İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Motoru ve Sürücü Kabini Hep Soğuk Mondeo'lar Buraya

Mustafa Liman

Recommended Posts

Mustafa Liman
(düzenlendi)
49 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Çok sevdiğim bir araç. Bunu almadan önce çok dünmüştüm ama, MK III' ü o kadar seviyordum ki. Ama bu kış beni yordu. Soğuk motora yüklenmek yapmadığım bişeydir. Her sabah çocuğu okula oradan da, işe soğuk soğuk gitmek zor oldu. Şimdi ne olacak bakalım. Daha olmadı Ömer' in projesini hayata geçireceğim.

Geçen son bahar yapmadığıma çok pişman oldum. Bile bile soğuk iki kış geçirdim sırf başka yerlerden çözerim diye, en çok da kendileri bile sorun yaşayan ama farkında olmayıp bana yaşadıklarımın bu aracın normali olduğunu söyleyen MK3 kullanıcıları yanılttı beni. 22 gündür binlerce km yaptım, rampası, soğuğu, sıcağı, sıkışık trafiği, inişi, çıkışı.

İbre 90 da çakılı duruyor. İlk ısınma trafikte 2 km, doğrudan şehir dışına yürürsem 3-5 km sonra dorukta.

Bu aracın normali, tüm araçların normali gibi, inişte, çıkışta her şartta 90 kardeşim.

Kalan hepsinde bir noktada sorun var.

tarihinde Mustafa Liman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Evet, dün yeni termostat takıldı.
Tek cümle, sonuç mükemmel.
Detay da ise, çok hızlı bir biçimde motor ısınıyor, ibre 90 da sabit, soğutabilmek için farklı yöntemleri denedim ama sıcaklık hiç düşmüyor. Tüm bunlarla birlikte, haliyle yakıt tasarruflu ve daha sessiz, daha uzun ömürlü bir motor..
Tavsiyede, bu sorunu yaşayan var ise hiç beklemesin...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bugün ben de fren balataları ile birlikte degistirdim. Beyaz renk çıktı arabadan. Şimdilik iyi gibi.. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Bugün ben de fren balataları ile birlikte degistirdim. Beyaz renk çıktı arabadan. Şimdilik iyi gibi.. [emoji4]

Transit işi yapmışlar desene... Beyaz = Transit = Traktör.
Şimdi F16 olmuş
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
Bugün ben de fren balataları ile birlikte degistirdim. Beyaz renk çıktı arabadan. Şimdilik iyi gibi.. [emoji4]

Beyaz olanlar transit, içinde bir yarık var ve 70 i geçirmiyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Koray Özel

Merhabalar ,

Dün mk3 dizel benzin yakıt tüketimi başlığın da bahsettiğim problemi çözdük.

2. el olarak aldığım Ford Mondeo TDCİ 2004 model ov. aracımın hararetin yükselmemesi ve yükselip düşmesi problemleri ve gürültü çalışma sorunu yağ soğutucu termostat değişimi sonrası son buldu ayrıca bazı çözemediğimiz titreşimler de kayboldu.

Özel serviste ilk aldığım da bakım yapan ustaya değiştirttim ve o parçanın oradan çıkacağı hiç aklıma gelmezdi dedi, ayrıca üzerinden Ford transit 70 derecelik olanı çıktı , ustam hararet yapıyordu da bunu mu taktılar acaba dedi , işlem sonrası 30km zorladık boşa aldık devir verdik hem termostat hem fan devreye girdi kademeli çalışan bir fan var araçta, tüm sorunlar çözülmüş gibi duruyor.

Çok küçük bir parça ve açtığı sorunlar büyük. Tüm mk3 sahiplerinin kontrol etmesi gereken bir parça olduğunu düşünüyorum.

Mustafa beye ayrıntılı anlatımı için teşekkür ederim, yetkili servis çalışanlarının boş boş bakıp bu arabalar böyle dediği bir konuyu kapamış olduk. Bu arabalar böyle değil bu arabalara önem vermiyorsunuz yetkili servisler.

Saygılarımla

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hep bu arabalar böyle diyenler yüzünden sorunlarla yaşıyoruz.
O termostatı ilk değiştirenlerdenim galiba. Uzun rampalarda hararet yükselirdi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Osman Şimşek

Arkadaşlar soğuk motor problemi bende de mevcut 2 yıl önce otokocta değişimleri yaptırdım konuyu inceler iken kafama takıldı servis faturasını aldım Mustafa Bey'in yazmış olduğu parçada değişmiş fakat parça nolarında problem var sanırım tecrübeli ve bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Bu Mustafa Bey'in verdiği stok

