
H4 uzunlardan ilave röle için sadece tetik mi alındı?
Harici röle aküden direk hat ile çekilerek sadece H1 uzunlar mı bağlı yoksa H4 uzunlar, onlarda aynı harici röleyi mi bağlı?

Ne yapıldı bilelim gerisi kolay. Normalde 20 amperlik röle elini kolunu sallaya sallaya çalışır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
On 21.02.2017 at 18:57, Servet Aydın yazdı:

Geldim :)

İbrahim, H4 uzunlar ile harici H1 uzunlar paralel mi bağlı?
H4 uzunlardan ilave röle için sadece tetik mi alındı?
Harici röle aküden direk hat ile çekilerek sadece H1 uzunlar mı bağlı yoksa H4 uzunlar, onlarda aynı harici röleyi mi bağlı?

Ne yapıldı bilelim gerisi kolay. Normalde 20 amperlik röle elini kolunu sallaya sallaya çalışır

Servet abi açıklamaların için tesekkür ederim. Yazıyı yeni gördüm özür dilerim.  Cumartesi günü motorsiklet elektrikçisi bi arkadasla beraber taktık. 160 amper yazıyor gerçek değerimi bilmiyorum.  

h4 ve H1 paralel bağlı. Tesisatta önce 2 tane 40 amper lik 1 uzun 1 kısa için röle kullanmışlar. Bizde ikisini iptal edip tek bir röle ile bagladık. Şimdilik sıkıntı yok.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yakınca çift flaman 2 ampulün zevkini bilir misin? zamane ledine de benzemez. uzunda çift h4 yakardım  :vampir:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Savaş Bayrak

merhaba anladığım kadarıyla pako far yaptın bosch yada hella marka 40 amperlik role kullan farların bağlantılarında kaliteli parça önemli benimde 1.6 gt var orjinal rolesi üzerinde gece gündüz farım açık . Ayrıca oto elektrikçiyim

On ‎28‎.‎2‎.‎2017 at 22:42, Serkan Toker yazdı:

H4 ampül yerine h7 kullanılsa? Gerek var mı iki tane uzun ampüle?

h 7 yeni nesil araçlarda varbizim araçlara uymaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...