İçeriğe Yönlendir

Bayram Tatilinde Yola Çıkacakların Dikkatine!

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Merhaba arkadaşlar.. 

Bir çoğumuz aşinadır sürekli yollardadır, yanına neler alması gerektiğini bilir, bilmeyen veya dikkat etmeyen arkadaşlarım için bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Yola çıkmadan önce yapılması gereken minik kontroller vardır. 

Lastik havalarının kontrolü: Yol, hız ve yük durumuna göre kılavuzda belirtildiği gibi ayarlanmalı ve stepne de kontrol edilmelidir. 

Motor Sıvıları: Yağ, su, hidrolik seviyeleri ve cam suyu kontrol edilmeli.

Yangın tüpünü kontrol edin, kontrol süresi geçmiş ise yeniden dolum yaptırın. 

Çekme halatınız yoksa temin edin.

Kriko ve bijon anahtarı yerinde mi kontrol edin.

Varsa küçük bir kompresörünüz yanınıza alın.

Bagajda yeriniz var ise,  bir battaniye veya pike alın, yine yer varsa küçük bir yastık alın. 

Ayrıca, bir pense, çeşitli boylarda sağlam cırt kelepçeler ve kaliteli bir tamir bandı temin edin. Siyah bant dediğimiz izole bantlardan bir tane bulundurun. 

İşinizi görebilecek kapasitede bir el feneri mutlaka temin edin. 

Kısa far, sinyal ve park ampullerinden en azında birer tane yedek temin edin.

İçme suyunuz dışında en az 5 litre su alın yanınıza.

Trafik sigortası, Kasko Sigortası ve araç Muayene sürelerini kontrol edin. Günü yaklaşan veya tatil süresi içinde bitecek olan varsa yeniletin. 

Trafik sigortası olmayan araç trafikten men edilir. Muayenesi olmayan araç önce trafikten men edilip sonra yeddi emin olarak size teslim edilip 7 gün içinde muayene yaptırmanız istenir. Aksi takdirde yine görüldüğü yerde trafikten men edilir ve çekici ile çekilir. Muayeneye de çekici üstünde götürmeniz gerekir. 

Diğer bir hatırlatma ise; kurallar... Kurallara mutlaka uyun. Mola sürelerine kesinlikle dikkat edin. Gün doğarken ve batarken yolda olmamaya çalışın. 

Hedefinize 100 km kala daha çok dikkatli olun ve hızınızı düşürün. Molayı sıklaştırın.  

Hayırlı yolculuklar.. 

Unuttuğum şeyler olabilir.. Eklemeler yapabiliriz.  

• Beğen 32
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafik sigortası olmayan araç trafikten men edilir. Muayenesi olmayan araç önce trafikten men edilip sonra yeddi emin olarak size teslim edilip 7 gün içinde muayene yaptırmanız istenir. Aksi takdirde yine görüldüğü yerde trafikten men edilir ve çekici ile çekilir. Muayeneye de çekici üstünde götürmeniz gerekir. 

Bu kısımda hata var sanırım.Geçen ay muayenesi geçmiş olan ( 5. ayda geçmiş) bir araçla yakalandım. 95 lira ceza kesip 7 gün içinde muayenenin yaptırılması gerektiğini tebliğ edip bıraktılar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Tahir İlter yazdı:

Bu kısımda hata var sanırım.Geçen ay muayenesi geçmiş olan ( 5. ayda geçmiş) bir araçla yakalandım. 95 lira ceza kesip 7 gün içinde muayenenin yaptırılması gerektiğini tebliğ edip bıraktılar. 

Yok eksik anlatma veya yanlış anlama sorunu var. 

Cezayı yazar, 7 gün içinde muayene yaptırman üzere sana tekrar aracı teslim eder. 

