İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Gaz Kelebeği Temizliği

Arif Aykın

Recommended Posts

Alpay Sumer
7 saat önce, Arif Aykın yazdı:

iOS markette Yok sanırım başka uygulama indirdim deneyeyim

Bende ios yok :fiuw: Farketmez kullanisli olsun  hepsi ayni... Araci aldigimdan beri ekliyorum yakiti bakiyorum.. takipte kalacagim bakalim yakita etkisi nasil olacak.. farkederse bigunde ben musallat olurum maf a :hohoho:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Bende ios yok :fiuw: Farketmez kullanisli olsun  hepsi ayni... Araci aldigimdan beri ekliyorum yakiti bakiyorum.. takipte kalacagim bakalim yakita etkisi nasil olacak.. farkederse bigunde ben musallat olurum maf a :hohoho:

Bende merak ediyorum arabamın neden çok yaktığını bulan olmadı. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

benim arac icinde bulan olmadi.. ama bence aracin motoru kucuk bizde biraz zorluyoruz.. en dogru cozum depoyu fulleyip 100 km sehirdisi olcum yapip tekrar ayni pompadan fulleyip bakmak.. sehirici cok dogru olcumler olmuyor...

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
20 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

benim arac icinde bulan olmadi.. ama bence aracin motoru kucuk bizde biraz zorluyoruz.. en dogru cozum depoyu fulleyip 100 km sehirdisi olcum yapip tekrar ayni pompadan fulleyip bakmak.. sehirici cok dogru olcumler olmuyor...

Ben onu da yaptım depoyu fulledim 100 km  50+50 sabit 80 km hız ile gittim geldim tekrar fulledim 16 tl ilk yani 16 kuruş yaktı ama tekrar şehir içinde ölçüm esnasında 52 53 kuruş yaktı

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
On 22.04.2017 at 14:40, Arif Aykın yazdı:

Şimdi ben MAF sensörünü benim arabada bir türlü göremedim :( 

gqRJEQ.jpg

MAF sensörü bu :)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

İnternette seri numarayı girince MAP çıkıyor ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Arif Aykın yazdı:

Ben onu da yaptım depoyu fulledim 100 km  50+50 sabit 80 km hız ile gittim geldim tekrar fulledim 16 tl ilk yani 16 kuruş yaktı ama tekrar şehir içinde ölçüm esnasında 52 53 kuruş yaktı

16 kurus mu ? bi yanlislik olmasin ? :unsure2:daha simdi uzun yoldan geldim depomu fulledim 7.62 yakmisim 100 km de.. cok az kismi sehirici geri kalan sehirlerarasi... tabi yolda cokta uslu kullanmadim. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
32 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

16 kurus mu ? bi yanlislik olmasin ? :unsure2:daha simdi uzun yoldan geldim depomu fulledim 7.62 yakmisim 100 km de.. cok az kismi sehirici geri kalan sehirlerarasi... tabi yolda cokta uslu kullanmadim.

Benimki benzinde o şekildeydi ama aynı benzinlik aynı pompa aynı pompacıdan aldım 16 tl ye doldu bende inanamadım fakat dediğim gibi o şekilde oldu sabit 80 ile gittim geldim

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Benimki benzinde o şekildeydi ama aynı benzinlik aynı pompa aynı pompacıdan aldım 16 tl ye doldu bende inanamadım fakat dediğim gibi o şekilde oldu sabit 80 ile gittim geldim

lpg den bahsediyorum ben bilginize...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

lpg den bahsediyorum ben bilginize...

Ben LPG takıldıktan sonra hiç uzun yol yapmadım o yüzden bilmiyorum uzun yol yakıtını Gayet iyi tüketim olmuş

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

haftasonu bayagi bi uzun yol yaptim sehirici cok az bi kisimdi..dedigim gibi bizim araclarin hakki 80-90 km hizlar.. bu hizlarda uzun yolda yakiti makul... fakat sehiricinde ve biraz daha ust limit hizlarda aracin yakiti gercekten civitiyor... Havalar daha tam isinmadi aracimda daha kislik lastik takiliydi.. ortalamam lpg de 7.62... motor kucuk, birazda sıkıstırınca, performans istediginde tuketimi kabullenmek lazim.. havalar duzelsin, bujiler ve buji kablolarinizi da yenileyin yakit konusunda az da olsa katki saglayacaktir... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
5 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

Reklam amaçlı değildir sadece türkiye sayfasında bulguğum için paylaştım. https://www.araba.com/308470713-ford-fiesta-14-map-sensoru-2s6a-9f479-ba

8 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

haftasonu bayagi bi uzun yol yaptim sehirici cok az bi kisimdi..dedigim gibi bizim araclarin hakki 80-90 km hizlar.. bu hizlarda uzun yolda yakiti makul... fakat sehiricinde ve biraz daha ust limit hizlarda aracin yakiti gercekten civitiyor... Havalar daha tam isinmadi aracimda daha kislik lastik takiliydi.. ortalamam lpg de 7.62... motor kucuk, birazda sıkıstırınca, performans istediginde tuketimi kabullenmek lazim.. havalar duzelsin, bujiler ve buji kablolarinizi da yenileyin yakit konusunda az da olsa katki saglayacaktir... 

