İçeriğe Yönlendir

İkinci Araç Sigortası ve İlk Araçtan Gelen Haklar

İsa Köse

Recommended Posts

İsa Köse

Merhaba Forumdaşlar. 

Şehiriçi kullanımlar için küçük ve az yakan bir araç arayışı içindeydim. Şubat ayında halihazırdaki C-max'imin yanına ikinci aracı almıştım.

Bu ikinci aracın trafik sigortası, ikinci araç olduğu için (ne alakaysa hala anlamsız buluyorum) minimum 980 TL çıktı. Mecburen yaptırdım. İlk aracım için %20 hasarsızlık indirimim vardı. Tarifenin son basamağı idi sanırım. O da Mart ayında yenilendi. 440 TL. Aynı sürücü ikinci aracına iki kattan fazla veriyor. Bu ilginç!

Neyse bugün C-Max'i sattım. Şimdi konu şu. Benim ilk araçtan kazandığım haklarım ne olacak? İkinci araç iken 980 TL'ye yaptırabildiğim trafik sigortasını 4-5 yüz liraya indirebilecek miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hakkınız saklı kalacak.

2. Aracı satıp geri alırsanız cmaxten kalan indirimi alabilirsiniz

Bu olmayabilir. Aynı araç olduğu için kendi geçmişine bağlayabilir sistem. Risk almamak gerek.
Yorum bağlantısı
İsa Köse
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

2. Aracı satıp geri alırsanız cmaxten kalan indirimi alabilirsiniz

Bunun iki açıdan sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum. Birincisi, aracın geçmişindeki sahip sayısına bakıldığında 4 el değiştirmiş görünecek. Yarın birgün satmam gerektiğinde potansiyel alıcılar sorguladıklarında akıllarında soru işareti oluşturur. İkincisi, alım satım masrafları neredeyse beklediğim indirim kadar tutacak. Uğraşmaya değmeyecek. 

1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hakkınız saklı kalacak.

Bu olmayabilir. Aynı araç olduğu için kendi geçmişine bağlayabilir sistem. Risk almamak gerek.

Bu konu net belli mi abi? Şirkete göre değişir mi? Ya da hepsi birden "bir yıl geçmiş, hakkın yandı" diyebilir mi?

Aslında, durumum değiştiğinden poliçenin yenilenmesi gerekmez mi? Plaka değişikliği yapılınca poliçe yenileniyordu ya bunun gibi böyle bir hak yok mu? Satış dışında iptal etme hakkım da mı yok? 

Şu an en yüksek poliçe bile benimkinden düşük galiba. Bu biraz can sıkıcı!

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aracımı alırken otokoç a takasa verdiğim diğer aracımı vekalet ile bırakmıştım,aldığım araç 2. aracım olmuş oldu.Bu yüzden aynı şekilde sigortam biraz uçuk çıktı.Ancak otokoç vekalet ile bıraktığım aracımı 1 ay içinde sattı ve otokoçta bulunan sigortacı arkadaş ilk aracımdan doğan hakkımı kredi kartıma iade etti.Yani sigortacınız aslında bu işi halledebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse
Bir saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Aracımı alırken otokoç a takasa verdiğim diğer aracımı vekalet ile bırakmıştım,aldığım araç 2. aracım olmuş oldu.Bu yüzden aynı şekilde sigortam biraz uçuk çıktı.Ancak otokoç vekalet ile bıraktığım aracımı 1 ay içinde sattı ve otokoçta bulunan sigortacı arkadaş ilk aracımdan doğan hakkımı kredi kartıma iade etti.Yani sigortacınız aslında bu işi halledebilir.

Bir ay içinde olduğu için mi yaptılar acaba? Ya da o zaman sistem müsaade ediyordu belki.

Telefonda konuştum ama sigortacının dediği biraz karışık geldi. Bugün yüz yüze konuşup halletmeye çalışacağım.

