İçeriğe Yönlendir

Kasko - Sigorta

Recommended Posts

Misafir

Aracımı sattığımda kasko hasarsızlık indirimim ne kadar süre ile saklı kalacak? Hasarsızlık indirimini dondurmak gibi bir seçenek var mıdır? Trafik sigortam da durum ne olacak? Eğer ikisinde de kaybım olacak ise süre bitimine yakın babamın aracını üzerime almayı düşünüyorum. Ne dersiniz? 

Yorum bağlantısı
Misafir
Aracımı sattığımda kasko hasarsızlık indirimim ne kadar süre ile saklı kalacak? Hasarsızlık indirimini dondurmak gibi bir seçenek var mıdır? Trafik sigortam da durum ne olacak? Eğer ikisinde de kaybım olacak ise süre bitimine yakın babamın aracını üzerime almayı düşünüyorum. Ne dersiniz? 

Hasarsizlik indiriminin suresi sirketlere gore farklilik gosterir. Kimi satistan itibaren 2 ay verir kimi 6 ay. Dondurma uygulayan sigorta sirketi eskiden yapi kredi sigortaydi. Simdilerde boyle bir uygulama yok. Garantiye almak istiyorsaniz iptal etmeyeceksiniz. Trafik sigortasinda indirim hakkiniz 2 sene devam eder. Orada sorun yok.

Saygilarimla.
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
17 saat önce, Evren İskent yazdı:

Garantiye almak istiyorsaniz iptal etmeyeceksiniz

Burada demek istediğiniz arabayı sattıktan sonra mevcut sigortayı iptal etmekten mi bahsediyorsunuz.

Örn. kasko bitiş tarihi ocak 2018 olsun ben arabayı bugün satarsam ve kaskoyu iptal ettirmezsem indirim hakkım ocak 2018 e kadar saklı mı kalıyor? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burada demek istediğiniz arabayı sattıktan sonra mevcut sigortayı iptal etmekten mi bahsediyorsunuz.

Örn. kasko bitiş tarihi ocak 2018 olsun ben arabayı bugün satarsam ve kaskoyu iptal ettirmezsem indirim hakkım ocak 2018 e kadar saklı mı kalıyor? 

Kaskoyu iptal ettirirsen. En çok 6 ay indirimin korunabilir. O da sadece bir kaç şirkette. Örnek Allianz da 6 ay, axa da bir ay.

Şayet daha uzun süreye ihtiyacın varsa zeyil ile kasko poliçeni minimuma indirt. Gereksiz teminatlar vs çıkarılsın ve iptal ettirmeden ödemeye devam et.
Evren bey de bunu demek istemiş.
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaskoyu iptal ettirirsen. En çok 6 ay indirimin korunabilir. O da sadece bir kaç şirkette. Örnek Allianz da 6 ay, axa da bir ay.

Şayet daha uzun süreye ihtiyacın varsa zeyil ile kasko poliçeni minimuma indirt. Gereksiz teminatlar vs çıkarılsın ve iptal ettirmeden ödemeye devam et.
Evren bey de bunu demek istemiş.

Bu bilgiyi çoğu kişi bilmiyordur sanırım.

Çok güzel paylaşım oldu. Çok teşekkür ederim.

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bekir Çelik

Kasko için fiyat alırken sigortacıdan, kasko detaylarını nasıl öğreniyorsunuz? Neyi kapsıyor kapsamıyor? Mini onarım, yol yardımı, kasko üst sınırı vb.

Millet sadece uygun fiyat alana yaptırıp geçiyor.

Şu firma iyidir, bedel ne olursa olsun şuna yaptır dediğiniz bir firma var mı? Standartları herkese eşit ve iyi olan? Yoksa kasko kapsamları da şahsa göre değişir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Poliçe bir sözleşmedir.
Ancak çok karışık bir sözleşmedir. Bazı şirketkerde 21 sayfa poliçe görüyorum.

Öncelikli bilmemiz gerekenler. Kısaca.

