İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Otomatik Vites P0741 Arızası

Mahmut Yurt

Recommended Posts

Mahmut Yurt

Araç 2008 model 2.0 dizel otomatik mondeo titanium. Aracı alalı 10 gün oldu, 350 km Ankara şehir içinde kullandım , dün Ankaradan samsuna gelirken araç aşağıda resmini paylaştığım arızayı verdi. Arıza ile ilgili olarak:

* Uzun yolda 100 km üzerinde hızlarda sadece yokuş çıkarken arıza veriyor. Düz yolda herhangi bir sorun yok. Her yokuş çıkışında da vermiyor.

* Kontak açıp kapatınca arıza mesajı siliniyor.

* Arıza mesajı verdiğinde viteste kararsızlık, çekişten düşme vuruntu gibi sorunlar olmuyor. Araç nizami olarak çalışıyor, vites geçişlerini yapıyor.

* Bugün aracın şanzıman yağını Mobil ATF 3309 yağ ile değiştirdim. Yaklaşık 4.5 LT yağ aldı, şanzımandan çıkan yağ çamur gibiydi, ancak kötü koku yoktu ayrıca aşırı derecede akışkandı çamurlu su gibi.

* Yağını değiştikten sonra 20 km yapmama rağmenaracın vites geçişleri inanılmaz rahatladı, Ancak yokuş yukarı aracı denediğimde yine araç hata verdi. Makineye bağladığımızda p0741 hata kodunu vermekte. Olayı bir otomatik şanzımancı ile konuştum, ilk cevabı şanzıman inencek tork konvektörü revize olacak.

Şimdi sizlerden ricam, başına bu şekilde bir olay gelen varmı çözümü nasıl buldu veya bu konu ile ilgili çözüm önerileriniz nedir, paylaşmanızı rica ederim. Fiziksel bir arıza hissetmediğim için durduk yere şanzıman indirmek istemiyorum. Dediğim gibi araç arıza veriyor ancak dinamiklerinde ve sürüşte hiçbir değişiklik ve sorun yok. 1d8b2190207f8f64db7127a8680c84ab.jpg165e6ee793d380adb6c2d9a8966f9b8d.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Malesef P0741 de aynı şeyi işaret ediyor.. 

Son hızda gaz keser gibi titreme vuruntu yapıyor mu denediniz mi ?

Yağı 1-2 bin km sonra tekrar değiştirin ve gözleyin bakalım.. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Mehmet bey benimde düşüncem yağı değiştirip gözlemlemek, hata kodlarında durum aşikar gibi gözükmesine rağmen. Aracın vites geçişerinde, çekişinde hiçbir aorun yok. Soluksuz 200 ve Üzeri hızları görüyor. Vuruntu yok çekiş düşüklüğü yok. Kafamı kurcalayanda bu durum

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Dostum geçmiş olsun, öncelikle 308 i sattın mı?
Mk4 hayırlı olsun. Mk4 şanzıman arızası pek duymadım ama inş basit bi şeydir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Teşekkür ederim üstad. 308'i istemeyerek de olsa satmak zorunda kaldım. Valla bende Mk4 şanzıman arıza duymadım ama başıma gelen garip bir arıza, tahminim zayıf akü veya elektriksel bir arıza çünkü vitesde ve çekişte hiç sorun yok.

Teşekkür ederim üstad. 308'i istemeyerek de olsa satmak zorunda kaldım. Valla bende Mk4 şanzıman arıza duymadım ama başıma gelen garip bir arıza, tahminim zayıf akü veya elektriksel bir arıza çünkü vitesde ve çekişte hiç sorun yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Dostum çok üzüldüm inan senin aldığın dönem bende 308 i çok istedim ama ev işi çıkınca kalmıştı.
Hayırlı olsun tekrardan, inş çözülür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tork konvertörü sorunu bir arıza değil.
200 binden sonra beklenen bir aşınma.
Belirtisini de önce son hızda gösteriyor. Araç tekliyormuş gibi davranıyor.

Tahmini maliyet de 1000-1500 lira arasıdır muhtemelen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
16 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet Bey 

Benim takıldığım tek konu, araçta herhangi bir görünen arıza olmaması. Vites geçişinde sorun yok, vuruntu yok performans sıkıntısı yok. sadece arıza mesajı veriyor. Alfa Romeo 159'larda Aısın marka benzer bir şanzıman kullanıyorlar orda bu sorunlar genellikle akü kaynaklı oluyor. şanzımana gelmeden önce elektiriksel ve akü kısmına bakacağım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tabi ki.. 60-80 km hızlardaki ara hızlanmalarda falan da sorun yaşıyor olmanız gerek.. 

