İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunluluğu

Osman Bilgin

Recommended Posts

Osman Bilgin
(düzenlendi)

her sene ticari araçlarda olan zorunluluk bu sene özel otomobillerde de olacak hatta yurt dışından gelen araçlarda dahil, 1 aralık - 1 nisan arasında kış lastiği takmayanlar ise 625 tl ceza ödeyecek.. 

bu zorunluluk şehirler arasında, şehir içi ise o şehrin valiliğine bağlı

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Biz Yozgat'ta en geç 15 Kasım'da takıyoruz. Bunun bir zorunluluk değil vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum. Elbet bölgelere göre farklılık olabilir... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

zaten takmayanlar yüzünden kar yağdığında biz yolda kaldık . ayrıca bu kadar saçma bir düşünce nasıl olabilir ticari taksi albea takmak zorunda ama sivil şahıs arabası albea takmak zorunda değil. 

iyi ki düzeltilmiş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
2 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

4 mevsim lastikler ne olacak mesela crossclimate?

Üstünde kar işareti varsa sıkıntı olmuyor. Kış lastiği yerine geçiyor. Bende Nokian 4 mevsim var kar işareti mevcut. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
1 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

her sene ticari araçlarda olan zorunluluk bu sene özel otomobillerde de olacak hatta yurt dışından gelen araçlarda dahil, 1 aralık - 1 nisan arasında kış lastiği takmayanlar ise 625 tl ceza ödeyecek.. 

bu zorunluluk şehirler arasında, şehir içi ise o şehrin valiliğine bağlı

Hayırlısı olsun bakalım...

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Petlas satış rekoru kırar.

marka olarak bilmem ama otomobiller için m+s (4 mevsimlik) lastikler piyasada bir kaç marka da bir kaç modelde vardı, onlar çoğalır, bazı dayılar, amcalar ayrı ayrı lastiğe para vermeyi sevmez, talep arz..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bence de Petlas patlar satışta, 4 mevsime o kadar para vermez kimse. Sitede 2013-16 model A6 var, adını bilmediğim bir marka yazlık var arkada, aynı marka kışlık var önde Ağustos ortasında...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Ahmet Taşkın yazdı:

Izmirde 15 derecenin altını görmüyoruz ki ben takmam arabama zarar.

Anladığım kadarıyla şehirler arasına çıkamayacaksın... 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Valilik kararlarına bağlı diye biliyorum ve İzmir için bineklerde zorunluluk yok diye okumuştum. Emin değilim ama henüz

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
2 saat önce, Ahmet Taşkın yazdı:

Izmirde 15 derecenin altını görmüyoruz ki ben takmam arabama zarar.

:biggrin:
İzmirde yaşayanların hepsi başka şehirlere gezmeye gitmeyeceğiz diye söz verirlerse tamam ama burada karda kış lastiği takmayan 35 plakalı arabalar nedeniyle trafik durmuştu.  İl girişlerinden girişlerimi yasak olsa diyeceğim ama böyle bir sacmalık olmayacağı ve tüm arabaların tüm illerde serbest dolaşım izni olduğu için tabiki herkese zorunlu olmalı.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı

izmir nasıl 15 derecenin altını görmüyor sırf kar yağdığında ava gidiyorum ben oraya heralde kar 15 derecede iken yağmuyordur. 

kış lastiği kar yağdığı için değil soğuk havada fren mesefesini yol tutuşu artırmak için takılmalı öncelikle

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Ben Rizeliyim İzmir'de yaşıyorum. Bana da zorunlu mu?: Üşüdüm şimdiden:))

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Memlekete giderken yakalarlarsa zorunlu. :)

Kış lastiği ile yaz kış gezenleri sık göreceğiz gibi geliyor bana. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

izmir nasıl 15 derecenin altını görmüyor sırf kar yağdığında ava gidiyorum ben oraya heralde kar 15 derecede iken yağmuyordur. 

