İçeriğe Yönlendir

4x4 Hususi Pikap Vergi Saçmalığı

Oğuzhan Demir

Recommended Posts

Oğuzhan Demir

Öncelikle merhabalar.

Malum ben iki yıla yakındır şirket aracı olarak Mitsubishi L200 4x4 araç kullanıyorum. Bir arkadaş en son dayanamadı o da almak istedi. Derken önce vergilere bakalım dedik, benim ki şirket aracı olduğundan hiç bakmamıştım, durumu yeni öğrendim, sanırım forumda benzer konu yok.

Durum şöyle ki bu sınıf pikaplar şirket adına kayıtlı ise ister 4x4 ister 4x2 olsun kamyonet olarak vergi ödüyor yani yıllık 1408 TL. Şahıs adına kayıtlı 4x2 ise yine aynı.

Amma şahıs adına kayıtlı 4x4 ise sıkıntı ruhsatta yine kamyonet yazıyor lakin 2500 motor üzerinden 4317 TL vergi ödeniyor.

Asıl bomba ise otomobil vergisi ödeniyor amma kamyonet muamelesi görerek her yıl muayene, hız sınırı ve köprü yasağına takılıyor.

Hadi otomobil vergisi aldın bari otomobil hakları ver, ha madem kamyonet sınıfı saydın vergiyi de ona göre al.

Bu nasıl iştir arkadaş ya... Valla darlandım sizlerle paylaşırsam bir nebze rahatlarım diye düşündüm.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bu konuda sana katılıyorum Oğuzhan kardeşim... Bende bu vergi konusunu anlamış değilim. Kim hazırlıyorsa sağlam kafa ile hazırlamadığı kesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Oğuzhan Demir yazdı:

Öncelikle merhabalar.

Malum ben iki yıla yakındır şirket aracı olarak Mitsubishi L200 4x4 araç kullanıyorum. Bir arkadaş en son dayanamadı o da almak istedi. Derken önce vergilere bakalım dedik, benim ki şirket aracı olduğundan hiç bakmamıştım, durumu yeni öğrendim, sanırım forumda benzer konu yok.

Durum şöyle ki bu sınıf pikaplar şirket adına kayıtlı ise ister 4x4 ister 4x2 olsun kamyonet olarak vergi ödüyor yani yıllık 1408 TL. Şahıs adına kayıtlı 4x2 ise yine aynı.

Amma şahıs adına kayıtlı 4x4 ise sıkıntı ruhsatta yine kamyonet yazıyor lakin 2500 motor üzerinden 4317 TL vergi ödeniyor.

Asıl bomba ise otomobil vergisi ödeniyor amma kamyonet muamelesi görerek her yıl muayene, hız sınırı ve köprü yasağına takılıyor.

Hadi otomobil vergisi aldın bari otomobil hakları ver, ha madem kamyonet sınıfı saydın vergiyi de ona göre al.

Bu nasıl iştir arkadaş ya... Valla darlandım sizlerle paylaşırsam bir nebze rahatlarım diye düşündüm.

Öncelikle hız sınır ve köprü olayıı aracın kendisi ile ilgili. Özel de olsa ticari de olsa araç aynı büyüklükte ve sürüş dinamiklerine sahip. Burada tartışma olamaz.

Vergi konusu ise tartışılabilir. devlet bu eğer ticari ise üretimde kullanılacak ve ekonomiye katkı sağlayacak oysa vatandaş alırsa kapısının önünde duracak memleket ziyaretine gidecek diye düşünüyor olabiilir.  Bence çok yanlış değil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu vergi bazi ünlüler lüks pikaplar ile magazin basininda gosteris yapmaya basladiktan sonra cikti. Devlet diyor ki sen jiple ayni ozelliklere sahip luks bir arac suruyorsan vergisini de vereceksin. Ama gel gelelim burda bir fiyat siniri olmasi lazim. 80 bin tl lik pikap ile 200 bin tl lik pikap ayni vergiyi veriyor. Bence mtv tüm arabalarda kasko deger listesine bakilarak belli bir oranda alinmalidir. Yani tek bir parametreyle vergi almak adil degil.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bu vergi bazi ünlüler lüks pikaplar ile magazin basininda gosteris yapmaya basladiktan sonra cikti. Devlet diyor ki sen jiple ayni ozelliklere sahip luks bir arac suruyorsan vergisini de vereceksin. Ama gel gelelim burda bir fiyat siniri olmasi lazim. 80 bin tl lik pikap ile 200 bin tl lik pikap ayni vergiyi veriyor. Bence mtv tüm arabalarda kasko deger listesine bakilarak belli bir oranda alinmalidir. Yani tek bir parametreyle vergi almak adil degil.

benim dediğime geldiniz. 

gavur modeli..

araç güncel bedeli üzerinden yıllık %2.5

herkesten......

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Yiğit

Çare 10 yaş üstü pickup 4x4 bakmak kasko degerinin kontrol etmek mtv nin%5 den fazla oldugu durumlarda bir alt degerden mtv ödenebiliyor. 2006 model 4x4 pickup 2 arac olarak kullandıgım için mtv den bende magdurum. Ama yapabilecek birsey yok şu aşamada.

0 km hususi olarak alindigi durumda devlet 10 yilda mtv olarak bir araç bedelini daha kullanıcısından alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

Hatta şöyle bir saçmalıkta var. 

4x2 karayolları ve emniyet için kamyonet geçiyor ama maliye vergisini panelvan grubundan alıyorlar :)

Yeni model 3.5 tona kadar kamyonet vergisi 704x2

Yeni model 1.9 üstü panelvan vergisi 782,5x2

Ayrıca biz ticari olarak aldık, 4x4 alsaydık yine otomobil vergisi alacaktı. Bu konuda bir yanlışlık olmasın?

