İçeriğe Yönlendir

Zorunlu BES

Mert Yeldan

Recommended Posts

Emre Şimşek
(düzenlendi)
On 31.03.2017 at 21:50, Çağlar Bayur yazdı:

Zaten sistemde olandan da zorunlu kesinti yapılacak mı? Bes iyidir de parayı yöneten yatırım kuruluşunun performansı nı dolar takip eder gibi edin. Gerekirse değişiklik yapın yatırım araçlarında

Çağlar abi sormuş da konuda cevabını bulamadım.

Ben bir kamu kurumunda çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Onun da(aylık 150) benim de (aylık 250 tl) BES'imiz var zaten. Yine de otomatikman yeni bir tane BES hesabı açılacak mı?

Fonla ilgili sanırım altın son zamanlarda iyi getirdi.. Yanılmıyorsam %30 kar.

YDgVy2.png

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
privacy
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Zorunlu BES acaba kaynak yaratmak için mi düşünüldü yoksa vatandaşa ileride fayda sağlansin diye mi ?

En doğrusu altın hesabı açtırılır ayda 1 gr altın alınır 10 yılda 120 gr altın mükemmel bir kazanç olur.Çünkü 10 yılda altının gramı kim bilir kaça gelir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Zorunlu BES acaba kaynak yaratmak için mi düşünüldü yoksa vatandaşa ileride fayda sağlansin diye mi ?
En doğrusu altın hesabı açtırılır ayda 1 gr altın alınır 10 yılda 120 gr altın mükemmel bir kazanç olur.Çünkü 10 yılda altının gramı kim bilir kaça gelir.

zorunlu bes öncesi varlık fonunun kurulması da manidar. paraların buraya gideceği söyleniyor. yarından tezi yok hemen dilekçe verip çıkacağım
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
15 dakika önce, Oğuzhan Polat yazdı:

Altın hesabı, kurumum çalışanları için kurulmuş bir vakıf ve şimdi de bireysel emeklilik hesabı ile bir şeyler kenara koymaya çalışıyorum. Ayda 1 gr altın, zorunlu kesintiden daha fazla. Bireysel emeklilik ile portföyümü döviz ve altına endeksleyip, devletin +%25 i ile bir portföy oluşturmak istiyorum. Bu sistem, aylık belirli bir kazancı olanlar için bence faydalı. Ticaret vb. ile ilgilenenler daha da fazlasını elde edebilir tabi ama, benim ticaret yapmam mümkün olmadığı için kendi adıma faydalı buluyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Besliydim 2 sene sonra çıkmak istedim. Devlet katkısını geçtim kendi paramdan da kestiler. Bankacı iptal işiyle biz ilgilenmiyoruz dedi "tavrı değişti." Üye olurken yardımcı olmuştu halbuki. Paradan da olduk ama çıktım. Memurum şu an biz de üye olmuşuzdur belki ama ilk işim çıkmak olacak. Z.Bankasıyla anlaşmamız. Banka denetimsiz FON'a geçince bu bes olayı iyice sinirimi bozmaya başladı. Bese 100 lira para verip % 25 faiz alacağına her ay 100 lira bir fukaraya ver belki Allah'tan bir kapı açılır. "Bir fikir."

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Çağlar abi sormuş da konuda cevabını bulamadım.
Ben bir kamu kurumunda çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Onun da(aylık 150) benim de (aylık 250 tl) BES'imiz var zaten. Yine de otomatikman yeni bir tane BES hesabı açılacak mı?

Fonla ilgili sanırım altın son zamanlarda iyi getirdi.. Yanılmıyorsam %30 kar.

YDgVy2.png

Evet olana da olmayana da zorunlu olarak katılım olacak
Besliydim 2 sene sonra çıkmak istedim. Devlet katkısını geçtim kendi paramdan da kestiler. Bankacı iptal işiyle biz ilgilenmiyoruz dedi "tavrı değişti." Üye olurken yardımcı olmuştu halbuki. Paradan da olduk ama çıktım. Memurum şu an biz de üye olmuşuzdur belki ama ilk işim çıkmak olacak. Z.Bankasıyla anlaşmamız. Banka denetimsiz FON'a geçince bu bes olayı iyice sinirimi bozmaya başladı. Bese 100 lira para verip % 25 faiz alacağına her ay 100 lira bir fukaraya ver belki Allah'tan bir kapı açılır. "Bir fikir."

Zorunlu sistemde banka aidatı olmadığı gibi fon işletim bedeli en düşük seviye de. Devletin gelir vergisi ise kazandığınız kardan %15 şeklinde. Anaparadan zarar etme durumu yok yani zorunlu sistemde.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

2 yıl içinde çıktım benim kendi paramdan da kesinti yapıldı 450 liram bankaya sadaka kaldı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bes bir sistem. Para biriktirme diyelim. Sistemde kalanlar fondur altındır hissedir ev kirasıdır gibi yatırım araçlarını kullanabilir. Tercih kişiye kalmış. Teşvik kısmında yatan paraya orantılı olarak devlet te yatırıyor. O kısmın getirisi aracı belli değil. Yağmasa da damlar hesabı.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

zorunlu bes öncesi varlık fonunun kurulması da manidar. paraların buraya gideceği söyleniyor. yarından tezi yok hemen dilekçe verip çıkacağım

Varlık fonu ile ilgisi yok, yaptırdığımız paralar bu iş için kurulan takasbank ta adımıza açılan hesaplarda olacak.

