İçeriğe Yönlendir

Zorunlu BES

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan
Emekliliğe esas kazanç değilmi Mert Bey  eger oyle ise ıyı yalnız maas uzerınden olursa vay halime 

Taban aylık, kıdem aylık, özel hizmet tazminatı, aylık tutar, yan ödeme miktarları esas olacak.
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Ocak itibari ile bizden de kestiler, zaten 3 kuruş maaş var. Direk iptal ettirdim ben.

Ay sonunu getirme hesabı benim için şimdilik 56. doğum gününden daha önemli.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ortalama bir memurdan 70-80 lira kesilecek gibi duruyor. İmkanı olan katılsın derim.
Ayda 70 lira ile ortalama 25 senede 35000 TL birikim olur.

Yorum bağlantısı
Emre Demir

30 -40 bin liraya kredi çekip arsa alırım 25 sene sonra Allah kerim :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Ben anladım da yarın sgk işlevi abd de ki gibi olunca ki olacak kendi yaptığın değil sistemdeki varlığın senin güvencen olacak.
Bu işlerin sonu sgksız güvenceler, misal baban kanser sen fazla pirim öde vs vs

Ben SSK lıyım ya kardeş, sıkıntı yok sistemdeyim matrixteyim :) bu başka şey, paramı ben biriktiririm sağolsunlar, almıyım :) babamlar emekli sandığından zaten...

hiçbir güvencesi olamayanda 53 liraya güvenceli oluyorya artık, gerek yok kaynak yaratmayaaaaa.... 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

Şimdi bizim eczanemiz var. Ziraatle çalışıyoruz. 2 yıl önce dedilerki BES yapalım tüm EFT, havale ücretleri masrafsız olsun, sürekli kullandığımız becayiş kredisinde hatırı sayılır bir faiz indirimi yapalım bizde hesapladık 200 Lira ödersek ödediğimiz faiz bile daha fazla bizde 200 Lira ödüyoruz buna karşılık ödemediğimiz eft, havale ve ödediğimiz faizden çok daha fazla kar ediyoruz. Babamın yaşından dolayı ve bankanın tanıdık olmasından benim adıma yapılmasını uygun gördüler. Şimdi sorular :D

1- Ben kurumsal bir firmaya girsem 2. BES olur mu?
2- Diyelimki kurumsal bir firmadasınız 2 yıl çalıştınız BES maaşınızdan isteğiniz doğrultusunda kesildi ve işten çıktınız. İşten ayrılma sürecinde sistem nasıl işleyecek? İsterseniz dışarıdan ödeme yapabilecek misiniz?  Yada paramı almak istiyorum derseniz diyelimki 2400 TL toplam kesildi, ne alırsınız?
3- BES maaşınızdan kesiliyor ama ben 5 ay ara vermek istiyorum para lazım 5 ay kesilmesin sonra devam etsin diyebiliyor musunuz?

4- ilk BES 27 Ekim 2003 de başlamış. Hiç ne kadar para yatırılıp ne kadar alınmış veya ne kadar maaş bağlanmış bilgisi var mı? En azından önümüzde ne olacak onu bilelim.

Devam edebilir.... :biggrin:

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

metlife firmasının sistemi değilmi abi? ilave devlet katkısı falan. 

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

İptal edenler her sene Nisan ayının 17 sinde iptal etmesi gerekiyormuş. Doğru mudur ? Yani bu her sene kendisini yeniliyor gibi anladım. Ben sıcak bakıyordum ama hocalar gene işin içine girdi. Paranın değerlendirileceği yer veya fon veyahut her neyse banka. Cevaz vermeyenler hayli fazla. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Bireysel emeklilik ödeyenin, zorunlusunu da ödemesi ne kadar karlıdır sizce Mert bey?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim işyerinden bes im var(150 ben veriyorum+150 de işyeri veriyor+% 25 de devlet). Zorunlu olanı iptal ettirdim ertesi gün. Banka benim adıma ödemese bes yaptırmazdım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Para biriktiremeyen için avantajlı (farkında olmadan maaşından kesiliyor) ve yeni düzenlemeler ile vadeliden farkı yok.. (çıkmak istersen getiri üzerinden bulunduğun dilime göre vergi düşülüyor) para biriktirip yönetebilen için ise gereksiz bir yatırım enstrümanı..

mevcutta ödediğim 3 sözleşmem var bu nedenle zorunluyu iptal ettirdim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bende direk iptal ettirdim.Açıkcası her ay aynı paraya altın alsak çok daha karlı oluruz.Yok zorulu tasarruf falan sağlıyormuş hikaye.Para pul olacak %25 katkıyı almak için 56 yaş beklenecek.10 yılı dolduran katkının tamamını alabilseydi güzel diyebilirdim ama şu hali ile bukadar uzun vadeli yatırım saçma geliyor.Okadar yaşayacağımızın garantisi mi var?Para gençlikte lazım yaşlanınca zaten hiç bişeyden zevkte alınmıyor .Ölümlü dünya için bukadar gelecek yatırımı fazla bence..

