İçeriğe Yönlendir

Bozuk Lpg Kalibrasonu Nelere Sebep Olur, Nasıl Tespit Edilir

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tahir Ak

Brc

brc daha obd bağlantılı kiti yeni üretti. yıllardır yakıt trim ini okuyup düzeltme yapabilen kiti yoktu. ilginç
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
On 17.05.2017 at 14:19, Mehmet Ozyurek yazdı:

Akü sökülünce benzin haritası siliniyor, ancak aracınız ilk günkü haline dönüyor.. Aracınız ilk günkü halinde olmadığı için güncel harita lazım. 

İlk montajdan sonraki kalibrasyonlar genelde hatalıdır, bu sebeple 2-3 bin km sonra tekrar gel derler.. Sorunları görürler ve düzeltirler.. 

Yolda kalibrasyon yaparken önce bu saydıklarımı benzinde yapıp aracın o an ne yaptığını kopyalayıp lpg'ye uyarlıyorlar. 

ben aracıma lpg taktırdıktan sonra yapılan ayarda hiç sorun olmamıştı. ama aracıma ne zmn yazılım güncellemesi yapıldı o zmn sorunlar başladı. prins lpg taktırmıştım 2-3-in km sonra gel dememişlerdi yazılım güncellemesine kadar sorunsuz kullanmıştım. o zmn yolda kalibrasyon yaptırırsak bir süre benzinde kullanmaya gerek kalır mı kalmaz mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg'de kullanırken sorun yaşıyorsanız benzinde kullanıp gitmeye gerek yok.. 

Benim anlattığım olay bundan çok farklı Mustafa Bey. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
my 07 istikrarlı çalışmdı ancak my 11 çok stabil. Yolda kalibrasyon yapılıyor

sadede yolda sen müdahale edersen yapılıyor.ama obd li her kit senin ayar yapmana gerek kalmadan sürekli düzeltme yapıyor motor performansı korunuyor yakıt tüketimi azalıyor ve motordan kaynaklı sorunlar en aza iniyor. ama brc daha bi kaç yıl önce obd li kit üretti. mesela Prins in obd li kiti bile yok
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
On 19.05.2017 at 16:33, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg'de kullanırken sorun yaşıyorsanız benzinde kullanıp gitmeye gerek yok.. 

Benim anlattığım olay bundan çok farklı Mustafa Bey. 

eski aracımda yaşamıştım araç sabah benzinde gaz yemiyor gibi oluyordu lpg de sorun yoktu. şu an dizele geçtim bir sıkıntı yok inşallah da olmaz :) sadece merak ettiğim için sormuştum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Yücel Metin

Kışa girerken Atiker LPG kitine ince ayar yaptırdım. Ayar Yeni olduğu için km'de ne kadar yakacak bilmiyorum takip Edip onunda paylaşırım.elm327 obd cihazında verdiği değerler ltft-stft cinsinden: ltft (uzun dönem yakıt düzeltme )0 ile -7 arasında geziniyor, stft (kısa dönem yakıt düzeltme) +5 ile -5 arasında geziniyor. Yorumlara açık.03d096d8ed12d6a4d771627bc8145183.jpg

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Bozuk kalibrasyon sonucu oksijen sensörü tolarens dışı veri okur, sonrasında hava yakıt oran hatası verir. Araç artık sabit hava yakıt oranı ile çalışır ve enjektör açma kapama süreleri sabitlenir. Böyle kullanım sonucu aracın yanma odasında ciddi ısı oluşur ve mekanik problemler başlar. Bunu bilmeyen yurdum insanı, ağğbi lpg motor yiyor derken biryandan da çayını yudumlar.
O zaman iyi kit iyi kalibrasyon ile magnezyum subab da kullansa bir sıkıntı çıkmaz mı demektir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Bir saat önce, Akan Belen yazdı:
On 16.05.2017 at 17:22, Servet Aydın yazdı:
Bozuk kalibrasyon sonucu oksijen sensörü tolarens dışı veri okur, sonrasında hava yakıt oran hatası verir. Araç artık sabit hava yakıt oranı ile çalışır ve enjektör açma kapama süreleri sabitlenir. Böyle kullanım sonucu aracın yanma odasında ciddi ısı oluşur ve mekanik problemler başlar. Bunu bilmeyen yurdum insanı, ağğbi lpg motor yiyor derken biryandan da çayını yudumlar.

O zaman iyi kit iyi kalibrasyon ile magnezyum subab da kullansa bir sıkıntı çıkmaz mı demektir.

