İçeriğe Yönlendir

Megane 4

M.Fatih Yüce

Recommended Posts

Onur Çelebi

Maşıllah çok güzel arabanız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Vay be abi , yıllar sonra karar verdin ve bu karar Megane oldu. :) HAyırlı uğurlu olsun güzel araba. Gerçi ben senden hep yeni c-max atağı bekliyordum ama kısmet Megane'mış. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Hayırlı olsun abi, emin ol en güzel seçimi yapmışsın. Araba bu sefer olmuş. Bende de hb icon full donanım var tadından yenmiyor [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Fatih bey hayırlı olsun. Arabayı resmen yaşayarak anlatmışsınız. Şu an bayiye girsem böyle anlatsalar alır çıkarım herhalde :) Güle güle kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
4 saat önce, Rıfat Çakar yazdı:

Vay be abi , yıllar sonra karar verdin ve bu karar Megane oldu. :) HAyırlı uğurlu olsun güzel araba. Gerçi ben senden hep yeni c-max atağı bekliyordum ama kısmet Megane'mış. :nazar:

C-max öldü yaşasın megane :D

4 saat önce, Mithat Tuğrul yazdı:

Fatih bey hayırlı olsun. Arabayı resmen yaşayarak anlatmışsınız. Şu an bayiye girsem böyle anlatsalar alır çıkarım herhalde :) Güle güle kullanın..

20 gün 1000km.kullandımki gerçek düşüncelerimi yazayım dedim. 10 dakika test yaparak yorum yapmak ne kadar doğru olurduki?

Kaldiki nazar:nazar: deymesin diye özelliklerinin yarısı ancak anlattım..:)

4 saat önce, Mesut Dumlupınar yazdı:

Hayırlı olsun abi, emin ol en güzel seçimi yapmışsın. Araba bu sefer olmuş. Bende de hb icon full donanım var tadından yenmiyor emoji3.png

Vallahi ne yalan söyliyeyim forumda nylon tabir edilen bir araç için bu kadar güzel duygular besleyebileciğimi ben bile düşünmemiştim :)

Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Vallahi ne yalan söyliyeyim forumda nylon tabir edilen bir araç için bu kadar güzel duygular besleyebileciğimi ben bile düşünmemiştim [emoji4]

Abi naylon dediklerine bakma :) bu sınıfta şu an rakibi yok diyeyim sana
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Şimdi, Mesut Dumlupınar yazdı:

Abi naylon dediklerine bakma :) bu sınıfta şu an rakibi yok diyeyim sana

Kedi yiyemediği ciğere mındar dermiş. Bu aracı alınca eskiden nylon'a biniyormuşum farkına yeni vardım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Fatih abi hayirli olsun kazasiz belasiz gunlerde kullanman dilegiyle, benim c max direksiyon kutusu arizasi verdi bu aralar focus titanium 1.5 dizel 120 ps 6 otomatik kullaniyorum inan abi c max zevki yok yine bir gùn c max a doneceksin :)

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Hayırlı olsun aracınız çok güzel. Gerçekten emeklilik ödülü olmuş :-) güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hayirli ugurlu olsun abi, guzel tercih.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Abi hayırlı uğurlu olsun. Allah tekerine zeval vermesin.

C-max için beni de sıraya yaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Fatih abi ne yaptın abi sen?:unsure2::biggrin: Senden D sınıfı bir araç bekliyordum.Mesela mondi,superb vs. şaşırdım. :nea:Dedim Fatih abi alsın ben sonra alayım.Şaka bir yana abiciğim iyi günlerde kazasız belasız kullan.Hayırlı uğurlu olsun.:good1:

Bana ne tavsiye ediyorsun?:fiuw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
5 saat önce, Halis Parlak yazdı:

Fatih abi ne yaptın abi sen?:unsure2::biggrin: Senden D sınıfı bir araç bekliyordum.Mesela mondi,superb vs. şaşırdım. :nea:Dedim Fatih abi alsın ben sonra alayım.Şaka bir yana abiciğim iyi günlerde kazasız belasız kullan.Hayırlı uğurlu olsun.:good1:

Bana ne tavsiye ediyorsun?:fiuw:

D sınıfı sana daha çok yakışır :) Aşırı büyük olmasaydı süperb alıyordum ama içi bagajı boyutları 2 kişi için biraz abartılı geldi.Allah sanada gönlüne göresini verir İnşaallah...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Kazasız belasız...

Cancanlı böyle kımıl bir renk olsaydı. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

ojVoG2.jpg

Kocaeli - Sakarya ve Kocaeli İstanbul gidiş geliş 80 km.si şehir içinde. Ş.arası+ş.içi karışık sakin kullanım için beklediğim değerdi. Yol bilgisayarı ölçümü 1 kere yaptım az eksik gösteriyor 3 depoda ortalama ne çıkarsa onu kabul ederim her zaman, sonrada bir daha kontrol etmem.

Araç vırajlarda arkasını hafiften salıyor gibi geldi ama düz yolda çok güzel uzuyor (sanki araçta yazılım var) yada motor küçümsediğim kadar değilmiş.C max'ten sonra alçak oturma pozisyomuma bir türlü alışamadım hala, bacaklarım çok yoruluyor. Yüksek konumda koltukta otorurur gibi oturmak hakikaten büyük rahatlıkmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yol bilgisayarı çok güzel, en önemli sürücüluk özelliği öngörü var ,güzelmiş.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
3 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yol bilgisayarı çok güzel, en önemli sürücüluk özelliği öngörü var ,güzelmiş.

