İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Sync 3

Murat Ersel

Recommended Posts

Murat Ersel

Herkese merhaba, 

2016 Eylül üretimi Style paket Mondeo satın aldım, araç Sync 3 ile geldi, Apple CarPlay i kullandım Navigasyon iyi çalıştı, ancak ülke kısıtlamaları nedeni ile Sİri den randıman alamadım, ikinci hattım Android telefon ile Android Auto yu indirmeyi denedim indiremedim, Türkiye de kullanılamıyor ifadesi çıktı. VPN değiştirdim ancak başarılı olamadım. 

Sizlere iki sorum olacak;

1. Android Auto yu Sync 3 platformunda kullanan var mı? Nasıl başardınız? Başaran yoksa Ford Europe ya da Google ile yazışmak lazım sanırım, bunu deneyen oldu mu?

2. Sync 3 uyumlu geri görüş kamerası ekletmek mümkün mü, servis ellerindeki cihazın Sync 2 olduğunu söyleyerek işlemi yapmadı ayrıca istenen 2700 TL ek masraf da söz konusu idi.

Sync 3 şimdilik beni Navi derdinden kurtardı.. Teşekkürler Sync 3..

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

ANDROID Auto, 5,0 Lolıpop veya daha üst bir donanımı çalıştıran Android akıllı telefonlarla uyumludur.

Telefonunuzun güncel sürümü nedir  kontrol ederek uyumlu hale getirebileceğiniz kanaatindeyim.

İyi Günler.

tarihinde Aydın Akdeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ford daha sync 2 yi çözemedi ki 3 biraz zor geri görüş için 2700 TL [emoji37] hiç gereği yok , hayırlı olsun foto olsaydı keşke

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu aralar aracıma Sync2 taktığım için kamera konusunda bir yorum yapabilirim. Ben çalışmaya başlamadan önce, Sync1'den Sync2'ye ve Sync2'den Sync3'e geçişlere dair çalışmaları inceledim. Fabrikasyon olarak Sync2 çıkan araçlara daha sonradan Sync3 takıldığında (ekran + modül),  GPS bağlantısı harici hiçbir modifikasyon yapılmadığı ve kablolamanın tamamen aynı kaldığını gördüm. Dolaylı olarak, araçta Sync2 ile kullanılan bir kamera donanımı varsa, Sync3 ile de çalışmaya devam ediyor. Bu nedenle de, aracınıza Sync2 ile çalışan orjinal donanımı takmanız bana göre çözüm olacaktır. Tabii sadece kamera için 2700 TL aşırı yüksek bir meblağ. Emin olmak adına, Microcat ile aracınızın kamera donanımı için gerekli parçalar çıkarılabilir ve Sync2 donanımı ile karşılaştırılabilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Bir saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Bu aralar aracıma Sync2 taktığım için kamera konusunda bir yorum yapabilirim. Ben çalışmaya başlamadan önce, Sync1'den Sync2'ye ve Sync2'den Sync3'e geçişlere dair çalışmaları inceledim. Fabrikasyon olarak Sync2 çıkan araçlara daha sonradan Sync3 takıldığında (ekran + modül),  GPS bağlantısı harici hiçbir modifikasyon yapılmadığı ve kablolamanın tamamen aynı kaldığını gördüm. Dolaylı olarak, araçta Sync2 ile kullanılan bir kamera donanımı varsa, Sync3 ile de çalışmaya devam ediyor. Bu nedenle de, aracınıza Sync2 ile çalışan orjinal donanımı takmanız bana göre çözüm olacaktır. Tabii sadece kamera için 2700 TL aşırı yüksek bir meblağ. Emin olmak adına, Microcat ile aracınızın kamera donanımı için gerekli parçalar çıkarılabilir ve Sync2 donanımı ile karşılaştırılabilir.

