İçeriğe Yönlendir

27.07.2017 Tarihli Dolu Hasarıyla İlgili Bilgilendirme

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Allianz Sigorta, yaşanan dolu olayında zarar gören sigortalılar için sık sorulan soruları derler bir yazı yayınlamış.

Hasar gören arkadaşlarımı ilgilendireceğini düşündüğüm için burada yayınlıyorum arkadaşlar.

DOLU HASARLARINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti hasarlarında yaşanan yoğunluklar sebebiyle hasar açtıramayan sigortalının azami hasar bildirim süresi kaç gündür? Dolu sebebiyle istisna sağlanacak mıdır?

Cevap: Dolu hasarları sebebiyle Oto ve Oto dışı hasar ihbarlarında istisna sağlanacaktır, sigortalılarımız hasar tarihinden itibaren iki yıl içerisinde dilediği zaman hasar ihbarında bulunabilirler.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı kaporta hasarı hasarsızlığı bozmakta mıdır?

Cevap: Hayır, hasarsızlık bozulmamaktadır.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı tek cam hasarında kasko poliçelerindeki hasarsızlık bozulmakta mıdır?

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı cam hasarında camın Anlaşmalı Cam servisinde değişmemesi durumunda muafiyet uygulanmakta mıdır?

Cevap: Dolu yağışı sebebi ile sigortalılarımız oto hasarlarında cam değişimlerini diledikleri serviste yaptırabilecek ve poliçede cam muafiyeti olsa bile hasar tazminatından muafiyet düşülmeyecektir

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı konut, işyeri ve araç hasarlarında Meteoroloji veya itfaiye raporu istenmekte midir?

Cevap: Hayır, beyan ile işlem yapılmaktadır.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti hasarlarında bina kaplamasında, çatıda ve binaya monte edilmiş değerlerde oluşan zararlar karşılanacak mı?

Cevap: Poliçede bina teminatı ve dolu teminatı bulunması halinde, ortak alan olan bina dış cephesi ve/veya bina çatısında meydana gelen dolu zararları; apartman veya site yönetimi tarafından sigortalılarımızın payına tahakkuk ettirilecek tutar üzerinden ödenecektir. Poliçelerde yer alan istisna maddesi gereği; açıkta ve sundurma altında bulunan her tür eşya, tente, güneşlik, güneş kollektörü /ısıtma sistemleri, pergole, radyo ve televizyon anteni, çanak anten ve onların tesisat ve direkleri, klima cihazı dış ünitesinde meydana gelen zararların dolu riskine karşı teminat kapsamı dışında olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı kaporta hasarı hasarsızlığı bozmakta mıdır?

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı tek cam hasarında kasko poliçelerindeki hasarsızlık bozulmakta mıdır?

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı cam hasarında camın Anlaşmalı Cam servisinde değişmemesi durumunda muafiyet uygulanmakta mıdır?

Cevap: Dolu yağışı sebebi ile sigortalılarımız oto hasarlarında cam değişimlerini diledikleri serviste yaptırabilecek ve poliçede cam muafiyeti olsa bile hasar tazminatından muafiyet düşülmeyecektir

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti hasarlarında Cam hasarı ile ilgili diğer şirketlerin aracınızı istediğiniz cam servisine götürün faturasını ve fotoğraflarını beyan edin, ödeyelim ‘’ şeklinde esneklikleri mevcut, bizde buna benzer bir uygulama var mıdır?

Cevap: Cam hasarları için beyan, hasar resimleri ve cam onarım faturası ile talepte bulunulabilinir.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı hasarlar için ikame araç sağlanmakta mıdır?

Cevap: Poliçede ikame araç teminatı alındı ise ikame araç hakkı bulunmaktadır.

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti kaynaklı kaporta hasarı vakumlama (çekme) yöntemi ile onarılabilir mi?

Cevap: Eksper veya Resonay yetkilisi değerlendirmesi sonrasında vakumlama ya da onarım/ boya/değişim uygulamalarına gidilebilmektedir.

Soru: Mini onarımda bir adet sınırı var, geçtiğimiz hafta yaşanan dolu sebebiyle birçok sigorta şirketi dolu kaynaklı hasarı adet bakılmaksızın mini onarımdan karşılamaktadır, bizdeki süreç nedir?

Cevap: Mini onarım teminatları kapsamında bir hasar söz konusu olması halinde mini onarım anlaşmalı servislerimizde ilgili hasar mini onarım kapsamında değerlendirilebilir. Mini onarım teminatını aşan bir hasar söz konusu ise hasar dosyası açılarak mini onarım kapsamı dışında süreç işletilecektir.”

Soru: 27.07.2017 tarihli dolu afeti hasarlarında Marka Kasko poliçesi var ise sigortalılarımız farklı servisler tercih edebilirler mi?