XS7Q 6L635 AA

Buda otokocta aracıma takılan stok

XS7Q 6L635 AE

ikisi arasında bir fark varmı?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bende de aynı sorun vardı. Ben bunu taktırdım. O gün, bu gün sıcaklık 90' da sabit geziyorum. ca5d6cc7d0fc57d03e5510c46db6ce24.jpg

Yorum bağlantısı
Ersin Alan
22 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Bende de aynı sorun vardı. Ben bunu taktırdım. O gün, bu gün sıcaklık 90' da sabit geziyorum. ca5d6cc7d0fc57d03e5510c46db6ce24.jpg

Bu mustafa abinin dediği ile aynı mı seri no farklı gibi 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arkadaşlar soğuk motor problemi bende de mevcut 2 yıl önce otokocta değişimleri yaptırdım konuyu inceler iken kafama takıldı servis faturasını aldım Mustafa Bey'in yazmış olduğu parçada değişmiş fakat parça nolarında problem var sanırım tecrübeli ve bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum
XS7Q 6L635 AA

XS7Q 6L635 AE

Son iki harf revizyondur. Yani Aa ilk versiyonken ae 5. Versiyon uretimdir.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Osman Şimşek
35 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
On 25.08.2017 at 20:43, Ali Osman Şimşek yazdı:
XS7Q 6L635 AA

XS7Q 6L635 AE

Son iki harf revizyondur. Yani Aa ilk versiyonken ae 5. Versiyon uretimdir.

Anladım bilgi için teşekkürler.Lakin benim derdime ne çare termostat değişti

Yağ termostat ısı sensörü değişti devir daim değişti 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Anladım bilgi için teşekkürler.Lakin benim derdime ne çare termostat değişti
Yağ termostat ısı sensörü değişti devir daim değişti 
Degisen parcalar arizali olabilir?
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erman Uzun
On 08/23/2017 at 22:02, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hep bu arabalar böyle diyenler yüzünden sorunlarla yaşıyoruz.
O termostatı ilk değiştirenlerdenim galiba. Uzun rampalarda hararet yükselirdi.

Termostattan önce mi hararet yükselirdi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erman Uzun
On 23.03.2017 at 21:13, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu termostat rampada hararete de sebep oluyor.
Ben de değiştirmiştim.

Bana sorsaydın ya. :)
Neden yurt dışlarına çıktın. :D

Geçenlerde uzın bir rampada benim de hararet yükseldi kısa sürede düştü şu günlerde havalar malum soğudu iş yeri 20 km mesafede ve işe gidene kadar araç ısınmadı hararet ufak bir kıpırdama yaptı o kadar şimdi bemde bu parçayı bugün sipariş verdim hafta içi değişecem inşallah Mehmet abi hararet yükselirdi demişsin bu ürünü yani orjinal termostatı takmadan önce mi hararet rampalarda yükselirdi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu termostat devirdaim üstündeki termostat. Bozukmuş ve değiştirdim. Uzun rampalarda hararet yükselirdi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Samet Düzgün

Benim aracımda da hareret düşmesi sorunu var ve kabin buz gibi. Benzinlilerde yağ soğutucu termostatı yok galiba? Termostatı orijinal olanıyla değiştirirsem sorun çözülecek galiba.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Termostat arızalıdir. Açık kalıyor. Geçici olarak radyatör ızgarasinin yarısı kapanacak şekilde gazete koyun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Bugün sabah sanayi ye gittim bu parçayı değiştim çıkan parçanın üstünde referans no vs yoktu üfleyip bol boru gibi diğer taraftan hava kaçıyor bu yenide öyle bir durum yok ilk izlenimim daha hızlı hararet olması gereken yere geldi seste biraz azalma var bakalım zamanla daha net bir hal alır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Bende değiştim ama hararet Ankara soğuğunda hiç sabit durmuyor bu sene. Sürekli inip çıkıyor

Yorum bağlantısı
Erman Uzun
Şimdi, Ömer Türkşanlı yazdı:

Bende değiştim ama hararet Ankara soğuğunda hiç sabit durmuyor bu sene. Sürekli inip çıkıyor

20 kmlik deneme sonucu çok olmamakla beraber ufak hararettr inişler var ama ses düzeyi sanki düştü gibi inşallah daha da iyi olur 

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
20 kmlik deneme sonucu çok olmamakla beraber ufak hararettr inişler var ama ses düzeyi sanki düştü gibi inşallah daha da iyi olur 
İnşallah
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Bugün değişim yaptık Tuncay ustada. İlhan usta bayağı uğraştı. Termostat contası ve termostat valfi değişti. Hararet sabit kaldı. Artık oynama yapmıyor. Daha iyi ısınıyor.
@Mustafa Liman’ a buradan da teşekkür ediyorum. Termostatın yayı ve bağlantı kısmı kırılmıştı.
IMG_7183.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hararetin şehir içinde Düşmemesi gerekir. Düşüyorsa ana termostatı da değişmek gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...