İçeriğe Yönlendir

Kasko Poliçedeki Rakamlar?

Atakan Ulusoy

Recommended Posts

Atakan Ulusoy
(düzenlendi)

Yıllardır kasko yaptırırım.. Allah'a şükür hiçbir kazayla karşılaşmadım..

Her kasko yaptırdığımda karşımdaki görevliye sorduğum sorunun cevabı hiçbir zaman tatmin etmediği ve bu bölümde gezerken tekrar aklıma geldiği için sormak istiyorum..

Full Kasko Full Kasko hiçbir muafiyet yok deyip değişik değişik rakamlara kasko yaptıranlar var.. o zaman bu fiyat farkı neden ? Süreklide 50.000 olan teminatı 100.000 yaptırır öyle hesaplatırırım.. ama çokta ne yaptığımı bilmiyorum aslında..

ilgili arkadaşlar yardımcı olursa şahsım adına çok memnun olacağım..

1-  Maddi zararlarda kaza başına ödenen = 50.000TL

2- Bedeni kazalarda kaza başına =150.000TL

vs vs..

Soru1: Aracın kasko bedeli: 40.000TL Kasko Teminatında yukarıdaki gibi 50.000TL yazıyoru.. Şimdi bu araba değeri  300.000TL olan başka bir araca çarptı ve araç pert oldu.. ( veya 75.000TL tamir masrafı çıktı  teminattan daha fazla ) şimdi yukarıdaki gibi teminatı olan bu kişinin kaskosu bu kadar masrafı karşılar mı? Cebinden para çıkmadan? Anlatabildim mi acaba...

Ekleme: Zorunlu trafik sigortası+ Kasko Teminatındaki toplam rakamı aşan durumlarda ne oluyor onu merak ediyorum.

tarihinde Atakan Ulusoy tarafından düzenlendi
Ekleme:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Burada İhtiyari Mali Mesuliyet klozu devreye giriyor. Varsa poliçenizde, bu klozdaki rakama kadar karşılanır. Yoksa fark sizden tahsil edilir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy
4 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Burada İhtiyari Mali Mesuliyet klozu devreye giriyor. Varsa poliçenizde, bu klozdaki rakama kadar karşılanır. Yoksa fark sizden tahsil edilir diye biliyorum.

Zaten yukarıda bahsettiğim rakamlar İhtiyari Mali Mesuliyet Klozu Rakamları.. Sorun bu rakamlardan sonrası..

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Poliçe yapılırken bu bedelleri isteğiniz doğrultusunda arttırabiliyorsunuz. Hem trafik hem kasko aynı anda çalışıp, araç başı ödenecek rakam bunların toplamı olur mu bilemem ama, poliçenizdeki rakamlardan yüksek bir hasarın ödenmesi söz konusu olursa, aradaki fark sizden tahsil edilir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Trafik sigortası artı kasko İMM klozu gerisi cepten gider.

İMM Klozu kasko poliçelerinin %90'ında ( veya pek çoğunda)    50.000tl Teminatlı... Şuan Sıfır Arabaların 80.000TL gibi rakamlardan başladığını düşünürsek FULL kasko ile Kimi kandırıyorlar? Kaskolar Karşıdaki Lüx (150.000TL sonrası Benim için Lüx Sınıfıma Giriyor)  araçları hesaba katmadan milleti FULL kasko diye ayakta mı uyutuyorlar bu teminatlarla? Benim full kasko anlayışım.. kaskomun benim cebimden yasal prosedürün dışında hal hareket ve tavır sergilemediğim sürece cebimden para çıkarmadan bu işi halletmesine FULL kasko derim ben..

tarihinde Atakan Ulusoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki.. full kasko diye bir poliçe çeşidi yok.

Eksiksiz bir poliçeye de ulaşmak imkansız çünkü bana göre full olan X kişiye göre eksiktir. 

Her teminat tek tek değerlendirilmeli. risk görülmeyenler alınmamalı, riskü yüksek görülen teminatlar bedeli yükseltilerek alınmalıdır. 

Konu kasko olduğu için sadece kaskoyu ele almak gerek ancak. bazı teminatlar trafik sigortasına ilave çalıştığı için ona da değinmeden geçemeyiz. 