Bujileri yeni değiştirmiştim orjinal buji taktırmıştım LPG bujisi değil. Buji kablosunu değiştirmedim fakat MAP sensörü temizlerken hazır kontak sprey almışken buji kablosunun ve bujilerin eklem yerlerini de kontak sprey ile temizledim. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
46 dakika önce, Mustafa Karaca yazdı:

MAP sensörü bildiğim kadarıyla turbolu araçlarda oluyor.

Doğrudur ama nette böyle çıkınca bende böyle yazdım bildiğim parça olmadığından birşey diyemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih Şaban KAYA

Merhaba,

Yıllar sonra konuyu hortlatıyorum ama. Sensöre ulaşabilmem için neleri sökmem lazım. ve sensör vidalımıdır. Çok dar bir yerde el zor sığıyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Abdullah Dönmez

Merhaba arkadaşlar, benim de şöyle bir sorunum var. 
araç 2008 1.6 otomatik fiesta.

bazen klima açıkken kırmızı ışıkta rölanti hafif gidip geliyor 900-1200 gibi çok fazla dalgalanma yok aslında. 
Birinci marşta genelde çalışmıyor kapatıp tekrar kontak yapınca ikincisinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

ve de park edeceğim zamanlarda geri vitese attığımda rölanti gidip geliyor bazen araç stop da ediyor.

şu gaz kelebeğinden şüpheleniyorum. Siz ne düşünürsünüz?

sanayi siteleri açılıyor çok şükür. Gitmeden önce sizlerden de fikir almak istedim.

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Abdullah Dönmez yazdı:

Merhaba arkadaşlar, benim de şöyle bir sorunum var. 
araç 2008 1.6 otomatik fiesta.

bazen klima açıkken kırmızı ışıkta rölanti hafif gidip geliyor 900-1200 gibi çok fazla dalgalanma yok aslında. 
Birinci marşta genelde çalışmıyor kapatıp tekrar kontak yapınca ikincisinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

ve de park edeceğim zamanlarda geri vitese attığımda rölanti gidip geliyor bazen araç stop da ediyor.

şu gaz kelebeğinden şüpheleniyorum. Siz ne düşünürsünüz?

sanayi siteleri açılıyor çok şükür. Gitmeden önce sizlerden de fikir almak istedim.

Rölantide dalgalanma lpg varsa araçta ayardan ve çoğu kişi önemsemiyor ama lpg filtresinden olabiliyor. Her 10 binde lpg filtre değişimi kesinlikle şart. İlk marşta uzatıyor ikinci marşta alması yine araç lpg li ise enjektörde sızıntı ihtimali olabilir. Gaz kelebeği konusunda da korkulacak birşey yok kullanılan sprey kaliteli olması yeterli kalibre ediyor araç

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Dönmez
Gökhan DOĞAN yazdı:

Rölantide dalgalanma lpg varsa araçta ayardan ve çoğu kişi önemsemiyor ama lpg filtresinden olabiliyor. Her 10 binde lpg filtre değişimi kesinlikle şart. İlk marşta uzatıyor ikinci marşta alması yine araç lpg li ise enjektörde sızıntı ihtimali olabilir. Gaz kelebeği konusunda da korkulacak birşey yok kullanılan sprey kaliteli olması yeterli kalibre ediyor araç

Arıza lambası söndü. Yanmasını bekleyeceğim artık. Lpg kiti atiker benim. İki filtre mi oluyor yoksa tek filtre mi acaba? İnternetten ona göre sipariş vermeyi düşünüyorum. Nasıl anlarım tek mi çift mi olduğunu? 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Abdullah Dönmez yazdı:

Arıza lambası söndü. Yanmasını bekleyeceğim artık. Lpg kiti atiker benim. İki filtre mi oluyor yoksa tek filtre mi acaba? İnternetten ona göre sipariş vermeyi düşünüyorum. Nasıl anlarım tek mi çift mi olduğunu? 

Şimdiye kadar ben hep tek filtre gördüm 2 filtreli olana tanık olmadım..  lpg kitine ait map sensörü var. Filtre metal parlak görünümlü internetten aratin şeklini görün araçta da kuvvetle muhtemel görünür yerdedir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Dönmez
Gökhan DOĞAN yazdı:

Şimdiye kadar ben hep tek filtre gördüm 2 filtreli olana tanık olmadım..  lpg kitine ait map sensörü var. Filtre metal parlak görünümlü internetten aratin şeklini görün araçta da kuvvetle muhtemel görünür yerdedir

Aynen tek filtre imiş. Bugün yaptırdım. Lpgci P0341 diye bir hata okudu; ama servise gittiğim zaman hatayı silebildi. Sorun bulamadı. Arıza lambası vs. Yanmıyor. Rölanti sorunu düzeldi gibi. Arıza lambası yanarsa tekrar gelirsiniz dediler. 
Bir süre benzinlide kullanmam önerildi ayrıca. Bakalım neler olacak. Gerekirse sente ayarı yapılacakmış işte.

her şey için teşekkürler. her geçen gün daha çok şey öğreniyorum:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mert Emre ŞAMCI

Yakıtı çok demişsiniz ama 100 km de araç benzin stok haliyle şehiriçi 9 litre yakıyor zaten. Lpgde 10.5 11 litre yakması çok normal. Bir gariplik yok yakıtta 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...