İçeriğe Yönlendir

Aracımı Satsam Uzun Vadede Zarar Eder miyim?

Yücel Gezgin

Recommended Posts

araba alınacak en iyi dönem 20-30 aralık haftasıdır. 

sizin aracın 1 karış değil 2 yanı boyansa yine 10 bin fark vermeye değmez. yada km 150 bin olsa yine değmez.

araba sizin bakımlarını yaparak 15 sene götürür sizi bu araba eskimez senede 5 10 bin km yaparak.

Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin
31 dakika önce, Ali Gök yazdı:

araba alınacak en iyi dönem 20-30 aralık haftasıdır. 

sizin aracın 1 karış değil 2 yanı boyansa yine 10 bin fark vermeye değmez. yada km 150 bin olsa yine değmez.

araba sizin bakımlarını yaparak 15 sene götürür sizi bu araba eskimez senede 5 10 bin km yaparak.

Ali bey bilmiyorum efsanemidir nedir derler ya aracı 2 yılda bir değiştirin değeri düşmesin diye, bu zamanda değişmek çok zor olmaya başladı.

Yorum bağlantısı
13 dakika önce, Yücel Gezgin yazdı:

Ali bey bilmiyorum efsanemidir nedir derler ya aracı 2 yılda bir değiştirin değeri düşmesin diye, bu zamanda değişmek çok zor olmaya başladı.

2 yılda bir değişirken zaten 3 kere değişeseniz her değişimde 20 kağıt çıksa cebten 60 binlira gider. 6 yılda ne siz araba 60 lira para harcarsınız nede araba eskir .

benim 10 yaşında hyundai accent aracım vardı taş gibiydi sattığım adamda 1 yıldır biniyor çok memnun . eğer 10 küsür yaşında bir hyundai düzgün bakımla sorunsuz geziyorsa alman arabası jettaya hiçbişey olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
1 saat önce, Yücel Gezgin yazdı:

Murat bey önce ilginize teşekkür ederim.Aracım 4000km de ön sol çamurlukta 1 karış boya var,aracın sıfırı peşin 87000 tl benim araç yaklaşık 77bin civarı 10000 arada fark var,sizce  aynı aracın sıfırını almaya değermi?Yada sene sonuna doğrumu satsam diye düşünüyorum,sene sonuda kanpanya vs yapıyorlar sıfırda,2. el ona göre düşüyor,satışta doğru zaman ne zaman?

eğer yenileme düşünceniz varsa ve bu süreçte araca ihtiyacınız yok ise. bayram öncesi yani şimdi aracınızı satıp, yıl sonu kampanyaları veya ocak şubat ayı içerisinde bayilerin elinde kalan 2017 model araçlardan almak baya karlı olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
9 saat önce, Yücel Gezgin yazdı:

Murat bey önce ilginize teşekkür ederim.Aracım 4000km de ön sol çamurlukta 1 karış boya var,aracın sıfırı peşin 87000 tl benim araç yaklaşık 77bin civarı 10000 arada fark var,sizce  aynı aracın sıfırını almaya değermi?Yada sene sonuna doğrumu satsam diye düşünüyorum,sene sonuda kanpanya vs yapıyorlar sıfırda,2. el ona göre düşüyor,satışta doğru zaman ne zaman?

Satmak için yaz almak için kış. Ayrıca bana göre sıfıraraba almak külliyen zarar. Yerinizde olsam 2 yada 3 sene aracıma biner 3 sene sonra sıfıra yakın ikinci el alırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin
14 saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

Satmak için yaz almak için kış. Ayrıca bana göre sıfıraraba almak külliyen zarar. Yerinizde olsam 2 yada 3 sene aracıma biner 3 sene sonra sıfıra yakın ikinci el alırım. 

Bugün 1000 tl yine zam gelmiş,14 ayda net indirimsiz 24000 tl zam gelmiş.Ben böyle bir şey görmedim,Allah yardımcımız olsun,bu nedir ya.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Yani uzun vadede en iyi yatırım arabaymış. Bunu anladık [emoji2]

En uzun vade içinde arsa derim. (En az 10-15 yıl)

Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin
51 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Yani uzun vadede en iyi yatırım arabaymış. Bunu anladık emoji2.png

En uzun vade içinde arsa derim. (En az 10-15 yıl)

Bence kısa vadede 14 ay nedir yahu:)

52 dakika önce, Ali Gök yazdı:

en ucuz dizel hyundai accent 80 bin olmuş ülkemizde :D

85-90 larda böyle idi doğan,şahin,alıyordun 1 yılda ikiye katlıyordu :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Arabaya yatırım işine güvenemiyorum ben. Bu saatten sonra döviz ciddi anlamda düşmez de, gün gelir ÖTV 'de esneme olur. 2012 'ye kadar ciddi bir artış yoktu. Hatta ben bile ikinci bir arabayı almayı planlıyordum. Şimdi o kadar kolay değil tabi. Eskiden güzel para kazanılıyordu araba işinden ama, paranın değeri de ona göreydi. 1994 te 105 milyon liraya aldığımız 131 Doğan 'ı 1997 'de 370 milyona satmıştık. 60.000 li rakamlara gayet güvenli arabalar alınabiliyor şu an. Full + Full + Full işinden vazgeçirecek farklar var. İdeal sistem alınan arabayı elde tutma yöntemi olmalı. Sıfır alıp 10 yıl sonra değiştireceksem ÖTV alınmasın gibi. Daha etkili olur düşüncesindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
On 02.08.2017 at 13:59, Yücel Gezgin yazdı:

