İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Rölanti Sorunları

Engin Bilen

Recommended Posts

Can Tuncer
Emme manifold içindeki klapeler arızalı gibi.

bu arızada sabit hıuzda giderken tam gaz basıldığında araba boşa cdüşmüş gibi olurmu acaba

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
bu arızada sabit hıuzda giderken tam gaz basıldığında araba boşa cdüşmüş gibi olurmu acaba

1)motor sesinde bir şakırtı duyuyormusunuz?

2) tam gaz hızlanırken araç tekleme yapıyormu?

3)sabit hızla giderken tekleme varmı?

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
.boğaz kelebeği temizlendikten ve boğaz ayarı kısıldıktan sonra benzindede sıkıntı çıktı.

boğaz ayarı ile mecbur kalmadığınız sürece oynatmayın, standart bir yüksekliği ve toleransı vardır, bunun dışına çıkarsanız bir daha hiç rölanti tutturamazsınız.

Yorum bağlantısı
Can Tuncer
1)motor sesinde bir şakırtı duyuyormusunuz?

2) tam gaz hızlanırken araç tekleme yapıyormu?

3)sabit hızla giderken tekleme varmı?

hafif bir şıkırtı sesi var

tam gaz hızlanırken sanki ov hızlanıyormuş gibi devir 5000e çıkıyo sonra araba bir nda fırlayıp 3500e düşüyor

yüksek hızda sanki arabaya damla damla benzin veriliyomuş gibi bir sıkışma hissi oluyor

boğaz ayarı ile mecbur kalmadığınız sürece oynatmayın, standart bir yüksekliği ve toleransı vardır, bunun dışına çıkarsanız bir daha hiç rölanti tutturamazsınız.

iş işten geçti kıstım dedi usta bakalım artık neler bekliyor bizi:((

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
hafif bir şıkırtı sesi var

tam gaz hızlanırken sanki ov hızlanıyormuş gibi devir 5000e çıkıyo sonra araba bir nda fırlayıp 3500e düşüyor

yüksek hızda sanki arabaya damla damla benzin veriliyomuş gibi bir sıkışma hissi oluyor

aynı şeyleri lpg de de yapıyormu? yoksa sadece benzinde mi?

Yorum bağlantısı
Can Tuncer
aynı şeyleri lpg de de yapıyormu? yoksa sadece benzinde mi?

bunları lpg deyken yapıyor benzinde zaten yığılıyo gitmiyor araba hiç

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)

Can bey aracı aldığınızda servise falan baktırmadınız mı?

Bu sorun alırken de var mıydı?

Şanzımanın durumu nasıl?

Km.kaçta?

Galeriden mi,sahibinden mi aldınız?

Mondeolar aslında fazla sorunlu değil,sizinki biraz şanssızlık olmuş herhalde... :friends:

Bu problemi halledince inanın aracınızı çok seveceksiniz,kolay gelsin :D

Can bey sizden önceki sahibi bu sorunu biliyordur,ona ulaşın,en azından seçenekler azalır...

tarihinde Fatih Bayram tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

araç lpg li ise, manifoldun kelebeklerini sökmüş olabilirler, manifold kelebeklerini yok sayarsak, bir sürü seçenek var bu arızaya sebep olacak . eğer bobin,buji, buji kablonuz orjinal ise ve ustanız bunların sağlamlığından eminse krank sensörüne baktırın, sensör darbe görmüş olabilir.

Yorum bağlantısı
Can Tuncer
Can bey aracı aldığınızda servise falan baktırmadınız mı?

Bu sorun alırken de var mıydı?

Şanzımanın durumu nasıl?

Km.kaçta?

Galeriden mi,sahibinden mi aldınız?

Mondeolar aslında fazla sorunlu değil,sizinki biraz şanssızlık olmuş herhalde... :D

Bu problemi halledince inanın aracınızı çok seveceksiniz,kolay gelsin :i-ih:

Can bey sizden önceki sahibi bu sorunu biliyordur,ona ulaşın,en azından seçenekler azalır...

servse değilde kendi ustalarıma baktırdım sıkıntı yok 1 parça boya var 145000de şanzımanda sıkıntı yok baskı balata yeni değişmiş bundan önce 98 mondeo ghia düz vardı bende bilerek aldım ancak mk3 biraz daha fazla yakıyormuş sanırım.arabamı çok seviyorum ama düğün zamanı böyle bir sorun çıkarması kötü oldu zaman bulamıyorum arabayı gösterecek inşallah hallederiz mutlu mesut oluruz:)

Yorum bağlantısı
Can Tuncer

bugün gittiğim bir ustada enjektörlerin tembelleştiğini 2 depo benzinle kullandıktan sonra düzeleceğini söyledi en kolay çözüm bu gibi deneyelim bakalım ne olacak

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
bugün gittiğim bir ustada enjektörlerin tembelleştiğini 2 depo benzinle kullandıktan sonra düzeleceğini söyledi en kolay çözüm bu gibi deneyelim bakalım ne olacak

o zaman lpg de niye problem var? 2 depo benzini harcamaktan başka bir işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bugün gittiğim bir ustada enjektörlerin tembelleştiğini 2 depo benzinle kullandıktan sonra düzeleceğini söyledi

Benzin kullanmayı kestikten sonra ne olacak... ?