Mustafa bey merhaba.Sync2 olan cihazı sync 3 haline getirebilir miyiz peki?Bunu yapmanın en makul yolu nedir bir fikriniz var mı?Açıkcası sync2 yi hiç beğenmiyorum varsa uygun bir yolu değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
8 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Mustafa bey merhaba.Sync2 olan cihazı sync 3 haline getirebilir miyiz peki?Bunu yapmanın en makul yolu nedir bir fikriniz var mı?Açıkcası sync2 yi hiç beğenmiyorum varsa uygun bir yolu değiştirmeyi düşünüyorum.

Değiştirmek mümkün Ahmet Bey, ama çok kolay bir işlem değil. Aslında sadece Sync3 modülü ve ekranı alınarak yapılabiliyor. Maalesef sadece modül ile olmuyor, çünkü Sync2 ekranı Sync3 için kullanılamıyor. Ufak kablolama değişiklikleri var ama çok karışık değil. Serviste yaptırmak mümkün değil, kendiniz yapmak veya bir bilene yaptırmak zorundasınız.

Şu anda biraz pahalı bir işlem, yurtdışında modül ve ekranı (çıkma olarak) 600 dolar civarı bir fiyata alabiliyorsunuz. Ebay.com üzerinden takip etmek gerek. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki linkte sadece modül (ekran hariç) satılıyor ve fiyatı 300 dolar.

http://www.ebay.com/itm/OEM-FACTORY-FORD-16-17-SYNC-3-APIM-MODULE-ONLY-/292030195627?hash=item43fe5b27ab:g:r1MAAOSwx6pYpc3t&vxp=mtr

Bu işlemin paylaşıldığı bir forum sayfasını da aşağıda paylaşıyorum.

http://www.2gfusions.net/showthread.php?tid=3881

Benim hedefim de, aracıma taktığım Sync2'yi fiyatları ucuzladığında Sync3 ile değşitirmek. Ama fiyatların kısa süre içinde düşeceğini düşünmüyorum. Olur da uygun fiyatlı bir modül denk getirebilirsem, zaten montaj detaylarını forumda paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel

Öncelikle hızlı yazdığım için bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, servis Sync 2 ye Navi + G Görüş Kamerası için 2700 istedi. Evet fiyat yüksekti ancak taktırmayı istemiştim. 

SYNC 3 aynen APPLE CARPLAY ile uyumlu çalışıyor, ancak ABD Ford sitesindeki ve youtube daki örneklerde olduğu gibi en yakın eczane, mağaza vs.. için arama fonksiyonunu yerine getiremiyor, SİRİ ülkemizde  sanırım bu konuda kısıtlı .. Bu arada telefonum Android 6.0 sürümünü kullanan bir telefon Note 5 ancak yine de Android Auto kullanımı mümkün olmuyor.. Aslında ben Ford a bu konuda e posta ile geri dönüş yapmayı ve sorunu iletmeyi planlıyorum..

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Bir saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Değiştirmek mümkün Ahmet Bey, ama çok kolay bir işlem değil. Aslında sadece Sync3 modülü ve ekranı alınarak yapılabiliyor. Maalesef sadece modül ile olmuyor, çünkü Sync2 ekranı Sync3 için kullanılamıyor. Ufak kablolama değişiklikleri var ama çok karışık değil. Serviste yaptırmak mümkün değil, kendiniz yapmak veya bir bilene yaptırmak zorundasınız.

Şu anda biraz pahalı bir işlem, yurtdışında modül ve ekranı (çıkma olarak) 600 dolar civarı bir fiyata alabiliyorsunuz. Ebay.com üzerinden takip etmek gerek. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki linkte sadece modül (ekran hariç) satılıyor ve fiyatı 300 dolar.

http://www.ebay.com/itm/OEM-FACTORY-FORD-16-17-SYNC-3-APIM-MODULE-ONLY-/292030195627?hash=item43fe5b27ab:g:r1MAAOSwx6pYpc3t&vxp=mtr

Bu işlemin paylaşıldığı bir forum sayfasını da aşağıda paylaşıyorum.

http://www.2gfusions.net/showthread.php?tid=3881

Benim hedefim de, aracıma taktığım Sync2'yi fiyatları ucuzladığında Sync3 ile değşitirmek. Ama fiyatların kısa süre içinde düşeceğini düşünmüyorum. Olur da uygun fiyatlı bir modül denk getirebilirsem, zaten montaj detaylarını forumda paylaşırım.

