İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunluluğu

Osman Bilgin

Recommended Posts

Koray Demir
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Bende m+S logolu lastik var. Ama 3pmsf logosu yok. Açıkcası Continental Eco Contach 5 almak varken, tutupda 4 mevsim lastik almak pek aklıma yatmıyor. Altı üstü istanbula sende 3 defa kar yağar, oda  2 gün ya tutar ya tutamaz. Ben tüm sene 4 mevsim lastiğin ağırlığını taşıyıp, yakıt tüketimimi artırmak, altakımları yormak istemiyorum. Bir hayli ağır lastikler bunlar. Zira Petlas Pt535 lastiklerim çok ağır lastikler, üstelik çokta gürültülüler. :( 

Kış lastiği kullanımı kar yağışına veya buzlanmaya bağlı değildir sıcaklık 7 santigrat derecenin altına düştüğü zaman kullanım zorunluluğu dolayısıyla risk başlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
6 dakika önce, Hasan Basri Bayraktar yazdı:

4 mevsim lastik diye bi lastik yoktur bence. Kış ve yaz lastiği vardır. Kış lastiği kauçuk oranı yüksek bir malzeme olduğu için yola daha iyi tutunur. 16 yıldır yazlık kışlık lastik kullanırım. Arabası olan herkesin yazlık kışlık ayakkabısı olduğu gibi lastik takımı da olmalı. Yazılanları okuyorumda hayretler içindeyim ...

Tereddütte kalarak almıştım. İlk kış sorunsuz kullandım. Bir kış lastiğinin %100 performansını vermez belki ama aşşağı kalır yanıda pek yok. 

Bursa'da kar yağdığında  ve çok soğuk günlerde test ettim. Yaz geldi ondada zorladım bir sıkıntı görmedim. Yine lastik alacak olsam düşünmeden alırım. 

http://www.hepsiburada.com/nokian-195-50-r15-82h-weatherproof-4mevsim-lastigi-uretim-yili-07-2017-p-OTKMT429464

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
On 24.08.2017 at 00:18, Serkan Ütebay yazdı:

Kış lastiği diye birşey yoktur,kar lastiği vardır.Soğuk mukavemetine ise aşırı olmadığı sürece yaz lastiğide çok rahat dayanır.Kar lastiği ise sadece zemin karlı iken performans gösterir,aksi halde (yağmur,kuru zemin) berbattır.Durma mesafeniz uzar,viraj içinde tutunması gerektiği gibi tutunamazsınız.

Ben de bu düşüncedeyim çünkü kaza olmasa da olumsuz tecrübeler edindim. Her gün aynı yolda seyahat edince insan farkı çok rahat anlıyor. Kuru havalarda çok farketmedi ama yagmurlu ve 15 derece civarında umarsızca patinaja düşüyor. Yaz lastiği de yağmurda kayar ama tutunmaya çalışır, arabayı sarsarak da olsa direksiyona tepki verir. Kış lastiği tek kelimeyle "koyuveriyor". Virajlarda da aynı tehlikeyi yaşayınca yeni arabama almadım, kar yağınca toplu taşıma ya da taksiyle gidiyorum, lastiklerin parasıyla muhtemelen 5 6 kış idare ederim. Sürüş dinamiklerimi resetlemeye niyetim yok. Kış boyunca sarıp sarmalamama rağmen özelliğini kaybeden yazlıklarım da ayrı bir sorun. Ben lastik tepkileri konusunda biraz hassasım şimdiye kadar hiç 50bin km'den fazla aynı lastiği kullanmadım. Kendimi güvende hissetmediğim an yenilerim. aylarca yerden kar kalkmiyorsa tamam da Bursa'da toplasan 1 hafta fark yaratacak lastikleri için 1000 tl'yi gözden çıkarıp geri kalan günlerde güvenlik zaafiyeti yaşayamam.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
3 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Bende m+S logolu lastik var. Ama 3pmsf logosu yok. Açıkcası Continental Eco Contach 5 almak varken, tutupda 4 mevsim lastik almak pek aklıma yatmıyor. Altı üstü istanbula sende 3 defa kar yağar, oda  2 gün ya tutar ya tutamaz. Ben tüm sene 4 mevsim lastiğin ağırlığını taşıyıp, yakıt tüketimimi artırmak, altakımları yormak istemiyorum. Bir hayli ağır lastikler bunlar. Zira Petlas Pt535 lastiklerim çok ağır lastikler, üstelik çokta gürültülüler. :( 

