İçeriğe Yönlendir

Aslında üç araç alıyoruz

Haluk Şentürk

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Zenginin malı yine çene yormaya başlamış.Biz millet olarak sefalete alışığız o yüzden gıkımız çıkmaz.Bu vergiler bir nevi haraç gibi artık.Lüks yaşayacaksan haracını ödeyeceksin.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
28 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

cidden millet nasil aliyor bu arabalari. Sokaga ciktigimizda bir sürü lüx arac geziyor. normal bir araba bile 100bin tl. 400binlik arac alanin maasi ne kadar? aylik ne kadar ödüyor?

Ben de merak ediyorum. Sizin gibi mühendisim. Kendi çapımızda 3-5 kazanıyoruz. 0 km en ucuz bir arabaya bile gözüm kesmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
58 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

nasıl yani

Üretmeyen devlet tüketen halk ile hayatta kalır

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Üretmeyen devlet tüketen halk ile hayatta kalır

tamam şimdi oldu [emoji6] [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Aslında bu arabayı almak sorun değil... İsteyen herkes gider bir tane alır banka kredisi ile... :) Gel gelelim bu aracın bakımı Mtv si lastiği pisliği bilmem nesi var bunları da karşılamak mesele... Bakınız icralar Mercedes BMW dolu... Neredeyse 0 km araçlar var... 

Herkesin inanışıdır karışmam ama lüks arabayı icradan alın derim... 

Hunharca tüketiyoruz... 8,5' a 5,5 santim olan kartlar cebimize girdiğinden mütevellit kendimizi durduramıyoruz... Bu kadar çok tüketirken de yüksek merciler neden üretim yapsın ki vergisini koyar işine bakar... 

Biz çılgınlar gibi tükettiğimiz sürece bu adamlar işine bakacak vergisini koyacak... Önce Devletin bu işe el atmasını beklemek yerine önce tüketicilerin bilinçlenmesi lazım değil mi ? :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
1 dakika önce, Erkut Uysal yazdı:

Aslında bu arabayı almak sorun değil... İsteyen herkes gider bir tane alır banka kredisi ile... :) Gel gelelim bu aracın bakımı Mtv si lastiği pisliği bilmem nesi var bunları da karşılamak mesele... Bakınız icralar Mercedes BMW dolu... Neredeyse 0 km araçlar var... 

Herkesin inanışıdır karışmam ama lüks arabayı icradan alın derim... 

Hunharca tüketiyoruz... 8,5' a 5,5 santim olan kartlar cebimize girdiğinden mütevellit kendimizi durduramıyoruz... Bu kadar çok tüketirken de yüksek merciler neden üretim yapsın ki vergisini koyar işine bakar... 

Biz çılgınlar gibi tükettiğimiz sürece bu adamlar işine bakacak vergisini koyacak... Önce Devletin bu işe el atmasını beklemek yerine önce tüketicilerin bilinçlenmesi lazım değil mi ? :) 

Kesinlikle atalarımızı lafı boşa değil. Ayağını yorganına göre uzat.

Kanaat getirmek de lazım illa şu özellik bu özellik olsun deyince yüksek fiyatlar çıkıyor insanın karşısına. Bankaların esiri olmamak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bizim tüketici bilinclenmez. Vergiyi kaldirsalar araba satislarinda dünya rekoru kirariz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
47 dakika önce, Erkut Uysal yazdı:

Bakınız icralar Mercedes BMW dolu... Neredeyse 0 km araçlar var... 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-2008-bmw-520d-318455080/detay

Bu tip arabaların müşterileri genelde zengin olur. Birkaç sene sonra çok bir şey aramadan satar arabasını yeniler. Ayrıca sınıf itibariyla bu arabalar çabuk değer kaybeder. Bunları yürütecek adamın zaten yenisini alacak gücü vardır. Eskisine de çok hastası rağbet eder ama o zamanda ciddi anlamda değer kaybeder. C sınıfı araçlar daha çok orta sınıfa hitap ettiği için vergi yükü onlarda daha azdır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
55 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Bizim tüketici bilinclenmez. Vergiyi kaldirsalar araba satislarinda dünya rekoru kirariz

