İçeriğe Yönlendir

Zabıta Tarafından Kesilen Çevreye Rahatsızlık Cezası

Doğukan İpekçi

Recommended Posts

Doğukan İpekçi

Merhaba arkadaşlar plakama 14.07.2017 tarihinde seyir halindeyken yüksek sesle çevreye rahatsızlık vermekten dolayı ceza kesilmiş.Öncelikle şunu belirteyim aracımda abartılı bir müzik sistemi yoktur.Focus1 kullanıyorum orjinal hoparlör orta seviye amfi giriş seviyesi bir subwoofer.Belirtilen tarihte belirttikleri yol üzerinde zabıta aracı yaklaşık 7-8 km boyunca beni takip etti fakat aracımda kesinlikle abartılı çevreyi rahatsız edecek bir ses yoktu.Takip etmesinin sebebini ilk etapta anlayamamıştım.Sanırım video kaydı falan yapıyordu o sırada ama kameraya yansıyabilecek bir ses kesinlikle yoktur.Sonuç olarak bu cezaya itiraz etmek istiyorum.İtiraz ettiğim taktirde itirazım kabul olmazsa eğer ödeyeceğim miktarda değişiklik olur mu? Mahkeme avukat masrafları vs. gibi şeyler ceza tutarıma eklenir mi? Eğer daha önce bu tarz bir deneyimi olan varsa,yardımcı olursa eğer çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ses belki müzikle ilgili değil de egzozla falan alakalıdır. Egzoz sesiniz nasıl?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi

Orjinal egzoz susturucuları falan yerinde egzoz olarak ses çıkma durumu yok.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

itiraz sonucu haksız çıkarsanız kuruluşun oluşturdu tüm masraflar sizden tahsil edilir diye biliyorum .

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Itiraz merci hangi mahkeme? Sulh ceza ise abarti bi mahkeme masrafi yok. Radar cezalari ici basvurmustum 1750 liralik 6 cezanin itirazi kabul edilmeyen 1 cezama 80 lira odedim sanirim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Orta seviye amfi giriş seviyesi bass kabin ile cam çerçeve açık iken yeterince etrafa ses yayılır. Durduk yere peşinize düşmemiştirler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Orta seviye amfi giriş seviyesi bass kabin ile cam çerçeve açık iken yeterince etrafa ses yayılır. Durduk yere peşinize düşmemiştirler.

Araçta zaten insanlar olduğu için dolayısıyla da muhabbet ortamı olduğu için sadece o an için bahsediyorum son ses müzikle gitme durumu yoktu ve hiç olmuyor zaten amaç kısık seste de kaliteli ve tok bir sesle müzik dinlemek.Sesi açtığım zaman tabi ki araç dışına çıkıyor ama dikiz aynamda zabıta göre göre de yüksek ses müzikle gitme durumu olmadı.

34 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Itiraz merci hangi mahkeme? Sulh ceza ise abarti bi mahkeme masrafi yok. Radar cezalari ici basvurmustum 1750 liralik 6 cezanin itirazi kabul edilmeyen 1 cezama 80 lira odedim sanirim.

Evet, sulh ve ceza mahkemesi olması gerekiyor sanırım 80-100 tl gibi bir rakam için itiraz etmeyi göze alıcam.Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
17 dakika önce, Erol Güven yazdı:

Kusura bakmayın kimse durduk yer ceza yazmaz sanırım ödeyin kurtulun.

Şuan ki konumuz haklı olup olmadıkları değil ya da benim ödeyip ödemeyeceğim sadece konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu konuyu açtım ve itiraz hakkımı kullanmayı tercih edeceğim.Size yazılırsa gidip ödeyeceğinizden şüphem yok fakat lütfen konu hakkında bilginiz varsa sormuş olduğum soru üzerinden cevaplarsanız çok sevinirim.Şuan için tavsiyeye ihtiyacım yok yine de teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

O an değilde başka bir zaman başka bir ekip yazmışta olabilir.

Boşa uğraşmamak lazım...

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
5 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

O an değilde başka bir zaman başka bir ekip yazmışta olabilir.

Boşa uğraşmamak lazım...

Tamam da yapmazlar ama zabıta gördüğü herhangi bir aracın plakasına yüksek sesle çevreyi rahatsız etmeden dolayı ceza gönderme imkanı var.Trafik ışık ihlali gibi durumlarda itiraz dahilinde delille kural ihlalini destekleyebiliyorlar.Eğer böyle bir cezai işlem uygulandıysa bende kanıt isterim haliyle.Eğer kanıtlanamıyorsa da iptalini talep edeceğim.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

kabahatlar kanunundan mı yazmış? belediyeler kanunundan mı?
belediyeler kanunundan ise ceza değil, zabıttır bld encümenine girer yani itiraz bld encümenine olur..

kabahatler kanununu ise ki öyledir, idari para cezası, trafik cezası gibi sulh mahkemesine itiraz dilecekçesi ile olur.. 15 gün içinde etmeniz gerekir, ceza 109 lira ise 15 gün içinde yatırırsanız, 3/4 nü yatırırsınız.. ceza tutanağında deliller diye bir ibare olması gerekir, delil diye nitelendiren bir şey var mı? örn; desibel cihaz kaydı, yada bir kaç şikayet ve görgü tanığı, çünkü ses göreceli bir durumdur kimini rahatsız eder kimini etmez, mahkeme neye göre kestin cezayı der.. hakimin görüşüne kalmış, iptal edilme olasılığı etmeme olasılığından fazla olur gibi.. iptal etmezse trafik cezası gibi bir masraf olur kanımca... 