m+s [m (mud) çamur + s (snow) kar] olması yeterli idi.. 1 nisan 2017 resmi gazetesinde ki tebliğ, yalnız bu tebliğ eşya ve yük taşıyan araçlar içindi, özel araçlar içinde aynısı olması gerekir diye düşünüyorum..minibüste olan m+s ile binek araçta olan m+s nin değişeceğini sanmıyorum..

rJBVJB.jpg

kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

En son 2011 de aracımla (o zaman focus vardı) İstanbul  içinde kuvvetli kar yağışıyla eve giderken, 300 metrelik bir yokuşta sağlam kaymıştım.  O gün bugündür bütün araçlarımda Aralık-Mart dönemlerinde kışlık lastik kullanıyorum.

Şu an ki aracıma da kışlıklar için 16 inç jant aldım. Şimdi lastik bakıyorum...

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Merhaba arkadaşlar, 

Bende şimdiden fiestam için  kış lastikleri  araştırmaya başladım. Lassa ile nokian arasında kaldım. Büyük bir ihtimalle nokian olacak. Bulunduğum yerde nokian bayii yok dolayısı ile İnternetten alacağım.Sıkıntım da daha çok burda başlıyor. Çünkü yaptığım araştırmada hepsiburada veya n11 den alan ve kısa zamanda sorun yaşayan (üretim tarihi eski veya kısa  sürede balon yapmış) kişiler tedarikçinin ilgisizliğinden şikayetçiler. Bu sitelerden bende daha önce fazlaca alışveriş yaptım ancak ürünlerde sıkıntı yaşamadığım için satış sonrası hizmete ihtiyaç hissetmedim.

Sizlerden ricam daha önce tecrübe edindiğiniz satış sonrası da memnuniyet sağlayan lastik siteleri tavsiyeniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lassa da Nokian da cok iyidir. Lassa yi ogrendigim dogu memleketlerde fazlaca kullanildigi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Nokian 4 mevsim lastiklerim var. Genelde tüm işimi gördü. Karda da gitti. Kesinlikle kışın yaz lastiğinden iyi, yazın kış lastiğinden iyi. Nokian yazın da takılabilen bir kış lastiği gibi. Ancak 1 kere buzlu bir rampada yolda bıraktı beni. Kış lastiği olanlar çıktı, nokianlar patinaj yaptı ne kadar yavaş kalkmaya çalışsam da.

O yüzden lastikler için deposu olan ve sıfırın altına inen yerlerde kış lastiği kullanmakta fayda var. Kar neyse de buz konusunda çok başarılı değiller.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben kurumdaki tüm araçlara Lassa snoways aldım, otopsiye ya da olay yerine en ücra köye bile kar kış demeden rahat rahat gidebiliyor araçlar. Şoför arkadaşlar çok memnun, fren mesafesi artmadığını söylüyorlar. Ki çoğu kış lastiğinde fren mesafesi artar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yakıt tüketimine yorum yapamıyoruz neticede bizde tüketim gibi veriler geri planda. Yerli malı olması, fiyatı emsallerine göre en uygun olması gibi unsurlar önemli. Daha önce Petlas kullanıyorduk fren mesafesi ciddi uzuyor ve hemen ABS devreye sokuyordu.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Şimdi, Mert Yeldan yazdı:

Yakıt tüketimine yorum yapamıyoruz neticede bizde tüketim gibi veriler geri planda. Yerli malı olması, fiyatı emsallerine göre en uygun olması gibi unsurlar önemli. Daha önce Petlas kullanıyorduk fren mesafesi ciddi uzuyor ve hemen ABS devreye sokuyordu.