Özetle iade olmaz diyor . İlk araçtan gelen indirim hakkınız ancak seneye BELKİ devam eder diyor. Şimdiden bilemeyiz diyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, İsa Köse yazdı:

Bu konu net belli mi abi? Şirkete göre değişir mi? Ya da hepsi birden "bir yıl geçmiş, hakkın yandı" diyebilir mi?

Aslında, durumum değiştiğinden poliçenin yenilenmesi gerekmez mi? Plaka değişikliği yapılınca poliçe yenileniyordu ya bunun gibi böyle bir hak yok mu? Satış dışında iptal etme hakkım da mı yok? 

Bu konuyu yöneten sigorta şirketleri değil, tramer

Yok malesef poliçeyi değiştirmek mümkün değil.. Satış harici iptali mümkün değil.. Plaka değişikliği haricinde prim iadesi mümkün değil.. 

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
İsa Köse

Aracın trafik sigortası üzerinden 1 yıl geçti. Hala 2.araç gibi veya yeni sürücü gibi bir fiyat teklifi çıkıyor. Anlaşılan benim ilk aracimdan doğan haklarım yanmış. 

Geçen yıl 990 TL çıkmıştı ikinci araç olduğundan. Şimdi hemen hemen hepsi 886 TL fiyat teklifi verdi. 

Bu normal mi? Yapmam gereken birşey var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal. Yapabileceğin bir şey yok.
Eski aracındaki hakların duruyor. Bunu satmadan yeni bir araç alırsan o araçta kullanılabilir.

Bu araçla da indirim kazanıyorsun.
Kademen 5 muhtemelen. Geçen yıl çok ucuz yaptırmışın. Gariplik sadece bunda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse

Evet bu sene 5.kademe görünüyorum.

Abi "...bunu satmadan yeni bir araç alırsan..." dedin ya bunu satıp bir iki gün sonra tekrar geri alsam da 7.basamak hakkımı kullanamaz mıyım yani?

Normalde bu yıl 540 TL olmalıydı trafik sigorta primim ama su an 860 TL. Satıp geri alsam 540'tan yapabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satıp geri alırsan işin iyice karışacak.
Muhtemelen de aynı araç olduğu için kendi geçmişine bağlanacak.
Bunu sattıktan sonra yeni araç alınca da geçmişi neye bağlayacağına bilgisayar karar veriyor. Onu kullanma bunu kullan. Geçmişi bundan al diyemiyoruz.
İndirimi varken. Artırımı olana da bağladığı oluyor.
Büyük ihtimal indirimli olana bağlar. Ancak artık kurcalama. Bunu alırken yapmalıydın bu hesapları. Ben burdaydım. Sordun söyledim. Telefonum da vardı sende. Artık hesap zamanı geçmiş durumda. :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse

O zaman da sormuştum. Seneye eski indirim gelebilir gibi olasılık konuşulmuştu. Neyse yapacak birşey yok. Teşekkürler. 

Sigortacı her sene arayıp yenileyelim derdi. Bu sene aramadı. Bu arada sigorta bitmiş. Bir haftadır sigortasız kullanıyormuşum haberim yok. Zaten ikinci araç mevzusunu seneye 7.basamak olur diyen de oydu sanırım. 

Yarın hemen yaptıracağım trafik sigortasını. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O zaman da sormuştum. Seneye eski indirim gelebilir gibi olasılık konuşulmuştu.

Yok hocam. Bu forumdan öyle bir yorum çıkmaz :)
Çünkü öyle bir ihtimal yok

Sigortacı her sene arayıp yenileyelim derdi. Bu sene aramadı. Bu arada sigorta bitmiş. Bir haftadır sigortasız kullanıyormuşum haberim yok. Zaten ikinci araç mevzusunu seneye 7.basamak olur diyen de oydu sanırım. 

Burdaki iki duruma da. Yorum yok malesef. [emoji87]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...