İçeriğe Yönlendir

Ka - Kalorifer - Klima Problemleri

Engin Kırtay

Recommended Posts

Fatih Balcı
14 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

yüze üflerken daha sıcak, ayak bölümü daha mı ılık? hava akımı gücü arası da fark var mı?

Evet abi hatta bariz bir akım farkı var yüze bildiğin vuruyor ama ayak hem çok geç ısınıyor hem de cansız üflüyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ramazan Elbaşı

Benim araçta da düğmeye basınca klepe her zaman aç-kapa yapmıyor. Motor kısmına alttan tık tık vurunca devreye giriyor. 

Motoru dediğiniz şekilde söküp temizleme yapılabilir mi? Neresi ve neyle? Yoksa sorun klepede midir?

Yorum bağlantısı
Serkan Yıldırım
6 saat önce, Ramazan Elbaşı yazdı:

Benim araçta da düğmeye basınca klepe her zaman aç-kapa yapmıyor. Motor kısmına alttan tık tık vurunca devreye giriyor. 

Motoru dediğiniz şekilde söküp temizleme yapılabilir mi? Neresi ve neyle? Yoksa sorun klepede midir?

Ben motoru söktüm ama henüz takmadım, biraz zorlandım geçenlerde, takıldığı bölümü komple sökmek gerekecek sanıyorum. Onun için de detaylı bir klavuz lazım. TIS falan indirdim ama hem elimde xp sistem yok, hem de tüm bilgisayarlar 64 bit. O yüzden henüz ulaşamadım.

Yorum bağlantısı
Ramazan Elbaşı
(düzenlendi)
Bir saat önce, Serkan Yıldırım yazdı:

Ben motoru söktüm ama henüz takmadım, biraz zorlandım geçenlerde, takıldığı bölümü komple sökmek gerekecek sanıyorum. Onun için de detaylı bir klavuz lazım. TIS falan indirdim ama hem elimde xp sistem yok, hem de tüm bilgisayarlar 64 bit. O yüzden henüz ulaşamadım.

Rica etsem TIS özelden bana da yollar mısınız?

motoru anlatımınıza göre sökebilirim, takması sıkıntı yaratmayacaksa eğer.

yağsız Balata spreyi sıkmayı deneyebilir miyim? Kullanılabilir mi? O tür yerlerde 

tarihinde Ramazan Elbaşı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Yıldırım
9 saat önce, Ramazan Elbaşı yazdı:

yağsız Balata spreyi sıkmayı deneyebilir miyim? Kullanılabilir mi? O tür yerlerde 

Valla ben her yerde kullanıyorum. Sorun olacağını sanmam, tabi sizin bileceğiniz iş. Bir tane torrenten indirmiştim. Boyutuna bir bakayım. Diğerinin link çalışıyorsa hala göndereyim. Ben de forumdan bir arkadaştan aldım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tayfun Adali
On 12.03.2017 at 08:30, Yunusemre ARI yazdı:

j81qAL.png

ZZQ5nV.png

Sevgili Yunus Emre kardesim.Trimpotu nereden nasil temin edecegiz.İnternetten 2 tane siparis verdim ikisi de yanlis geldi.Sen nereden aldin bu mereti?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kadir Sime

Merhaba;

Değişik bir problem ile yardımlarınıza ihtiyacım var değerli arkadaşlar. 

Geçen yıl klimayı aktif etmek için tanıdık ve iyi bir ustaya gittim, çatlak bir boruyu onarımın ardından cihaza bağladı. Kaçak olmadığını görünce yağ ve gaz basıp beni uğurladı. Klima oradan çıkınca gazı azalttı (soğutma gücü azaldı) ve sonraki günün sabahında bitirdi gazı. Ustaya tekrar gittim, olması gerekenden daha yüksek bir basınç ile tekrar deneme yaptı fakat kaçak yoktu. Aracı çalıştırıp uzun bir süre bekledik kaçak yoktu, gaz bastık ve tekrar bekledik kaçak, eksiltme göremedik. Her ihtimale karşı yeşil özel kaçak sıvısını da koydu usta (çay bardağının dörtte biri kadar), bir süre bin kaçağı tespit edelim dedi. Yola devam ettim ve bu sefer eve varana kadar bitirdi gazı.

