İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Alt Takım İle İlgili Sorular

Ersin Alan

Recommended Posts

Ersin Alan
(düzenlendi)

Yaklaşık 4 ay önce disk balata amortisör alt tabla vs hep değiştim orjinal parçalar kullanıldı (2500km kullandım yaklaşık) ancak şu an sol arkadan lok lok diye ses geliyor bir de değişim öncesi frene basınca ve durana kadar duyulan lak lak sesi tekrar başladı (ses tanımları biraz tuhaf oldu ama idare edin) Şmdi yaptırdığım yere gitsem bir sonuç elde edebilir miyim? ve bunlar neden olur Mondeo alt takımı çabuk mu bozuyor?

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

normalde çabuk bozulmaz. lok lok sesi giderken mi geliyor düz yolda falan yoksa çukurlara girince mi. amortisör takozlarını orjinal kullandıklarına emin misiniz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Zayıf bir ihtimal olsa da amortisörünüz yeniden patlamış olabilir. Yada amortisör takozlarını değiştirmemiş olabilirler. 

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Arka fren hortumlarıdır, kelepçe ile sabitleyin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Amortisörden ise daha 4 ay oldu bu konuda herhangi birşey talep edebilir miyim yaptırdığım yerden yoksa amortisör heran bozulacak birşey mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
6 saat önce, Ersin Alan yazdı:

yaklasık 4 ay önce disk balata amortisör alt tabla vs hep değiştim orjinal parçalar kullanıldı (2500km kullandım yaklaşık) ancak suan sol arkadan lok lok diye ses geliyor birde değişim öncesi frene basınca ve durana kadar duyulan lak lak sesi tekrar başladı (ses tanımları biraz tuhaf oldu ama idare edin) şimdi yaptırdığım yere gitsem bir sonuç elde edebilir miyim ve bunlar neden olur mondeo alt takımı çabuk mu bozuyor 

El freni halatının cırt kelepçe ile sabitleyin. Ses kesilir. Ben 7 yıldır maraş yollarında şükür hiç birşey değiştirmedim. El fren halatını şaseye sabitleyin ses kesilir. zaten halat görünüyor altta.

1 saat önce, Ersin Alan yazdı:

Amortisörden ise daha 4 ay oldu bu konuda herhangi birşey talep edebilir miyim yaptırdığım yerden yoksa amortisör heran bozulacak birşey mi

Bozulmaz normalde. Siz ilk önce el freni halatını kontrol edin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

El freni halatı abuk bi yere çarpıyordur.
Yada amortisör tanımına çok benziyor. Yeniden bozulmuş olabilir.
Yaptırdığınız yere gidin bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

El freni halatı hizasında altta sallanan birşey var doğru ama lifte kaldırmadan kendim nasıl halledebilirim halat el freni hizasında şaft tüneline doğru bir yerde mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

El freni halatı tespiti liftte yapılmaz. Lifte alınca dingil şasiden uzaklaşır ve halatın yeri değişir. Bu aklınızda olsun.
Lift değil kanalda bakılmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan
10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

El freni halatı tespiti liftte yapılmaz. Lifte alınca dingil şasiden uzaklaşır ve halatın yeri değişir. Bu aklınızda olsun.
Lift değil kanalda bakılmalı.

Anladım abi yarın bir bakayım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
3 saat önce, Ersin Alan yazdı:

El freni halatı hizasında altta sallanan birşey var doğru ama lifte kaldırmadan kendim nasıl halledebilirim halat el freni hizasında şaft tüneline doğru bir yerde mi

Eğilip bakarsanız Arka tekerin hemen önünde aşağıya doğru c olmuş bir sert spiral şeklide serçe parmağınız kalınlığında bir parça olacak. Onu elinizle sallayın göreceksiniz zaten yerinden çıktığını. O anda hemen cırt kelepçe ile sabitleyin yerine. Ben bunu avm otoparkında yaptım. 3-5 dk içinde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan
On 24.03.2017 at 00:33, Mehmet Kaya yazdı:

Eğilip bakarsanız Arka tekerin hemen önünde aşağıya doğru c olmuş bir sert spiral şeklide serçe parmağınız kalınlığında bir parça olacak. Onu elinizle sallayın göreceksiniz zaten yerinden çıktığını. O anda hemen cırt kelepçe ile sabitleyin yerine. Ben bunu avm otoparkında yaptım. 3-5 dk içinde.

Çalışmaktan daha hiç vaktim olmadı bu arada aklıma takıldı bu iş için el freni serbest mi olmalı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
8 saat önce, Ersin Alan yazdı:

Çalışmaktan daha hiç vaktim olmadı bu arada aklıma takıldı bu iş için el freni serbest mi olmalı 

Hiç fark etmez. Fotoğraf çekip koyacağım hangi halat olduğuna ve nereye cırt kelepçe ile tutturacağınıza dair.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

O halat yok mu o halat!!! ??
Başa bela. Gelen ses ile bunun arasında bağ kurmak inanilmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu kadar sarkık durmaması gerek halatın?

Orjinali böyle. Sıkıntı Yok yani. Kelepçesi zamanla kırılıyor ve fena ses yapıyor. Cırt kelepçe ile çözülüyor.
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Orjinali böyle. Sıkıntı Yok yani. Kelepçesi zamanla kırılıyor ve fena ses yapıyor. Cırt kelepçe ile çözülüyor.

Bunun sesini Tuncay usta çok iyi bilir ve teşhis eder.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
37 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Bunun sesini Tuncay usta çok iyi bilir ve teşhis eder.

Zaten elinizle salladığınızda salıncaka değiyorsa ve boşluk varsa sabitlenmesi gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Ersin Alan
4 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

64fe747a4158cd64d2d8bd309f5b06a4.jpg

26bfe0be8fa1d902ffb0bc08ef5cb17f.jpg

Çok sağolun anladım inşallah kesilir ses zaten o taraftan geliyor ses 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Çok sağolun anladım inşallah kesilir ses zaten o taraftan geliyor ses 

O
Halatı elinizle sallayın ses varsa kaynak doğru.

Veya rahat hareket ediyorsa yerinden çıkmış demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Erol

Arkadaslar benimde bu konuda bi sikintim var soylediginiz kabloya baktim ama evet o sallaniyor da sabitlenmis durumda.ayni kablodan bahsediyoruz degil mi sert bi metal korumali kablo mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
2 saat önce, Koray Erol yazdı:

Arkadaslar benimde bu konuda bi sikintim var soylediginiz kabloya baktim ama evet o sallaniyor da sabitlenmis durumda.ayni kablodan bahsediyoruz degil mi sert bi metal korumali kablo mu?

Bundan iki tane var sağda ve solda. Sallandığında metale çarpıp ses yapıyor mu?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Mehmet Hocam benim Mondeo'nun halatını da sabitlemişti o ses için iki tane amortisör değiştirdim . Mehmet hoca Erciyes'te sadece iki tane cırt ile işi halletmişti sağolsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...