İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - ESP Lambası Yanıyor, Araç Çekişinde Problem Var.

Gökhan Dedebalı

Recommended Posts

Tahir İlter

Bu işlemleri nerde yaptırıyorsunuz. Özellikle direksiyon açı sensörünü servis dışında fazla kurcalatmamanızı tavsiye ederim. Kalibrasyonu bozarlarsa fazlasıyla uğraşırsınız. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

Açı sensörünü kurcalamak istemediler.orijinal ford cihazına bağlandı. Turbo hava basınç sensoru arizasi verdi .2 adet var araçta 1 ini değiştirdik yine olmadı. Yarın diğerini değiştircez..kafaya taktım çözülecek bu iş bi şekilde. Inşallah..

Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı
(düzenlendi)

Arkadaşlar arızayı çözdük. Yabancı sitelerden baktım arızaya bir kaçı selonoid valften gerçekleşmiş. Bende selonoid valflerin hortumlarını çıkardım araçta 2 adet valf var mazot pompasının alt tarafında kalan valfın hortumunu çıkarınca hava verdi pıss diye. Emin olmak için önce hava filtresine yakın olanı degistirdim değişiklik olmadi. Sonra pompanın altındakini degistirdim.aman tanrım rölanti düzeldi esp söndü bi tur atayım dedim araç zapt olmuyor uçak gibi oldu. Motor sesi bayağı azaldı  çok şükür kurtulduk arızadan...herkese teşekkürler. 

tarihinde Gökhan Dedebalı tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

2 adet selonoid valf  var yan yana .1 i mazot pompasının alt hizasında onu degistirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhan Gürbüzol
2 adet selonoid valf  var yan yana .1 i mazot pompasının alt hizasında onu degistirdim.

Gözünüz aydın olsun, bizler içinde güzel bir bilgi oldu teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Nuri Kir

Gökhan bey aynı sorun bende de var 1 haftadır çözemedim şimdi sizin uygulamayi yaptircam yarın.

Yorum bağlantısı
Nuri Kir
(düzenlendi)

Ford servisi direk turbo degisek diyor 

Ne yapamam lazım sanki turboda problem yok ki 

Arac bazen ESP il motor lambası yakıyor çekişten düşüyor sonuç 

P003A 

Turbilaj snperlaj Gentlendirme A kontrol durumunda += renne sınırında 

Arıza tipi 

Devre gerilimi Eşik değerin altında 

İst Anadolu yakasında iyi bir Ford servis varmıdır 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
3 dakika önce, Nuri Kir yazdı:

Ford servisi direk turbo degisek diyor 

Ne yapamam lazım sanki turboda problem yok ki 

Arac bazen ESP il motor lambası yakıyor çekişten düşüyor sonuç 

P003A 

Turbilaj snperlaj Gentlendirme A kontrol durumunda += renne sınırında 

Arıza tipi 

Devre gerilimi Eşik değerin altında 

İst Anadolu yakasında iyi bir Ford servis varmıdır 

Nuri Bey konunuz ilgili başlık altına taşınmıştır. Daha kolay bilgi alabilmeniz açısından daha açıklayıcı  şekilde  sorununuzdan  bahseder misiniz? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nuri Kir
(düzenlendi)

2009 Mondeo 2.0 TDCİ titanyum araç 205 binde rutin olarak bakımları yapılmıştır araç şuan kaygan zemin ve motor lambası yakıyor araç çekişten dusuyor stop Edip tekrar çalıştırınca 10-15 km sonra tekrar yakıyor araç çekişten düşüyor makine bagladinda p003a arıza kodu verdi ve turbo değişim diyorlar bunun başka bir problem var gibime geliyor.

tarihinde Nuri Kir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Turbo ile esp nin alakası yok.
Turbo belki tamir edilir. Bir turbocu görsün.
Aracın voltajını takip edebiliyor musunuz.
Voltaj düşüyorsa esp arızaya geçebilir.
Yada abs sensörlerinin biri arızaya geçiyordur. Buna da IDS cihazıyla bakmak gerekir.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Metin Bulak

aynı sorun bendede var bulamıyoruz

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Metin Bulak yazdı:

aynı sorun bendede var bulamıyoruz

Forumda bayagi konusuldu.Bazen aku voltaj degerleri sacma gelsede alakasiz yerlerden hatalar verebiliyor.Baktirdiniz Aküye de ?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ilhami Gülbitti

Motor bölümündeki siğorta kutusundaki röleler yanlış hatırlamıyorsam R7 kontaklar   Platin olup uzun ömrünü tamamlamıştır mümkünse bütün röleleri yenileyin fomoco diye ısrar etmeyin 70A röle  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...