Yok böyle bir şey.. iki yılda bir araç değiştiren kişi evin yolunu bulamaz araba da yatar ancak :):D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Arabayı 2 senede bir değiştiriken, arabayı aldığınız fiyatın üzerinde satınca sanki kar ediliyor gibi görünse de, alınacak yeni arabanın da fiyatının çok artmış olması gerçeği var(sıfır araç için konuşuyorum). Dolayısıyla çok akıl karı değil. ha para çoktur, zevkine değiştirilir o ayrı...  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Son 2 seneyi baz almak çok doğru değil.Çünkü ötv değişikliği ve döviz kurlarının artması araç fiyatlarınıda normalin üstünde arttırdı.Her araç alımında ve satımında mutlaka zarar edilecektir ama ülkemizde insanlar bu hesabı işlerine geldikleri gibi yapıyorlar oda ayrı bir olay. Otomobil bir yatırım aracı değil tüketim maddesidir ve her tüketici bu işten az yada çok zarar edecektir.Basit bir örnek vermek gerekirse ; Ben 11 yıl önce 42,000 tl'ye aldığım sıfır c max'i geçen hafta 42,000 tl'ye sattım. Basit bir mantıkla bu işten hiç zararım olmadı 11 yıl kullandığım yanıma kar kaldı diyebilirim.Bunun aksi bir görüşe görede aynı aracın 2017 modelini almaya kalksam 142,000 tl  bir fiyata ancak alabilirim görünüyor.Benim kabaca bu 11 yıl çinde araç için o sürede harcadıklarımın üstüne 100,000 tl değer kaybı olmuştur..100,000 tl / 132 ay = 758 tl her ay bugünkü değerle cebimden para uçup gitmiştir.Eskiden olduğu gibi 3 yılda bir sıfır araç ile değişim yapsaydım bu rakam 20 - 30,000 tl arası dahada artacaktı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Yücel Gezgin

Arkadaşlar merhaba konuyu hortlatıyorum:) 20 mayıs 2016 tarihinde 67 bin tl ye aldığım aracım, şu an 80 bin tl civarı değeri var.Dolar olarak kalsaymış(Mtv,kasko,zts,bakım gideri,hesaplamıyorum)şu an 106 bin tl canlım vardı :pBindiğim kar olsa :biggrin: 7000 km yapmışım,demekki araba (bana) zararmış.En azından benim fikrim şu an bu..Sizlerin şu anki düşünceleriniz nedir?İşiniz rast gitsin.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yücel Abi, bence dolara değil de altına yatırım yapmışsın gibi düşün. Rahat rahat gezmişsin.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Piyasaya ne zaman baksam bu araba bu kadar para etmez diyorum(her markada) ama 5-6 ay sonra o paraları etmez dediğin araba 2-3bin tl daha pahalanmış oluyor.

1.5 yıl önce arkadaşa kango almıştık 35bin tl 2 gün ön 42bin tl sattık.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

değer / fayda açısından bakınca sağlam durumdaki ve iyi bakılmış 7 8 yaşındaki bir aracı almak çok mantıklı demekki.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
On 03.08.2017 at 14:45, Ali Gök yazdı:

en ucuz dizel hyundai accent 80 bin olmuş ülkemizde :D

1 sene önce en ucuz dizel accent 80 bin oldu diyip gülmüşüm.  

bugünkü fiyatı 109 bin olmuş en ucuz dizel manuel hyundai accent :D  

inşallah seneyede 200 bin olur

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

acaba eski haliyle fabrika sifir  toros uretse fiyati ne olurdu😬

otomobil piyasasi inanilmaz derecede firtinali... allah hayretsin diyelim....

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Meshur mortgage krizi gibi otomotiv sektoru kaynakli bir kredi krizide kapida gibi gelmeye basladi bana. Gecen yil cocukta olunca kapida deposu dolu, bakimli bir arac her daim dursun diye hanima ikinci araci aldik. Diger yorumlarda son iki seneden bahsedilmis ama ben gecen yilin ikinci ceyreginden itibaren piyasayi azda olsa takipteyim. Haziran ortasindan sonra ilan sitelerinde bir esneme ziplama operasyonu sezdim. Aslinda kisi bekleme niyetim vardi. Arabayi kapida birakip ise baska imkanla gidip gelecektim. Bu esnemeleri gorunce isi hizlandirip temmuzda hemen kaptim araci. Aldigim fiyat 32.000 tl. Gecen hafta kayinpederin karsi komsu 42.000 verdi. Satilik desem mindar olurmu bilemem ama vaziyet bu. Ben arabayi alirkende kayinpeder "oglum tam alinmayacak yuksek zamanda aliyorsun yapma" diyordu. Simdi "vay anasini" diyor. Artik devir eldekine sahip cikma devri gibi.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Arabasını değiştirmek isteyen kişi önce alacağı arabayı bulup aracını öyle satmalı. Yani eskisi gibi istediğim arabayı bulana kadar bekleyeyim, bunun km yüksek, bunun rengi kötü, bu 500 lira pahalı, sahibi hiç inmiyo falan diyen 1 haftadan fazla araba bulamayan hüsrana uğrar, kendi arabasını da alamaz aynı paraya. Alan her zaman karda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...