İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Fiziksel EGR İptali

Mustafa Liman

Recommended Posts

Servet Aydın

Geçmişten kalan çok pislik varsa zor ancak imkansız değil. Devirli kullanım tahminlerin çok üzerinde temizlik yapıyor motorda. Benim araç 250.'yı geçti. Motoru açalım, is dahi yoktur. Bunun sebebi hem devir hemde doğru çalışan hava yakıt oranı.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Geçmişten kalan çok pislik varsa zor ancak imkansız değil. Devirli kullanım tahminlerin çok üzerinde temizlik yapıyor motorda. Benim araç 250.'yı geçti. Motoru açalım, is dahi yoktur. Bunun sebebi hem devir hemde doğru çalışan hava yakıt oranı.

Nerden anlayacağız doğru hava/yakıt karışımı yapıp yapmadığını?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
52 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Egr hattının giriş noktası egzos manifoldu değil mi? Karter havlanadırmayı karıştırmayın. Orayı zaten iptal etmek motoru kırar

benim dedigim motora hava veren manifolda, egrden baska bir seyin kirli hava vermedigi yazilmis. Turboya giden boruya karter havalandirma bagli. Gelen yag burari  o sirada dpf rejenerasyon yapmiyorsa turbodan intercoolera oradan da manifolda gidiyor. (dpf rejenerasyon yapiyorsa intercoolera ugramadan yine manifolda gidiyor) yanlis mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Turbo arabada katalizör  dpf felan zaten zulüm gibi geliyor bana. Bı yerden basıp bi yerden geri basınç almak.  Dışardan anlayabilsem ben kat tıkalı ise iptal edeceğim bı sıkıntı hissedemedigim  için kurcalamiyorum. Ama arada bı pof diye duman atıyor Egr den mı acaba çözemedim. Gece xenon far denk gelince aynadan görüyorum yoksa görünen yok. 

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Akıllı klavye kafasına göre yazmış
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Az önce Samsunda egr iptali için fiyat aldım. 500 lira dedi. Çok değil mi ya. Eskiden fiestada bi hortumu tıkıyorduk iş bitiyordu. Mekanik körlersek arıza kodu veriyormuş. Yok mudur euro 5 motorlarda kolay yöntem

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
2 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

benim dedigim motora hava veren manifolda, egrden baska bir seyin kirli hava vermedigi yazilmis. Turboya giden boruya karter havalandirma bagli. Gelen yag burari  o sirada dpf rejenerasyon yapmiyorsa turbodan intercoolera oradan da manifolda gidiyor. (dpf rejenerasyon yapiyorsa intercoolera ugramadan yine manifolda gidiyor) yanlis mi?

%100 doğru bilgi, ben yazarken onu atlamışım. O yağ da emme manifoltu ve blok üzerinde kuruma sebep olmaz, içine karbon karışmadıkça. Doğrudan yakılarak atılır.

2 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Turbo arabada katalizör  dpf felan zaten zulüm gibi geliyor bana. Bı yerden basıp bi yerden geri basınç almak.  Dışardan anlayabilsem ben kat tıkalı ise iptal edeceğim bı sıkıntı hissedemedigim  için kurcalamiyorum. Ama arada bı pof diye duman atıyor Egr den mı acaba çözemedim. Gece xenon far denk gelince aynadan görüyorum yoksa görünen yok. 

Kat'ı boşaltırsan alt devirlere veda edersin, yazılım yoksa tabi.

Ama matkap ile üç delik açıyorsun ve hem ön basınç oluşuyor ve alt devirler kaybolmuyor, hem de makine rahatlıyor.

1 saat önce, Haluk Şentürk yazdı:

Az önce Samsunda egr iptali için fiyat aldım. 500 lira dedi. Çok değil mi ya. Eskiden fiestada bi hortumu tıkıyorduk iş bitiyordu. Mekanik körlersek arıza kodu veriyormuş. Yok mudur euro 5 motorlarda kolay yöntem

O nasıl bir iptalmiş ya? Yazılım mı yapacaklar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Şimdi, Mustafa Liman yazdı:

%100 doğru bilgi, ben yazarken onu atlamışım. O yağ da emme manifoltu ve blok üzerinde kuruma sebep olmaz, içine karbon karışmadıkça. Doğrudan yakılarak atılır.

iste bu noktada egrden gelen karbonla beraber zift olusturma ihtimali yükselmez mi? eger yag fazla buharlasiyorsa egr ile beraber bu kuruma katkisi olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

O nasıl bir iptalmiş ya? Yazılım mı yapacaklar?

evet yazılımla, gerekirse mekanik olarak da körleriz dediler.
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

Doğru yanmaya dayalı tezler, emme işlemi sonrası, subaplarda, blok içinde ve egzoz manifoltu devresinde geçerli.
Bizim işlemimiz turbo intercooller, emme manifoltu ve supapların tepesine kadarki devrede. ;)

İstediğin kadar akıllı kullan, yakıtı Almanya'dan al, yağı LiquiMoli kullan o karbon gazı o devreye ulaşıp külbütör kapağından aynı devreye karışan yağ buharıyla buluşunca manzara benim c-max gibi olur. Kaçınılmaz. Bunu da devirli kullanımla filan yakamazsın, çünkü bu devrede yanan bir şey yok. :)

En temel şema bu.

maxresdefault.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Devirli kullanım emiş hava debisi ile ısıyı arttırır. Buda emme manifold girişinde birikimi engeller, ve yine devirli kullanım egrnin mutlak kapalı kalması demektir, bu manifold kurum oluşumunu durdurur, ve yine doğru hava yakıt oranı motor bloğu ısısını düşük tutar, yağ buharı azalır. Bu manifold kurumu oluşumunu durdurur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Devirli kullanım emiş hava debisi ile ısıyı arttırır. Buda emme manifold girişinde birikimi engeller, ve yine devirli kullanım egrnin mutlak kapalı kalması demektir, bu manifold kurum oluşumunu durdurur, ve yine doğru hava yakıt oranı motor bloğu ısısını düşük tutar, yağ buharı azalır. Bu manifold kurumu oluşumunu durdurur.

