İçeriğe Yönlendir

Araç alımı üzerine birkaç soru

Erdem Terzioğlu

Recommended Posts

Erdem Terzioğlu

Merhaba arkadaslar. Uzun bor sure forumdan uzak kalmistim ve nihayet araniza dönüyorum. Bizim naylon yeterli gelmeyince ikinciyi kafaya koyduk. Biraz bakindim ve bir tane 2012 1.6 Titanyum focus otomatik kafama yatti. Renk kirmizi arac 100.000 km de. Sag kapi saci degisik on tampon boyali. Hayirlisi insallah nasip olur diyelim ve kafamdaki sorulara geceyim.

Arac istanbul avrupa yakasinda ve 34 plakali. Arac satisinda plaka degisimi isteyecegim ve araci kastamonuya getirecegim. Plaka degisiminde 1 ay eski plakayla gezmemde bir sakinca yok sanirim. 10 gun de sigorta icin sure var heralde. Yani ben satisi aldiktan sonra hicbirsey yapmadan yola cikip gelsem trafik acisindan bir sıkıntı yasarmıyım.

Bir diger sorumda su olacak. Arac avrupa yakasinda oldugu icin mecbur kopru ve otoyol icin HGS ihtiyacim olacak. HGS icin ruhsat isteyecekler noter ruhsati alacagi icin ruhsat olmayacak. Ayrica gelince plaka da degistirecegim. Bu sorunu nasil asabilirim sizce? Değerli yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Cevap1. Evet aracı alıp İstanbul'dan canım memleketim Kastamonuya getirebilirsiniz. Ve evet bir ay aynı plaka ike kullanabilirsiniz. Ancak 1 ay içinde tescili Kastamonu ya almazsanız araç otomatik olarak eski plaka ile tescillenir. Sigorta da evet 10 geçerli.

Cevap2. Hgs işi ise yanlış hatırlamıyorsam plaka değişince yeni plakaya aktarılabiliyor.  Ama en mantiklisi aracı aldığınız şahıs ile Kastamonu ya gidene kadar hgs yi kapattırmayıp oluşacak ücretleri kendisine vermeniz yönünde anlaşmak uygun olabilir. Karşılıklı güvene bağlı. 

Hayırlı olsun şimdiden.

Son olarak tapatalk imzanizi kapatmanızı rica ederim. memleketime selamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Tesekkur ederim bilgiler icin. Sanirim HGS yi dediginiz gibi cozmek gerekecek. Aslinda HGS kolay kolay lazim olmuyor diger aracta 3 yildir hic ihtiyac olmadi. Bunu da gelene kadar idare edersem lazim olana kadar almam sanirim.

Telefon degistirdigim icin imza icin ozur dilerim onu unutmusum.

Memleketinizden selamlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracı aldığınızda önce trafik sigortası yaptıracaksınız, sonra plaka değişikliği talebini emniyete bildireceksiniz. Sigortanızı yapmaz iseniz plaka değişikliği prosedürü başlamıyor.

HGS için, kendiniz bankadan hiç bir ruhsat göstermeden alabiliyor olmanız gerekiyordu.

Ben eski plakamla ogs'den kaçak geçmiş. Eski plakaya ogs çıkarmış, otomatik düşüm gerçekleştiğinde yeni plakamla değiştirmiştim ogs bilgimi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Noter satışı ile verilen geçici ruhsat 1 ay geçerli.

Trafik sigortası araç satışından sonra 15 gün eski sigorta geçerli

Plaka değişimi talebi varsa 30 gün içinde ikametin olduğu ilçeden yeni plaka ile Ruhsat çıkarılmalı, öncesinde trafik sigortası kesilerek.

OGS HGS için ruhsat gerekli değil. İş bilmeyen bı memur gereksiz yere ister o başka. Plaka Beyani ile verebilir. Daha sonra plakayı değişebilirsiniz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Noter satışı ile verilen geçici ruhsat 1 ay geçerli.

Trafik sigortası araç satışından sonra 15 gün eski sigorta geçerli

Plaka değişimi talebi varsa 30 gün içinde ikametin olduğu ilçeden yeni plaka ile Ruhsat çıkarılmalı, öncesinde trafik sigortası kesilerek.

OGS HGS için ruhsat gerekli değil. İş bilmeyen bı memur gereksiz yere ister o başka. Plaka Beyani ile verebilir. Daha sonra plakayı değişebilirsiniz.

Trafik sigortası geçerlilik süresindeki hata bu mesajla düzeltilmiş. Eski poliçe 15 gün geçerlidir. 

Mustafa'nın mesajı tamamı ile doğru bir mesaj olmuş.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...