Gözlük ve özel ışıkla kaçak arandı fakat kaçak tekrar gözükmedi. Tekrar cihaza bağlandı ve hava bastı, tekrar kaçak gözükmedi. Bir iki saat bekledik, aracı çalışırdık tekrar kaçak yoktu.

Usta son çare torpidoyu sökecez, iç petektendir büyük ihtimalle dedi. Ben açıkçası söktürmek istemedim, malüm bir tırnak kırılsa yeni torpido bulmak ölüm olur.

Bir diğer ihtimal de klima kompresöründen kaçırabilir dedi.

Sorum şu;

Klima neden orada o basınçta kaçırmıyor ve hareket edip gittikten sonra kaçırıyor. İç petekten sızdırsa orada da sızdırmazmı? Aklınıza gelen bir şey var mı? Kompresöründen kaçırabilme ihtimali var mı? Olsa gözükmez miydi? Şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Klima nın gaz basılan subabından kaçak yapabilir. İşlem bittikten sonra sübabı tükürük ile kontrol edin bakalım kabarcık atıyormu?

Yorum bağlantısı
Kadir Sime

Merhaba, gerekli denemeyi oraya da yaptık fakat oradan da kaçak göremedik. Köpüklü su ile baktı usta. 

53 dakika önce, Mustafa Erkan yazdı:

Klima nın gaz basılan subabından kaçak yapabilir. İşlem bittikten sonra sübabı tükürük ile kontrol edin bakalım kabarcık atıyormu?

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

peteklerin sökülüp incelenmesi lazım bence.Dış kısımdan göremediğiniz yerden kaçırıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Kadir Sime
6 saat önce, Eren Yavuz yazdı:

peteklerin sökülüp incelenmesi lazım bence.Dış kısımdan göremediğiniz yerden kaçırıyor olabilir.

12 saat önce, Doğukan Çoktay yazdı:

benzer sorun benin ka da da var takipteyim.

Konu güncel. 

Görünmüyen tek yer petek. Fakat petekte kaçak olsa o kadar basınçlı hava basılıyor, biraz da olsa eksiltmez miydi?  Hadi diyelim ki kılcal bir çatlak var, o zaman da gazı hemen bir iki saatte bitirmezdi. Bu işe el atacak bir babayiğit yok mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tek yer petek kaldıysa, farklı ne yapılmasını bekliyorsunuz, tam anlamadım?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
22 saat önce, Kadir Sime yazdı:

malüm bir tırnak kırılsa yeni torpido bulmak ölüm olur.

tırnak kırlsa yeni torpido aranmaz?. bu yüzden klimasız gezilmez klima varsa arabada.

Yorum bağlantısı
Burak Kara

Ön silecek ızgaralarını sökünce bir kapak var. Altında kalorifer peteği vardır ve göğüslük sökülmeden buraya ulaşılabilir. Kalorifer musluğu için daha önce yakınına kadar sökmüştüm, klima boruları da oraya giriyordu. Muhtemelen kalorifer radyatörüyle sırt sırta klima evoparatörü burada bulunuyor. Torpidoyu söktürmeyin, yazık. Benzeri fiestada videoda izleyin 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kadir Sime
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Tek yer petek kaldıysa, farklı ne yapılmasını bekliyorsunuz, tam anlamadım?

Sani bey merhaba, öncelikle forumdan sizlerden epey faydalandım yıllardır. Çok teşekkürler paylaşımlarınız için.
Petekten de olmayabilir deniyor. Petekten olsa basınçlı havada da azalabilir deniyor ama kesin çözüm değilmiş. Benim tek anlamadığım araç hareket edip yol alınca bitirmesi. Acaba motor güce binince kompresör zorlanıp ya da basıncını arttırıp mı bir yerlerden kaçırıyor? Bu kadar işlem sonrası petekten çıkmazsa eğer gerçekten üzülürüm. Kompresör de olabilir deniyor fakat keçeden olsa boyalı ilacı görmez miydik? Bu konuda da biraz yardıma ihtiyacım var. 

3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tırnak kırlsa yeni torpido aranmaz?. bu yüzden klimasız gezilmez klima varsa arabada.

Çağlar bey merhaba, sizlere de faydalı bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Torpido söküm işlemi beni biraz korkutuyor. En sona saklamak istiyorum onu. Konuyu açmamın sebebi, belki izlediğim bu süreçte gözden kaçırdığımız bir nokta vardır diye bir ümitle sizlerin yardıma başvurdum. Aracımı çok seviyorum. Komple motor yaptırdım, tüm yürüyen aksamı sıfırladım. Hemen hemen tüm sensörleri yenilettirdim. En büyük problemim şimdilik bu klima.