Kıt ekonomi bilgim ile şunu söyleyebilirim. Devlet bankalara sıcak para temininde zorlanıyor. Bankalar yurtdışından yüksek faiz ile borç buluyor. Dolaylı ya da dolaysız yoldan kur, faizler ve maliyetler artıyor.

Vatandaşlar sisteme dahil olduğunda banka bizden sıcak para bulacağı için ekonomik döngü daha maliyetsiz olacak. Ülke ekonomisine de faydası var kısaca bu sistemin.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Ekonomi bitti de okeye dönüyor gibi geliyor bana.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Erdal Aydın yazdı:

Ekonomi bitti de okeye dönüyor gibi geliyor bana.

hemde elinde okey olmadan dönüyor....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bes ile varlık fonu apayrı konular

beste biriken paraların varlık fonuna aktarılmayacağını garanti veriyor musunuz?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Birisi araba diğeri şoför.. Biri ayran diğeri tuz. Aynı bardakta olabilir ama ayrı şeyler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat
3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

faiz haram ve fakat gavurdan borçlanmak helal. 

İkisi de haram hocam .

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

madem konu açıldı yazayım rahat edeyim, para maldır, parayı aldın seneye geri vereceksin, belirlenen tutar üzerinden (piyasanın belirlediği yada devletin belirlediği oranda) farkınıda verirsin geri öderken, 1 aldın 1 değil 1.5 geri verirsin mesela, bu haram değil dindeki faiz değil yani, haram olan her banka misal %10 verirken sen gidip bir zamanların imar bankasına yatırıp %20 alırsan o aradaki 10 puandır haram olan :)

1 çuval buğday aldın adamdan, seneye geri veririm dedin, seneye 1 çuvalmı verirsin, yoksa ilave yaparmısın, bankanın yaptığıda o ilavedir aslında, haram değildir, fahiş olmadığı sürece...  

tüm banlkalar aynıdır bu arada, ne isim verirlerse versinler... 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
29 dakika önce, Oğuzhan Polat yazdı:

İkisi de haram hocam .

Osmanlı Bankası'nı vikipedi den bir okuyun. 

23 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

madem konu açıldı yazayım rahat edeyim, para maldır, parayı aldın seneye geri vereceksin, belirlenen tutar üzerinden (piyasanın belirlediği yada devletin belirlediği oranda) farkınıda verirsin geri öderken, 1 aldın 1 değil 1.5 geri verirsin mesela, bu haram değil dindeki faiz değil yani, haram olan her banka misal %10 verirken sen gidip bir zamanların imar bankasına yatırıp %20 alırsan o aradaki 10 puandır haram olan :)

1 çuval buğday aldın adamdan, seneye geri veririm dedin, seneye 1 çuvalmı verirsin, yoksa ilave yaparmısın, bankanın yaptığıda o ilavedir aslında, haram değildir, fahiş olmadığı sürece...  

tüm banlkalar aynıdır bu arada, ne isim verirlerse versinler... 

Bu konu zor konu Ali. Çok derinlerde fikir beyan edemeyiz. makuz talihimiz bu ve bunu değiştiremeyiz.

Bu bağlamda islami bankaları çok tutuyorum. gayet olumlu.

takvası ileri arkadaşlar islami bankaya da sıcak bakmıyor. bu kez devlet tabi nakit sıkıntısı yaşıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Besteki buğdayları ekmeğe çevirip satıştan gelecek gelir ile daha çok buğday üretilmesini sağlamak iyi getiri olurdu

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Konu Bes, haram helal hüküm vermek allaha mahsustur. Bes ile ilgili bizim çalıştığımız firmanın bir kaç profesörden görüş yazıları var.
Sonuç itibariyle herkesin düşüncesi kendisini bağlar, sevapsa sevabıda kendine günah ise günahıda.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir
On 01.04.2017 at 09:33, Mert Yeldan yazdı:

Ben biriktiririm şöyle yaparım vs diyoruz ama bunu yapabilen yok. İşte bu yüzden zorunlu.

ben varım 2,5 senede araba parası biriktirdim yine biriktireceğim o disipline sahibim artık benim adıma devletin bunu zorla yapmasına gerek yok ( benim düşüncem polemik amaçlı söylemedim) isteyince olabiliyor demek istiyorum yani.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

ben varım 2,5 senede araba parası biriktirdim yine biriktireceğim o disipline sahibim artık benim adıma devletin bunu zorla yapmasına gerek yok ( benim düşüncem polemik amaçlı söylemedim) isteyince olabiliyor demek istiyorum yani.

Kardeş tebrik ederim, toplumun %1 i ni temsil ediyorsun :D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir
1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Kardeş tebrik ederim, toplumun %1 i ni temsil ediyorsun :D

yüzde %1 bile değil bence aslında :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaç sene oldu bilmiyorum. Bana kalsa çatır çatır yerdim parayı. İyi birşey devam gittiği yere kadar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Besteki buğdayları ekmeğe çevirip satıştan gelecek gelir ile daha çok buğday üretilmesini sağlamak iyi getiri olurdu

merak etme o buğdaylar sana geri alana kadar fayda etmiyor ama ambarda dururken bir yerlere kaynak oluyor, sen çekene dek ekmekte oluyor  pidede :)

sorun benim kimseye buğdayımı kullandırtmamam, vermem, gitsinler buğday eksinler üretsinler, bunun yolunu bulsunlar, hazır buğdayı almak yok öyle, geçti o günler, çiftçi battı, elinde kalanlarıda kendine ayırdı...:rolleyes:

neyse konu kaymasın, bes mes ben yokum arkadaş, kendim biriktiriyorum ben, motor alacağım, kaynak lazım, kimseye veremem....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...