7 gün sonunda muayeneyi yaptırmaz isen, görüldüğü yerde trafikten men edilir. Artık süre verilmez. Araç bu şekilde trafikte seyredemez.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

yıllardır her bayram yoldayım. çok defa şahit olduğum kaza türü lütfen dikkatlice okuyun yazacağımı

bazı yerlerde trafik sıkışıyor otoyolda . epeyce bi süre 15 20 dakka dur kalk vs gidildikten sonra birden yol açılıyor ve araçlar peş peşe gaza asılıp hızlanıyor  ve aralarındaki mesafa çok yakın oluyor.  o an 1 kişi frene dokununca 1 saniye dalgınlıkla gec frene bastımı biri patır kütür peşpeşe birbirlerine giriyorlar. geçen bayram 2 kere gördüm takip mesafesine çok dikkat edin özellikle bayramda. çünkü ne kadar acemi varsa yollarda. 

yan yollardan katılımlara dikkat edin özellikle iç anadoluda. ve sağından bi arabayı geçmeye mümkünse kalkmayın istanbuldaki gibi sağdan araba  geçmek  pek tercih edilen bişey değil.  kısaca anadolu şöförü ile istanbul şöförü çok bariz farklı . 

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

kısaca anadolu şöförü ile istanbul şöförü çok bariz farklı . 

Kesinlikle, 

İstanbul'un kurt şoförü anadoluda zorlanır.. 

En basit örnek. İstanbulda yola girmek için yolu zorla almak gerek, bir şekilde aracın burnunu yola sokarsın.. Anadoluda yol verilmesini beklemek zorundasın. Yoksa gelip çarparlar.   

• Beğen 7
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

5 dakikam 10 dakikam kaldi demeyin 2 kere yasadim uzun yol sonucu evime 5 dakika kala ve ikisi de ayni yerde birinde kafam dustu uyandim digerinde selektore uyandim verilmis sadakamiz varmis. Eski tarihli veya disleri idare edecek diye dusundugunuz lastiklerle uzun yola cikmayin. Arabada yiyecek bulundurun domates salatalik ekmek vs. Stepnenin havasini kontrol edin. Hatta mumkunse lastiginizi sok tak kriko kullan vs pratik yapin daha once boyle birsey basiniza gelmediyse sikinti yasarsiniz. Eski aracim kalem bobindi bir kere yolda kaldim bobin patlatti o gunden beri 1 tane yedek tasirdim varsa boyle bir imkan yedek bobin bulunsun. Ampul kontrolu ozellikle fren ampulleri.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Özellikle ön camın temizliğine, ama daha da önemlisi, ön camın içten temizliğine dikkat edilmeli. Araçlar yıkanıyor, camlar siliniyor ama içten temizlemeye pek önem verilmiyor. Yıkamacılar zaten aynı bezler tek seferde tüm aracın her yerini siliyorlar. Camlar silinmeden önce bez mutlaka yıkanmalı.

İçten kirli ön cam gece çok rahatsız eder.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Stres yapmamaya ve sabırlı olmaya çok ihtiyaç var. Yakın mesafe bile kalsa araçtaki herkesin nasıl olsa az kaldı emniyet kemerimizi artık gevşetelim dememesi gerekir.Depodaki yakıt miktarına.

Dizellerde menzil uzun yakıt derdi pek olmuyor ama LPGde menzil kısa bazen ileride istasyon vardır dediğin yerde olmayabiliyor geçenlerde ekseriyetle POnden LPG alırım gittim Orhanelindeki İstasyonun LPG sisteminde problem varmış alamadım şehir içinde Habaş var küçük bir istasyon oradan aldım Aygaz vardı ondan almak istemedim eskiden beri aygaz kullanılmamış araçta.Eğer bu durumu bilseydim Bursada iken LPG alırdım ama bilemedim yoksa benzin almak zorunda kalırdım maddi yük binerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yanınızda bir miktar nakit para bulundurun.. Geçen sene yakıt almak için bilinen bir marka da durdum.. Yakıt aldım k.kartı verdim.. Abii bizde geçmiyor dedi. Nasıl geçmiyor dedim basbayağı geçmiyor dedi. Başka kart vereyim dedim hiç birisi geçmiyor dedi. Hiç pos cihazı yoktu. Belki nadiren denk gelir ama geldi işte :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Uykusuz yola çıkmamak önemli. Benim uykum gelmez demeyin. Gözü açık uyuyan gördüm ben..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Benim araçta stepne yerine tamir kiti var. Arada düşünüyorum ince stepnelerden bi tane alıp bagaja atsam mı diye :) 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
12 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Benim araçta stepne yerine tamir kiti var. Arada düşünüyorum ince stepnelerden bi tane alıp bagaja atsam mı diye :) 