Yorum bağlantısı
Can Tuncer
Benzin kullanmayı kestikten sonra ne olacak... ?

yeniden lpg ayarı yaptırıp binmemei söyledi...:)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kurucu

can bey benim aracımda tekleme ve rolanti sorunu vardı buji kablosu bujiler herşey degişti bulamadılar en sonunda ateşleme bobinini kontrol ettiler ve sorun onda oldugu anlaşıldı isterseniz bi gösterin sorununuz belki o olabilir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sabri Gökçek
hakılısınız en iyisi adam akıllı bir ford servisine götürmek teşekkür ederim

merhaba buna benzer bir sorun bendede oldu lpg takıldıktan sonra . aracınız bu durumda iken egsozdanda hafif duman atıyorsa sorunumuz aynı.lpg tesisatında biryer şase alıyor ve benzin enjektörü benzin gönderiyor,araç benzin ve lpgyi aynı anda yakıyor (yakmaya çalışıyor)bu nedenle tekleme oluyor. rolanti sabit kalmıyor. herkes bujıden,bobinden dedi hatta conta yakmış diyen oldu ama lpg tesisatını yenileyince herşey yoluna girdi.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

1997 model benzinli mondeom var idi. yaşadığınız problemin aynısını ben de yaşadım. hatta o zamanlar forumda da başlık açmıştım. aracın göstermediğim yeri kalmadı. sivas ta usta usta servis servis gezdim. ancak bir çözüm bulamadım. ilk başlarda yanlızca LPG de iken sorun verdiği için yetkili servis direk olarak LPG deyip gönderiyor ve bakmıyordu. daha sonraları benzinde de bu problemi yapmaya başladı. öyleki araç ışıklarda beklerken veya vitesi boşa aldığımda stop ettiği bile oluyordu. benzinde de yapmaya başlayınca servis baktı ve parça parası ve işçilik bile vermeden halletti. nasıl hallettiğini sordum. abi ufak bir şeydi hallettik dediler. Hava Akış Sensörü de dahil değiştirmiştim o zamana kadar. ancak daha sonra kendi denemelerimde anladım ki olay buji lerden kaynaklanıyor. bujilerden birisi ateşleme görevini tam olarak yapmıyordu. her defasında farklı bir buji. her sene bir adet buji değiştirerek araçtaki sıkıntıyı çözdüm. ve anladımki bu araçlar LPG ile çok da uyumlu değil. ya da en azından benim taktırdığım V...N marka LPG ile uyum sağlamadı. araçla 60.000 km yol yaptım her sene bir buji değiştirerek ve o sıkıntıyı daha yaşamadım. Buji değişiminden sonra araç tekrar eski haline kavuşuyor yaklaşık 8000-10-000 km sonra tekrar ufak çapta aynı problemi göstermeye başlıyordu. anlıyordum ki buji değiştirme vakti gelmiş :D

umarım faydası olur.

Kolay Gelsin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ve anladımki bu araçlar LPG ile çok da uyumlu değil. ya da en azından benim taktırdığım V...N marka LPG ile uyum sağlamadı.

O marka kit, hiç bir araca uyum sağlamadı..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
O marka kit, hiç bir araca uyum sağlamadı..

Sanayii ile birebir uyumlu idi :)elimde hala nerelerde olduğunu bilmediğim fazladan bir Hava Akış Debimetresi var MAF sensörü deniliyor galiba :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
elimde hala nerelerde olduğunu bilmediğim fazladan bir Hava Akış Debimetresi var MAF sensörü deniliyor galiba :)

Bul onu, iyi para eder. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Calak

bir arkadasımda aynı sorunlar vardı.. lpg nin enjektörlerini değiştirdiler sorun giderildi..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arda Calak

arkadaşlar benim aracta da devir saati oynamıyor ancak hafif hafif vuruntulu çalıştığını hissediyorum buna ne diyeceksiniz

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ertan Erdoğan

Merhaba arkadaşlar

Benim arızam diğerlerinden farklı olduğu için yeni konu açma gereği duydum 1 hafta önce brc marka lpg takıldı takıldıktan 3 gün sonra boğaz kelebeği bujileri rolanti valfi temizlendi temizlikten sonra gün içinde herhangi bir problem yoktu ertesi güne kadar ilk çalıştırmalarda ortalama 7 saniye kadar rolantide dalgalanma oluyor sonra düzeltiyor sizce bu sorun hangi parçalardan olabilir ıds cihazımda herhangi bir arıza vermiyor aynı zamanda motor sıcak soğuk hiç farketmiyor dalgalanması lpg de daha düzgün calıştığının kanaatindeyim cevaplarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...