Ülkemizde hiç bir vergi kalkmaz... :) Bakınız 3 ayda bir ödediğiniz geçici vergi ( peşin vergi )... 90 lı yıllarda çıkan bu vergi türü hala geçmemiştir,daha uzun bir sürede geçmez... Ki bu vergi B.K.K ile %100' e çıkartılıp %25 e indirilebilir... :) 

Hal böyle iken Devlet koyduğu vergiyi hayatta kaldırmaz, eğer kaldırırsa gelirleri azalır ki buda Devletin hoşuna gitmez. :)  Sizde hoşunuza gitmeyen bir şeyi yapmak istemezsiniz dimi ? :) 

Toplum bilinçlenerek bir yerlere varmalı... 

Mesela bakımları düzenli yapılmış 100 bin km yi geçmiş 3 tane boyası var diye araçlara pert muamelesi yapılmamalı... Sırf aracın 1 parçası değişmiş 2 tane boyası var diye almayıp kredi çekip 20- 30 bin TL fazla verip sıfır araba alırsan devlette sana vergiyi koyar... :) 

Sözlerimi üzerinize alınmayın Eren bey genel olarak anlatmaktır maksadım... :flowers:  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Ötv birden kaldırılsa bizim araçlara bisiklet parası vermezler valla, yok yok Ötv kalsın . Ya da arabayı satalım öyle düşsün[emoji16] [emoji1]

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

2017 yılı vergi gelirlerinin yüzde 26’sı ÖTV’den geliyor. Toplam vergi gelirlerinin içinde KDV ve ÖTV'nin payı yüzde 60'ı geçiyor. Hangi gerekçelerle bilmiyorum ama doğrudan vergileri toplayamayan devletimiz dolaylı vergilerle çarkı döndürüyor. 

23 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

Ötv birden kaldırılsa bizim araçlara bisiklet parası vermezler valla, yok yok Ötv kalsın . Ya da arabayı satalım öyle düşsünemoji16.pngemoji1.png

Daha iyi ya düşük fiyatlı sıfır araba alır bineriz. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç bir ülkede vergisiz iş yapılmıyor. Zaten vergi alınmazsa devletin kasası dolamaz. Ancak mantık çerçevesinde yürümeli bu iş.

ÖTV için senelerce dedik ki, satış rakamından vergilendirilsin. Yeni yasayı çıkardılar, hem satış rakamından hem de motor hacminden yine yüklendiler vatandaşa. Bu iş mantıklı olsa, kim sesini çıkartır ki...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yakın zamana kadar noterde araba alıp satarken alım satım vergisi ödeniyordu.. Unutuldu gitti..

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Ülkemizde hiç bir vergi kalkmaz... :) Bakınız 3 ayda bir ödediğiniz geçici vergi ( peşin vergi )... 90 lı yıllarda çıkan bu vergi türü hala geçmemiştir,daha uzun bir sürede geçmez... Ki bu vergi B.K.K ile %100' e çıkartılıp %25 e indirilebilir... :) 

Hal böyle iken Devlet koyduğu vergiyi hayatta kaldırmaz, eğer kaldırırsa gelirleri azalır ki buda Devletin hoşuna gitmez. :)  Sizde hoşunuza gitmeyen bir şeyi yapmak istemezsiniz dimi ? :) 

Toplum bilinçlenerek bir yerlere varmalı... 

Mesela bakımları düzenli yapılmış 100 bin km yi geçmiş 3 tane boyası var diye araçlara pert muamelesi yapılmamalı... Sırf aracın 1 parçası değişmiş 2 tane boyası var diye almayıp kredi çekip 20- 30 bin TL fazla verip sıfır araba alırsan devlette sana vergiyi koyar... :) 

