İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Klima Yeterince Soğutmuyor

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Önder Özcan

Terbiyesiz esnaf. Uydurma filtre yapmış eliyle.

Makinesi otomatik dolum yapan makine di mi? Araç marka modelini doğru seçiyor mu acaba. Fazla gaz basılırsa da soğutma olmaz. Komresör bir çalışır bir durur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
20 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Sezonluk demek..

aynen abi bizim mk4 ler kaç gr gaz alıyor biliyormusun internette bulamadım

13 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Terbiyesiz esnaf. Uydurma filtre yapmış eliyle.

Makinesi otomatik dolum yapan makine di mi? Araç marka modelini doğru seçiyor mu acaba. Fazla gaz basılırsa da soğutma olmaz. Komresör bir çalışır bir durur.

yarı otomatik galiba tam anlamıyorum fakat marka model seçme yeri yok 520gr gibi bi rakam bastı normal ne kadar basılması gerekir o yönde bir bilgiyede ulaşamadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Emrah Taşpınar yazdı:

dün tekrar sanayide yaptırdıgım yere gittim tabiki kendilerine toz kondurmadılar sorun araçtaymış gaz kaçırmıyormuş tammış fakat klima sisteminde arıza varmış itmiyormuş soguk havayı boru sogukmuş falan filan, filtre içinde yanlışlık olmuş dediler dedim kesip biçmişsin böyle yalnışlıkmı olur çıragı gönderip orjinal aldırdı dedim ben takarım daha aracıma ellemeyin o sırada gaz basılan 2009 civic vardı onun işi bitince kontrol edilirken bende baktım aynı benimki gibi tam sogutmuyor aracın sahibide aynı şeyi söyledi bi fark yok eskiye göre diye  fakat usta herzamanki bilmişlikle yola çıkınca sogur diyerek gönderdi benim aracında gazı yeniden basıldı fakat durum aynı , bugün servise gidecegim son çare

Ölçüm tekniğini kullanmayı düşünmedi mi kimse.. 

OLMoLA.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ölçüm tekniğini kullanmayı düşünmedi mi kimse.. 

OLMoLA.jpg

dün civalı olan evde kullandıgım derece ile ölçtüm LO da 7. kademede 15-16 ya kadar düşürdü fakat ne kadar dogru olur bilemiyorum

28 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Kaputu açınca ön panelde yazar

malesef yırtılmış abi o etiket

25 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Örnek görüntü(smax den)

471ec95266df5ba3d7296f9c9c876b90.jpg

benim etiket yırtılmış malesef , smax ve mondeo aynı platformu kullanıyor diye biliyorum degerleri aynı olabilirmi

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Emrah Taşpınar yazdı:

aynen abi bizim mk4 ler kaç gr gaz alıyor biliyormusun internette bulamadım

yarı otomatik galiba tam anlamıyorum fakat marka model seçme yeri yok 520gr gibi bi rakam bastı normal ne kadar basılması gerekir o yönde bir bilgiyede ulaşamadım

Bence sizin klimada  fazla gaz var. Makine elektronik değil mi, marka model seçiliyor, makine herşeyi kendi yapıyor. Önce gazı boşaltıyor, kaçak testi yapıyor sonra gereken miktarı basıyor. Elektronik makine değilse, bence başka yerde yeniden baktırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayberk Edim Ergün

Ayni problem bendede var. Dedigi gibi 3 te 4 te arabanin icinde sakir sakir terlersin.elini ufledigi yere gotur dersinki serin ufluyor ama gel gelelim 41 derece sicakliktaki izmirde arabanin icine girdim usumem lazim dimi? Yoo oyle ilik gibi binhava vardi icerde

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
1 saat önce, Ayberk Edim Ergün yazdı:

Ayni problem bendede var. Dedigi gibi 3 te 4 te arabanin icinde sakir sakir terlersin.elini ufledigi yere gotur dersinki serin ufluyor ama gel gelelim 41 derece sicakliktaki izmirde arabanin icine girdim usumem lazim dimi? Yoo oyle ilik gibi binhava vardi icerde

