İçeriğe Yönlendir

2017 Yeni Honda Civic Ncap'ten 4 Yıldız Alabildi.

Emrah Altun

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Focus bence segmentinde 4. 5. sırada kalır

buna katılırım evet...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sadık Taşyürek

yalnız videonun sonu çok manidar. [emoji4]

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ergün Kol

Konuyu baştan sona okudum da bilende sallamış bilmeyende sallamış. 

Testten 4 yıldız alan araç Civic sedan değil Civic HB. Yorumlar ise Civic sedan üzerinden yapılmış. Kimisi 120'yi geçmiyor demiş kimisi 85 hp dizel fiesta ile 125 hp atmosferik motorlu Civic'i tokatlıyorum demiş. Bunları yazan arkadaşlar araçların sitelerinde teknik veri diye birşeyin olduğunu biliyorlardır inşallah. Bir arkadaşımızda Civic'de isofix yok demiş ama bu devirde isofix olmayan araba yok. Gitmiyor dedikleri Civic'de 1.5 182 hp turbo motor var. Türkiye'de satılan Civic'de aktif güvenlik sistemi yok ancak 3 yıldız alır diye eleştirenlerden hangisinin aracında aktif güvenlik sistemi var onu da merak ettim.

Yorum bağlantısı
Ergün Kol

Herşeyi birbiri ile karıştırıyorsunuz. Civic hb'nin euroncap ve iihs çarpışma testlerinde şasi ile ilgili en ufak bir sorun çıkmadı. Aynı şaseyi kullanıyor olmaları herhangi bir sorun çıkarmaz. Bu arada Civic hb euroncap testlerine girdi ama Civic sedan henüz eruoncap testlerine girmedi.

Sorduğunuz soruya gelecek olursak Civic hb ile Civic sedan aynı platformu kullanıyor fakat karoserleri farklı. Bu karoser farkından dolayı euroncap tarafından yapılan yandan çarpışma testinde Civic sedan'ın kaç puan alacağını bilebilmek mümkün değil. Zaten her iki araç birbirinin aynısı olsa Honda firması iihs testine Civic hb ve Civic sedanı ayrı ayrı sokmazdı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

piyasa kararnı vermiş, 2012 bezinli civicler, golf tdi dan pahalı sahibinden komda. yıldız sayılmaz piayasada

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Finike Civic dolu, toz kondurtmuyorlar vallahi, piyasa dediğin gibi buradada, tabii anlamı varmı? yok, gerçekler hala gerçek...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Arkadaşta bir önceki kasa Civic vardı, sunroof etrafında kaportada boya atması oldu. Servis garantiden boyayalım dedi, canı sıkıldı sattı yeni kasa aldı. Onda da aynı yerde boya atması oldu :D
En son tüketici mahkemesinde dava açıyordu :D :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuya dönecek olursak sorun yan çarpışma testinde 10 yaşında olup çocuk koltuğuna değilde alttan destek ile arka koltuğa oturan çocuğun kafasının perde hava yastığı tarafından yeterince korunamayıp darbe alması. Perde hava yastıklarını biraz daha aşağı doğru açılacak şekilde genişlettikleri taktirde rahatlıkla 5 yıldız alabilecek durumda. Yine de Honda'nın bu hatayı yapması tabi ki çok kötü ve eleştirliecek bir durum.

Hangi 10 yaşındaki çocuk, çocuk koltuğuna oturur.

Yazınızdan anladığım kadarıyla arka koltukta kemeri takılı olarak oturan çocuk, yandan gelen darbe sonucu, kafa travmasına bağlı olarak öldü.
Doğru mu. ?
Yorum bağlantısı
Ergün Kol
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hangi 10 yaşındaki çocuk, çocuk koltuğuna oturur.

Yazınızdan anladığım kadarıyla arka koltukta kemeri takılı olarak oturan çocuk, yandan gelen darbe sonucu, kafa travmasına bağlı olarak öldü.
Doğru mu. ?

Benim yazdığım mesajı yanlış anladınız sanırım. 10 yaşındaki çocuğun çocuk koltuğuna oturması gerekiyor diye bir ifadem olmadı. Zaten bende bu nedenle "Honda'nın bu hatayı yapması tabi ki çok kötü ve eleştirliecek bir durum." diyorum. Sorunun iki şekilde çözümü olabillir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Ergün Kol yazdı:

Benim yazdığım mesajı yanlış anladınız sanırım. 10 yaşındaki çocuğun çocuk koltuğuna oturması gerekiyor diye bir ifadem olmadı. 

Biliyorum.. o kısım size cevap değil. kendi yorumumdu... 

Bir saat önce, Ergün Kol yazdı:

Sorun zaten koltuğun içe doğru gömülen yapısı nedeniyle bu yükselticiye rağmen 10 yaşındaki çocuğu temsil eden mankenin kafası hava yastığına yetişemiyor. 

Yani çocuk ölüyor. 

Yorum bağlantısı
Ergün Kol
7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Biliyorum.. o kısım size cevap değil. kendi yorumumdu... 

Yani çocuk ölüyor. 

Yandan çarpışma anında sadece yükselti ile oturan çocuğun ölüp ölmeyeceğini bilemem ama kesin yargılara varmadan önce sizin aracınız dahil bir çok aracın yandan çarpışma testine sokulmadığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. 5 yıldız aldı diye bakılan araçların yandan çarpışma testine sokulduğunda nasıl bir sonuç alacağı bilinmez.