Bilgi olması için soruyorum , Araç marka ve modelleri nedir ?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bilgi olması için soruyorum , Araç marka ve modelleri nedir ?
Connect, naylon Fluence, Toyota Corolla, S40, Transit Custom, naylon Clio
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
1 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

Yıllardır petlas kış lastiği kullanıyorum w601 ve son olarak w651 aldım hiç fren mesafesi uzadığını anlamadım ya da abs gereksiz yere devreye girmedi ben kendimce petlası tavsiye ederim ama eski fiyat performans avantajı kalmadı

Eşimin aracında geçen kış biz de petlas kullandık. Hiç sorun yaşamadık. Hb den takipte olmak lazım. Anlık çok güzel fiyatlara alınabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Lassa da Nokian da cok iyidir. Lassa yi ogrendigim dogu memleketlerde fazlaca kullanildigi.
Kars civarı hep lassa kullanır
Tek kötü yanı yakıt tüketimi
Kafadan 1 litre artıyor
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Astra J 215 50 17 Snowmaster oyle bir durumla karsilasmadim hic ustadim?
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

daha keşfedemedik mi şu amerikayı. halbuki pusula bile icat oldu. [emoji53]

Yorum bağlantısı
Taha Kaytazoğlu

Selamın Aleyküm.

2011 Model Ford CMAX STCI  kullanıyoruz. Aracı çok sık kullanmadığımız için; 1 yıldır(yeni)Kışlık lastik Takılı şu an araç üzerinde. Kışlık lastik takılmadan önce Michelin Energy  takılıydı ve aracın yakıt tüketimi 8.9 litreydi. Kışın; kışlık lastik takılı iken 8.2 litre Tüketim, şu an da net yakıt tüketimi 8 litre. Kışlık lastiğimiz. Goodyear; SAVA Eskimo 2 (YENİ ÇIKMIŞ). Yakıt Tüketimi ve Yol tutuşu C Etiket değerlerine sahip! Geçen yıl 4 adet 675 TL dediler pazarlık ile 620' ye aldım. Yol tutuşu, yumuşaklığı gayet iyi. Bir kaç kez ciddi manada kaldırıma ve sivri köşelere lastik yanağı denk geldi. Herhangi bir yırtılma, kesilme, aşınma söz konusu değil. Geçtiğimiz Kış Türkiye ve Konya Kışı Muazzam derecede güzel yaşadı. Konya' da 1 metre kar kalınlığı ve - 25 derece gördü. Lastik o zaman bile bana mısın demedi. Aldığım yer fiyat olarak Bir bu lastiği, ikinci olarak da Nokian önermişti. Nokian 4 adet 1.380 TL' ye geliyordu. Sava  Kışlık lastiği şiddetle öneriyorum...

İyi Forumlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

merhabalar

bu yıl hususi yani bizim araçlara da kış lastiğinin zorunlu olacağını okudum ! Bu doğru mudur bilen var mı ?

Mesela İstanbul için ???

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Böyle bir genelge varken hiç bir vali riske girmez, birinin burnu kanasa valiye hesap sorarlar. Antalyada bile zorunlu yaparlarsa şaşırmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Şehirlerarası zorunlu, şehiriçi vali tasarrufunda. İstanbul'da %99,99 takılması yönünde karar çıkar diye düşünüyorum. Ki şahsi görüşüm, ülke genelinde getirilen bu zorunluluk sadece İstanbul'daki kar lastiği/zincir takmayan sürücüler sebebiyle bile getirilmiş olabilir. Ticaretin kalbinde hayat felç oluyor her karda. Bir araba 10 arabaya çarpıyor sürücünün umrunda bile değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

İnşallah zorunlu olurda kışın 3-5 kişi yüzünden 100 lerce kişi eziyet çekmekten kurtulur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...