Cevap: Poliçede ilgili markada yetkili servis kısıtı var ise şirketimizin yönlendireceği göçük düzeltme servislerinde onarım yapılması durumunda muafiyet uygulanmayacaktır.

Göçük düzeltme onarım firmalarının iletişim bilgileri:

RS Servis : 0 212 652 10 10

Auto Life Center (ALC) : 444 79 70

Beken Oto (AutoKing) : 0 850 333 54 64

Atılım Otomotiv (HOMER) : 0 850 433 02 20

Oto Soylu (Usta Servis) : 444 0 547  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Helal. Aferin Allianz'a.

6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ahh allianz. Bi de pahali olmasan...

Yoo değil. Ahanda Fokuza geçen ay yaptı emmi. Fakir dostu Alyanz, gariban babası Alyanz

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
21 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ahh allianz. Bi de pahali olmasan...

Allianz pahalı değil. 

Son derece gelişmiş istatistiği olan bir firma. Meslek indirimi, sürücü indirimi, aile indirimi, muafiyetler vs ile her bütçeye uydurulabilen bir firma ama şu da gerçek, işini bilen bir firma; bir araç parça fiyatlarıyla, servis ağıyla, tedarik sorunlarıyla sorunlu bir araçsa Allianz bunu ucuza yapmıyor.

12 Nisan kararlarından önce uygulaması çok güzeldi. Kararlarla bozuldu. Yılbaşında normale döneriz inşallah. 

En basit ve çarpıcı bir örnek.. 

Trafik sigortasında basamaklar var hepiniz bilirsiniz.. 

4 ile başlar. indirim aldıkça 7 ye kadar çıkar, hasar aldıkça 1'e kadar düşer.. 

Tüm sigorta şirketlerinde 7. basamak aynı şeyi ifade ederken.. Allianz sigortalının kaç yıldır 7. basamakta olduğuna da bakar. 

12 Nisandan önce yemek parasına sigorta yaptığım müşterilerim vardı. 12 Nisanda devlet müdahalesi ile hepsi arttı. 

Forumdan bir arkadaşımıza geçen yıl 102 liraya trafik poliçesi yapmıştım. Yanlış mı bu fiyat diye genel müdürlüğe sormuştum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Allianz pahalı değil. 
Son derece gelişmiş istatistiği olan bir firma. Meslek indirimi, sürücü indirimi, aile indirimi, muafiyetler vs ile her bütçeye uydurulabilen bir firma ama şu da gerçek, işini bilen bir firma; bir araç parça fiyatlarıyla, servis ağıyla, tedarik sorunlarıyla sorunlu bir araçsa Allianz bunu ucuza yapmıyor.
12 Nisan kararlarından önce uygulaması çok güzeldi. Kararlarla bozuldu. Yılbaşında normale döneriz inşallah. 
En basit ve çarpıcı bir örnek.. 
Trafik sigortasında basamaklar var hepiniz bilirsiniz.. 
4 ile başlar. indirim aldıkça 7 ye kadar çıkar, hasar aldıkça 1'e kadar düşer.. 
Tüm sigorta şirketlerinde 7. basamak aynı şeyi ifade ederken.. Allianz sigortalının kaç yıldır 7. basamakta olduğuna da bakar. 
12 Nisandan önce yemek parasına sigorta yaptığım müşterilerim vardı. 12 Nisanda devlet müdahalesi ile hepsi arttı. 
Forumdan bir arkadaşımıza geçen yıl 102 liraya trafik poliçesi yapmıştım. Yanlış mı bu fiyat diye genel müdürlüğe sormuştum.

Neden soruyosun? Forumdaki arkadasa garezin mi vardi? [emoji54]
Bu arada, tapa alinti yapmaya baslamis demek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Neden soruyosun? Forumdaki arkadasa garezin mi vardi? emoji54.png

Çok düşüktü. haliyle komisyon da düşüyordu.. :p

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Duble beğen butonu yok mu :D

Bazı şeyler şimdidaha iyi anlaşılıyor. :seytan:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Kasko Yaptırırken belki 500 lira fazla verdik ama firmayı seviyorum. İndirimi bozduk bu yıl, biraz fazla çıkabilir ama işini düzgün ve güzel yapan bir firma... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İşyerime üst kattan su gelmişti, allianz eksperine boya işi bittikten sonra ortalığı kim temizleyecek dedim.

Sen temizle dedi, temizlik için yevmiye istiyorum dedim, tamam verelim demişti ve vermişlerdi :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
9 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Benim arabaya da orjinal ön camı itirazsız taktırdılar. Sen bul yeter dediler..