Başka markalarında başarısız olması tabi ki Honda'yı aklamaz yaptıkları hatayı bende eleştiriyorum. Ancak önümüzdeki yıl içinde aracı tekrar teste sokarak bu durumu düzelteceklerini tahmin ediyorum. Sonuçta araçta yapısal bir sorun yok sadece yan hava yastığını büyüterek bu testi geçebilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Ergün Kol yazdı:

Başka markalarında başarısız olması tabi ki Honda'yı aklamaz yaptıkları hatayı bende eleştiriyorum. 

O zaman eleştirelim ki, düzeltsinler. 

Örnekleri çok.

Mesajların bazıları haddi aşmıştır belki ama, eleştirmek eleştirilmek güzeldir. 

Burada sorun, aracın oldukça iddialı olmasına rağmen hata yapmasıdır. Konuşulmalı ki düzeltilmelidir. 

Benim arabama gelince, ben yeterince eleştiriyorum zaten, fikri olan diğer arkadaşım da rahatlıkla eleştirebilir.

Yorum bağlantısı
Ergün Kol
(düzenlendi)

Firmayı savunduğum yok aksine bende eleştiriyorum. Yalnız eleştiri yaparken farklı markaları kullananlar tarafından hurra diye çullanılması yerine bilinçli bir şekilde eleştirmek gerekiyor. Bu nedenle ilk önce konunun ciddiyetini bozan ifadeleri düzeltmek gerekiyor.

Benim en hassas olduğum konulardan birisi de güvenlik testinde alınan notlardır. Güvenlik testleri ne kadar farklı ve kırıcı yapılırsa araç firmaları bu standartlara uymak için araçlarını güvenlik yönünden o kadar geliştirmek zorunda kalırlar. Tüketici olarak bizler de bu işten kârlı çıkmış oluruz.

Civic hb'nin 4 yıldız aldığını duyunca asla bu aracı almam diye düşünmüştüm. Fakat euroncap sitesine girip sorunu araştırınca benim açımdan çok büyük bir sıkıntı olmadığını gördüm. Çünkü çocuğum küçük ve çocuk koltuğu dışında arka koltukta oturmasına müsaade etmiyorum.

tarihinde Ergün Kol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ergün Kol

Eski testten her aracın 5 yıldız ile geçtiğine bakmayın. Yıllardır yapılan yandan çarpma testlerinde 10 yaşında çocuğu temsil eden ve sadece alttan yükseltme ile oturan mankenin aldığı hasar hesaplanmıyordu. Sadece 18 aylık ve 36 aylık çocuğun aldığı hasar incelenmeksizin çocuk koltuğu içinde korunup korunmadığına bakılıyordu. Bu yıl yapılan testlerde aynen sürücü gibi çocuk koltuğuna oturan ve yükseltme aparatı ile yolculuk eden arka koltuktaki mankenlerin almış oldukları hasarlar hesaplanıyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yıldız saymayacaksak niye teste sokuyorlar aracı, zorunlu mu? Teste sokmadan satamıyorlar mı?

Honda'nın esprisi 90'lı yıllarda ki vtec'tir. Yani hemen hemen bütün markalarda bulunan değişken zamanlamalı subap. 1,6 vti çok iyidir ama günümüzde yüksek devir-düşük tork mantığı bitmiştir. Artık düşük devir-turbo ve yüksek tork konuşuyor. 

Motorda durum buyken aynı zamanda kaliteli malzeme, ses yalıtımı ve güvenlik araç tercihinde daha ön planda. 

Yorum bağlantısı
Ergün Kol

Bu arada şirket hattımda video izleyemediğim için Civic hb çarpışma videosunu görmemiştim. Arkadaş telefondan videoyu izletti sorun yükseltme aparatına oturan çocuğun boyunun kısa kalması değil tam tersi hava yastığını geçecek kadar yüksek olmasıymış. Daha önce yazdıklarım bu durumda hatalı oluyor. Sadece yükseltme aparatı kullanan çocuk için değil boyu uzun olan yetişkinler içinde sorun olacaktır. Hadi çocuğun altındaki yükseltme aparatını çıkarıp bu sorunu çözebiliriz fakat boyu uzun olan yetişkinler için yapılabilecek hiç birşey yok. Bu açıdan bakıldığında neredeyse hiçbir araçta boyu uzun olan yetişkinler arka koltukta güvende olamaz. Yetişkinlerin boyu araçların çoğunda hava yastığı hizasını geçer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
44 dakika önce, Ergün Kol yazdı:

Firmayı savunduğum yok aksine bende eleştiriyorum. Yalnız eleştiri yaparken farklı markaları kullananlar tarafından hurra diye çullanılması yerine bilinçli bir şekilde eleştirmek gerekiyor. Bu nedenle ilk önce konunun ciddiyetini bozan ifadeleri düzeltmek gerekiyor.

Bunda haklısınız.. 

Fanatiklik malesef ruhumuzda var ve bu istemediğimiz bir durumdur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
GökhanGüneş

Japon Kobe çelik urettikleri otomotiv malzemelerinde hile yaptigini kabul etti sonra ozur diledi 2017de. 

Bu firma honda toyota gibi japon uretim araclara celik sagliyor. 4 yildiz almasinin bununla ilgili bir sebebi olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...