İçeriğe Yönlendir

Zorunlu BES

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

Yarın itibari ile artık hayatımıza giriyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili aklınıza takılan bir şey var ise buradan sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplarım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Maaslardan kesilme orani nedir? 

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

şubat ayında kestiler. mantığıma yatmadı.ctek smsle iptal ettirdim. ertesi gün hesaba geçtiler.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık
10 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

şubat ayında kestiler. mantığıma yatmadı.ctek smsle iptal ettirdim. ertesi gün hesaba geçtiler.

Devlet memuru olan nasıl iptal ettiriyor acaba..bizde bir sms ile iptal ettirebiliyoruzmu.

51 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Prime esas gelirlerin %3 ü.

Soru..devlet memuru nezaman ve nasıl iptal ettirebilir..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Soru..devlet memuru nezaman ve nasıl iptal ettirebilir..

17 nisandan itibaren sözleşmenizin yapıldığı bireysel emeklilik firmasının müşteri hizmetlerini arayın. İptal talebinden 10 gün içinde iade yapmak zorundalar.

Bence kalmanız daha yararlı. Eğer imkanınız var ise 56 yaşına kadar sistem de kalın.
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
Bir saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Bundan kastiniz net yatan maasin mi %3 ? Yada brut maasin mi?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mert, bu emeklilik mi şimdi :rolleyes:

Adı öyle ama kendi değil.

Devlet diyor ki; ey vatandaş sen tasarruf nedir bilmiyorsun. Al sana zorunlu tasarruf. Buna gir 56 yaşına kadar para biriktir. Bunu yaparsan sana %25 katkı, 1000TL giriş katkısı 56 yaşa kadar da kalırsan %5 bonus daha. Sistemde kaldığın sürece de bu birikimi çeşitli enstrümanlar ile yatırıma çevir borsa, fon, döviz, faiz vs. 56 olduğunda da ya paran kadar emekli ol taksitle al ya da toptan al. Yani emeklilik kısmı 56dan sonra şuanki kısmı tasarruf yani birikim.
Bundan kastiniz net yatan maasin mi %3 ? Yada brut maasin mi?

Hayır, pirime esas kazancınız yani taban aylık, kıdem aylık, özel hizmet tazminatı gibi gelirlerinizin toplamı. Bordronuzu yollarsanız net olarak söylerim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
çalıştığım yer ufak bir yer bizi etkilemedi Allahtan 

İlerde etkileyecek
Yorum bağlantısı
Misafir
Şimdi, Mert Yeldan yazdı:

İlerde etkileyecek

çok uzun zaman var beni etkilemesine daha o zaman çıkarım 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

çok uzun zaman var beni etkilemesine daha o zaman çıkarım 

Çıkma kal
Yorum bağlantısı
Misafir
Şimdi, Mert Yeldan yazdı:

Çıkma kal

yok kalmam kendi tasarrufumu kendim yapabiliyorum 

Yorum bağlantısı
Emre Demir

56 yaşına geldik emekli olduk kaç senede almak istiyorsunuz diyor , ömür boyu derseniz aylık 100 lira veriyor , 10 sene de almak isterseniz 1000 lira veriyor böyle bir durum , öldük maaş geriye kalmıyor o güne kadar ne kadar yatırdılar ise kalanını iade ediyorlar .

Rakamlar temsili lakin oranlar aşağı yukarı aynıdır .

Aklımda kalanlar gelip anlattılar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Emekli olmak karlı değil, 56 yaşına gelindiğinde toplu parayı alıp bankaya faize yatırmak daha karlı.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bireysel emeklilik firmasına, sadece şu enstrümanlar ile değerlendir diyebilecek miyiz?

%3 'ü arttırma imkanımız var mı?

Ayrıca %5 bonus sanırım, emeklilik şartlarını sağladıktan sonra maaş olarak almak istersek veriliyor. Tek seferde istersek bu bonus yok bildiğim kadarıyla. Doğru mudur?

Bu üçünün cevabını merak ettim. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zaten sistemde olandan da zorunlu kesinti yapılacak mı? Bes iyidir de parayı yöneten yatırım kuruluşunun performansı nı dolar takip eder gibi edin. Gerekirse değişiklik yapın yatırım araçlarında

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

kendim yaparım o tasarrufu, sağol almayayım, paramı ben biriktirim kendim yönetirim ve istediğimde kullanırım, gelir kapısı yaptırmam, neyse anladın sen onu... :rolleyes:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Ben şimdi 18 yaşındayım bu olay herhangi bi yönden beni etkilermi ? Çalışmıyorum öğrenciyim dershaneye gidiyorum 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bireysel emeklilik firmasına, sadece şu enstrümanlar ile değerlendir diyebilecek miyiz?
%3 'ü arttırma imkanımız var mı?
Ayrıca %5 bonus sanırım, emeklilik şartlarını sağladıktan sonra maaş olarak almak istersek veriliyor. Tek seferde istersek bu bonus yok bildiğim kadarıyla. Doğru mudur?
Bu üçünün cevabını merak ettim. default_unsure2.gif

Evet diyebileceğiz.
Pirime esas kazancınızın %3ünün altına inmeden ve pirime esas kazancı geçmeden her hangi bir miktar ile devam edilebiliyor.
Bizde ki bilgi föylerinde 56 yaş şartını sağlayınca %5 katkı geleceği yazmakta ama emin olamadım p.tesi günü kontrol ederim.
kendim yaparım o tasarrufu, sağol almayayım, paramı ben biriktirim kendim yönetirim ve istediğimde kullanırım, gelir kapısı yaptırmam, neyse anladın sen onu... :rolleyes:

Ben anladım da yarın sgk işlevi abd de ki gibi olunca ki olacak kendi yaptığın değil sistemdeki varlığın senin güvencen olacak.
Bu işlerin sonu sgksız güvenceler, misal baban kanser sen fazla pirim öde vs vs
Ben şimdi 18 yaşındayım bu olay herhangi bi yönden beni etkilermi ? Çalışmıyorum öğrenciyim dershaneye gidiyorum 

Çalışmaya başladığında etkileyecek şuan bir şey yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Emekliliğe esas kazanç değilmi Mert Bey  eger oyle ise ıyı yalnız maas uzerınden olursa vay halime 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...