Evren kardeşim araç ve özellikleri inanımaz dercede güzel.Ama bir çok özelliği ne sitesinde ne broşünde yazıyor nede satış elamanları biliyor. Bilseydim özelliklerinin çoğunu aracı 3-4 ay önce alırdım.5 koltukta emniyet kemeri uyarı ikazı varmış arkaya oturan olunca gördük.Müzik sistemi premium özellikli bu hafta fransadaki sitesinde tesadüfen buldum. 3 gün aradım bu ses normal değil oldukça kaliteli ne var içinde diye :) . Bu lafı söylemek hiç hoşuma gitmiyor ama bizde hala en büyük firmaların bile tüketiciye saygısı yok bilgilendirme sıfır.Dünde kendi kendine park özelliğini denedim çok güzel yapıyor işini. Gerçi benim kullanmıyacağım bir özellik ama bakarsın ilerde lazım olur...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Abi hayırlı olsun. Gerçekten güzel bir araç almışsınız. Renault'un dizaynda en tepeye vurduğu model bence. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Biraz önce başka bir konuda yazmış olduğum yazıyı aracımın konusuna alayım. Araç ile ilgili bilgileri paylaşmaya buradan devam edeyimki ileride birilerine lazım olur belki. Bilgiler orada burada kalırsa hem bulmak zor olur hemde ben bir kaç ay sonra nerede yazdığımı hatırlamayabilirim .

Çift kavrama çok matah bir vites sistemi değil benim kullandığım şu kısa sürede hissedebildiğim kadarıyla.Zaten Amerikalı ve japon firmalara bakarsak çift kavramalı araç üretimi neredeyse hiç yok gibi. Bir tork k.yada cvt kadar dayanıklı değil. Japonlar dünyanın her köşesine araç satıyorlar sağlam olmayan güvenmedikleri sistemleri servis veremez yada sorunlular için her yere yetişemem düşüncesi ile kullanmıyorlarda. En basiti şu anda reno edc kullanıyor ama ortağı nissanda cvt. Edc'deki 1-2 problemi için avrupa forumlarındada şikayet var ama güncelleme henüz yok. Bence bunun sorun olmasıda biraz şüpheli bir durum tamda karar veremedim.1.ci vitesi araç kalkış vitesi gibi kullanıyor (dsg'dede aynı hatta o 5 metre içinde 3'e bile atabiliyor). Hareket eder etmez hafiften yokuş yukarıda olsa 2 ye anında atıyor yada atmaya çalışıyorken o salisede devrin yada hızın çok yükselmediğini anlıyor ama düşünmeye başlıyor şöfor gaza basarsa aracı toplayabilirmiyim yok basmazsa toplayamam yeniden 1 e alayımmı diye . Bu salak düşünürkende aradan geçiyor 1,5-2 saniye o sırada yarımdan az çeyrek debriyaj gibi olup şanzıma ile motorun bağlantısı kesiliyor.Devir yükseliyor ve sonunda gaz tepkimesine göre karar veriyor ama iş işten geçmiş oluyor.Aynen hafif yokuşta düz vitesi kaldırmayı beceremeyen acemi şöforun karasızlığını yaşıyor ve araç geri kayıyor. Aynı olayı hız nerdeyse 2-3 km.ye düşsede 2'den 1.ci vitese indirmeyip yine yaşatıyor. Bu olay dsg testlerindede başıma gelmişti ama süre az olduğu için tam anlayamamıştım. Bu işlem bence ekonomi ve özellikle çevre odaklı düşünülerek yapılmış bir olay ve Avrupanın yoğun nufuslu olan kesimleride genelde düz yollardan oluştuğundan oralarda sorun gibi görünen bu anlattığım olay pek az olabileceğinden bunu çok kaale almıyorlar sanırım. Düz yolda hiç sorun yok çünkü genelde çok başarılı çalışıyor sistem. Dikkat edilirse rampada tam durduğun anda vites 1'e geçip bekliyor ve 2 saniyede kaydırmadan tutuyor ve bu sürede kalkarsan gayet tatlı bir şekilde hareket ediyor ve eğim sensörü yokuşta olduğunu anlayıp 2 ye hemen atmıyor.

Benim tespitlerim bunlar ama doğru ama yanlış :)

Bu yazıyı yazdıktan sonra aklıma dsg'li aracı olanların İstanbul içinde yoğun trafikte sport modda kullanınca kararsızlığın azalması konusundaki yazıları aklıma geldi. Bende iconda standart bulunan 5 farklı sürüş modlarından sport mod ile çıkıp sokak ralarında bir müddet kullandım ve 1- 2 arasındaki kararsızlığı hiç yaşamadı. Zaten arada bir keyif yapmak için manule aldığım zamanlardada yapmıyor yada ben müdahelede bulunduğum için yapma şansı kalmıyor. Kararsızlığı eco modda daha belirgin oluyor.Eco mod şehir içi fazla dur kalklarda bana göre kesinlikle kullanılmamalı...

Otomatik araç kullanmak çok basit aslında. Vitesi ileri geri manevralarda tam durdurmadan değiştirmeyeceksiniz, park ederken ayak ile frene basıp vitesi N'ye yani boşa alıp el frenini çekeceksiniz, sonrada ayağınızı frenden çekip araç yükünü el frenine devredip P'ye alacaksınız. Aracı otomatik vitesin kullanmadığını ve onun ağırlık, eğim ve devir ile ilgili bilgileri sentezledikten sonra sizin gaz pedalı tepkilerine bakarak karar verdiğini akıldan çıkarmamak lazım. Yani otomatik vites aracı kullanamaz, bizlerin sağ ayağı ile uyguladığı gaz basıncına göre emirleri alır ve uygular.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Faydalı bilgiler olmuş teşekkürler abi[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...