İçeriğe Yönlendir

Opel Tigra - Enjeksiyon değişimi sonrası

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Arkadaşlar,

Araç opel tigra 1.4 tt 2005 model

Aracın az önce enjeksiyonlarını sıfırı ile kendim değiştirdim.Çalıştırdım egzosdan uzun bir süre beyaz duman attı sonra siyah duman derken kesildi.Araç benzinde çalışırken titriyor ve motor arıza ışığı yakıyor.Fikirleriniz nedir?neden yapıyordur?tüm kabloları itina ile söktüm taktım.Heralde beceremedim bu işi.Fordumdada aynı işlemi yapmıştım onda bir sorun olmadı.En güzeli çok akıllı olmayan araç heralde ne verirsen alıyor.Ustaya sordum kodlama yapılması gerekebilir dedi.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Enjektörleri neden değiştiniz. Benzin enjektörü değil mi yanlış anlamayalım

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Evet benzin enjektörü,birisi tıkalıydı.Araç ısınanakadar sarsırtı yapıyordu ısınınca geçiyordu,o nedenle bende yenilerini aldım takdım.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

TDCI araçlarda enjektör değişiminden sonra yeniden programlıyorlar. Sanırım sizinkinin de programlanması gerekecek.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Servisi aradım bunlarda kalibrasyon yok dedi.Muhtemelen enjektörler fazla püskürtmüş sübapları yakmıştır,silindir üst kapağını sökeceğiz diyor.Şakaya.Müsait zamanda eski esjektörleri tekrar takıp deneyeceğim.Sübap yakmış aracın nasıl davranışlarda bulunduğunu biliyorum,şuanda aracımda öyle davranışlar yok.Araç yakıt karışımını ayarlayamıyor.Belki haklıdır sübapları yakmışda olabilirde üst kapak sökmek bukadarda basit olamaz diyorum.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Aracı kendinizce onarmışsınız.Cesaretinizi kutlarım. Ama daha fazla ellemeyin ve ehil bir ustaya emanet edin

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Eski enjeksiyonları taktım,sorunum eskide ne ise o oldu.Isınanakadar kötü ısınınca iyi sorun yok.Servise götürecem ama biraz beklesin.Silindir üst kapağı söktürmeyi şuan düşünmüyorum.Elektriksel arızada olabilir diye düşünüyorum,acele etmeden biraz daha denemekde fayda var.Bu gibi sorunlar yaşayan kimse yokmu formda,benzinli enjeksiyon sıkıntısı.Fordum eski model 97 pek bilen olmaz diyorum ama bu opel corsa c motoru çok yaygın kullanılıyor,konu rağbet görmedi biraz daha fikire ihtiyacım var arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Burda yaptıramadım kompresyonu.Değerinide bilemiyorum.Alanyaya götürecektim aracı kompresyon değeri için ama üst kapakdan bahsedilince götürmedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tamire tersten başlanmış gibi olmuş. Enjektörün değişmesi gerektiği teşhisi nasıl yapıldı yöntem ne idi

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Opel de egr arızası meşhurdur. Onunla ilgili bir araştırmanız oldumu? Babamın kullandığı Vectrada tek bozulan yeri egr idi. Bozulduğunda sizin anlatımınıza yakın arızalar olurdu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
20 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Opel de egr arızası meşhurdur. Onunla ilgili bir araştırmanız oldumu? Babamın kullandığı Vectrada tek bozulan yeri egr idi. Bozulduğunda sizin anlatımınıza yakın arızalar olurdu. 

Çok mantıklı,forddada egr temizliğinden sonra böyle sarsıntılar olmuştu.Meğer aracın egrsi tıkalı ve bozuk imiş,ben temizleyip açınca araç sarsılmaya başlamıştı.Akabinde gaz yolunu kapatınca sarsıntı kesilmişti.

Aslında aklıma gelmişti ama usta enjeksiyon hatası deyince o tarafa yönelmiştim.Egr üzerindede çalışayım.

Servise sordum 2005 model opel benzinlilerde enjeksiyon ve gaz kelebeği kalibrasyonu yokmuş.Bendeki opelin gaz kelebeği elektronik,tel felan yok.Dün söktüm benzin ile tertemiz yaptım,eski enjeksiyonlarıda temizleyip taktım.Şuanki sorun şu;Sabah araç soğu iken güzelce sarsılıyor ısınınca sarsıntı kesiliyor.Araçda tık sarsıntı yok su gibi akıyor ve böyle oluncada yanıltıyor.

Sübaplar yanmış olsa herkoşulda bunu belirtir.Enjektörlerde kaçırmada yok sübap yanmasına mahal versin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...