Peki egr hangi devirde kapalidir?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şu devirde kapanır açılır olmaz. Hava soğuk ise açılır, manifold ısısı çabuk yükselip motor verimli yakıt yaksın diye, vuruntulu çalışmasın diye, emisyona göre. Güç istendiği vakit kapalı kalır, turbo lag oluşmasın diye. Basit bir işlem ile egr takibi yapılabilir. Kumanda vanasına paralel led bağlayıp içeri taşıyarak ne zaman aktif pasif veya ne kadar açılıp kapanıyor görülebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Şu devirde kapanır açılır olmaz. Hava soğuk ise açılır, manifold ısısı çabuk yükselip motor verimli yakıt yaksın diye, vuruntulu çalışmasın diye, emisyona göre. Güç istendiği vakit kapalı kalır, turbo lag oluşmasın diye. Basit bir işlem ile egr takibi yapılabilir. Kumanda vanasına paralel led bağlayıp içeri taşıyarak ne zaman aktif pasif veya ne kadar açılıp kapanıyor görülebilir.

Peki sunu soylebilirmisin abi: Sicak motorda ve maksimum tork devrinde egr kapali mi acik mi kalir? Dpf nin rejenerasyon yapmadigini ve havanin da normal oldugunu varsayarsak
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dpf olan araçta egr ne yapar hiçbir fikrim bilgim yok. Reno da veri olarak okunuyor egr açıklık oranı. Dip gaz verince kapanıyor. Sakin kullanımda oransal olarak açılıp kapanıyor. On off yok

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Dpf olan araçta egr ne yapar hiçbir fikrim bilgim yok. Reno da veri olarak okunuyor egr açıklık oranı. Dip gaz verince kapanıyor. Sakin kullanımda oransal olarak açılıp kapanıyor. On off yok

Dpf rejenerasyonu sirasinda isiyi arttirmak amaciyla acik kaliyor diye tahmin ediyorum. Bu arada citroenin dpf hakkinda diye bir yazisini bulmustum gecen gun.rejenerasyon toplamda 2-3dk suruyor diye yaziyordu. Her 400-500 km de bir oluyormus. Dpf ömrü icin en onemli seyin ise spesifikayona uyan motor yagi kullanmak oldugu yaziyordu. Acaba yag buhari ve kül orani mi kastediliyordu. Ben su egr aciklik oranini elm ile deneyeyim bir bakalim

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sedat Demircan
On 10.05.2017 at 15:41, Mehmet Ozyurek yazdı:

Genelde sanayide kesilen teneke parçasıyla kapanıyor ve o da kısa sürede eriyor.

Maşallah seninki 100 yıl falan dayanır. :)

Mehmet abi bizim mondeo mk2 gruptan arkadaslar in çoğu Cola tenekesi ile korleme yapmış ..tavsiye de ediyor ama bu teneke hemen erir mi ? Orda çok mu yüksek sıcaklık oluyor 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Bu işi yapacak arkadaşlara not;

Benim egr yi de söktük haftasonu. Hesapta ben egr iptal diye düşünüyordum ama neredeyse ceviz büyüklüğünde delik vardı ortasında. Mustafa Liman abinin yaptığı gibi düz boru taktık aynısından. Ama gel gelelim bu egr valfine gelen bir hortum var. O hortumu çıkartıp direk çıktığı noktada körleme yapmıştık. Bu sefer selenoid valf ses yapmaya başladı. Selenoidin fişini çektik, motor arıza lambası yaktı. Sonra söktüğümüz hortumu geri taktım ben eve gelince. Mustafa abi ye de sordum. Hortumun içindeki hava selenoidin açma kapa yapması için yeterli geliyor. Yani o egr valfine gelen hortumu sökmeden ucundan körleme yapmak lazım. 

Böyle yapınca bir sorun yok. Hata kodunu da obd ile sildim.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
49 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

motor arıza lambası yaktı.

demek çiptunink yaptırmanşart :f1:

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Muayeneyi de yaptırmışken, egzoza da bir müdahale et.

Egzozu Çağlar abinin Focus'dan aldığımız kurumlarla boyadık biraz :biggrin:

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Egzozu Çağlar abinin Focus'dan aldığımız kurumlarla boyadık biraz :biggrin:

Kat ?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
37 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Kat ?

Katalizör duruyor normal. Ben çok ses sevmiyorum. O yüzden çift egzozu da aktif edince çok ses yapar mı diye düşünceliyim. Çift susturucu yapsam mı

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Ses için değil ki.
Ses için yapılacak işlemler farklı. Bir de şu var, dizelde gaza yüklenmediğin sürece ses oluşmuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
5 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Ses için değil ki.
Ses için yapılacak işlemler farklı. Bir de şu var, dizelde gaza yüklenmediğin sürece ses oluşmuyor

Beygir olarak mı geri döner diyorsun. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...