3 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kompresör kecesinden kaçırıyor olmasın

Merhaba;
Açıkçası benim de aklımdaki şey o fakat ilacı görememiş olmaktan dolayı şüpheliyim. İlacı mı az koydu usta acaba? Yoksa keçeden ilacı görememe gibi bir durum olabilir mi?

3 saat önce, Burak Kara yazdı:

Ön silecek ızgaralarını sökünce bir kapak var. Altında kalorifer peteği vardır ve göğüslük sökülmeden buraya ulaşılabilir. Kalorifer musluğu için daha önce yakınına kadar sökmüştüm, klima boruları da oraya giriyordu. Muhtemelen kalorifer radyatörüyle sırt sırta klima evoparatörü burada bulunuyor. Torpidoyu söktürmeyin, yazık. Benzeri fiestada videoda izleyin 

Merhaba;
Dediğiniz yeri biliyorum. Motoru  sökerken musluğu da değiştirmiştim. Görmüştüm benzer paneli. Yarın orayı söküp kontrol edeceğim. Durumu sizlerle de paylaşacağım. Teşekkürler yardımlarınız için.

Yorum bağlantısı
Kadir Sime

Merhaba;

Arkadaşlar, Burak Kara arkadaşımızın attığı video ışığında yoğun bir araştırmaya koyuldum. Klima peteği diye tabir ettiğimiz "evaporatör" için torpido sökümüne gerek kalmadan motor bölümünden ulaşabilmemiz mümkün. Aşağıya bir video bıraktım, sökülmüş halini görebiliriz. Nasıl söküldüğüne dair görselleri de içeren bir link paylaşıyorum aşağıda. Oldukça kolay. Sadece klima borularını çıkarmak için anladığım kadarıyla özel bir pense lazım olacak. Bu peteği temizlemek de klima verimliliğini oldukça arttırıyormuş. Bu maksatla da ilgilenebilecek arkadaşlar için bu konu burada köşede kalabilir.

Şimdi artık işim çok kolay, burayı açıp kaçak varsa onaracağım. Yoksa eğer kompresör keçesine yöneleceğim. Peteği çıkarmışken de temizleteceğim. Herkese teşekkürler. 

Kalorifer musluğuna kadar gerekli ve detaylı söküm işlemi forumda ve Youtube üzerinden Ford Ka Tutkusu kanalından bulabilirsiniz. 

Söküm için faydalı bir link: (açılan linkten sayfada sağı tıklayıp "Türkçe diline çeviri" tıklayın. Detaylı olarak anlatımı mevcuttur.  Klima Peteği (Evaporatör) Sökümü

vPgzvr.jpg 
j64J7D.jpg
7DomjP.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Timuçin Duru

Benimki test lambasını yakıyor soğuktayken sıcakta fasılalı yanıyor lamba bu şekildemi olmalı? 

Yorum bağlantısı
Timuçin Duru

Uyumu konusunda muallakta kaldım danışmak istedim 7N2118495AC transitin kalörifer musluğu ford ka ya uyumlumudur? Ka nın kalörifer musluğunun parça numarası 7N2118495Ab sondaki harfler farklı ama ne ifade ediyor bilemedim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Uyumu konusunda muallakta kaldım danışmak istedim 7N2118495AC transitin kalörifer musluğu ford ka ya uyumlumudur? Ka nın kalörifer musluğunun parça numarası 7N2118495Ab sondaki harfler farklı ama ne ifade ediyor bilemedim
Sondaki harfler parca revizyonunu belirtir. C, B den sonra revize olmus parcayi gosterir.
Yorum bağlantısı
Timuçin Duru
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
3 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Sondaki harfler parca revizyonunu belirtir. C, B den sonra revize olmus parcayi gosterir.

Yani birbirine muadil alınıp kullanılır dimi satıcıya sorduğumda kullanılamaz dedi kafa bulandırdı ka için satılanı transit için satılanı ile aralarında 100 tl fark var 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yani birbirine muadil alınıp kullanılır dimi satıcıya sorduğumda kullanılamaz dedi kafa bulandırdı ka için satılanı transit için satılanı ile aralarında 100 tl fark var 
%99 kullanilir ama o revizyonla transit e de uygun hale getirmis olabilirler.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...