İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Yandan Hasar Alan Mondeo ve Kopan Arka Teker

Tahir Ak

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Kaza adı üstünde beklenmedik anda oluşan sonucu rutin olmayan dır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bu kasa hafif, esnek, şasisi sağlam yalnız fordun o kütük yapısından eser yok. Çamurluk parmakla yamuluyor.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Abi bence koparacak kıvamda açıyla Transit yakalamış ve son.
Transit taş gibi makina :)
Cana gelmesin de kalanı hikâye, araç kafesi görevini yapmış ve tek parça belli ki

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Abi bence koparacak kıvamda açıyla Transit yakalamış ve son.
Transit taş gibi makina [emoji4]
Cana gelmesin de kalanı hikâye, araç kafesi görevini yapmış ve tek parça belli ki

dikkat ederseniz darbe daha çok kapıya gelmiş Çamurluk kısmında fazla bir şey yok.
burada ilginç olan da bu direkt çamurluğa vursa eyvallah. evet araç görevini hakkıyla yapmış ama tekerin bu şekilde kopması düşündürücü
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

dikkat ederseniz darbe daha çok kapıya gelmiş Çamurluk kısmında fazla bir şey yok.
burada ilginç olan da bu direkt çamurluğa vursa eyvallah. evet araç görevini hakkıyla yapmış ama tekerin bu şekilde kopması düşündürücü

Kaza anı çok ilginç, anlık, refleksler çok etken...
Dikkatlice inceledim keza fotoğraflarda yanıltır. Araç beyaz ki çoğu kusuru örter fotoğrafta...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Sıfır olarak sıyırmadı bence 30-35° açıyla arka kapı ve tekere giriyor transit. Dandik bir marka olsa arka koltuğun yarısına kadar ezilirdi. Darbe ağır gibi araba yamulmadı o ayrı mesele.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

arka kapının altından başlayıp arka tekere doğru giden bir çizgi var  oraya temas eden her ne ise tekerleğide koparmış

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)
3 saat önce, Tahir Ak yazdı:

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tahir Bey merhaba,tapatalk imzanızı kapatabilir misiniz? 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Kaza önden başlayarak arkaya doğru devam etmiş.transitin sol ön tarafı açılı şekilde vurmuş.Arka çamurluk çitt kat saç olduğu için kapılar kadar yamulmamış ama son darbe çamurluktan sonra arka tekere gelmiş.Malum tekerlek bağlantı kolları bu şekilde darbelere karşı savunmasız oldukları için kopmuş.Çarpan araç transit ve bu araç min.2000 kg lık bir araç bunuda hesaba katmak lazım.Hatırlarsanız sol ön köşeden yapılan tüm çarpışma testlerinde sol ön teker koparak araçtan ayrılır.

Burda garip bir durum göremedim.Kaza geçiren arkadaşlara geçmiş olsun demekten başka yorum yapmaya bence gerek yok.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bunlar kazalarda olabilecek şeyler. Arka kapının ve çamurluk alt kısmın halinden darbenin sertliği çok belli. Resmen taktırmış ve hareket halinde olduğundan kopartmış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Açıkçası bana arka tekerin bu şekilde kopması çok normal gelmedi. O kadar kolay kopacak bir yapı değil. Bu şekilde belki defalarca kaza görmüşüzdür hepimiz. Ama bu şekilde bir kazada arka tekeri kopan bir araç ilk kez görüyorum. Bana düşündürücü geldi şahsen.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

normal, çarpan araç zaten sağlam, oda bir Ford,  aracada focus yazmış süper haber, Mondi görevini yapmış, kabin hasarı yok gibi, yaşam alanı hasarı sıfır sanırım, yani çok iyi, arka tekerin kopması normal, bağımsız süspansiyon, kapıyı sıyıran tank tüm gücüyle tekere abanmış, gövdeye girememiş, süper, araç yol tutuşu sayesinde (:biggrin:) kıç atmamış, tekere abanan transit aracı çevirmemiş, bütün kuvvet tekere ve bağlantılara binmiş, doğal sonuç, araçta zayıflık olan birşey göremedim, olması gereken olmuş ve Ford yine sağlamlığını göstermiş, acaba rakibi malum marka olsa ne olurdu...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre İbiş
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

normal, çarpan araç zaten sağlam, oda bir Ford,  aracada focus yazmış süper haber, Mondi görevini yapmış, kabin hasarı yok gibi, yaşam alanı hasarı sıfır sanırım, yani çok iyi, arka tekerin kopması normal, bağımsız süspansiyon, kapıyı sıyıran tank tüm gücüyle tekere abanmış, gövdeye girememiş, süper, araç yol tutuşu sayesinde (:biggrin:) kıç atmamış, tekere abanan transit aracı çevirmemiş, bütün kuvvet tekere ve bağlantılara binmiş, doğal sonuç, araçta zayıflık olan birşey göremedim, olması gereken olmuş ve Ford yine sağlamlığını göstermiş, acaba rakibi malum marka olsa ne olurdu...

