İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunluluğu

Osman Bilgin

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Murat Öngür yazdı:

merhabalar

bu yıl hususi yani bizim araçlara da kış lastiğinin zorunlu olacağını okudum ! Bu doğru mudur bilen var mı ?

Mesela İstanbul için ???

Mevcut konu ile birleştirdim Murat Bey. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Merhaba arkadaşlar,

Bugün Hepsiburada da nokian 4 alana sepete 50tl indirim var 1 yıl da yol yardımı.Almayı düşünenlerin bilgisi olsun.

bende siparişi verdim bakalım nasıl gelecek 2017 20. hafta umarım memnun kalırım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Merhaba arkadaşlar,
Bugün Hepsiburada da nokian 4 alana sepete 50tl indirim var 1 yıl da yol yardımı.Almayı düşünenlerin bilgisi olsun.
bende siparişi verdim bakalım nasıl gelecek 2017 20. hafta umarım memnun kalırım 
Nokian WRD3 kullanmistim fazlaca memnun kalmistim. Nokian pisman etmez.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barış Göktürk

Alıntı

Otomobiller için kış lastiği zorunlu mu değil mi?
25 Eylül 2017 07:10

Hürriyet Yazarı Emre Özpeynirci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile 9 Şubat 2017’de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve 2918 sayılı Trafik Kanunu'nda "Kış lastiği otomobiller için de zorunlu mu değil mi?" sorusunun cevabının çeliştiğini söyledi. Özpeynirci, Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğde otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve KHK’da ise sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara ilişkin bir zorunluluğun yer aldığına işaret ederek, bu konuda bir açıklama yapılması gerektiğini belirtti.

Emre Özpeynirci'nin "Kış lastiği zorunlu mu değil mi?" başlığıyla (25 Eylül 2017) yayımlanan yazısı şöyle:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde; ‘’Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir’’ dendi.

Buna göre Türkiye’de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.

İşte bu haber ağustos ayında önce bir kaç gazetede yer aldı. Hemen detaylarını öğrenmek için önce Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği’ne (LASİD) sordum. Şu yazılı cevabı verdiler; “1 Aralık– 1 Nisan tarihleri arazında ülkemiz karayollarında seyreden, yabancı plakalı araçlar dahil ticari ve özel tüm araçlar için ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu’ getirilmiştir. Şehir içinde kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacaktır. Valilik Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki bu sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir. Şehir içi ulaşımlarda kullanılan otobanlar şehirler arası yol olarak kabul edilmektedir.”

Yazımı eleştirdiler

Bu açıklama her şeyi net bir şekilde ortaya koyuyordu. Ben de geçtiğimiz hafta süre yaklaştığı için 1 Aralık’ta başlayacak ve otomobilleri de kapsayacak uygulamayla ilgiyi hurriyet.com.tr’ye “Otomobiller için de artık zorunlu: Cezası 625 lira” başlığıyla tüketicileri bilgilendirecek bir yazı yazdım. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Bu konuda bir çok eleştirel elektronik posta alarak, uygulamanın otomobilleri kapsamadığı, benim tüketiciyi yanlış bilgilendirdiğim söyleniyordu. Konuyla ilgili bir çok kişi 1 Nisan’daki resmi gazete yazısındaki kapsama bakıldığında özel otomobiller ile ilgili zorunluluk görmediğinin altını çiziyordu.

Kanun ve tebliğ farklı

Bu konuda kafaların karıştığına ilişkin en detaylı açıklamayı ise alanında uzman bir kişi olan Yüksek Mühendis Alpay Lök yaptı. kislastigi.com ve Fren Teknik şirketinin sahibi olan Alpay Lök, 2006’dan beri sosyal sorumluluk projesi olarak işlettiği internet sayfasında kış lastiğinin zorunlu olması için çaba gösterdiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: 

“1 Nisan 2017’de yayınlanan tebliğ ile 9 Şubat 2017’de KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile 2918 sayılı Trafik Kanunu’na eklenen 65/A maddesi arasında büyük farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Özel otomobillere kış lastiği zorunluluğu ne yazık ki 65/A’da tanımlı değil. Kış Lastiği ile ilgili Kanun (65/A) ve 1 Nisan 2017 Ulaştırma Bakanlığı tebliği arasındaki farklılıklar şöyle:

1) Temel sorun kanundaki “Eşya ve yolcu taşıyan araçlar” tanımının ticari araçları işaret etmesi. Ticari olan otomobil dahil, özel otomobil hariç.

2) 65/A’da “Römorklar hariç” diye bir tanım olmadığı halde tebliğde hariç tutulması kanunla çelişkili.

3) 65/A’da “Kış Lastiği” denildiği için akıllara sertifikalı ‘Üç Tepeli Dağ İçinde Kar Taneli’ (3PMSF) lastikler geliyor. Tebliğde ise sertifikasız M+S lastiklerinin kış lastiği tanımına alınması kanuna aykırı. Tebliğin kanunla çelişmesi hukuksal sorunlar doğuracaktır. Acilen 65/A’ya müdahale yapılması gerekir. Ya da tebliğ revize edilip özel otomobilleri dolaylı olarak dahil eden görüntüden kurtarılmalı.”