çözüm bulabildinizmi benim 2. mondeom digeri 2008 modeldi çok serin oluyordu bunda ılık bir hava geliyor fulldede çalışsa ankarada şu günlerde araç içi serin degil

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Benim dikkatimi çeken focus 2 ve s maxde tabiri caizse "buz gibi" yapmıyor, soğutuyor ancak öyle durulmaz bir soğukluk yapmıyor. Her 2 araç da yetkili serviste klima bakımına girdi. Bayramın 2.günü yalovaya yola çıktım otobanda 1 saatlik yolculuğun ardından hanım arkadan "çocukların teni soğumuş klimayı kapa veya kıs" dedi. Hasta etmeyecek kadar soğutmak fordun genel karakteri olabilir mi? (sizlerin sorunundan ayrı olarak genel durumumu yazdım).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
1 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Benim dikkatimi çeken focus 2 ve s maxde tabiri caizse "buz gibi" yapmıyor, soğutuyor ancak öyle durulmaz bir soğukluk yapmıyor. Her 2 araç da yetkili serviste klima bakımına girdi. Bayramın 2.günü yalovaya yola çıktım otobanda 1 saatlik yolculuğun ardından hanım arkadan "çocukların teni soğumuş klimayı kapa veya kıs" dedi. Hasta etmeyecek kadar soğutmak fordun genel karakteri olabilir mi? (sizlerin sorunundan ayrı olarak genel durumumu yazdım).

biz 16 derece veya LO da 4. kademede terliyoruz eşim ve eniştemin tespitide bu şekilde full açıncada vantilatör serinligi gibi fan hızıyla alakalı bi sogukluk veriyor bu aracım 2011 model digeri 2008 idi onda buz gibi havayı hissedebiliyordum

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 dakika önce, Emrah Taşpınar yazdı:

biz 16 derece veya LO da 4. kademede terliyoruz eşim ve eniştemin tespitide bu şekilde full açıncada vantilatör serinligi gibi fan hızıyla alakalı bi sogukluk veriyor bu aracım 2011 model digeri 2008 idi onda buz gibi havayı hissedebiliyordum

Ben ara fan kademelerinde de soğuk havayı alıyorum onda sıkıntım yok şükür ama başka markalar kadar soğuk hava vermiyor.

Yorum bağlantısı
Ayberk Edim Ergün

Bana bandirma muslubaslarda ayyyni seyidediler. Yani bu klimanin iyi oldugunun gostergesi seklinde yansitildi. Buz dolabi degil abi bu klimanin bu arabadaki isi iklimlendirmek dondurmakmdegil demisti. Arkadasin 2005 corollasi var ben on koltuga gecemiyorum bir yere giderken
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
26 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ben ara fan kademelerinde de soğuk havayı alıyorum onda sıkıntım yok şükür ama başka markalar kadar soğuk hava vermiyor.

Araba diye minibüs alırsan öyle olur :tease3:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

:D

Arka havalandırma direkleri filan derken bayaa iş düşüyor aslında klimaya, haklısın abi. Bizimkiler tek klimalı(çift bölgeli), alamanyalarda arka klima ayrı olanları da var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
8 saat önce, Emrah Taşpınar yazdı:

teşekkür ederim Metin bey bugün servise gidip yaptıracagım düzgünce sizin araçta nasıl mesela 3 veya 4 kademede gelen sogukluk aracın içinde üşüyor hissini veriyormu 16 dereceye ayarlı iken , dün sanayide yaptırdıgım yere gittim bu kadar olur filana girdi sonra aracın klima sistemine laf attı bozuktur diye orjinal filtremi isteyip ayrıldım

Merhaba Emrah Bey,

3~4 kademede klima sıcaklığı low iken ve klima tek bir yöne (cama veya ön tarafa) üflerken ben üşümüyorum ama arkada çocuklarım üşüyor. aynı ayarda sadece ayak kısmına yönlendirdiğim zaman ayaklarım üşüyör.

