İçeriğe Yönlendir

Mondeo I - Elektrik Tesisatı Yenileme

Ümit Kaan

Recommended Posts

Ümit Kaan

Arabamın elektrik tesisatı yaşı ve oynanmışlığı sonucunda pek iç açıcı değil, İstanbul da yenileme için tavsiye edebileceğiniz yerler var mı? aşağı yukarı ne kadara mal olur?

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Elektrik tesisatı yenileme konusunda "Kaça mal olur?" sorusunu sormaya dahi cesaret edemiyorum. Sıfırdan motor yaptırabiliyoruz ama elektrik tesisatını kimse baştan sonra yapmıyor. Sırf bu sebeple saat gibi çalışabilecek motorlar tam ayarında çalışamıyor veya araç sahibi aracının teknolojik özelliklerinden faydalanamıyor. Bunların sonucunda araçta en iyi ihtimalle performans düşüklüğü, genelde konfor eksikliği ve kötü senaryoda sağlam arızalar meydana geliyor. Nice güzel araçlar çöp oluyor... Uzun lafın kısası bu konuya gelecek cevapları önemsiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Elektrik tesisatı uzun ve sıkıntılı mesele.kişisel zararlar olarak iç trimde, yani aracın içindeki hatlarda tesisatlarda vs kişisel olarak zarar verilip oynanmadıysa, sadece motor aksamındaki tesisatlar yenilenebilir. Onlar da ısıdan meydana gelen gevremelerden dolayı zarar görür. Kablo olarak en yoğun kısım enjektör tesisatı. Hem rölanti valfine hem bobinlere hem lpg tesisatına ve beyne kadar ulaşan birçok hat o düzenekte. O yenilense gerisi Sensör kabloları vs zaten. Komple  işe girebilecek bir usta tanımıyorum. Ben kendim geçen enjektör hattını kablolarını tek tek açıp kırık kopuk gevşek yerleri tamir edip tekrar güzelce izole ettim. En fazla bu oldu. Komple motor aksamını yenilemeye gidersen kasap ustalar hem para yontar hemde eline yüzüne bulaştırıp, suçu beyine atar. Tekerin patlasa suçlu beyin derler ki bu ustalara tesisat yeniletmek pek mantıklı değil bence :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Beyne giren bölüm sağlam ise motor iç tesisatı yenilenebilir. Liste fiyatı yoktur. Uzun sürer. Aracı incelemek gerekir. Duruma göre işçilik fiyatı çıkar. Maslak yakın ise getirin inceletelim. Yaklaşık rakam aralığı 500-700arasıdır. Teisisat sağlıklı çalıştıktan sonra sensör ölçümleri de yapılır. O zaman bozuk veya tam sağlıklı olmayan da tespit edilir

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Beyne giren bölüm sağlam ise motor iç tesisatı yenilenebilir. Liste fiyatı yoktur. Uzun sürer. Aracı incelemek gerekir. Duruma göre işçilik fiyatı çıkar. Maslak yakın ise getirin inceletelim. Yaklaşık rakam aralığı 500-700arasıdır. Teisisat sağlıklı çalıştıktan sonra sensör ölçümleri de yapılır. O zaman bozuk veya tam sağlıklı olmayan da tespit edilir

Gelecek ay maslağa getircem arabayı, kilit tertibatı elden geçecek, sizin önereceğiniz bir yer varsa elektrik ustası, oraya bir inceletmek isterim, motor içindeki kablolarda çatlak var, sigorta kutusundan ateşleme bobinine kablo çekilmiş, enteresan birşeyler yapılmış, sıkıntılı yani.

2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Elektrik tesisatı uzun ve sıkıntılı mesele.kişisel zararlar olarak iç trimde, yani aracın içindeki hatlarda tesisatlarda vs kişisel olarak zarar verilip oynanmadıysa, sadece motor aksamındaki tesisatlar yenilenebilir. Onlar da ısıdan meydana gelen gevremelerden dolayı zarar görür. Kablo olarak en yoğun kısım enjektör tesisatı. Hem rölanti valfine hem bobinlere hem lpg tesisatına ve beyne kadar ulaşan birçok hat o düzenekte. O yenilense gerisi Sensör kabloları vs zaten. Komple  işe girebilecek bir usta tanımıyorum. Ben kendim geçen enjektör hattını kablolarını tek tek açıp kırık kopuk gevşek yerleri tamir edip tekrar güzelce izole ettim. En fazla bu oldu. Komple motor aksamını yenilemeye gidersen kasap ustalar hem para yontar hemde eline yüzüne bulaştırıp, suçu beyine atar. Tekerin patlasa suçlu beyin derler ki bu ustalara tesisat yeniletmek pek mantıklı değil bence :)

Şu anki durumu sıkıntılı, eklemeler var, çatlak kablo çok, yaptırmaya mecburum, bu haliyle yangın çıkarabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Bursada olsan burda yapan yer var motor tesisatı için 250 300 gibi bir fiyat söylemişlerdi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
2 saat önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Bursada olsan burda yapan yer var motor tesisatı için 250 300 gibi bir fiyat söylemişlerdi

Güzel fiyatmış, sigorta kutusunda sıkıntı varsa o elden geçsin, çatlak kablolar ve ekler düzeltilsin, sensörlere giden kablolar ve soketleri revize edilsin yeter.

