İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Dizel Faciasından Sonra Yazılım Güncelleme

Sani Gerşon

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Rıfat Çakar yazdı:

Sonuçta adamlar hassas abi , bizim gibi özel serviste emisyon pulu satmıyorlar.  :biggrin:

Bizim silindir hacminde hile yaptığımızı düşünsene.. :)

1599 cc olanlar aslında 1650 cc imiş mesela.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Teknik olarak olay büyük ihtimalle egzoz gazı resirkülasyonu (EGR)'dan kaynaklanıyordur. EGR tamamen kapalı konumda yakıt tüketimi kesinlikle iyileşir. Aynı gücü almak için daha az yakıt harcarsınız. Bu da daha fazla yakıt ile daha yüksek tork ve güç demek olur. Ama EGR'ı kapatmak demek doğrudan azot oksit emisyonlarının artması da demek. Yani EGR kapalı iken VW'nin yaptığı hile gibi yakıt tüketiminin düşmesi veya performansın artması gayet makul.

Gelelim diğer konuya; araçlar farklı çevrimlere göre emisyon sınavından geçerler. Resimdeki araç için sanırım koşulan çevrim yeni Avrupa sürüş çevrimi (NEDC - New European Driving Cycle). Bu çevrimde motor tam yüke hiç çıkmıyor. Bir dizel motor için de devir ortalama 1000-2500 arası gidip geliyor. Dolayısıyla videodaki 2000 devirde güç kaybının olması da gayet makul.

Her ne kadar emisyon standardının değişmesi (kötüleşmesi) yani VW tarafından hilelendirilmesi, bizim sürüş keyfimizi arttırsa da VW'nin yaptığı tüm dünyayı kandırmaya çalışmaktır. Ülkemizde (bu sitedeki arkadaşlarımız da dahil) DPF ve katalizör iptalinin bir sektör haline geldiğini düşünürsek VW'nin yaptığı bizim ülke için şaşılacak bir durum olmaktan çıkıyor. Dolayısıyla VW daha çok satar... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Baş
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

İtalyan a bağlı diyorlar artık vag ın geleceği

Çağlar bey İtalya ile nasıl bir bağlantı var?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fiat hisseleri alabilir yazıları çıkmıştı. Belki de mjet motorlu scirocco görürüz

Yorum bağlantısı
Hasan Baş
2 saat önce, Sefa Çelik yazdı:

Krize girse, satılsa da biz alsak. Turkish VW :f1:

Ford satılıp Volkswagen alınır mı?

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Şimdi, Hasan Baş yazdı:

Ford satılıp Volkswagen alınır mı?

alınır niye alınmasın ki

Yorum bağlantısı
Hasan Baş
1 dakika önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

alınır niye alınmasın ki

aracın üretimi olmamasi yazılım sorunlu olmasi nedeniyle

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
9 saat önce, Rıfat Çakar yazdı:

Demek ki yazılımla yakıt düşüp , güç artırıla biliyormuş. :) 

Havayı kirletirsen çare çok. Lean burn yap o hoooo..

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Şimdi, Hasan Baş yazdı:

aracın üretimi olmamasi yazılım sorunlu olmasi nedeniyle

2012-2013 düşük kmli dizel beyaz highline (yazılım gücellenmemiş) jettam olsun daha ne isterim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
11 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Havayı kirletirsen çare çok. Lean burn yap o hoooo..

Ben de onu diyorum işte. Emisyon hassasiyeti olmadıktan sonra 4 zamanlı motorda seçenekler çoğalıyor. :) 

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Gecen benıde aradılar 2012 a3 için randevu vermek istediler.Tamam yapsınlar ama %20 guc kaybı ve yakıt tuketımı artacaksa yaptırmak ıstemıyorum.Zaten arac 105 beygır zoru zoruna yuruyor.Vag gurubundan arac aldıgım ıcın pısmanım resmen.Sızce ne yapmam gerekıyor?Bu guncellestırmeyı yaptırmazsam ne gıbı sorunlar yasayabılırız servisle?

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Servisle bir sorun zaten yoktu. Hadise vergi mevzuatı ile alakalı idi amerikada

Yorum bağlantısı
Hasan Baş
2 saat önce, Efe Özer yazdı:

Gecen benıde aradılar 2012 a3 için randevu vermek istediler.Tamam yapsınlar ama %20 guc kaybı ve yakıt tuketımı artacaksa yaptırmak ıstemıyorum.Zaten arac 105 beygır zoru zoruna yuruyor.Vag gurubundan arac aldıgım ıcın pısmanım resmen.Sızce ne yapmam gerekıyor?Bu guncellestırmeyı yaptırmazsam ne gıbı sorunlar yasayabılırız servisle?

yazılım yapılmış arac bulun ve kullanın ondan sonra karar verin ben yaptırdım ama güç kaybı hiç yaşamadım ama yazılimdan sonra araç daha bi atik oldu diyebilirim %20 güç kaybı yaşayan ve yakıtın arttiğını kimseden duymadım siz nerden duydunuz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...