İçeriğe Yönlendir

Pardus

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Fatih Aldemir
58 dakika önce, Oğuzhan Han yazdı:

Arkadaşlar bende 6 senedir  meslek lisesinde Açık Kaynak İşletim Sistemi dersinde Pardus anlatıyorum ve MEB in hazırladığı modüller temel seviye eğitimler için yeterli faydalanmak isteyen arkadaşlar için link:

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Açık Kaynak İşletim Sistemi Kullanımı.pdf

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Açık Kaynak İşletim Sistemi Kurulumu.pdf

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Açık Kaynak İşletim Sistemi Yönetimi.pdf

Öğrencilerimiz bilişim konusuna oyun ve sosyal ağlar olarak baktığı için yaygınlaştırma konusunda sorunlar yaşıyoruz. Kendim zaman zaman ikinci işletim sitemi olarak pardus kullanıyorum. Milli işletim sistemini hem milli servet hemde güvenlik konusunda tam anlamıyla destekliyorum. Bu sefer işi  daha ciddi tutarak yaygınlaştırıldığında ülkemiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. 

Kendi bilgisayarımda açılışta istersem windows ile istersem pardus ile çalışabilecek mi yüklersem..Yükleme adımlarını biri anlatsa da "keşşke benim de olsa" :D 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Pardus candır millidir. Herkesin kullanmayı öğrenmesi gerekir. Evde uzun süredir kullanmadığım atom işlemcili netbook vardı. Kurulumu yaptım canavar gibi çalışıyor. i3 falan olsa tadından yenmez. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

UEFI destekliyor olması çok güzel olmuş.

Kurumsal tarafı için soruyorum;

TPM module desteği varmı,?

VPN yapılabiliyor mu?

Browserda SSL support ve Digitalbadge yüklenebiliyor mu?

ssl var vpn var tpm bakmak lazım. olması gerek. sorarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yillar once kullanmistim sistem cok hosuma gitmisti ama windowsa alisinca zor gelmoisti ilk etapta sonra o bilgisayari cokerttim yenisinede yuklemedim.

@Fatih Aldemir once nasil format atiyorsan harddiski ona gore boleceksin. Pardus ne kadar yer kaplar bilmem ama windows a 10 gb yetiyor. 10 gb de pardus icin bolup sistemi oraya kurabilirsin. C windows D pardus gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
6 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Kendi bilgisayarımda açılışta istersem windows ile istersem pardus ile çalışabilecek mi yüklersem..Yükleme adımlarını biri anlatsa da "keşşke benim de olsa" :D 

Yillar once kullanmistim sistem cok hosuma gitmisti ama windowsa alisinca zor gelmoisti ilk etapta sonra o bilgisayari cokerttim yenisinede yuklemedim.

@Fatih Aldemir once nasil format atiyorsan harddiski ona gore boleceksin. Pardus ne kadar yer kaplar bilmem ama windows a 10 gb yetiyor. 10 gb de pardus icin bolup sistemi oraya kurabilirsin. C windows D pardus gibi.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bilgisayar bilgim çok az,ama zorla da olsa sanal makine yapıp pardus kurabildim. Bi sorunum var ki, pardus tam ekran olmuyor. Bi yolu var mıdır?

Fotoğrafta sorun görülüyor.

Ashampoo_Snap_2017.03.14_20h35m15s_003_.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Emre Şimşek

Geçmişte merak edip pardus kurmuştum bilgisayara. Windows'a paralel olarak bir müddet bakındım. Sonra beceremeyip tekrar windowsa geçmiştim. Ben de artık yerli bir işletim sistemimizin olmasını istiyorum. Fakat önce bilgisayarımın hafızasını temizlemem gerekecek..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Alişan YILMAZ

Bir yazılımcı olarak zaten UNİX tabanlı Linux işletim sistemi kurmak en güzeli, umarım devlette microsoft yerine açık kaynak işletim sistemine geçeriz ki serverlarımızda dahi CENTOS kullanıyoruz. Pardus'un güzel yanı yerli olması ve açık kaynak olması :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
On 11.03.2017 at 22:20, Mehmet Göktürk yazdı:

Arkadaşlar

Memlekette ciddi bir pardus hareketi olacak. Bu kapsamda müsait olan tüm arkadaşları olabildiğince pardus kullanımına yönlendirmek isterim. Destek verilecektir ve tüm aşağı yukarı uygulamalar mevcuttur. Ayrıca pardus bilenlerin iş bulması vb avantajları olacaktır.

pardus ile ilgili detay sorular için pardus forumu da var:  http://www.pardus.org.tr/forum/

İndirmek ve yüklemek için: http://www.pardus.org.tr

Eğer eski makineniz varsa XFCE sürümü görece kasmadan çalışabilmektedir. Eski makineyi de değerlendirmeniz mümkündür.  Bir normal kullanıcının her ihtiyacı vardır. Ayrıca oyunlar da mevcuttur.

pardus ile evinizden web sayfası yayını yapmak vs hepsi mümkündür.