İstediğiniz yetkili servise gidebilecek misiniz. Yoksa sadece sigortacınızın belirlediği yerlere mi gideceksiniz.
Gidebileceğiniz muhtemel servislerle sigorta şirketinin anlaşması var mı.
Orjinal parça kullanımına imkan veriyor mu
Sürücü kısıtlaması var mı
Parçalardan lastiklerden aşınma payı düşülecek mi
Orjinal cam alabilecek misin kaç tane hangi camları alabileceksin
Herhangi bir muafiyet var mı
Sel deprem ve törer var mı. Varsa bunlarda muafiyet var mı
İhtiyari mali mesuliyet var mı. Ne kadar. Manevi tazminatı var mı
Araçtaki standart olmayan sunroof gibi opsiyon donanımlar teminata dahil edildi mi.
Çekici hizmeti var mı. Şartı ne. Sadece yetkiliye mi çekecek. Yoksa dilediğin yere mi.
Kiralık araç hizmeti şartları ne gerektiğinde sana hangi aracı verecek
Aracın poliçende doğru seçilmiş mi.

Bunlar dışında
Şirketin üretim sıralamasında kaçıncı.
Başarılı bir şirket mi beğenilen bir şirket mi.
Hasarda şikayetlerde geri dönüşleri nasıl. (Bunu en iyi sanayi esnafı bilir)

Gibi bir çok sorunun cevabını bulmak gerek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Bana kalırsa kasko seçiminde firma çok önemli su an Türkiye'nin sigorta işinde köşe taşları firmaları

1.Allianz 

2.Anadolu

3.Axa OYAK 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsa Acar

Konuyu hortlatıyorum ama :blush:

Şimdi nasip olursa Mehmet PINAR arkadaşımızın aracını alıyorum. Mevcut aracımın pert kayıtlı olmasından dolayı kaskosu tam hatırlamıyorum ama 1.800,00 TL. gibi bir şeydi ve yapılalı 8,5 ay oldu. Bu durumda, kaskoyu ve sigortayı iptal ettirip yeni fiyat mı almak?  yoksa üzerine aktarmak mı daha mantıklı olur? :unsure2: 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
On 15.03.2019 at 15:43, İsa Acar yazdı:

Konuyu hortlatıyorum ama :blush:

Şimdi nasip olursa Mehmet PINAR arkadaşımızın aracını alıyorum. Mevcut aracımın pert kayıtlı olmasından dolayı kaskosu tam hatırlamıyorum ama 1.800,00 TL. gibi bir şeydi ve yapılalı 8,5 ay oldu. Bu durumda, kaskoyu ve sigortayı iptal ettirip yeni fiyat mı almak?  yoksa üzerine aktarmak mı daha mantıklı olur? :unsure2: 

Mevcut aracın kaskosu pert  araçlara yapılan kasko ise devir olmaz, o zaman poliçeyi iptal ettirip var ise hasarsızlık indiriminizi yeni poliçeye aktarmak en mantıklısıdır.  Eğer mevcut poliçesniz pert araçlara yapılan kasko değil ise yeni aracınızı  poliçenize araç değişikliği zeyli ile teminata almak doğru olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Mevcut aracın kaskosu pert  araçlara yapılan kasko ise devir olmaz, o zaman poliçeyi iptal ettirip var ise hasarsızlık indiriminizi yeni poliçeye aktarmak en mantıklısıdır.  Eğer mevcut poliçesniz pert araçlara yapılan kasko değil ise yeni aracınızı  poliçenize araç değişikliği zeyli ile teminata almak doğru olur. 

İsa ile ben görüştüm ve sigortasını yapan şirketin A şirketi olduğunu duydum.. 

A şirketi aslında pert araçlara sigorta yapmıyor ancak acente şirketi kandırıyor ve araç standart araçmış gibi sigorta yapıyor.. Bunları İsa bilmiyor, şimdiye kadar da bilmiyordu.. 

Bu sebeple zeyilin mantıklı olduğunu söylemiştim.. 

Şayet.. sigorta şirketi aracın pert olduğunu biliyorsa ve ona göre pert kasko yapmış ise.. Evet Mahmut Bey'in dediği gibi, yeni poliçe yapmak gerekir.. Bu detayı acente ile görüşmek gerekir 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
31 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

19 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İsa ile ben görüştüm ve sigortasını yapan şirketin A şirketi olduğunu duydum.. 