Trafik sigortasında göreceğimiz teminatlar..

Maddi araç başına  (33 bin) :  Bir kazaya karışıp bir araca zarar verdiğimizde trafik sigortamızın karşıdaki araca ödeyebileceğim maksimum rakamdır. 

Maddi kaza başına (66 bin) : Bir kazaya karışıp birden çok araca zarar verdiğimizde trafik sigortamızın karşıdaki araçlara ödeyebileceği maksimum rakamdır.

Sakatlanma ve Ölüm kişi başına ( 330 bin) : Bir kazaya karışıp bir kişiye zarar verdiğimizde trafik sigortamızın karşıdaki kişiye ödeyebileceği  maksimum bedeni hasar rakamıdır. 

Sakatlanma ve ölüm kaza başına (1650 bin) : Bir kazaya karışıp birden çok kişiye zarar verdiğimizde trafik sigortamızın karşıdaki kişilere ödeyebileceği  maksimum bedeni hasar rakamıdır. 

Kaskoda sigortasında göreceğimiz teminatlar..

Ferdi kaza : Kaza anında zarar gören araç içindeki kişilere ödenecek ölüm ve sürekli sakatlık teminatıdır. (genelde düşük tutulur, çünkü pahalı bir teminattır)

İhtiyari mali mesuliyet Teminatı : Trafik sigortasındaki teminatlar ile aynıdır, trafik sigortasındaki rakamlar aşıldığında devreye girer. Aynen trafik sigortasında olduğu gibi, maddi ve bedeni olarak ayrılır veya kombine dediğimiz şekilde tek limit olarak alınabilir. Amacı zarar verilen 3. şahıslara veya mallarına tazminat veya hasar bedeli ödemektir. 

Kısa bir örnek verecek olursak.. :

Bir kaza oluşsun ve bu kazada kendi aracımızda 100 bin, çarptığımız araçta 100 bin hasar oluşsun, çarptığımız araçtaki sürücü ve kaldırımdaki elektrik direği de hasar görsün. 

Bu durumda, kendi aracımızdaki hasar kasko sigortamızdan karşılanacak.

Elektrik direğindeki oluşan hasarı 33 bin liraya kadar trafik sigortamız ödeyecek. 

Karşı araçtaki 100 bin liralık hasarın 33 bin lirasını trafik sigortamız ödeyecek.  Kaskomuzdaki ihtiyari mali mesuliyet rakamı müsait ise aradaki farklı yani 100-33=67 bin lirayı kasko poliçemiz ödeyecek.. ilk mesajda sorulduğu gibi.. kaskomuzdaki imm rakamı 50 bin ise.. : 33 bin trafik sigortamız, 50 bin kaskomuz öder. geriye kalan 17 bini biz cebimizden ödemek zorunda kalırız. 

Ölen kişi için de buna benzer bir ödeme yapılır.. : ilk 330 bin lira tazminatı trafik sigortamız öder. Geri kalanı alınan limitler dahilinde kasko poliçemiz öder. limitler yetersi gelirse kalan tutarı kusurlu tarafın kendi imkanları ile ödemesi gerekir. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
55 dakika önce, Atakan Ulusoy yazdı:

İMM Klozu kasko poliçelerinin %90'ında ( veya pek çoğunda)    50.000tl Teminatlı... Şuan Sıfır Arabaların 80.000TL gibi rakamlardan başladığını düşünürsek FULL kasko ile Kimi kandırıyorlar? Kaskolar Karşıdaki Lüx (150.000TL sonrası Benim için Lüx Sınıfıma Giriyor)  araçları hesaba katmadan milleti FULL kasko diye ayakta mı uyutuyorlar bu teminatlarla? Benim full kasko anlayışım.. kaskomun benim cebimden yasal prosedürün dışında hal hareket ve tavır sergilemediğim sürece cebimden para çıkarmadan bu işi halletmesine FULL kasko derim ben..