İtiraz etmediler demek. Ertesi yıl nooldu? "ya kaskoya bu kadar zam nmı geldi" demedin mi, sebebi bilinmeyeb zam? :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

İtiraz etmediler demek. Ertesi yıl nooldu? "ya kaskoya bu kadar zam nmı geldi" demedin mi, sebebi bilinmeyeb zam? :)

Zaten emmiye kartın numaraları verdik, elini vicdanına koy dedim.. :D Sana çok bonus kandıracağım falan diyordu en son.. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Zaten emmiye kartın numaraları verdik, elini vicdanına koy dedim.. :D Sana çok bonus kandıracağım falan diyordu en son.. :)

Bolt yaptığım kelimeler seçiliyormu

O kelimeler aynı cümlede yanyana gelebiliyor mu? :D:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Peki üstadlar dolu yağması muhtemel havalarda (meteoroloji genel müdürlüğü tahminleri) nasıl bir önlem almalıyız?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

8 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Neden soruyosun? Forumdaki arkadasa garezin mi vardi? emoji54.png
Bu arada, tapa alinti yapmaya baslamis demek.

???

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Ahmet Kaleli yazdı:

Peki üstadlar dolu yağması muhtemel havalarda (meteoroloji genel müdürlüğü tahminleri) nasıl bir önlem almalıyız?

Kapalı otopark imkanı yoksa avm otoparkı veya havalı naylon.. :)

Yorum bağlantısı
Sedat Oral
1 saat önce, Ahmet Kaleli yazdı:

Dolu yağışı hava durumu uygulamalarında görünüyor mu? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Bundan sonra heralde doluyuda söylerler.Küresel ısınma yavaş yavaş kendini hisettiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bugün bir megan3 gördüm ön ve arka cam yeni değişmiş (bantlı) araba harita gibi ön arka kaput ve tavan yanda cam çıtalarının olduğu kısım resmen kalbura dönmüş.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ali Gök
(düzenlendi)
On 05.08.2017 at 14:19, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey bir konuda uzmanlığınıza ihtiyacım var. 

arabamın cam sol üst taraftan 10 cm civarında çatladı.  büyüyüp büyümediğini şuan kestiremiyorum. ama çatlak camda gözüme batıyor öyle gezmek de istemiyorum.  Kaskodan değişmesi için illa camın dağılması mı lazım ? yoksa çatlayınca da değişiyorlarmı

kasko poliçesine baktım  yılda 1 defa cam değişim hakkı var yazıyor

lakin anlaşmalı yetkili servisi aradım dediki muafiyet varsa % 20 civarında sizden almamız gerekir. bu muafiyet olayı nedir tam olarak neyimiz eksik veya tamam oluyor. geleceksiniz poliçeniz ruhsat vs dosya açacaz exper değişim onayı verirse sipariş eder değişiriz dediler.  

cebimden yapim kaç paraki hesabı ne kadar dedim . Ön cama servis 5 bin lira dedi onu da anlamadım bu kadar pahalı bişey mi  ?

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Ön cama servis 5 bin lira dedi onu da anlamadım bu kadar pahalı bişey mi  ?

colormatic... rakam bir yana 1 ay gibi bekleniyor sipraişe gelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

Mehmet bey bir konuda uzmanlığınıza ihtiyacım var. 

arabamın cam sol üst taraftan 10 cm civarında çatladı.  büyüyüp büyümediğini şuan kestiremiyorum. ama çatlak camda gözüme batıyor öyle gezmek de istemiyorum.  Kaskodan değişmesi için illa camın dağılması mı lazım ? yoksa çatlayınca da değişiyorlarmı

kasko poliçesine baktım  yılda 1 defa cam değişim hakkı var yazıyor

lakin anlaşmalı yetkili servisi aradım dediki muafiyet varsa % 20 civarında sizden almamız gerekir. bu muafiyet olayı nedir tam olarak neyimiz eksik veya tamam oluyor. geleceksiniz poliçeniz ruhsat vs dosya açacaz exper değişim onayı verirse sipariş eder değişiriz dediler.  

cebimden yapim kaç paraki hesabı ne kadar dedim . Ön cama servis 5 bin lira dedi onu da anlamadım bu kadar pahalı bişey mi  ?

- Kasko poliçesinden camın değişmesi için camın dağılması gerekmiyor mevcut hasarlı hali ile değişim olur. 

- Muafiyet poliçenizin CAM KLOZU'nda acıkça belirtilmektedir. Poliçeniz Cam Klozu'nda eğer muafiyet ibaresi belirtilmiyorsa, orjinal camı hiçbir ücret ödemeden taktırabilir siniz. eğer muafiyet var ise muadil camı anlaşmalı cam servisin de, yine hiçbir ücret ödemeden taktırabilir siniz. 

- Cam hasarlarına eksper gelmez, şirket onayı kafidir. 

- @Çağlar Bayur'un belirttiği gibi özellikli bir cam ise tedarik süresi ve fiyatı yüksektir. Ayrıca bu camın anlaşmalı cam servislerinde de, muadili cam olmayabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...