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

zorunlu besle beraber 3 sözleşmem var.2si 10sene dolsun toplu para alıp çıkcam devletin getirdiği zorunlu besle devam ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
10 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Bende direk iptal ettirdim.Açıkcası her ay aynı paraya altın alsak çok daha karlı oluruz.Yok zorulu tasarruf falan sağlıyormuş hikaye.Para pul olacak %25 katkıyı almak için 56 yaş beklenecek.10 yılı dolduran katkının tamamını alabilseydi güzel diyebilirdim ama şu hali ile bukadar uzun vadeli yatırım saçma geliyor.Okadar yaşayacağımızın garantisi mi var?Para gençlikte lazım yaşlanınca zaten hiç bişeyden zevkte alınmıyor .Ölümlü dünya için bukadar gelecek yatırımı fazla bence..

Tam olarak böyle değil. Fonlarını takip edip yönetebilen için güzel getirili fonlar da var.. şahsen ben güzel kazanıyorum bu sebeple kendi ödediklerimde duruyorum.. çıkmak istersemde örnek olarak 10.000 yatırdım 2.000 kazandım diyelim 2.000-(2.000x0.15) kesiliyor ve 11.700 alarak ayrılabiliyorum.

zorunlu tasarruf ise şöyle düşün kredi kartına bağlıyorsun ayda 200 300 neyse fark etmeden biriktiriyorsun. Yani bu brnim düşüncem.herkesin yatırım mantığı farklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

daha önce yıllarca tasarrufu teşvik fonu vardı zorunlu. Paranın üstüne çöktüler. Yine bence çökerler. Amaç dürüst değil bence. Şu an çökmeseler bile ilerde göz dikerler ve çökerler.

1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Altın bir taş. Para ise başkalarının işletebileceği bir şey. Türkiyenin önemli sorunlarından biri faiz derdi ile insanlaırn parayı bankaya yatırmamasıdır. Tasarruf yoktur. Parayı işletecek mekanizma yoktur. Bu nedenle kredi maliyeti yüksek ve dışardandır. Gavura faiz ödüyoruz diye sızlanan şikayet edenler paralarırnı faize yatırsa gavura faiz ödemeyiz. (not: islami fon da olabilir çekincesi olanlar için)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
10 saat önce, Emre Demir yazdı:

30 -40 bin liraya kredi çekip arsa alırım 25 sene sonra Allah kerim :)

10 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ben SSK lıyım ya kardeş, sıkıntı yok sistemdeyim matrixteyim :) bu başka şey, paramı ben biriktiririm sağolsunlar, almıyım :) babamlar emekli sandığından zaten...

hiçbir güvencesi olamayanda 53 liraya güvenceli oluyorya artık, gerek yok kaynak yaratmayaaaaa.... 

Ben biriktiririm şöyle yaparım vs diyoruz ama bunu yapabilen yok. İşte bu yüzden zorunlu.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
10 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Şimdi bizim eczanemiz var. Ziraatle çalışıyoruz. 2 yıl önce dedilerki BES yapalım tüm EFT, havale ücretleri masrafsız olsun, sürekli kullandığımız becayiş kredisinde hatırı sayılır bir faiz indirimi yapalım bizde hesapladık 200 Lira ödersek ödediğimiz faiz bile daha fazla bizde 200 Lira ödüyoruz buna karşılık ödemediğimiz eft, havale ve ödediğimiz faizden çok daha fazla kar ediyoruz. Babamın yaşından dolayı ve bankanın tanıdık olmasından benim adıma yapılmasını uygun gördüler. Şimdi sorular :D

1- Ben kurumsal bir firmaya girsem 2. BES olur mu?
2- Diyelimki kurumsal bir firmadasınız 2 yıl çalıştınız BES maaşınızdan isteğiniz doğrultusunda kesildi ve işten çıktınız. İşten ayrılma sürecinde sistem nasıl işleyecek? İsterseniz dışarıdan ödeme yapabilecek misiniz?  Yada paramı almak istiyorum derseniz diyelimki 2400 TL toplam kesildi, ne alırsınız?
3- BES maaşınızdan kesiliyor ama ben 5 ay ara vermek istiyorum para lazım 5 ay kesilmesin sonra devam etsin diyebiliyor musunuz?

4- ilk BES 27 Ekim 2003 de başlamış. Hiç ne kadar para yatırılıp ne kadar alınmış veya ne kadar maaş bağlanmış bilgisi var mı? En azından önümüzde ne olacak onu bilelim.

Devam edebilir.... :biggrin:

1-45 yaşını doldurmadıysanız giriş mecbur.

