İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Manuel Şanzıman Yağı

Enes Ayan

Recommended Posts

Enes Ayan
(düzenlendi)

Merhaba bu aralar baskı balata değişimi yapmayı planlıyorum usta şanzıman yağı da değişecek dedi 75w90 yağ al dedi. Başka birinden Ep 80 diye duydum. Castrol sitesine baktığımda iki yağ var birinde Focus için yazıyor Ford WSS-M2C200-D2 şartını sağlıyor diyor  Castrol syntrans FE 75 W Diğeri ise Ford WSD-M2C200-C şartını sağlıyor deniliyor CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W-90 ikincisi daha mantıklı geldi ama diğeri de Focus için yazıyor daha önce değiştiren varmı acaba doğrusu nedir yanlış yağ koyup sorun yaşayanlar duydum. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şanzımanda bir arıza oluşmadıkça veya herhangi bir sebeple açmadıkça değişim gerekmiyor. 

Bu sebeple bir bakım periyodu yok manuel şanzımanların.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Manel şanzuman yağı değişmez. Kontrol edilir eksikse tamamlanır, tamamsa tapası kapatılır devam edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
On ‎07‎.‎07‎.‎2017 at 20:00, Enes Ayan yazdı:

Merhaba bu aralar baskı balata değişimi yapmayı planlıyorum usta şanzıman yağı da değişecek dedi 75w90 yağ al dedi. Başka birinden Ep 80 diye duydum. Castrol sitesine baktığımda iki yağ var birinde Focus için yazıyor Ford WSS-M2C200-D2 şartını sağlıyor diyor  Castrol syntrans FE 75 W Diğeri ise Ford WSD-M2C200-C şartını sağlıyor deniliyor CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W-90 ikincisi daha mantıklı geldi ama diğeri de Focus için yazıyor daha önce değiştiren varmı acaba doğrusu nedir yanlış yağ koyup sorun yaşayanlar duydum. 

Bende baskı balata ve triger değişimi yapmayı planlıyorum sorduğum bi usta bana da şanzıman yağı ve antifriz de değişecek dedi...Kafam karıştı değişmesi gerekli mi gerçekten ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 dakika önce, Özkan Yenigün yazdı:

Bende baskı balata ve triger değişimi yapmayı planlıyorum sorduğum bi usta bana da şanzıman yağı ve antifriz de değişecek dedi...Kafam karıştı değişmesi gerekli mi gerçekten ?

Cevabı yukarda verildi, manuel şanzuman yağı değişmez. Kontrol edilir, eksikse tamamlanır. Kolay kolay da eksilmez zaten, motor yağı gibi değildir.

Usta  fren veya direksiyon hidroliğini demiş-demek istemiş olmasın?

Yorum bağlantısı
Enes Ayan

CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W-90  ile değiştirdim yağı 2.30 litre civarıda aldı. Çıkan yağ öyle çok karartılı falan değildi ama sabahları özellikle soğuk havalarda ilk başlarda vites geçişleri zordu. Aldığım yağda soğuk havalar için özel formül yazıyor ve Ford WSD-M2C200-C şartınıda sağlıyor. Her kimyasalın bir ömrü vardır değiştirilmez diye kesip atmamak lazım diye düşünüyorum. İşlevini yerine getirsede yeni yağ gibi olacağını düşünmüyorum. O yüzden ustanın da tavsiyesi ile değiştirdim. Şimdilik bariz bir fark göremedim havalar soğuyunca tekrar yazarım durumu. 

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Haluk Günal

CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W-90  manuel şanzıman yağı ile şanzıman yağımın değişimini kendim yaptım.Aracım 2010 trend x manuel benzinli.Aracım 82000 km.de.yağı değiştirmeden önce özellikle birinci vites zor geçiyordu.Şuan tüm vites geçişleri rahatladı. şanzımanda ses falanda yok.gayet memnunum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

5 vites 80 km hafif eğimde gazı bırakıp salinca otobüslerdeki elle yapılan fren gibi bir ses geliyor, hiza göre sesin frekansı değişiyor, 90 da falan o kadar yok. Normal mi yoksa bir arıza belirtisi mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
6 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

5 vites 80 km hafif eğimde gazı bırakıp salinca otobüslerdeki elle yapılan fren gibi bir ses geliyor, hiza göre sesin frekansı değişiyor, 90 da falan o kadar yok. Normal mi yoksa bir arıza belirtisi mi?

Normal..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...