İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima Suyunun Bitmeyen Çilesi

Tolgahan Doğru

Recommended Posts

Tolgahan Doğru
(düzenlendi)

Herkese merhaba. Açtığım konuya benzer bir konu daha var ancak çözüm bulamadığım için açıyorum.

2001 Fiesta aracımın klimasini açtığımda bir süre sonra hem şoför hem yolcu paspasları su içinde kalıyor. Bir ay içinde 5 kez farklı farklı klimaciya gittim. Klima borusunu tel ile temizliyorlar. Bir iki gün sorunsuz kullanıyorum ama sorun yine tekrarlanıyor. Klima kontrol panelinin arkasındaki hortumu bende temizliyorum ama yine su sizdiriyor paspaslara. Çözüm hakkında fikri bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

tarihinde Tolgahan Doğru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

bir kac gün sorunsuz kullanilip sonra terkarliyorsa, yine tikaniyor diyebiliriz sanirim ya da bir yere birikip sonradan tasiyor.

tikaniyorsa boruyu degistirmekte fayda var. öte yandan neden o kadar pislik giriyor icine ona da bakmali, filtreyi kontrol etmeli.

Yok birikip tasiyorsa, biryerlerde kacak var demektir. boru yerinden cikmis catlamis olabilir.

bu arada su olduguna eminmisiniz?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Temizleniyor dediğiniz klima boruları, su tahliye boruları mı, içine tel sokarak mı temizleniyor.

İlk akla gelen tahliye borularının tıkanıklığı, ama içleri de temizleniyormuş doğru anladıysam. Benim aklıma o borularda delik- çatlak olma ihtimali geliyor.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
34 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

bir kac gün sorunsuz kullanilip sonra terkarliyorsa, yine tikaniyor diyebiliriz sanirim ya da bir yere birikip sonradan tasiyor.

tikaniyorsa boruyu degistirmekte fayda var. öte yandan neden o kadar pislik giriyor icine ona da bakmali, filtreyi kontrol etmeli.

Yok birikip tasiyorsa, biryerlerde kacak var demektir. boru yerinden cikmis catlamis olabilir.

bu arada su olduguna eminmisiniz?

Su olduğuna eminim. Filtre de yeni. Boru olması gereken yerde ancak ulaşamadım bir kısmı var orayı çatlak var mı diye detaylı incelemeye çalışayım. Çok uzun süreli kullanımda taşma gibi damlıyor çünkü ayaklara hava veren deliklerden de damlayabiliyor.

30 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Temizleniyor dediğiniz klima boruları, su tahliye boruları mı, içine tel sokarak mı temizleniyor.

İlk akla gelen tahliye borularının tıkanıklığı, ama içleri de temizleniyormuş doğru anladıysam. Benim aklıma o borularda delik- çatlak olma ihtimali geliyor.

Evet klima suyu tahliye borusu. Tel içine sokularak temizleniyor. Çatlak için ulaşamadım noktayı detaylı incelemeye çalışacağım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Delik yada çıkan bir yer olmalı, yada kir hortumda değil içerde, peteğin altında birikmiş olabilir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tespit doğru. yer doğru.. tahliyeden taşıyor su. 

Tıkanmaya sebep ne ise o bulunmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Telle dürtükleyince kirler içerde topak olmuştur, anlık açılır akar, aracı kullanırken içerdeki kir topağı suyla beraber kayıp gelir deliği tapalar, telle dürtünce tekrar açılır, araç sürünce yine gelir tapalar, döngü böylece devam edeeeer durur :)

senaryo nasıl, gerçek olma yüzdesi yüksektir...

delik tıkalıyken, telle dürtüklemeyin, vakumla havayı çekmeyi deneyin, kiri dışarı çekin yani...

uzuncana bir serum hortumu alın deliğe takın, emin çıksın kir topağı :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
5 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Delik yada çıkan bir yer olmalı, yada kir hortumda değil içerde, peteğin altında birikmiş olabilir...

Haklısınız.

3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Telle dürtükleyince kirler içerde topak olmuştur, anlık açılır akar, aracı kullanırken içerdeki kir topağı suyla beraber kayıp gelir deliği tapalar, telle dürtünce tekrar açılır, araç sürünce yine gelir tapalar, döngü böylece devam edeeeer durur :)

senaryo nasıl, gerçek olma yüzdesi yüksektir...

delik tıkalıyken, telle dürtüklemeyin, vakumla havayı çekmeyi deneyin, kiri dışarı çekin yani...

uzuncana bir serum hortumu alın deliğe takın, emin çıksın kir topağı :)

Dediğiniz gerçekten mantıklı. Yarın uygun bir hortum edinip sondaja basliyorum ??? son durumu yazarım herkese teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Hortumla ugrasma yolcu on kismindan egil en arka ayak ucuna dogru bak orada klima tahliye borusunu goruceksin pense yardimi ile metal kiliti var sikistirarak cikartiyorsun cikart iyice temizle daha kolay. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Okudan

Ayni sorunu bende bugun yasadim :( boruya ulasip temizligi deneyecegim umarim olur 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Mecit

Merhaba. Aynı sorun bende vardı yolcu tarafına akma mevcuttu. Şu şekilde çözdüm. Göğüsün alt kısmında ayak üfleme yerinin orda yani vitesin tam karşısı oluyor orada parmak kalınlığında üst ve alt kısmından kelepçeli bir hortum bulunuyor. Pense yardımıyla kelepçeleri gevşetip hortumun  çıkarıp içini güzelce temizledim. Şu anda sorun kalmadı. Tek sorun ulaşılması gerçekten zor bir yer biraz uğraşmak gerekiyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
10 dakika önce, Gökhan Mecit yazdı:

Merhaba. Aynı sorun bende vardı yolcu tarafına akma mevcuttu. Şu şekilde çözdüm. Göğüsün alt kısmında ayak üfleme yerinin orda yani vitesin tam karşısı oluyor orada parmak kalınlığında üst ve alt kısmından kelepçeli bir hortum bulunuyor. Pense yardımıyla kelepçeleri gevşetip hortumun  çıkarıp içini güzelce temizledim. Şu anda sorun kalmadı. Tek sorun ulaşılması gerçekten zor bir yer biraz uğraşmak gerekiyor. 

Vites konsolunu sağlı sollu iki vida tutuyor diye hatırlıyorum. Sonrası yukarı kaldırıp  plastik parçayı komple çıkarıyorsun.

Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
5 saat önce, İnan Çınar yazdı:

Vites konsolunu sağlı sollu iki vida tutuyor diye hatırlıyorum. Sonrası yukarı kaldırıp  plastik parçayı komple çıkarıyorsun.

Evet plastik parça çıksa da olur ama konumu itibari ile çok faydası olmuyor. Ben çıkarmadan yaptım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çıkınca klipsi sökmek daha kolay gelmişti bana ama sökmeden de olursa gerek yok tabi sökmeye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Okudan

benimde vardı sıkıntı tahliye hortumunu temizledim şuan sıkıntı kalmadı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...