Açıklama gerek

Sonuç olarak 1 Nisan’da Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğe göre otomobillere de kış lastiği zorunluluğu getirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve KHK’da ise sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara ilişkin bir zorunluluk olduğu yer alıyor. Yani kanunda yokken tebliğde olması kafaları karıştırıyor. Beni uyaran uzmanlara göre özel araçlar için kış lastiği zorunlu değil. İşte bu noktada hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hem de Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yapması gerekiyor. Ayrıca kanundaki 65/A maddesi ile tebliğde değişiklik yapılması şart. Aksi takdirde kış lastiği kullanımı konusunda bir kaos yaşanabilir. Ben kış lastiğinin otomobillerde zorunlu olması gerektiğini ama tamamen doğru bir şekilde yapılması gerektiği taraftarıyım.  Bekleyip göreceğiz...

http://t24.com.tr/haber/otomobiller-icin-kis-lastigi-zorunlu-mu-degil-mi,448843

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yine kışın kabak yaz lastiğiyle karda yolları kapatmaya devam, kaldırımların üzerine park etmeye devam, yaya geçidinde yayaların arabalara yol vermesine devam, hiç birşey düzelmeyecek... Kış lastiği anca 2050 lerde zorunlu olur, biz görmeyiz. Adam gibi net kanun koyup uygulayamıyoruz. Sorsan herkes haklı... doğruyla işimiz yok...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben biraz daha kış mevsimiyaklaşırken bir güncelleme ile özel araçlara da zorunlu olacağını düşünüyorum. Ancak şunu yapmalarını bekliyorum.. olayı vali ye bırakmaktansa ilgili illerin veri tabanına bakılmalı.. Hangi mevsimlerde kaç dereceye kadar düştüğü kar durumu ortalama olarak bilinir.. Doğrudan şu şu illerde zorunlu geriye kalan misal atıyorum 10 ilde ise Vali tarafından karar verilecektir denilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
On 23.08.2017 at 18:05, Evren Erakçora yazdı:

Memlekete giderken yakalarlarsa zorunlu. :)

Kış lastiği ile yaz kış gezenleri sık göreceğiz gibi geliyor bana. 

Düzce lastikçim yaz kış kış lastiği kullanıyor. yazın sıkıntı olmuyor mu diye sordum ben hız yapmam hiç sıkıntı olmuyor dedi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
On 24.08.2017 at 10:16, Erkut Uysal yazdı:

245 40 20 lastik ebadım... 5-6 bin TL tutuyor 4 tane kış lastiği... Battım ben... :D 

sac jant ile ticari araçların lastiği olabilir. 225/65/ R16 gibi daha ucuza gelebilir.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
49 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

sac jant ile ticari araçların lastiği olabilir. 225/65/ R16 gibi daha ucuza gelebilir.

18 den aşağı takılmıyor malesef... :) 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Haftada 2-3 gün kendi aracım diğer 3 gün ise arkadaşımın aracı ile İzmir-Manisa yapıyoruz.
Kar yağdığı zamanlar ya okula gitmiyoruz veya yolu uzatıyorduk (Menemen üzerinden)
Bu yasayla beraber sadece önlere kış lastiği taksak yasaya uyuyor mu 4 lastik şart mı?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
16 saat önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Haftada 2-3 gün kendi aracım diğer 3 gün ise arkadaşımın aracı ile İzmir-Manisa yapıyoruz.
Kar yağdığı zamanlar ya okula gitmiyoruz veya yolu uzatıyorduk (Menemen üzerinden)
Bu yasayla beraber sadece önlere kış lastiği taksak yasaya uyuyor mu 4 lastik şart mı?

Sabuncubeli geçidi açılmadı mı?

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Sabuncubeli geçidi açılmadı mı?
Nerde abi... Üniversiteye başlamadan önce de manisaya hergün gidip geliyordum açılacak diyorlardı. 6 yıl geçti üniversite son sınıfa geldim daha birşey yok ortada.
Tünel ile yol bağlantılarının çalışmaları yapılıyor şuan yeni başlandı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
On 26.09.2017 at 17:04, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Yasa uygulanırsa dört lastik üzerinden uygulanır. İki tane olmaz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Kışlıkları taktım. TS 850 ile yola devam.
rJ0L0a.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Ayhan Şentürk yazdı:

Kışlıkları taktım. TS 850 ile yola devam.

Hayırlı olsun, EGP ye devam, kış yokki burada, olan yerede gitmiyorum zati :)

Not: gerekirse anında değişirim tabii...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de takmadım henüz. Hafta içi takarım heralde. Genelde kasımın ilk haftası takıyorum hep.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ben de takmadım henüz. Hafta içi takarım heralde. Genelde kasımın ilk haftası takıyorum hep.
Hava durumu ne olacak öngörü varmı yaşlılardan?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hava durumu ne olacak öngörü varmı yaşlılardan?

Sabah akşam soğuk. Gece -1 leri görüyor.
Gündüz 13-14
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bı sigortacı Emmi dediki karda kaza yaparsan lastik kışlık değilse Exper çamur yapar. Bende o yüzden bı takım aldım. Burda kış Aralık Şubat arası karlı oluyor nadirde olsa. Bende o zaman takiyom

On 11.09.2017 at 21:24, Mert Gülkokan yazdı:

Üzerinde m+s işareti olan 4 mevsim ise sorun olmuyor abi :)

Yazın kış kışın yaz lastiği gibi bir şey bizim buralarda o lastikler. İngiltere'de olsak belki alırdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hayırlı olsun, EGP ye devam, kış yokki burada, olan yerede gitmiyorum zati :)

Not: gerekirse anında değişirim tabii...

EGP yağmur yağarsa soğuk havada mükemmel ama kuru soğuk havalarda çok kötü, mermer zemin üzerindeymiş gibi kayıyor. 2. viteste ani hızlanmalı sollama yapamıyorum. Devir sona vuruyor, araba yerinde sayıyor. 3. vitestete ara ara devir sona vuruyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bende dün taktım Nokian D4 leri, İstanbul sabah okula giderken 2-3 derece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...