İçeriğe Yönlendir

Boşa Duran Hoparlörlerinizi Değerlendirin

Rifat Şeker

Recommended Posts

Rifat Şeker
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar , 

Tourneo Courier aracımın ses sisteminden memnun değildim. Öncesinde ana üniteyi android ünite ile değiştirdim baktım ki olmayacak sonrasında kendi çapımda değişiklikler yaparak kulağa gelen sesi bir nebze de olsa daha iyi hale getirdim. Ön tarafa 16 CM JBL arkada tarafa da Cerwin Vega Hed serisi 6*8 iki hoparlör ayrıca ana üniteden beslenen (aracın her yerinden kablo çekmek istemediğim için aldığım ve kullandığım Sony xm-s400d serisi D class bir amfi ile şimdilik idare ediyorum. (Courier de direksiyon altında sanki bu amfi için yapılmış boş bir alan var bir ara onunda fotoğrafını atarım. :)

Şimdi öncelikle aracıma taktığım Sony D class amfi ile D sınıfı amfiler nedir diye internet üzerinde baya bir dolaştım ve gerçekten bir çok insanı memnun edecek seviyede ses kalitesi ve enerji tüketimine sahip amfiler bir hi fi sistem olmayacak belki ama kesinlikle değerlendirilebilir. Hal böyle olunca evdeki hoparlörler için ne yapabilirim derken şöyle bir şeyler oldu.

Boşta kalan orijinal arkadaki ford hoparlörler ve daha önce diğer aracım için aldığım pioneer 1645 serisi 16cm hoparlörler için kabin yaptım. Bu kabin ölçüleri çok profesyonel değil fakat olabildiğince internet üzerinde ki kaynaklara göre yapmaya çalıştım. 

VMmYPB.jpg

Kabinler şimdilik bunlar daha üzeri boyanacak yada kaplama yapılacak içerisindeki tüm duvarları elyaf ile kapladım. (yapım aşamasını çekemedim.) Alttakiler Courier üzerinde ki orijinal hoparlörler üsttekiler ise evdeki diğer pioneer hoparlörler.   Kabinler için 60 Tl verdim sadece kestirme gerisini ben hallettim. 

Amfi devresi olarak çinli dünya vatandaşlarının meşhur sitesinden bu ürünü aldım.  Link için buradan.  Fiyat zaten yazıyor 6 dolar civarı.

HTB1Xup0QVXXXXbVXFXXq6xXFXXXJ.jpg

Besleme ve kutu için Laptop adaptörü 19v 3.25v ortalama 65 W eder elde bu vardı. :) Değişecek ileride. Bu hali ile bile güzel ses alabiliyorsunuz. Devreyi ve adaptörü koymak için evdeki eski uydu tv kutusunun içini boşaltıp kullandım. Bence gayet güzel oldu. :)   Adaptör bedava oda evde vardı. 

lWm13Q.jpg

Evde malzemesi olup değerlendirmek isteyen canı sıkılıp eli bu işlere yatkın olan maliyet olarak çok fazla olmasın ama işimi görsün diyenler için işe yarayabilir. :) Profesyonel ses sistemi değildir ama kulağa gerçekten çok iyi tınılar vermektedir. :),

Sonuç ucuz maliyet (evde malzemesi olana) güzel ses kalitesi :) daha ne olsun. 

nWZrjN.jpg

Bu fotoğraftaki masanın gözünde bulunan domatesin bu işle alakası yoktur. :) Olmasa da olur. 

tarihinde Rifat Şeker tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...