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi
8 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Güzel fiyatmış, sigorta kutusunda sıkıntı varsa o elden geçsin, çatlak kablolar ve ekler düzeltilsin, sensörlere giden kablolar ve soketleri revize edilsin yeter.

Dediğim yer farklı çalışıyor elektrikçi yada motorcu motordaki tesisatı söküp oraya götürüyor adam sadece tesisatı kabloydu soketti aynısını yeni bir şekilde yapıp veriyor

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
(düzenlendi)
11 saat önce, Mehmet Çelebi yazdı:

Dediğim yer farklı çalışıyor elektrikçi yada motorcu motordaki tesisatı söküp oraya götürüyor adam sadece tesisatı kabloydu soketti aynısını yeni bir şekilde yapıp veriyor

Montaj işini yapana ayrı bir üctet ödeniyor o zaman, maslak sanayide baktırcam artık, gittiğim gün Çağlar abiyede danışırım, tavsiye ettiği ustaya götürürüm, elektirik tesisatı çok önemli, bir dünya sensör var, hepside kablo ve soketli, 21 yaşında arabanın, birde oynanmış olduğunu göz önünde bulundurursak, çatlak kablo var, soketler oksitlenmiştir, iletimde kopukluk muhakkak oluyordur, esasında ilk elden geçmesi gereken yer elektirik tesisatı iken, biz en sona onu bıraktık.

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Aynen forumda önder bey kendisi tesisatı yapmıştı sökme takma basit aslında, bu yaştaki arabalarda tesisat malesef çürüyor benimde bazı yerler çürük hava soğuk olduğu için şu an problem yok yaza başlar artık beni uğraştırmaya :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pinler de önemli. Soket dıştan sağlam duruyor ancak içerideki mini metal önemli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
On 24.02.2017 at 22:44, Mehmet Çelebi yazdı:

Ülkede böyle bir ustanın olduğunu bilmek bile umutlandırdı beni. :)

15 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Montaj işini yapana ayrı bir üctet ödeniyor o zaman, maslak sanayide baktırcam artık, gittiğim gün Çağlar abiyede danışırım, tavsiye ettiği ustaya götürürüm, elektirik tesisatı çok önemli, bir dünya sensör var, hepside kablo ve soketli, 21 yaşında arabanın, birde oynanmış olduğunu göz önünde bulundurursak, çatlak kablo var, soketler oksitlenmiştir, iletimde kopukluk muhakkak oluyordur, esasında ilk elden geçmesi gereken yer elektirik tesisatı iken, biz en sona onu bıraktık.

Katılıyorum. Benim Patron'a olanlar da sırf bu elektrik tesisatı ile ilgilenilmediğinden olmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi
40 dakika önce, Hakan Bayrak yazdı:

Ülkede böyle bir ustanın olduğunu bilmek bile umutlandırdı beni. :)

Katılıyorum. Benim Patron'a olanlar da sırf bu elektrik tesisatı ile ilgilenilmediğinden olmuş.

Adam Bursada tek işleride iyi fabrika gibi çalışıyor:)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Musa Yazıcı
On 24.02.2017 at 13:00, Mehmet Çelebi yazdı:

Konu epey geçmiş ama Bende Bursa’dayım bunu yapan firma iletişim bilgilerini verirmisini

kendi aracımın elektrik tesisatıyla çok oynanmış 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

SSWorks’ün yaptığı işleri farklı platformlardan takip ediyorum. Tesisat konusunda on numara işçiliği var. Tavsiye ederim ancak fiyatı tuzlu olabilir normal bir ustaya göre çünkü özel işler yapıyor genelde kendisi.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

97 model scorpionun sıfır motor tesisatı satılıyordu.Almaya alırdımda takacak adam bulamazdım.Onun yerine gevreyen yerleri kendim elimden geldiğince yapmaya çalıştım.Ehil titiz bir usta size yardımcı olabilir.Sıfırdan yapmak çok zor.Bağzı soketler var oralara tekrar kablo lehimlemek sıkıntılı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...