Teoride çıkmaz, en çok sorun yaşanan opel'lerde bile sorun çıkmaz deniliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

Bahsedilen sorunlar bende de vardı , ancak ben aracın contasının yanık oluşundan veya motor ile alakalı başka bir sorundan kaynaklandığını düşünüyordum,

İlk çalıştırmada,  vitese takıp yürümek istediğimde  araç gaza boşa basıyormuşum sanki araç viteste değilmiş gibi gitmiyordu, egzoz patlatıyordu bol bol, 

2 VE 3 viteslerdede aynı tepkiyi veriyor araç hızlanmıyordu  bol bol tekleme vb şeyler yapıyordu . belli süre gidene kadar düzelmiyordu

tesadüf eseri akü boşaldığı için çıkarıp şarj ettirip taktırmam sonrasında bugün aynı sorunların kalmadığını gözlemledim,  gayet seri ve gaza bastığımda yürüyor, viteste değilmiş gibi yada gaza bastığında hızlanmak yerine boğuluyormuş gibi teklemeleri felan kalmadı.

NOT: Aracı lpg'ci de dahil olmak üzere, yetkili servise bile götürdüm bu sebeplerden ötürü hiç biri bişiy anlamadı. servis bile abi  aracın tüm çalışma değerleri normal, biraz regülatör basıncı düşük ama oda çok mühim birşey değil, sen birazda benzinde kullan aracı sonra tekrar gel şeklinde cevap verdi zaten benzinde kullanıyordum götürmeden önce. servis bile anlamıyor sorunu 

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun lpg kalibrasyon sorunu ise. Yine başlayacak.
Siz akü değişirken hatalı logları silmiş oldunuz.

Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorun lpg kalibrasyon sorunu ise. Yine başlayacak.
Siz akü değişirken hatalı logları silmiş oldunuz.

Abi peki lpg yi hiç kullanmıyorum yani kapalı durumda düğmesine basıp açmıyorum, tankta gaz yok, sadece benzinde biniyorum araca , yinede sorun tekrar olur mu ? ne yapmak lazım çözüm için

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalibrasyon kaynaklı ise lpg’de çalıştırmadığın sürece sorun oluşmaz.

Yorum bağlantısı

Teşekkür ederim abi bilgi için, Aracın bir sorunu ışıklarda durunca kendi kendine gaz veriyor rölantide stop edecek gibi oluyor ,kendi kendine  hemen kurtarıyor felan ben oda lpg ayarından sanıyordum ama  o rölanti walfin'den kaynaklanıyor sanırım, sağolsun forumdan Mehmet kaya abim gönderdi kendi aracından çıkma bir regülatör ama ustalar bir kere söktümmü geri takamıyor ayar kalibrasyon felan yapamıyor araç daha beter oluyor diye söküp denettiremedim. Kısaca bu  sorun başına gelen olursa lpg den kaynaklı değil bilsin okuyanlar

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Mert
Bozuk bir lpg kalibrasyonu; en belirgin şekilde sabah benzinle olan ilk çalışmada sorunlara sebep olur.
Araç, çalışır ancak rölanti düşüktür, stop etme meyillidir. gaz yemez yada geç tepki verir, stop eder. Tekrar edilen marş düzgündür ancak motor ısınıp lpg'ye geçene kadar bu şekilde devam eder. 
Motor ısındıktan sonra, daha rahat çalışacağı için bu tür sorunlar genelde motor soğukken görülür. 

Buna sebep şudur;
Araç lpg'de çalışırken, lpg kalibrasyonu bozuksa, araç bu sorunu tolere etmek için çalışma ayarlarını değiştir ve bu ayarı kaydeder.. 
Lpg'nin fakirde çalıştığını düşünelim. Silindirlere gerekenden az lpg gitmesi demektir. Araç bu eksikliği düzeltmek için enjektör açık kalma sürelerini uzatır. 
Tam tersi, lpg kalibrasyonu zengin ise, araç enjektör açık kalma sürelerini kısaltır ve motorun düzgün çalışmasını sağlar.
Araç bu gözlemi sürekli yapar ve son 100-150 km de oluşan log sürekli kayıt edilir. 

Bozuk kalibrasyonla, Lpg'ye göre tutulan loglar sabah motorun ilk çalışmasında kullanıldığında ise, Lpg'ye göre tutulan loglar benzine uymaz.
Fakir lpg ye göre açılıp kapanan enjektörlerden lpg'ye göre çok daha fazla benzin geçer ve araç boğulur..
Zengin lpg'ye göre açılıp kapanan enjektörlerden lpg'ye göre daha az benzin geçeceği için araç beslenemez yakıt yetersiz gelir.

