İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Klima Yeterince Soğutmuyor

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Önder Özcan
41 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Öğle molasında 9000 km deki polo ile seyahat ettim dışarıda 37.5 derece gösteriyordu, soğutmaya başlayınca şöyle bir hissedeyim dedim, benim araç gibi, yani dondurmuyor, demek yeni modellerde de böyle veya avrupalılar daha hassas klima çarpmasına.

Bahane ile alıntı yaptım, selamlar Önder abi :)

Bayramda Adapazarına giderken, dış sıcaklık 36 gösteriyordu. Klima fanı 2. kademede, direk kendine yönlendirirsen donduruyor. Aracın içine yönlendirince içerinin serinlemesi için 2-3 kademe arası gidip gelmek gerekiyor. Aracın içine yönlendirince buz gibi olmuyor ama rahat seyahat ediliyor. Direk vurunca kollarım dondu yol boyunca.

Burdayım diyorsun yani, ensendeyim. Sana buralarda rahat yok diyorsun :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Kol çalışmayınca donuyor demek. Malum otomatik

Hic sorma, hic [emoji48]
Bu kadar olur yani. Aksamlari sag kolumla agirlik calisiyorum, sol kola gore tembellesmesin diye.
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
On 29.06.2017 at 11:54, Önder Özcan yazdı:

Terbiyesiz esnaf. Uydurma filtre yapmış eliyle.

Makinesi otomatik dolum yapan makine di mi? Araç marka modelini doğru seçiyor mu acaba. Fazla gaz basılırsa da soğutma olmaz. Komresör bir çalışır bir durur.

Benim yaşadığım sorun fazla gaz basılmasıydı 590gr yerine 720gr gaz basılmış.klima sürekli devreye girip çıkıyordu.Klima borusu buz gibi iken arabanın içini soğutmuyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
13 dakika önce, Mustafa Yanar yazdı:

Benim yaşadığım sorun fazla gaz basılmasıydı 590gr yerine 720gr gaz basılmış.klima sürekli devreye girip çıkıyordu.Klima borusu buz gibi iken arabanın içini soğutmuyordu.

:)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

840gr 3 bölgeli s max de var. 550-650 arası sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsmail Avcı

Konuyu hortlatayim..simdi benim klima sogutmuyordu gaz bastirdik birkac gun sonra yine ayni hale geldi,ayni yere gittim adam dedi manyetik bozuk degisecek 300 tl dedi yarin sabah gel ..ama benim gozum pek tutmadi burayi.eger dedigi gibiyse manyetik (ne demekse) degisecekse serviste karsimiza nasil bi rakam cikar ? Var mi bilgisi olan .2008 mondeo cift bolgeli klima

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
7 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Konuyu hortlatayim..simdi benim klima sogutmuyordu gaz bastirdik birkac gun sonra yine ayni hale geldi,ayni yere gittim adam dedi manyetik bozuk degisecek 300 tl dedi yarin sabah gel ..ama benim gozum pek tutmadi burayi.eger dedigi gibiyse manyetik (ne demekse) degisecekse serviste karsimiza nasil bi rakam cikar ? Var mi bilgisi olan .2008 mondeo cift bolgeli klima

Manyetik dediği klima kompresörü hocam. Aynı debriyaj başarası gibi kavraması var. O bozulunca klima haliyle soğutmaz. Gözle kontrol edilebilir. Klimayı çalıştır kompresörün kasnağı dönemeye başlıyorsa manyetik sağlamdır. Dönmüyorsa veya kesik kesik dönüyorsa bozuktur.. Elektro mıknatıs sayesinde boşa dönen kasnak klimayı açınca kompresörün içini de çalıştırıp gazı basıyor yani..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

Gaz nasıl basıldı, otomatik makine ile di mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Gaz nasıl basıldı, otomatik makine ile di mi?

Yok manuel 6 ileri makineyle.. 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Yok manuel 6 ileri makineyle.. 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Gaz makine ile basildi da ne kadar basti o zaman bilmiyorum .yetkili servise gidecem, eger dedigi problemse ne cikar masraf hic bilgim yok yetkili serviste ?

Manyetik dediği klima kompresörü hocam. Aynı debriyaj başarası gibi kavraması var. O bozulunca klima haliyle soğutmaz. Gözle kontrol edilebilir. Klimayı çalıştır kompresörün kasnağı dönemeye başlıyorsa manyetik sağlamdır. Dönmüyorsa veya kesik kesik dönüyorsa bozuktur.. Elektro mıknatıs sayesinde boşa dönen kasnak klimayı açınca kompresörün içini de çalıştırıp gazı basıyor yani..
Sağolun bilale anlatir gibi olmus [emoji850]gayet aciklayici tesekkurler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
15 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:

Gaz makine ile basildi da ne kadar basti o zaman bilmiyorum .yetkili servise gidecem, eger dedigi problemse ne cikar masraf hic bilgim yok yetkili serviste ?

Problem denildiği gibiyse serviste fazla çıkacak rakam. Ama gaz ile çözülür bence sorun. 

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Problem denildiği gibiyse serviste fazla çıkacak rakam. Amam gaz ile çözülür bence sorun. 
Gittigim yerdeki ustamsi adam 300 dedi ,300 ona vermektense 400 servise veririm en azindan anlayan dokunmus olur arabaya diyorum .nasil bi rakam cikar acaba
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
6 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:
8 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:
Problem denildiği gibiyse serviste fazla çıkacak rakam. Amam gaz ile çözülür bence sorun. 

Gittigim yerdeki ustamsi adam 300 dedi ,300 ona vermektense 400 servise veririm en azindan anlayan dokunmus olur arabaya diyorum .nasil bi rakam cikar acaba

Kompresör ü servis komple değiştirir.Sadece manyetiği değiştireceğini sanmıyorum. Eğer komple değişim olacaksa 1500- 2000 den aşağı olacağını sanmıyorum. Ama içinizin rahat etmesi için serviste teşhis koydurun; sensörlere falan da bakarlar kesin sonuç çıkar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
43 dakika önce, İsmail Avcı yazdı:

Yetkili onarım yapmaz, direkt kompresör değişimi yapar. 2000+ rakamlara hazırlıklı olun.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Yetkili onarım yapmaz, direkt kompresör değişimi yapar. 2000+ rakamlara hazırlıklı olun.
Himm o tuzlu .o zaman daha isinin elhi biryer bulup disarda yaptiralim
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki de manyetik bozuk diye açılmıştı da.. Pistonun biri kırık çıkmıştı.. 

Bence dışarda onarım denenmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...