İçeriğe Yönlendir

Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi

Osman Bilgin

Recommended Posts

Barış AÇIL

Bende yaklaşık bir ay önce aldım. Markaya çok takılmayın. Önemli olan membran kalitesi. Piyasa bilinen 2 veya 3 tane kaliteli membran var.onu araştırın.

Sonrası servislerin filtre değişim fiyatlarını karşılaştırın.

Kullanılan filtre ve boruları nsf sertifikası olup olmadığına bakın. Filtreleri internetten temin edebiliyor musunuz?

En önemlisi ise ne kadar atık su çıkarıyor. Örneğin benim aldığım 5 lt temiz suya karşılık 8,75 lt atık su çıkarıyor. Maalesef direk atık hattına veriyor.

Ben pompalı tercih ettim. Internette hem daha az atık su çıkardığı hemde sabit basincta daha iyi arıtma yaptığına dair bir kaç yazı okudum. Doğruluğunu teyit edemem ama şunu test ettim. Düşük basincta su pompası çalışır vaziyette arıtma yaparken devre dışı bıraktığımda şebeke basincinda arıtma yapmadı.

Son olarak atık suyu kullanmak için aşağıdaki gibi bir sistem kurdum ancak cihazdan gelen basınçlı atik su tahliyeden atma hızından daha yuksek olduğundan tasma riski oluştu şimdilik iptal ettim ama arasturmalarim sürüyor. Onerilerinize açığım.

8c8576e4fedd0b7dc9f3d12422bf551a.jpg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

Artan su tüketimimiz nedeniyle su arıtma cihazı arayışına girdim. Şebeke basıncı yeterli olduğu için Pompasız almak istiyorum. Kullandığınız ve memnun kaldığını modelleri paylaşabilr misiniz. 

Araştırdığım kadarı ile üç marka bende öne çıkıyor. 

İhlas - yaygın kullanım , servise kolay ulaşım, kalite?

Hyundai - fiyat bir tık yüksek ama genel memnuniyet iyi, servis ve yedekleri ?

Lg- fiyat yüksek , kalite iyi, servis ve yedekleri bilinmiyor. İşletim maliyeti yüksek

Sisyem organizasyon diye bir firmadan aldigim toplam 6 filtre, 6 senedir problemsiz. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

Sisyem organizasyon diye bir firmadan aldigim toplam 6 filtre, 6 senedir problemsiz. 

Pompalı mı aldın. Ben ikisi arasında kaldım. Evdeki basıncın yeterli olup olmadığına emin olamadım. 

Pazartesi bir arayayım bakalım ne diyecekler. 

Burası sanırım.

https://www.sistemorganizasyon.net

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Barış AÇIL yazdı:

Bende yaklaşık bir ay önce aldım. Markaya çok takılmayın. Önemli olan membran kalitesi. Piyasa bilinen 2 veya 3 tane kaliteli membran var.onu araştırın.

Sonrası servislerin filtre değişim fiyatlarını karşılaştırın.

Kullanılan filtre ve boruları nsf sertifikası olup olmadığına bakın. Filtreleri internetten temin edebiliyor musunuz?

En önemlisi ise ne kadar atık su çıkarıyor. Örneğin benim aldığım 5 lt temiz suya karşılık 8,75 lt atık su çıkarıyor. Maalesef direk atık hattına veriyor.

Ben pompalı tercih ettim. Internette hem daha az atık su çıkardığı hemde sabit basincta daha iyi arıtma yaptığına dair bir kaç yazı okudum. Doğruluğunu teyit edemem ama şunu test ettim. Düşük basincta su pompası çalışır vaziyette arıtma yaparken devre dışı bıraktığımda şebeke basincinda arıtma yapmadı.

Son olarak atık suyu kullanmak için aşağıdaki gibi bir sistem kurdum ancak cihazdan gelen basınçlı atik su tahliyeden atma hızından daha yuksek olduğundan tasma riski oluştu şimdilik iptal ettim ama arasturmalarim sürüyor. Onerilerinize açığım.

8c8576e4fedd0b7dc9f3d12422bf551a.jpg

Atıksuyu değerlendirmeyi iyi düşünmüşsünüz.

Sizin sistemin taşmaması için atık hortumunun daha kalın olması lazım. 

Aslında sistemi şöyle kursan daha iyi olur. Damacana girişine bir rezervuar şamandırası takarsın, şamandıraya girişte bir T bağlantı koyup t yi yukarıdan atığa verirsin. Damacana dolunca şamadıra suyu kapatır, T bağlantıdan su direk atığa gider. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Aslında sistemi şöyle kursan daha iyi olur. Damacana girişine bir rezervuar şamandırası takarsın, şamandıraya girişte bir T bağlantı koyup t yi yukarıdan atığa verirsin. Damacana dolunca şamadıra suyu kapatır, T bağlantıdan su direk atığa gider. 

Kalın hortumu bende düşündüm biraz kaba atabilir. Samandirayi damacana içine yerleştirmek nasıl olacak?

Aslında aklımda gider içinde pompa var belirli seviyeye gelince direk tahliyeye başlayacak şekilde ama hala araştırmaktayım.

Özellikle yazın su tüketiminin artmasıyla atık suyumda artacak. Maksat hiç değilse boşa gidecek su ile bahçede ağaçlar sulanır veya ev silmede vs kullanılır.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

Pompalı mı aldın. Ben ikisi arasında kaldım. Evdeki basıncın yeterli olup olmadığına emin olamadım. 

Pazartesi bir arayayım bakalım ne diyecekler. 