2-İşten ayrıldınız ister yatırdığınızı geri alabileceksiniz isterseniz yeni girdiğiniz işyerinden devam edebilirsiniz. Dilerseniz 3 ayda ara verebiliyorsunuz. 2400 tl ödeme yaptınız çıkarken bir kesinti yok. 2 yılda anaparanızın getirdiği nemadan devlete gelir vergisi kesiliyor ve de emeklilik firmasına %0,85 yıllık fon payı ödeniyor. Bunlarda cuzi şeyler, hiç bir şekilde anaparanızdan zarar ettirmez hatta tahminen 250-300 lira gibi gelirinizde olur.

3-5 ay değil 3 ay ara verebilirsiniz

4-Bir arkadaşımız 2010 da girip 2016 da çıktı, özel bir fima aracılığıyla yaptırdı. 6 sene de 10000tl ana para 6000 tl de getirisi oldu. 6. sene çıkarken 14700TL olarak geri ödeme aldı. Kesintiler Aidat, fon işletim bedeli ve gelir vergisi. Zorunlu bes de aidat yok fon işletim bedeli çok düşük. Giriş payı 1000TL ek olarak %25 devlet katkısı var avantajı bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
10 saat önce, Fatih Ada yazdı:

Para biriktiremeyen için avantajlı (farkında olmadan maaşından kesiliyor) ve yeni düzenlemeler ile vadeliden farkı yok.. (çıkmak istersen getiri üzerinden bulunduğun dilime göre vergi düşülüyor) para biriktirip yönetebilen için ise gereksiz bir yatırım enstrümanı..

mevcutta ödediğim 3 sözleşmem var bu nedenle zorunluyu iptal ettirdim..

Kendi birikimini yapabilen için tabi gereksiz bir durum. 

9 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Her ay altın alsak güzel şey işte ama alamadığımız için devlet zorunluyu dayadı :D

8 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

daha önce yıllarca tasarrufu teşvik fonu vardı zorunlu. Paranın üstüne çöktüler. Yine bence çökerler. Amaç dürüst değil bence. Şu an çökmeseler bile ilerde göz dikerler ve çökerler.

Altın bir taş. Para ise başkalarının işletebileceği bir şey. Türkiyenin önemli sorunlarından biri faiz derdi ile insanlaırn parayı bankaya yatırmamasıdır. Tasarruf yoktur. Parayı işletecek mekanizma yoktur. Bu nedenle kredi maliyeti yüksek ve dışardandır. Gavura faiz ödüyoruz diye sızlanan şikayet edenler paralarırnı faize yatırsa gavura faiz ödemeyiz. (not: islami fon da olabilir çekincesi olanlar için)

Abi bunda devlet yatamayacak gibi üstüne. Çünkü fonlar takasbanka yatırılıyor. Diğer fonlarda devlet kendi sandığında tutuyordu. Ha devlet istedikten sonra alır mı alır ama sistem olarak bankadaki fona kadar göz diktiyse oturduğumuz koltuğa kadar göz dikmiş demektir.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
5 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

meb çalışanıyım pazartesi dilekçe verip çıkacağım.

Pazartesi değil 17sinde dilekçe vereceksiniz. Dilekçe değil kurumunuzun anlaştığı firmayı arayıp müşteri hizmetlerinden iptal ettireceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Ah diyorum nema fonu - ah diyorum konut edindirme fonu hey gidi günler be. neredeeee o eski günler mucuk :sandalye:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yiye yiyeee bitttiiiii, yeni kaynakmı lazım, kusura bakmayın bizdede bitti...hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Cevaplar için teşekkür ederim. Türkiye genelinde binlerce marketi olan kurumsal bir marketlerde zincirinde çalışan arkadaşlarım eğer 2 ay içinde çıkarsak maaştan kesintinin tamamını alabiliyoruz. Ancak olduki 5 ay yada daha sonraki bir zamanda çıkmak istersek maaşımızdan kesilen meblağdan daha az para alacağı diyorlar. Bu bana pek mantıklı gelmedi. Daha az alma olasılığı var mı?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
16 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Ben biriktiririm şöyle yaparım vs diyoruz ama bunu yapabilen yok. İşte bu yüzden zorunlu.

Birikim o da ne ki,

Maaş borçları ödemeye yetsin (ki 3 yıldır yettiği ay olmadı),

Kalırsa kızıma bir boya kalemi, eşime bir çiçek alıp sevindireyim.

Ondan sonra birikimin ne olduğunu araştırırım...

Asgari ücretle çalışan başka geliri olmayan adam için birikim imkansız...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Cevaplar için teşekkür ederim. Türkiye genelinde binlerce marketi olan kurumsal bir marketlerde zincirinde çalışan arkadaşlarım eğer 2 ay içinde çıkarsak maaştan kesintinin tamamını alabiliyoruz. Ancak olduki 5 ay yada daha sonraki bir zamanda çıkmak istersek maaşımızdan kesilen meblağdan daha az para alacağı diyorlar. Bu bana pek mantıklı gelmedi. Daha az alma olasılığı var mı?

Yanlış bilgi kesilenden daha az alma durumu yok.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...