Mehmet abi samimiyetimle yazıyorum.Bu pardusu 10 yıl önce kullandım tabi ne derece kullanabildim ise.Yazılım beni bezdirdi en son dayanamadım sildim.Şuan evde linux mint XFCE kullanıyorum ve çok mutluyum.O zamandan bu zamana gelecek olursak bu os de ne gibi iyileştirme yaptılar?kursam beni kurduğuma pişman edermi?Bir çok linux dağıtımını denedim şuanakadar en ergonomik olanı linux mint oldu.Bununda farklı masaüstleri var onlarıda denedim.Sonunda bana hitap edenin XFCE olduğuna kanaat getirdim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
On 11.03.2017 at 22:43, Evren Erakçora yazdı:

Fatih projesi, faz2 etkileşimli tahtalar geçen sene kuruldu bize, Vestel marka. Windows 8.1 var sadece, fakat ms office almamışlar , onun yerine açık kaynak ofis var.

2014te Yetkili servis tarafından kurulan FAZ2 akıllı tahtalarda malesef windows var. Tüm resmi kurumlarda pardusa geçilebilse edilecek tasarruf muazzam olur.  

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Pardus zaten xfce

Önceden kde kullanıyorlardı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Masaüstüne Pardus resmi koyup Pardus a geçtik diyen belediye Samsun belediyesi değil miydi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

En azından devlet kendisi pardusa veya kendi yaptığı bir sisteme geçseidi ödeyeceği lisans parasına yaptığı sistemi amorti ederdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Teknik kavramlar sloganlara kurban edilmemeli. Ama Pardus’un tekrar gündem olmasını olumlu buluyorum.

Yakın zamanda bizim de bir çalışmamız başlayacak bununla ilgili.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Tek laptop var o nedenle kullanamadık. Ben yükleyip severek kullanmıştım bir müddet, hanımın yazarlık işleri pardusu sevmedim ilham gelmiyor çığlıkları neticesinde tekrar windowsa geçtik, bu akşam biraz milli damardan girip tekrar pardus denesek mi filan diyeyim bakalım ne diyecek.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
8 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Tek laptop var o nedenle kullanamadık. Ben yükleyip severek kullanmıştım bir müddet, hanımın yazarlık işleri pardusu sevmedim ilham gelmiyor çığlıkları neticesinde tekrar windowsa geçtik, bu akşam biraz milli damardan girip tekrar pardus denesek mi filan diyeyim bakalım ne diyecek.

Çocukların kullandığı bilgisayara eskiden yüklemiştim.Hanım beğenmedi.Şimdi çocuklar okula başladılar.Bu vesile ile tekrardan yüklemeyi düşünüyorum.Windows mağzadan oyun indiriyorlar.Baktım oyunlara bir kedi var tuhaf tuhaf sesler çıkarıyor.Bunu bir çocuğun oynaması çok sakıncalı bence.Linux yüklersem bu oyunlardan ve bir nebze olsun internet tehditlerinden kurtulmuş olurum.Linuxde çift tıklayarak proğram yüklenmediği için ve admin parolası gerektiği için çok güvenli.Ne güzel birşey eğer yetkilendirilmemişsen bilgisayarda hiçbir değişiklik yapamıyorsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
1 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

İlham için en iyisi Macbook. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Bir saat önce, Selim Bilgin yazdı:

İlham için en iyisi Macbook. :)

boykot var, ben ölene kadar bizim eve apple giremez :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

boykot var, ben ölene kadar bizim eve apple giremez :)

Ben boykottan önce ofisteki eskileri de yenilemiştim, bir süre idare ederiz inşallah. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Bir saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Ben boykottan önce ofisteki eskileri de yenilemiştim, bir süre idare ederiz inşallah. :)

Valla veri kaybetmeme konusunda kimse ellerine su dökemiyor, kitlendi gitti yazdıklarım vs durumu yok, iyi biliyorum kalitesini :) alınmışı da çöp olana kadar kullanmak lazım, malum para verildiği anda artık bizim malımız.

güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
47 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Valla veri kaybetmeme konusunda kimse ellerine su dökemiyor, kitlendi gitti yazdıklarım vs durumu yok, iyi biliyorum kalitesini :) alınmışı da çöp olana kadar kullanmak lazım, malum para verildiği anda artık bizim malımız.

güle güle kullanın.

10 yıldır para verip de parasının hakkını en çok veren eşyam Macbook Pro'lardır sanırım. Zamanında 2-3 günlük gezilere şarj aleti almadan çıktığımı görenler şok olmuşlardı. Şirkette de geliştirici arkadaşların hepsi mac kullanıyor. Şu anki kurla fiyatları saçma sapan bir yere geldi tabi, inşallah bozulmaz elimizdeki mallar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...