İMM klozunu arttırabilirsiniz.Biraz fark oluşur ama riski azaltmış olursunuz.Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bence bu kloza önem vermeli ve yüksek tutmalı.Allah korusun kaza ile Ferrari falan pert etsek ocağımıza incir ağacı dikilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

İMM klozunu arttırabilirsiniz.Biraz fark oluşur ama riski azaltmış olursunuz.Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bence bu kloza önem vermeli ve yüksek tutmalı.Allah korusun kaza ile Ferrari falan pert etsek ocağımıza incir ağacı dikilir.

Aynen.. 

Standart fiyat sorulduğunda 100 bin olarak çalışırım ben. 

Yakın çevreme de 300-400 bin olarak poliçe yaparım. Çünkü benim şirketimde bu teminatı artırmak çok bişey tutmaz. Araç türüne göre 2,5 milyona kadar da çıkabilirim. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

@Mehmet Özyürek

IMM=100.000 ve IMM:300.000 Veya 400.000Tl oldugunda aralarindaki fiyat farkını herhangi bir sigorta sirketi uzerinden ( siz hangisini çalışıyorsanız) hesaplayip kasko bedeline ne kadar yük bindirdigine bir ornek verirmisiniz rica etsem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 saat önce, Atakan Ulusoy yazdı:

@Mehmet Özyürek

IMM=100.000 ve IMM:300.000 Veya 400.000Tl oldugunda aralarindaki fiyat farkını herhangi bir sigorta sirketi uzerinden ( siz hangisini çalışıyorsanız) hesaplayip kasko bedeline ne kadar yük bindirdigine bir ornek verirmisiniz rica etsem.

pWGDNJ.png

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
(düzenlendi)

On 11.07.2017 at 10:46, Mehmet Ozyurek yazdı:

pWGDNJ.png

Size mesaj attım. Benim Kasko ve Trafik için yenilenme zamanı geldi. Tekliflere açığım :)

tarihinde Ercüment Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Ercüment Yıldırım yazdı:

Size mesaj attım. Benim Kasko ve Trafik için yenilenme zamanı geldi. Tekliflere açığım :)

Gördüm :)

Bakıyorum. Dönerim size. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Önemli bir detay, standart kasko yaptırınca gerisi önemsiz gibi geliyordu bana da, öğrendiğim iyi oldu. Ötv sayesinde araç fiyatları çok yüksek.

@Mehmet Ozyurek emmi sonradan bu teminat fark ödenerek yükseltilebiliyor mu kaskoda?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

@Mehmet Ozyurek emmi sonradan bu teminat fark ödenerek yükseltilebiliyor mu kaskoda?

Tabi ki, her şey eklenip çıkarılabilir.. Yada bende öyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sefa Şerif

Taşıt kredisi çekince zorunlu kasko yaptırıyorlar. İliğimizi kemiğimizi sömüyorlar cidden yok araç muayenesi yok trafik sigortası yok efendim mtvler bu nedir ya araban var derdin var durumuna soktular iyice bizleri. Benimde kasko süremin bitmesine az kaldı araştıyorum haliyle en düşük kasko ne olursa onu yaptırma derdine düşüyoruz. Biraz kasko hakkında araştırma yaptım bu yazıda baya nedir ne işe yarar gibi her şeyi anlatmışlar. Cidden benimde kasko hakkıında bilmediğim ne kadar çok şey varmış bunu anladım. Allah herkesin yardımcısı olsun. Şu virüs olaylarıda biterse kısa sürede çok iyi olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sefa Şerif yazdı:

Biraz kasko hakkında araştırma yaptım bu yazıda baya nedir ne işe yarar gibi her şeyi anlatmışlar. Cidden benimde kasko hakkıında bilmediğim ne kadar çok şey varmış bunu anladım. Allah herkesin yardımcısı olsun. Şu virüs olaylarıda biterse kısa sürede çok iyi olacak. 

Yazıdaki en doğru kısım şurası.. 

"Fakat kaskoda dikkat etmeniz gereken, poliçenizin neleri kapsadığı ve sizi ne kadar güvence altına alacağı olmalıdır. Yani 3-5 kuruş fazla ödememek için daha ucuz kasko sigortasını seçmeniz doğru olmayacaktır."

Yazıda hatalar var arkadaşlar. ben kısa zaman içinde doğrularını içeren bir yazı yazayım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...