Ek bilgi: 94 ile radar cezası yiyebiliyorsunuz :)

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

4x4 olanlar genellikle hobi amacı taşıyor. Orman firması felansanız onu bilemem ama kamyonet denilen şey çoğunlukla 4x2 oluyor.

sonuç olarak yanlış bir düzen bunda hemfikiriz.

ÖTV azalmalı, MTV artmalı.. benim önerim budur. MTV de araç güncel bedelinden alınmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

%4 bu araçlarda ötv oranı ama mtvde sıkıntı var.

Madem bu 4x4 pickup arazi taşıtına giriyor o zaman otomobil ve arazi taşıtı aynı dilimde olmamalı.

100bin liralık pick up ve 400bin liralık araç aynı vergiyi veriyor.

@Mehmet Göktürk dediğiniz gibi olursa zengin fazla ödüyor olacak. Bu sebeple yapmazlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

.

@Mehmet Göktürk dediğiniz gibi olursa zengin fazla ödüyor olacak. Bu sebeple yapmazlar :)

Teknokrat devrim yapcez.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Öncelikle hız sınır ve köprü olayıı aracın kendisi ile ilgili. Özel de olsa ticari de olsa araç aynı büyüklükte ve sürüş dinamiklerine sahip. Burada tartışma olamaz.

peki hocam benim ford kurye ruhsatta kamyonet ve ben 1.köprüden geçemiyorum ama benim kuryenin birebir aynısı ruhsatta otomobil olan modeli 1.köprüden geçebiliyor? Aynı şekilde hız sınırı ve her sene muayeneye girme olayı bende var ama ruhsatta otomobil olanlarda yok? 

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Doğuş Bağ yazdı:

peki hocam benim ford kurye ruhsatta kamyonet ve ben 1.köprüden geçemiyorum ama benim kuryenin birebir aynısı ruhsatta otomobil olan modeli 1.köprüden geçebiliyor? Aynı şekilde ben hız sınırı ve her sene muayeneye girme olayı bende var ama ruhsatta otomobil olanlarda yok? 

Kurunun yanında yaş da yanar olmuş. Ayıklıcaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kurunun yanında yaş da yanar olmuş. Ayıklıcaz.

aynen öyle ama ne zaman işte? yada ayıklama gibi bir niyet var mı önemli olan sorular bunlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ticari kullanılıyorsa yüklüdür mantığı ve deli sürülüyor mantığı da var ama gerekçe olamaz tabi haklısınız.

Şimdi, Doğuş Bağ yazdı:

aynen öyle ama ne zaman işte? yada ayıklama gibi bir niyet var mı önemli olan sorular bunlar

Ben iktidara gelince ancak olur. Oylarınızı rica edeyim :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Misafir
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

ticari kullanılıyorsa yüklüdür mantığı ve deli sürülüyor mantığı da var ama gerekçe olamaz tabi haklısınız.

Ben iktidara gelince ancak olur. Oylarınızı rica edeyim :)

parti kurun hocam oyum size :)

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

16 kişilik minibüsler için de tam tersi bir durum var, trafik minibüs olarak kabul ediyor, ruhsat da minibüs yazıyor ama vergi dairesi otobüs olarak görüyor, minibüsün 700 küsür otobüs olunca 2000 e yaklaşıyor, fiyatı 1 milyara yaklaşan 54 koltuğu olan da aynı vergi veriyor, 16 koltuklu 80 binlik de aynı vergi.. vergilendirme de araç bedeline göre olmalı kısmına katılıyor, cezaların da gelirle/varlıkla orantılı olmasını da eklemek istiyorum, örn: bana verilen vergi cezası ile holdinglere verilen ceza aynı olmamalı.. o zaman caydırıcılık olur.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ticari ler bu kadar güçlü olmamalı, hız sınırlayıcı olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bazı ilanlara bakıyorum ama özellikle wildtraklarda 3.2 malum. Kamyonet diye geçenler var ve adamlar özellikle yazıyor plakadan vergiyi sorgulayın diye kamyonet vergisi çıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yanlış düşünce.

Bir, iki yıllık sürücüye 150 beygirlik makine veriliyor, ilk öğrendiği selektör yapmak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir, iki yıllık sürücüye 150 beygirlik makine veriliyor, ilk öğrendiği selektör yapmak. 

Bir iki yıllık sürücü altında 150 bg araç, sol şeritte 70 le gidiyor otobanda :)

150 bg ticari olsa hemen alırım
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Yiğit

Arkadaşlar konu 4x4 pick up açılmısken söyle söyleyeyim bu araçların kullanıcıları motor güçlerine ve elekronik sistemlerine güvenerek yollarda otomobil gibi kullaniyorlar. Fakat bu araçların agırlik merkezleri yüksekte oldugu için (malum ana kullanim amaclari arazide 1 ton yük ile ilerleyebilmeleri içindir) 80km/h üstüne çıkmalari gercekten tehlikeli. Ani bir savunma manevrasinda kesinlikle yüksek süratlerde otomobil gibi davranmazlar ve virajları otomobil gibi dönmezler. Lütfen özellikle dikkatli kullanın. Görsel olarak heybetli duruşu çogu kişiye hoş gelebilir ama asıl amacı bu araçların arazide sahibini limitler içerisinde yükü ile beraber ilerlemesini sağlamaktır.

Otobanda ve duble yollarda en sağ şerit 80km/h benimdir kimse arkamdan sellektör yapmasın tamponuma yapışmasın.

Saygılarımla

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...