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Biraz daha beklemekte fayda var gibi takip etmek lazım dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif
On 22.02.2017 at 10:19, Murat Ersel yazdı:

Öncelikle hızlı yazdığım için bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, servis Sync 2 ye Navi + G Görüş Kamerası için 2700 istedi. Evet fiyat yüksekti ancak taktırmayı istemiştim. 

SYNC 3 aynen APPLE CARPLAY ile uyumlu çalışıyor, ancak ABD Ford sitesindeki ve youtube daki örneklerde olduğu gibi en yakın eczane, mağaza vs.. için arama fonksiyonunu yerine getiremiyor, SİRİ ülkemizde  sanırım bu konuda kısıtlı .. Bu arada telefonum Android 6.0 sürümünü kullanan bir telefon Note 5 ancak yine de Android Auto kullanımı mümkün olmuyor.. Aslında ben Ford a bu konuda e posta ile geri dönüş yapmayı ve sorunu iletmeyi planlıyorum..

Android auto google tarafından TR pazarına açılmadı henüz, nedenini bilmiyorum, ancak hesabınızın kayıtlı olduğu ülkeyi değiştirerek ya da .apk olarak indirip telefonunuza kurarak halledebilirsiniz, müsait olduğumda ben deneyeceğim, gerekirse foto atarım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eyüp Kosif
On 01.03.2017 at 20:01, Eyüp Kosif yazdı:

Android auto google tarafından TR pazarına açılmadı henüz, nedenini bilmiyorum, ancak hesabınızın kayıtlı olduğu ülkeyi değiştirerek ya da .apk olarak indirip telefonunuza kurarak halledebilirsiniz, müsait olduğumda ben deneyeceğim, gerekirse foto atarım.

Geçen gün Android Auto yu denedim aracımda. Öncelikle telefonunuza yüklemek için birkaç farklı yol var. Bir tanesi telefondan VPN ile bağlanıp marketten indirmek, bende işe yaramadı bu çözüm. Diğeri de direkt .apk dosyasını indirip telefona manuel kurmak, bende çalıştı, araca da sorunsuz bağlandı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel

Eyüp Bey merhaba,

ben de apk dosyasını indirdim ancak uygulama ülkenizde kullanılmıyor hatası verip çalışmıyor. Telefonum 6.0 Android kullanan bir Note 5. Siz nasıl başardınız?

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif
20 saat önce, Murat Ersel yazdı:

Eyüp Bey merhaba,

ben de apk dosyasını indirdim ancak uygulama ülkenizde kullanılmıyor hatası verip çalışmıyor. Telefonum 6.0 Android kullanan bir Note 5. Siz nasıl başardınız?

Merhaba Murat Bey,

Google da aratarak direkt .apk dosyasını indirdim ve çalıştı bende, onun dışında özel birşey yapmadım, indirdiğim siteyi hatırlamıyorum maalesef, sonuç alamazsanız yine yardımcı olmaya çalışırım, farkı bir apk deneyebilir misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Metin Uzunoğlu

Bugün sync3 2.0 olan sistemi 3.0'a yükselttim ama s9 telefonumdan mirror link ile veya android autoyu çalıştıramadım.  Sync3 sisteminde android auto kullanabilen varmı? Varsa yöntemi nedir? 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

apkmirror.com sitesinden android auto apk indirdim ve kurdum android auto sync3 3.0 yüklü aracımda sorunsuz çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...