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

dün servis randevusu için görüşürken malum hiçbiri burnundan kıl aldırmıyor yarım saatlik iş için doluyuz filan geri çevirirken ,iş arkadaşım bi arkadaşına yönlendirdi normal ev kliması montaj bakım yapan biri aparatı filan varmış kendisi ona bastırıyormuş araçlarına , aradık gittim dükkana aparat bagladı birazını boşaltıp yeniden gaz bastı (hepsini boşalt dedim fakat galiba para alamayacagım düşüncesi ile ona yanaşmadı çok zorladım fakat almadı ) çok şükür sorunum çözüldü , bütün sorun gittigim yerin iş ahlakıyla ilgiliymiş resmen kandırdılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

geçmiş olsun, benim araçta galiba 640 gr. gaz olmalıydı, şimdiye dek 1 kez bakım yapıldı, 35 gr. dı sanırım, azıcık kaçırmış 10 senede :)  serviste oto makineye bağlandı, bizzat baktım kaç gram basıyor diye, gösterir zaten, o miktar tam olmalı, buna dikkat edin, sizin klimacı uyanık sanırım başka araç modelini seçmiş, daha az gaz alan bir model, aklınca gazdan çalacak uyanık, bunları ne yapmak lazım bilemedim, iyice üçkağıtçı oldu millet yahu...

klimayı düzenli olarak kullanın, aksatmayın, klimayı ilk açarken özelliklede günlerce çalışmadıysa, araç rolantide olsun öyle açın, kompresör devreye girince azıcık bekleyin sonra basın gaza, bunu hep yapmayacaksınız, uzun süre yatışta kaldıysa ve gün içi ilk çalıştırmada,  normalde çalışırken klima arada bir durur tekrar devreye girer, amaç ne ozaman diye sorabilirsin, bunu yapmanızdaki maksat birikmiş gaza bir anda yüklenip kompresörü zorlmamak içindir, daha sonraki kapat açlar zararsızdır, kısaca klimayı  düzenli çalıştırın, ilk çalışmada araç rolantide olsun, ne gaz kaçırır ne arıza yapar klimanız :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
dün servis randevusu için görüşürken malum hiçbiri burnundan kıl aldırmıyor yarım saatlik iş için doluyuz filan geri çevirirken ,iş arkadaşım bi arkadaşına yönlendirdi normal ev kliması montaj bakım yapan biri aparatı filan varmış kendisi ona bastırıyormuş araçlarına , aradık gittim dükkana aparat bagladı birazını boşaltıp yeniden gaz bastı (hepsini boşalt dedim fakat galiba para alamayacagım düşüncesi ile ona yanaşmadı çok zorladım fakat almadı ) çok şükür sorunum çözüldü , bütün sorun gittigim yerin iş ahlakıyla ilgiliymiş resmen kandırdılar

Bastığı gaz araba için olan umarım

Yağ nasıl bastı bu arada

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
(düzenlendi)
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bastığı gaz araba için olan umarım

Yağ nasıl bastı bu arada

evet abi r134a yazıyordu tankın üstünde  , yagı klimacı basmışı tekrar basmaya gerek varmıdır , bu zaten geçici çözüm en kısa sürede serviste yaptıracagım bakımını , dün birazda onlara kızdıgım için bu yola başvurdum çok zaman almayacak bişey için 3 tane servis geri çevirdi

tarihinde Emrah Taşpınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
23 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Öğle molasında 9000 km deki polo ile seyahat ettim dışarıda 37.5 derece gösteriyordu, soğutmaya başlayınca şöyle bir hissedeyim dedim, benim araç gibi, yani dondurmuyor, demek yeni modellerde de böyle veya avrupalılar daha hassas klima çarpmasına.

Bahane ile alıntı yaptım, selamlar Önder abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Dün de demiştim, bence sizin araçta gaz fazlaydı. El kararı, göz kararı basılan gazlar genelde fazla oluyor. Fazlası da soğutmaya engel. Düzeldiğine sevindim, geçmiş olsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
8 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Dün de demiştim, bence sizin araçta gaz fazlaydı. El kararı, göz kararı basılan gazlar genelde fazla oluyor. Fazlası da soğutmaya engel. Düzeldiğine sevindim, geçmiş olsun :)

teşekkür ederim Önder bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...