kış lastiği kar yağdığı için değil soğuk havada fren mesefesini yol tutuşu artırmak için takılmalı öncelikle

Ben izmir Merkezdeyim hatta deniz kenarında oturuyorum. Hiç görmüyorum. Aşağıdaki linke göre 7 derece altında efektif. Ömrümde tek adam akıllı karı geçen sene gördüm. Yarımgün sürdü. Zaten bir izmirlinin kar yağdığında araba kullanması tam bir saçmalık. Nerden bilsin izmirli karda araba kullanmayı. Zaten 15 derecenin altı zor görülürken 7 derece nasıl görsün. :)

Yazlık lastiklerle, kışlık lastiklerin çalışma aralığına bakmak lazım. Arabası 19binde olan benim için tamamen fuzuli. İzmir Merkezde kim 7 derecenin altını görüyor ki. Izmirde soğuk ve yağıştan arabanın yere tutunamadığını hiç görmedim. 

https://www.bridgestone.com.tr/kis-lastikleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

40 senedir kış lastiği kullanmadım İstanbul içinde.Kar yağdımı yada sıcaklık düştümü aracı kullanmazdım 10-15 gün kontak açmadığım olurdu. Toplamdada (aralık ocak şubat aylarında) kışın yarı yarıya aracım yatardı. Kocaeli'ne taşındıktan sonra araç olmadan camiye bile gidemiyorum.Üstelikte zırt pirt İstanbul'a inmem gerekiyor. İlk defa şimdiden kış için saç jant bakmaya başladım :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Memlekete giderken yakalarlarsa zorunlu. :)

Kış lastiği ile yaz kış gezenleri sık göreceğiz gibi geliyor bana. 

Normalde 2-3 kullanabileceğin lastiği 1 yazda bitirmeyi göze alacaklarsa gezsinler.

Bence önce insanların bilinçlendirilmesi lazım.

Ben 4 lastiğe kış lastiklerini taktırırken(zorunlu olmadığı halde) taksici ne gerek var 4 lastiğe bizde zorunlu olduğu halde sadece önlere takıyorum diyordu.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

mesajları okurken aklıma ben askerde iken bir söz vardı o geldi, ara sıra burada da bahsettim, kendime atıfta bulundum, açıklaması ile geçeyim bu sefer, hoş çoğu kişi biliyordur; "bölük dur" derlermiş kandıralı bir asker durmazmış, "bölük marş" derlermiş kandıralı kımıldamazmış, sonra şöyle bir çare bulmuşlar, "bölük dur, kandıralı sen de dur" :=)
şehirler arası yolculuk yapacak tüm araç sahipleri, "kandıralılarda":p zorunlu, şehir içi ise valilik kararı, antalya ile ağrı nın bir tutulmaması da normal.. 
benim bildiğim civice binen bir emmi ile, megan 1 e binen bir dayı 0 lastik alacağı zaman artık m+s ye bakar, emmiler dayılar değil çoğu kişi uzun vadede m+s ye yönelir,  15' petlas yazlık 142, kışlık 150, m+s 156, 5-10 lira fark var..  efficientgrip 185, goodyear m+s 225, farklı marka nokian m+s 205., bu krizi fırsat bilip çoğu alt gruplar sava vb. firmalarda çıkartır bence..  birde ayrı jant takımı yoksa, yaz kış 50 şer lira değiştirme parası, jant varsa muhafaza vs derdi var.. bence m+s dönemi başlıyor, haa ben klasik yaz kış derim.. 

Not: hiç bir kimseye atıfta bulunmuyor (haddim değil) mizansen olarak bir anlatım yaptım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben Rizeliyim İzmir'de yaşıyorum. Bana da zorunlu mu?: Üşüdüm şimdiden:))
Senin kimligi gostermen yeter ağam. Hem Cirak hem Ardesen soguk bile tirsmazsa birsey bilmiyorum :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...