Ben size soyleyim ne olacağını. Bir kere en başta malum marka araç sahipleri böyle yorumlar yapmayacaktı. Tekeri bile koparabilecek şansız bir açı ve şiddetle gerçekleşen olayda aracımıza hiç birşey olmadı. Araba hem hiç yakıt yakmıyor hem de çok sağlam diyeceklerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bu tarz marka yarışları bu forumun yaşına ve seviyesine yakışmıyor kanımca.

Yorum bağlantısı
Emre İbiş
2 dakika önce, Erdal Aydın yazdı:

Bu tarz marka yarışları bu forumun yaşına ve seviyesine yakışmıyor kanımca.

Benim yazdığıma istinaden mi yazdınız Erdal Bey tam emin olamadım ama, kendi adıma şu ya da bu markayı değil Ford araç sahipleri olan kendimizi eleştirmeye çalıştım yorumumda. Çünkü bazı yorumlar Ford araç sahibi olarak beni şaşırttı hatta uzdu. Benim premium araçlar hariç Ford araç seçimimde 2 temel unsur vardır. Güvenlik ve suruş keyfi. Yazdıklarımı bu minvalde değerlendirirseniz sevinirim, yanlış anlaşılmak istemem.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Vallahi sağlamlıkta güvenirim açıkcası, marka yarışı demiş Erdal bey, daha açık konuşayım o zaman, hem foruma yakışmıyor yaşı vs. ne demek Erdal bey, çocuk değiliz, neyin ne olduğunu senelerdir takipde ediyoruz biliyoruzda,  kazada Ford içinde olmayı malum marka içinde olmaya yeğlerim, çok net konuşuyorum bu arada, ister inanın ister inanmayın, marka yarışı falan değil, ikiside iyi marka, ben sağlamlığa önem veririm, bu konuda bir tık daha iyi olana bakarım, olay bu, ha son zamanlarda Ford da bozdu, kaydı konfora ama hala benim için kritik eşik geçilmedi, siz ne yaparsınız bilemem, bu benim düşüncem ve bildiğim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Peki aynı kazada bir rol değişikliği olsa mesela, mondeo yerinde malum markanın passati olsa üstteki yorumlar aynen yazılacak mıydı? Kaza irdenlenecek miydi, çarpışma açıları vs fikirler belirtilecek miydi?
Yoksa vag işte ne bekliyon tarzı mı yorumlanacaktı, merakım bu.

Not: Arabamın çatısı altında bulunduğu Vaga karşı hiç bir sempatim yok. Sadece objektif yaklaşmaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Elbette, yoksa tırttır diyip geçecekmiyiz sandın, aynı şartlarda passat da aynı hasarı alırdı, transit yandan sıyırmış, direk 90 derece girmemiş, bütün darbe gücü arka tekere binmiş gibi, bu durumda kopması gayet doğal, hatta kopması çok iyi olmuş, aksi taktirde başka şeylerde olabilirdi...

marka fanatikliği yok, sadece gördüğüm bildiğim şeye göre yazıyorum, yoksa hepsi iyi ama arada küçük ama çok kritik sonuçlar doğuracak şeyler var, o yüzden kazada Ford u tercih ederim dedim, sonundada ekledim, eskisi kadar sağlam değiller artık diye, gerçi bu tüm markalarda aynı artık, malum dünya ekonomisi kötü, mecburen kısyorlar bazı şeyleri...

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

O zaman mutabıkız.
Asıl merak ettiğim ise bu mondeo kaça toplanır acaba?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bak orası karanlık, bu konuya gelince hepsi tırt...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir kazad bir  amortisör bağlantısının, bir kasın , bir poryanın  kopması ile güvenlilk katsayısının hiçbir alakası yoktur. vesile olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...