İçeriğe Yönlendir

Astra J Lastik Basinc Sensoru (TPMS) Adaptasyonu

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Sa. Astra J araclarda lastik basinc sensor calisma mantigi teker donus tur sayisina gore degil siboplara takili sensor araciligi ile saglaniyor. Malum yaz kis jant degisikligi veya lastik degisiminde yasadigim problemlerden biri. Jant yanlis yere takilirsa yanlis ikaz aliyorum. Bir keresinde sag on teker ikaz verdi sikinti sag arka tekerde cikmisti. Bunun adaptasyonu icin de ya jant lastik degisecek sikinti olacak veya adaptasyon icin bunu yapan yerlere (bazi yerlerde bulunmasi zor) gidip ucret karsiligi halledeceksiniz. Arastirmalarin sonucu bunun cok basit bir yolunun oldugunu gordum. Opel forumlarinda bulamadim. Facede bir grupta gordum.

1- Kontak acik iken yol bilgisayari 1.menu deyiz. 2. menuye gececegiz.

7f1249619678e6d19eaa87316c893f56.jpg

2. menude lastik basinclarini gosteren ekrana geliyoruz.

bd592b78c39363a05d3ca9debfacca9d.jpg

3. Bu ekranda OK basili tutuyoruz. Asagidaki yazi cikiyor. Evet bastigimizda korna iki kere otuyor.

39b05dc80f1f7d9ce508f74614f29757.jpg

4. Adaptasyon basladi. Alttaki ekran cikiyor.

9efb3cbf3154459466f016072413e582.jpg

OK tekrar basinca yine basinc ekranindan gorebiliyoruz. Yazi gittiginde adaptasyon tamamlaniyor.

617fd3bde9f4327c641726fdfb27f795.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Ben bu sisteme ayak uyduramıyorum. Soğukken ayrı, sıcakken ayrı değerler çıkıyor. Hareket halinde yüksek, durunca düşük oluyor. Olaylar olaylar :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

konuya biraz uzak ama benim C5 inde sensörün biri kırılmış. yenisini alacağım kimi diyor serviste tanıtılacak kimisi diyor tüm lastikler eşit basınca getirilince otomatik ayarlanmış oluyor. varmıdır aslını astarını bilen?..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
konuya biraz uzak ama benim C5 inde sensörün biri kırılmış. yenisini alacağım kimi diyor serviste tanıtılacak kimisi diyor tüm lastikler eşit basınca getirilince otomatik ayarlanmış oluyor. varmıdır aslını astarını bilen?..

Arabadan arabaya degisebilir. Bana dedi ki lastikci bunlar otomatik karismaz. Nerdeee. Alayi karismisti. Servis veya adamakilli lastik hizmeti veren yerler sagliyor bu hizmeti.
Eline sağlık Metin hocam yararlı bilgi.

Saol Mustafa :)

Ben bu sisteme ayak uyduramıyorum. Soğukken ayrı, sıcakken ayrı değerler çıkıyor. Hareket halinde yüksek, durunca düşük oluyor. Olaylar olaylar [emoji4]  

Bazen sag taraf bazen sol taraf basinci yuksek oluyor :) Degisiyor surekli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Yok artık arkadaş, yine ilklerin adamısın tebrikler valla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Yok artık arkadaş, yine ilklerin adamısın tebrikler valla

Estagfirullah dostum kiymet bilinsin yeterli benim icin ;)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Halil Döner

aynı olay benim araçtada oldu Resim de görüldüğü üzere basınç hatası veriyor basılan havada sıkıntı yok aynı resetleme işlemini yaptım ama düzelme olmadı sorun nedir ? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
aynı olay benim araçtada oldu Resim de görüldüğü üzere basınç hatası veriyor basılan havada sıkıntı yok aynı resetleme işlemini yaptım ama düzelme olmadı sorun nedir ? 
Halil bey yeni basima geldi lastik ogrenme oluyor ama nedense son zamanda benimde yapmadi. Lastiklerin yerlerini karistirmis lastikciler tek tek havasini indirip deneyerek yerlerini bulduk. Sol on hata veriyordu hata sol arkada imis.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali İhsan Yıldız

Paylaşım için teşekkürler Metin Bey,

ben de yaz lastiklerimi kış lastikleriyle değiştirdim ve tecrübesizliğinin kurbanı oldum.

Bilseydim işaret koyardım.

Sürücü ekranı ile sensörler tamamen uyumsuz.

Bu anlattıklarınız yeterli mi,

TPMS cihazına gerek var mı eşleştirme için.

Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Paylaşım için teşekkürler Metin Bey,
ben de yaz lastiklerimi kış lastikleriyle değiştirdim ve tecrübesizliğinin kurbanı oldum.
Bilseydim işaret koyardım.
Sürücü ekranı ile sensörler tamamen uyumsuz.
Bu anlattıklarınız yeterli mi,
TPMS cihazına gerek var mı eşleştirme için.
 Teşekkürler 
Valla lastik okuma tamam diyor ama bende olmamis sol on ikaz verirken sol arkanin hatali oldugunu anladik. Belki sizdr durum degisebilir denemekten zarar gelmez.
Yorum bağlantısı
Ali İhsan Yıldız
(düzenlendi)

Evet,sol ön stop lambası ikaz verdiğinde sol ön lastik için eşleştirme yapmak gerekiyor sanırım.

Onun için de TMPS cihazı lazım.

Denedim,olmadı maalesef.

Jantların yerini değiştiren lastikçiye gitmek lazım

tarihinde Ali İhsan Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali İhsan Yıldız

Akıllı telefonlarda TPMS yazılımı yüklenirse bununla yapabilir miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Akbal
On 31.12.2017 at 18:32, Ali İhsan Yıldız yazdı:

Akıllı telefonlarda TPMS yazılımı yüklenirse bununla yapabilir miyiz?

Mesajı yeni gördüm. Akıllı telefon ile araba arasındaki iletişim nasıl olacak :) Keske yazılımla iş bitse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bayaa büyükmüş.
Bunun yarisi yok. Bendeki bunun buyuk hali :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En iyisi teker çapı ile çalışanlar. Pil derdi, kırıldı derdi çalındı derdi yok :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
En iyisi teker çapı ile çalışanlar. Pil derdi, kırıldı derdi çalındı derdi yok [emoji4]
Calinmasi icin tekeri de sokmeleri lazim [emoji16] Bence kac bar hava kaldigini gormek tehlikenin boyutunuda gormeyi sagliyor. Pil derdine katiliyorum.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Güney Bedirhan

Şimdi bunları okuyunca kışlıklar kalsın dedim içimden:unsure2:Yalnız arabayı alırken arkadaş yazlık lastiklerini verdiğinde bir şey dikkatimi çekti. Lastiklerin içine "sol ön, sağ arka " gibi bilgiler yazmışlar. Bu durumla alakalı mı acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi bunları okuyunca kışlıklar kalsın dedim içimdendefault_unsure2.gifYalnız arabayı alırken arkadaş yazlık lastiklerini verdiğinde bir şey dikkatimi çekti. Lastiklerin içine "sol ön, sağ arka " gibi bilgiler yazmışlar. Bu durumla alakalı mı acaba?

Sensör olmamasına rağmen yazarım ben.
Yoksa epey bi süre sağa sola çekmeler yaşanıyor.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
10 saat önce, Güney Bedirhan yazdı:

Şimdi bunları okuyunca kışlıklar kalsın dedim içimden:unsure2:Yalnız arabayı alırken arkadaş yazlık lastiklerini verdiğinde bir şey dikkatimi çekti. Lastiklerin içine "sol ön, sağ arka " gibi bilgiler yazmışlar. Bu durumla alakalı mı acaba?

Ben de her zaman bunu yazarım neyi nereden söktüysem. Sizin durumda yazlıkları verende aynı bizim gibi düşünmüş sensörle alakası yok. Ha olsaydı ki janta yazmış o zaman nispeten kabul edilebilir. Hangi lastiği nerden söktüğümü bilmezsem araba çekiyor düzeltene kadar da canımızı çıkartıyor.

Ayrıca olaki karıştı lastik yerleri (son değişimde yazmayı unuttum sensöre güveniyorum hava basıncını azaltıp yol bilgisayarından kontrol edip hangi jant nerden söküldü tek tek bakmam lazım) diş derinliklerini ölçerim. Bu duruma göre atıyorum 7, 6, 5, 4 mm çıktı ise derinlik 7 ile 4 mm yi, 6 ile de 5 mm yi çapraz şekilde eşleme yaparım. Bu şekilde çekme olayının önüne geçiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Onural Yüksel

Merhabalar, benim merak ettiğim acaba tüm tpms sensörleri astra j ile uyum sağlar mı? 4 adet yeni jant almak istiyorum, YAZLIK ve kışlık olarak 2 set halinde lastikleri sökmeden kullanmak için. Serviste orijinal adet 200 tl,  lastikçilerde 150-175 tl civarı. AliExpress te veya wish gibi uygulamalarda tanesi 50-60 tl ye getirtilebiliyor. Deneyen var mıdır acaba? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla bilmiyirum ama adaptasyon icin bir cihaz aldim su an yolda. Onunla beraber tanitlabilir araca.

Yorum bağlantısı
Onural Yüksel
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Valla bilmiyirum ama adaptasyon icin bir cihaz aldim su an yolda. Onunla beraber tanitlabilir araca.

???? Gerçekten size her konuda saygı duyuyorum Metin Bey ??? Astra J de bir marka oldunuz bence ? Sevgiler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...