A şirketi aslında pert araçlara sigorta yapmıyor ancak acente şirketi kandırıyor ve araç standart araçmış gibi sigorta yapıyor.. Bunları İsa bilmiyor, şimdiye kadar da bilmiyordu.. 

Bu sebeple zeyilin mantıklı olduğunu söylemiştim.. 

Şayet.. sigorta şirketi aracın pert olduğunu biliyorsa ve ona göre pert kasko yapmış ise.. Evet Mahmut Bey'in dediği gibi, yeni poliçe yapmak gerekir.. Bu detayı acente ile görüşmek gerekir 

Poliçeden görebileceğim bir yer var mıdır acaba, pert kasko mu değil mi diye? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Poliçeden görebileceğim bir yer var mıdır acaba, pert kasko mu değil mi diye? 

Yollasana bana..

Yorum bağlantısı
İsa Acar
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yollasana bana..

Gönderdim Mehmet abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Gönderdim Mehmet abi.

Gördüm.. İnceledim, normal bir poliçe bu..  Sıkıntı yok. Araç giriş çıkış zeyili yapabilirsin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gördüm.. İnceledim, normal bir poliçe bu..  Sıkıntı yok. Araç giriş çıkış zeyili yapabilirsin. 

Çok teşekkür ettim Mehmet Abi, sağ olasın... :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kemal Kollu

Aracın Kasko sigortalı olduğunu nereden öğrenebiliriz 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 saat önce, Kemal Kollu yazdı:

Aracın Kasko sigortalı olduğunu nereden öğrenebiliriz 

Motor veya şasi numarasını verirseniz ben bakarım.

Yada TC ve plaka ile siz de sorgulayabilirsiniz.. 

https://sigortam360.com/

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Serkan Maden

Bir arkadaş bugün aracını garaj çıkışında buzda kaydırmış. Kaskocusu polise tutanak tuttur demiş oda polis çağırmış. Polis doğal olarak grajda olduğu için tutanak yazmamış. Tutanak bir şekilde hal olur ama kaskodan onarım için bu şart mı?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Pert vs durumlarında şart olur ama beyanına istinaden yine yapılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Maden yazdı:

Kaskocusu polise tutanak tuttur demiş

lise terkten sonra acenta mı olmuş?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tek taraflı kazalarda, kamu malına veya 3. şahıslara ait mallara zarar verilmemişse polis tutanağı zorunlu değildir. 

Fotoğraflar çekilir, beyanla dosya açılır ve hasar ödenir. 

İki taraflı kazalarda aşağıdaki durumlarda polis tutanağı zorunludur.  

Taraflardan birisi kamu aracı ise, 

Taraflardan birinde alkol şüphesi var ise. 

Taraflardan birinin evraklarında eksiklik varsa. 

Taraflardan birinde yaralı veya ölü var ise. 

Çarpışan iki araç haricinde kamu malına zarar verilmiş ise (elektrik direği, ağaç vb) 

Bunlar haricinde polis tutanağı zorunlu değildir. fotoğraflar çekilir. anlaşma tutanağı tutulur. (anlaşmak zorunlu değildir, iki taraf da ben suçsuzum diyebilir) 

Evraklar (ehliyet, ruhsat, trafik poliçesi) karşılıklı verilir. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selçuk Bakış yazdı:

Pert vs durumlarında şart olur ama beyanına istinaden yine yapılır.

Aslında şart değil, ancak sigorta suistimalleri hala çok yüksek oranda.. 

Polis tutanağı olaya resmiyet katıyor ve süreç hızlanıyor. Aksi durumda, olayda şüphe görülürse müfettiş görevlendiriliyor. 

Polis tutanağı olunca da müfettiş görevlendirilebilir. 

Bu arada, son zamanlarda suistimalcilerle ilgili ciddi yaptırımlar görüyorum. 

Sisbis kaydı alan bir suistimalciye hiç bir şirket kasko yapmıyor. 

Hatta trafik sigortası yapan şirketi bile bulamamıştım ben. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...