Önce yağ.. 

Sonra akü.. Mantıklı.. 

İlk kalkışlarının nasıl.. freni bırakır bırakmaz gaza yüklendiğinizde neler oluyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Kalkışta gayet yumuşak, vuruntu silkelenme yok. Ara hızlanmalar ve vites geçişerinde hiçbir sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Samsunda baktırdıysabız pek buranın ustalarına itibar edip Şanzıman indirmenizi vs tavsiye etmem ankara da sağlam elektrikçi ve şanzımancı biliyorsanız bir baktırın elektriksel bir sorun gibi sizin durumunuz 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
39 dakika önce, Mahmut YURT yazdı:

Kalkışta gayet yumuşak, vuruntu silkelenme yok. Ara hızlanmalar ve vites geçişerinde hiçbir sorun yok.

Valla en son şanzıman o zaman.. Hiç bir belirti yok.. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Samsunda baktırdıysabız pek buranın ustalarına itibar edip Şanzıman indirmenizi vs tavsiye etmem ankara da sağlam elektrikçi ve şanzımancı biliyorsanız bir baktırın elektriksel bir sorun gibi sizin durumunuz 

Hocam burda bir şanzıman ustasına sorduk adam aracı görmeden şanzıman inecek dedi. Ehil bir elektirikçi ile gözden geçireceğim durumu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsa Erdoğan

Sonuç??

Selamlar.aynı sorunlar benim araçtada oldu.şanzıman açılarak içindeki parçalar degışecek dendi.farklı yerlerede göstermek istiyorum.

istanbul da tavsiye edebileceğiniz şanzımancı varmı.

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
On 18.05.2017 at 22:37, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey benim aracım 153binde.

Tork konvertörü ve bi iki parça daha değişmeside gerekiyormuş.

Araç 30km hızdada yapıyor dediğiniz gibi tekliyormuş gibi

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
14 saat önce, İsa Erdoğan yazdı:

Sonuç??

Selamlar.aynı sorunlar benim araçtada oldu.şanzıman açılarak içindeki parçalar degışecek dendi.farklı yerlerede göstermek istiyorum.

istanbul da tavsiye edebileceğiniz şanzımancı varmı.

Sizin şanzıman powershift mi? yoksa aisin awf 21 mi? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Şanzıman geçişlerinde vuruntu, performans düşüklüğü, viteslerde takılma, sarsıntı, tekleme gibi sorun varsa şanzımanı açtırın, yoksa elletmeyin. sonuç olarak ben 1 yıldan fazladır bu şekilde kullanıyorum, benim vites geçişlerinde, performansda şanzımanda bir sıkıntım yok sadece hata alıyorum. hatadan dolayı TCC solenoid valfini değiştirdim ancak durum değişmedi. böyle devam ediyorum. 

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Şanzımanda vuruntu yok performans düşüklüğü yok.

Araç soğukken kalkış yaptıktan sonra km 20 30 civarında gaz yemiyor, tekleme yapıyor.biraz hızlanınca birdaha yapmıyordu.bu aralar ortalama  80le çıkılan yokuşlardada yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Sadece 6. vites de bu hatayı verir, yokuşlarda manule alıp 5 ile çıkın hata almayacaksınız. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İsa Erdoğan

Bugün yolda giderken araç teklemeye başladı.ardından motor arıza yandı ve vites kutusu arızası verdi.

3. Viteste takılı kaldı.manuel vitesi artırıp azaltmak istedim ama hiç bir tepki vermedi.

Stop edip yarım saat sonra tekrar çalıştırdım araç düzeldi.

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

2 aylık süreç dün itibariyle son buldu.

Araç saat gibi çalışıyor.

Bu süreç içinde 7500 tl isteyen  şanzımancının kulakları çınlasın.

Aracın yazılımı güncellendi.orjinal hava filtresi takıldı.80 tl verildi.

Sorun kalmadı.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
KADİR ÇİLESİZ

Merhabalar aynı sorun bendim aracımda olmaya başladı Mahmut bey sızın araçta sorun çözüldümü baya canımı sıkıyor bu hata vermesi aracın 

Yorum bağlantısı
İlker Dinçerr
On 26.01.2019 at 21:18, KADİR ÇİLESİZ yazdı:

Merhabalar aynı sorun bendim aracımda olmaya başladı Mahmut bey sızın araçta sorun çözüldümü baya canımı sıkıyor bu hata vermesi aracın 

Öncelikle bir yazılımcıya gidip yazılım güncelleyin, maliyeti çok fazla değil. Ben araca 5000 TL'den fazla harcadım sonuç alamadık yazılımcı 200 liraya çözdü sorunu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...