Burası sanırım.

https://www.sistemorganizasyon.net

İki tip de var, biz pompaliya ihtiyac duymadik ama 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

doçtaş tan 8 aşamalı conax olandandan alınabilir, yedek setide hediyeli olduğundan 36 ayda bir değiştirilir :tongue:

https://www.koctas.com.tr/conax-8-asamali-su-aritma-cihazi--yedek-filtre-seti/p/1000161759

not: tezgah altıdır, şemesi lavobunun yanına takılabilir.

not: bunların hemen her markası aynıdır, filtrelerde olay onlarda zaten tektip gibi

epey arşrtıma yaptım, Conax almak baya mantıklı gibi. Son araştırmaları da yapıp karar verip alacağım.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar su fiyatları malum aldı başını gidiyor. Ben de su arıtma cihazlarını araştırayım dedim ancak piyasada türlü türlü bir sürü bilgi var. Kimisi bir işe yaramadığını iddia ediyor. Kimisi faydalı mineralleri de yok ettiğini söylüyor. Bu konuda bilgi birikimi olan var mı acaba? Özellikle sağlığa faydası zararı vs. Bir de İstanbul'da yaşıyorum, sudaki koku da arınmalı.

5 lt suya 6 lira para veriyorum şu an. Haftada yaklaşık 20 lt hazır su tüketiliyor bizim evde. Yani aylık hazır su masrafım şu anki fiyatlarla 100 tl civarı. Bu mantıkla 1500-2000 tl arasına alacağım bir cihaz eğer memnun kalırsam 2 yılda parasını çıkaracak gibi. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

mineralleri yok ediyor sonra kendi mineral tüpleri ile eksiği tamamlıyor.

ters ozmos filtresi suyun yarısının kaybedilmesi haricinde olabilecek en gelişmiş filtre sistemidir. içine işe öbür taraftan yarı miktarda saf su çıkar . öyle birşey :) astronotlar böyle yapıyor.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Maliyet hesabına yıllık filtre değişimini ekleyin. 2 ay önce mebran ve 5 filtre 310 TL ye almıştım. İşçilik benden oldu. Filtre değişim zamanı yaklaştıkça (özellikle mebran) atıksu miktarı artıyor. 

Ben atıksuyu biriktirip bahçe sulaması amacıyla kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

atık suyu bahçede, hatta yiyeceğiniz şeylerde kullanmamanızı öneririm.  tarım işiyle ilgilenmeye başlayınca su kalitesini öğrenmeye başladım. atık suyun içinde bir çok organizmaya zararlı yüksek konsantreli klor vs de oluyor. bitkileri öldürür.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Doğan Arşiray yazdı:

atık suyu bahçede, hatta yiyeceğiniz şeylerde kullanmamanızı öneririm.  tarım işiyle ilgilenmeye başlayınca su kalitesini öğrenmeye başladım. atık suyun içinde bir çok organizmaya zararlı yüksek konsantreli klor vs de oluyor. bitkileri öldürür.

Su arıtma cihazını almadan önce atıksu yu bahçede kullanacağımı belirttiğimde zararlı olabileceğini söyleyen olmuştu. Geçen yaz bahçeyi atıksu çıkışından biriktirdiğim su ile damlama sulama yöntemi ile sulamıştım. Arada normal şebeke suyu da kullandım. Şimdilik gözle görünür bir sorun yok gibi. Daha sonra gelişme olursa paylaşırım. 

Atık suyu tuvalet ve banyo zemin temizliğinde kullanımı iyi oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Su arıtma cihazını almadan önce atıksu yu bahçede kullanacağımı belirttiğimde zararlı olabileceğini söyleyen olmuştu. Geçen yaz bahçeyi atıksu çıkışından biriktirdiğim su ile damlama sulama yöntemi ile sulamıştım. Arada normal şebeke suyu da kullandım. Şimdilik gözle görünür bir sorun yok gibi. Daha sonra gelişme olursa paylaşırım. 

Atık suyu tuvalet ve banyo zemin temizliğinde kullanımı iyi oluyor.

kireç çok ise atık su kısmı da çok yüksek kireçli olur. yani bence atık suyu sadece sifonda kullamak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

apartmanda eskiyen boruların değişiminde gözlemci idim, musluktan akanı kaynatmadan içmem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

apartmanda eskiyen boruların değişiminde gözlemci idim, musluktan akanı kaynatmadan içmem

Musluktan akanı hayatta içmem. Kaynasa da.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Musluktan akanı hayatta içmem. Kaynasa da.

starbaksa hiç gitmem diosun yani, kavedünyası? simitşeysi vb.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

starbaksa hiç gitmem diosun yani, kavedünyası? simitşeysi vb.

2 senedir gitmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

2 senedir gitmiyorum :)

lem 2 senedir kimse gitmio zaten :rofl: ispanya da musluklar nasıl acaba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

ispanya da musluklar nasıl acaba

Bilmem, gidip bakalım mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Arkadaşlar su fiyatları malum aldı başını gidiyor. Ben de su arıtma cihazlarını araştırayım dedim ancak piyasada türlü türlü bir sürü bilgi var. Kimisi bir işe yaramadığını iddia ediyor. Kimisi faydalı mineralleri de yok ettiğini söylüyor. Bu konuda bilgi birikimi olan var mı acaba? Özellikle sağlığa faydası zararı vs. Bir de İstanbul'da yaşıyorum, sudaki koku da arınmalı.

5 lt suya 6 lira para veriyorum şu an. Haftada yaklaşık 20 lt hazır su tüketiliyor bizim evde. Yani aylık hazır su masrafım şu anki fiyatlarla 100 tl civarı. Bu mantıkla 1500-2000 tl arasına alacağım bir cihaz eğer memnun kalırsam 2 yılda parasını çıkaracak gibi. 

Conax almıştım koçtaçtan. 4 ay oldu, memnunum. Suyun basıncı iyiyse pompalı olmaya gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...