Tespit:
1- Araç 100-150 km kadar sadece benzinle kullanılmalı, logların yeniden oluşması sağlanmalı ve araç gözlenmelidir. Sabah ilk çalışmadaki sorunlar ortadan kaltı ise, lpg kalibrasyonu bozuk demektir ve araç hiç lpg'ye geçirilmeden uzman bir lpg'ciye götürülmeli ve araçtaki düzgün loglar yeni yeniden kalibrasyon yapılmalıdır.

2- Aracınızda ortalama yakıt tüketim verisi varsa bu gözlenmeli, Lpg tüketimi yol bilgisayarında görülen tüketimden % 15-20 daha fazla olmalıdır.
Örnek, yol bilgisayarında 10 litre görüyorsanız, lpg tüketiminiz 11,5-12 litre arasında olmalıdır. Olması gerekenden daha az ise lpg kalibrasyonu zengin, araç bunu telafi etmek için enjektör açık kalma süresini kısıyor, daha fazla ise lpg kalibrasyonu fakir, araç bunu telafi etmek için enjektör açık kalma süresini uzatıyor demektir. Çünkü, araçlar tüketim hesaplamasını enjektör açık kalma süresine göre hesaplar. 
Mehmet abi merhaba. Bende bu sorunin aynısı mevcut. Geçenlerde denedim bir müddet benzinde gittim geldim sağa sola. Sonrasında ilk çalışma daha rahat oldu. Ne Rolanti düzensizliği nede titreme olmadi. Sonrasında uzun yol gittim mecburen lpg ile. Durum eskisi gibi oldu. İlk çalıştırılinca hop rolanti düşüyor hatta gaz vermeyince stop ediyor ikinci calismada normale biniyor. Haftaya lpgciye gideceğim. Sorum şu: Uzun süre benzinde sürüp öyle mi gidecegim servise ve gidince kalibrasyon yaptıracağım demem yeterli midir ekstradan denilecek birşey var mıdır?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Haftaya lpgciye gideceğim. Sorum şu: Uzun süre benzinde sürüp öyle mi gidecegim servise ve gidince kalibrasyon yaptıracağım demem yeterli midir ekstradan denilecek birşey var mıdır?

Tespitimiz doğru demekki.
Evet 100-150 km benzinde kullandıktan sonra git. Kalibrasyon yaptıracağım de.
Sakın burda okudukları aktarma. Deli muamelesi yapıyorlar. [emoji23][emoji23]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

[emoji1] sansinlar abi kendiler çok mu akıllı sanki. Ok yinede tavsiyenize uyacagim [emoji6]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Abi selam. Bugün kalibrasyon için olgun lpg ye gittim. Sabahları düzensiz çalışmadan bahsettim. Sıkıntıları söyledim. Önce Bilgisayara bağladı değerlere baktı normal dedi. Sonra birkaç birşey yaptı ve fisi çekti. Aracı stop etti. Bi cihaz getirip her enjektöre ayrı ayrı bağladı ve denedi. Enjektorlerden ikisi %90 iyi çalışıyor diğer ikisi %60-70 dedi. Voltaj verince enjektör çalışması hızlanıyor voltaji kisinca azalıyordu. Velhasıl bunun şimdilik aciliyeti yok dedi sıkıntı yaratmayacağını söyledi. Tanesi 180 liraymis. Çok aman aman birşey yapmadı gibime geldi. Yada biz iyice pimpirikli olduk. Degerlerin normal deyince birşey diyemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

%60-70 değerler normal gelmedi bana.. 

Değiştir bence.. 

Ayarlar normaldir belki de enjektör ayarlardan gelen komutları uygulayamıyordur.. 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Doğrudur abi. Değişmek gerek. Voltaji çevirdi yukseltti iki tanesi süper çalıştı ama diğer ikisi belli bir voltajdan sonra çalışmadi. Durdu. Bakalım bakim önümüzdeki zamanlarda el atarim abi. Paylaşırim gelişme oldukça.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir sonraki aşamada kilitleyecek.. Ya açık kalacak, ya kapalı kalacak ve silindire, subaplara zarar verecek.. 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Abi kendisi bundan birşey olmaz deyince rahat davrandim. Olmadı ikisini değiştiririm abi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...