Sözlerimi üzerinize alınmayın Eren bey genel olarak anlatmaktır maksadım... :flowers:  

yok ben misal verdim zaten :) Bu vergideki olayda zenginden daha fazla vergi alalim, fakirden daha az mantigi ile gidilmis bir nevi ama oranlar ciddi miktarda ucuk. en az olan bile cok. kaba tas lak bir hesapla bir kisi 50 bin tl lik bir araba almak istediginde fiyat bir anda 70-80 bin tl oluyor. bu kisinin 2bin tl maas aldigini düsünelim ve tüm parasini arabaya yatirdigini düsünelim. biri 25 ayda biterken ötekisi 35-40 ayda bitiyor. bunu 30 aylik yapsinlar hem devlet kazansin hem millet. oran hep ayni olsun mesela. nasilsa 50binlikten 40 bin kazanacak devlet. 100binlik alirsan 80bin oran esit yani. ya da fakiri bu kadar cok düsünüyorsan fakirden cok daha az vergi al. zengininkini de abartma %160 nasil bir orandir... devletin bizden aldigi vergi pek de kazanc degil. sag cebinden alip sol cebine atmak gibi. devletin para kazanmasi lazim ama vergi ile degil. üretimle. hadi sanayiyi beceremedik gitti. ama toki evleri mesela, satilmasin aylik uygun miktarlara kiraya verilsin sürekli gelir kapisi. elindeki seleri degerlendirsin en azindan. Olmadi kayserililere danissinlar :)

toplum az hasarli (boyali vs) arabadan vazgecmesin diyoruz da bunu yapan ölücüler hep vardi zaten. simdi bir de sahibinden ile iyice costu. Adam 20binlik arabasina 30bin yaziyor. ya tutarsa... bir süre sonra piyasa bu nedenle yükseliyor. Bugun 20 bin eden araba seneye 30bine alici buluyor. Ben degerinde satayim desen enayi oluyorsun. Yani bilinclenmek imkansiz. Bir de tabi millet olarak begenmemezlik de var malesef. arabada bir cizik olsa yakistiramiyor kendine. telefonu cinli bir marka olsa yakistiramiyor kendine vs vs. elalem ne der falan filan...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yakın zamana kadar noterde araba alıp satarken alım satım vergisi ödeniyordu.. Unutuldu gitti..

Şimdiki daha fazla acıttığı için eskiler unutuluyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Getz i ve Fiesta ı aldığımız zaman Alman larla aynı fiyattı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Getz i ve Fiesta ı aldığımız zaman Alman larla aynı fiyattı

Evet ufak araclar ayni fiyat. Ben de sonradan pahali araclarin fazla vergiye tabi tutuldugunu ogrenmistim. Simdi ise cok fahis oldugunu ogrendim. Bu volvo almanyada 51000€ liste fiyati var( veriler dahil, tescil falan haric muhtemelen) Özellikleri Türkiyeye göre eksiktir muhtemelen. onlari da eklesek 60bine gelir sanirim. Hadi tas catlasin 65bin... Onu da 4 le carpsak ki euro su anda daha ucuz 260bin tl yapar. Yani en az 140bin tl belese verilen vergi.... Ki bu 260bin tl nin de icinde vergi var
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Tabi bir de gelir durumu farki var. Avrupali o araclardan biri icin 10 ay calisiyirsa Türkiyedeki 30-40ay calisiyor. Mesela Turkiyede akaryakit cok pahali degil avrupaya gore ama avrupaliya 1.5 euro bizideki 1.5 tl gibi geliyor. 4-5 euro olsa kimse araba kullanmaz heralde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

ÖTV ilk çıktığında ''Bunlar daha iyi günlerimiz'' demiştim.
ÖTV oranları arttığında ''Bunlar daha iyi günlerimiz'' demiştim.
ÖTV oranları tekrar arttığında ''bunlar daha iyi günlerimiz '' demiştim
Şimdi diyorum ki ''Bunlar daha iyi günlerimiz'':biggrin:

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Her şeye eyvallah da bari şu ötv'yi devlete biz ödesek, onu da faizsiz 24 ayda ödeme gibi imkan verseler hiç değilse bayiden 100 binlik arabayı 55-60'a çıkarır borç devlete der sineye çekeriz. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
18 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

devletin para kazanmasi lazim ama vergi ile degil. üretimle. hadi sanayiyi beceremedik gitti. ama toki evleri mesela, satilmasin aylik uygun miktarlara kiraya verilsin sürekli gelir kapisi. elindeki seleri degerlendirsin en azindan. Olmadi kayserililere danissinlar :)

Devlet ticaret ve üretim yapmaz, yapmamalı. Devletleri ayakta tutan vergilerdir, doğru vergi oranları ile kaçırılmayan, kaçırana göz yummayan bir vergi sistemi ile tabi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...