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

belediyeler kanunundan ise ceza değil, zabıttır bld encümenine girer yani itiraz bld encümenine olur..

kabahatler kanununu ise ki öyledir, idari para cezası, trafik cezası gibi sulh mahkemesine itiraz dilecekçesi ile olur.. 15 gün içinde etmeniz gerekir, ceza 109 lira ise 15 gün içinde yatırırsanız, 3/4 nü yatırırsınız.. ceza tutanağında deliller diye bir ibare olması gerekir, delil diye nitelendiren bir şey var mı? örn; desibel cihaz kaydı, yada bir kaç şikayet ve görgü tanığı, çünkü ses göreceli bir durumdur kimini rahatsız eder kimini etmez, mahkeme neye göre kestin cezayı der.. hakimin görüşüne kalmış, iptal edilme olasılığı etmeme olasılığından fazla olur gibi.. iptal etmezse trafik cezası gibi bir masraf olur kanımca... 

Kabahatler Kanunu kanununda olan bir yaptırım Belediye Kanunu ve Zabıta Yönetmeliğinde olmaz Kabahatler kanunu kapsamında çevreyi rahatsız etme den  109 lira yazılmıştır. Tavsiyem önce cezayı öde daha sonra itiraz et.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
16 dakika önce, Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Kabahatler Kanunu kanununda olan bir yaptırım Belediye Kanunu ve Zabıta Yönetmeliğinde olmaz Kabahatler kanunu kapsamında çevreyi rahatsız etme den  109 lira yazılmıştır. Tavsiyem önce cezayı öde daha sonra itiraz et.

yazarken aklıma sen geldin, tutanakla ilgili ne olduğunu bilmediğim için ikisini de yazdım...  unuttuk  bu tür şeyleri 2,5-3 sene oldu ayrılalı:=)

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Şaka bi yana, orijinal teybin ses seviyesi 4 veya 5'te gayet yeterli oluyor.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

saçma ülkemin saçma kuralları :) yine şaşırtmadı. haftasonu tatilinde sabahın köründe heryerde dan dan inşaat sesleri kimseyi rahatsız etmez şikeyet etsen kimsenin umrunda olmaz, komşu her gece kavga eder bağırır çağırır şikayet edersin kimse gelmez bakmaz, yolda giderken müzik sesine ceza yersin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Hazır böyle bir konu açılmışken ben de soru sormak isterim. Belki bilgisi olan vardır. Sorum şu: Trafikte orijinal araç müzik sistemi ile son ses müzik dinlemekten ceza yazılır mı? Hiçbir ekstra donanım falan yokken? 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Açık dediğim yani söför camı hafiften hava almalık aralıyken? 

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

yüksek ses, çevreye rahatsızlık verme gibi durumlarda somut deliller olması lazım, o an memura yüksek gelse de, ceza yazarsa hakimi ikna edecek delil yoksa iptal olur, 
inşaat türü çalışmalar; hafta içi sabah 8, pazar 10 dan önce yasak.. sürekli bir sesten kaynaklı şikayet, örn, klima motoru, desibel ile ölçüm yapılır bir gece boyu, ona göre işlem yapılır.. çevre ve şehircilik il müd. bakar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
20 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

Kabahatlar kanunu yada belediye kanunu ile ilgili herhangi bir şeye rastlamadım delil diye nitelendirilen bir şey yok.Teşekkür ederim bende aynı şekilde düşünüyorum.O gün delil olabilecek kayıt altına alınabilecek cinsten bir ses olmadığına da adım gibi eminim.İtiraz edicem bir iki gün içerisindeç

7 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Doğukan bey kaç lira yazıldı? Sanırım bir tane facebook grubunda da paylaşmıştınız bunu?

Yok hayır herhangi bir yerde paylaşmadım.227 türk lirası.

Ayrıca ceza normal trafik cezası gibi ufak dikdörtgen bir kağıtta değil 2 adet a4 kağıdı ile elime ulaştı.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)
1 saat önce, Doğukan İpekçi yazdı:

Kabahatlar kanunu yada belediye kanunu ile ilgili herhangi bir şeye rastlamadım delil diye nitelendirilen bir şey yok.Teşekkür ederim bende aynı şekilde düşünüyorum.O gün delil olabilecek kayıt altına alınabilecek cinsten bir ses olmadığına da adım gibi eminim.İtiraz edicem bir iki gün içerisindeç

Yok hayır herhangi bir yerde paylaşmadım.227 türk lirası.

Ayrıca ceza normal trafik cezası gibi ufak dikdörtgen bir kağıtta değil 2 adet a4 kağıdı ile elime ulaştı.

o a4 de başlık olarak idari karar yaptırım tutanağı yazıyor sa, o kabahatler kanunu oluyor.. ve ceza tutarı olunca kabahatler kanunundan işlem oluyor, ceza tutarı olmazsa belediye kanunu oluyor yani o tutanakta  durum tespit tutanağı, bir foto atsaydınız daha iyi olurdu ya neyse idari yaptırımdır sizin ki.. 227 tl hımm, baya kızdırmışızlar emre aykırılık tan yazmış muhtemelen.. kazanma ihtimaliniz yüksek ama kesin değil o yüzden Yalçın ın dediği gibi cezayı ödeyin öyle itiraz edin, çünkü ola ki kazanamazsanız 3/4 ünü yatırın 170.75 lira.. kazanırsanız geri alırsınız..

ceza arkadan geldi dii mi? tebliğ tarihinden 15 gün için de itiraz ve ödeme olur ona göre...

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...