tamir kitinin işe yaramama ihtimali % 95 .stepnesiz gitmeyin derim yola

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Dizelciler depoyu doldururken bir kutu da enjektör temizleyici atıp öyle çıkın yola. Biraz kurum atın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
17 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Dizelciler depoyu doldururken bir kutu da enjektör temizleyici atıp öyle çıkın yola. Biraz kurum atın :)

durup dururken sağlam arabayı bile bozabilir daha önce atmadığınız arabaya bayram yolculuğunda atılmaması daha iyi 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Bir saat önce, Ayhan Onaran yazdı:

Yanınızda bir miktar nakit para bulundurun.. Geçen sene yakıt almak için bilinen bir marka da durdum.. Yakıt aldım k.kartı verdim.. Abii bizde geçmiyor dedi. Nasıl geçmiyor dedim basbayağı geçmiyor dedi. Başka kart vereyim dedim hiç birisi geçmiyor dedi. Hiç pos cihazı yoktu. Belki nadiren denk gelir ama geldi işte :)

Geçiyordur da haciz falan muhabbetine hesaplar blokeli ise çıkarmıyorlardır posu ;) Vardı burada da benzer durumda olan bir benzinlik :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

durup dururken sağlam arabayı bile bozabilir daha önce atmadığınız arabaya bayram yolculuğunda atılmaması daha iyi 

Yeri burası değil ama Würth gibi bir marka alınırsa daha bir tane aracı bozmuşluğu yok bu ürünün. Ben daha duymadım görmedim. Kaldı ki ben kendi aracımda belirli aralıklarla sürekli kullanıyorum. Aracım 217.000km'de.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Stres yapmamaya ve sabırlı olmaya çok ihtiyaç var. Yakın mesafe bile kalsa araçtaki herkesin nasıl olsa az kaldı emniyet kemerimizi artık gevşetelim dememesi gerekir.Depodaki yakıt miktarına.
Dizellerde menzil uzun yakıt derdi pek olmuyor ama LPGde menzil kısa bazen ileride istasyon vardır dediğin yerde olmayabiliyor geçenlerde ekseriyetle POnden LPG alırım gittim Orhanelindeki İstasyonun LPG sisteminde problem varmış alamadım şehir içinde Habaş var küçük bir istasyon oradan aldım Aygaz vardı ondan almak istemedim eskiden beri aygaz kullanılmamış araçta.Eğer bu durumu bilseydim Bursada iken LPG alırdım ama bilemedim yoksa benzin almak zorunda kalırdım maddi yük binerdi.
Habas gaz iyidir merak etmeyin. Habas buldugum yerde alirim affetmem :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
4 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Habas gaz iyidir merak etmeyin. Habas buldugum yerde alirim affetmem :)

Konuyu fazla sulandırmadan zaten forumda LPG istasyon önerileri gibi bir konuda sizin Habaş konusundaki olumlu mesajınızı hatırladım Habaşı görünce daha doğrusu PO istasyonundaki eleman abi şehir içinde Habaş var deyince.Hatta eşim bile o nasıl bir marka deyince hiç korkma iyi dedim çünki bu güzel forumun olumlu mesajı benim için değerli. :) 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı

petrollerde euro dizel bitip direk normal motorini pompaya takıveriyorlar dikkat edin.   gölbaşında otoyoldan çıktıktan sonraki ilk petrol ofisi var 2 bayramda aynı petrolde eurodizel dedim hiç çaktırmadan motorini sokarken yakaladım napıorsun dedim aynı abi dedi bırak dedim. euro dizel bitiyor bazı yerlerde dikkat etmekte fayda var

Bir saat önce, Ayhan Onaran yazdı:

diyelimi depoyu doldurduk 300 lira cepte para yok sonra dediki abi pos yok .  ne yapacaz bu durumda :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Uykunuz geldiğinde risk analizi yapn, riske ettiğiniz şeyleri ve karşılındaki kazancı düşünün, yani uykunuz gelince çekin kenara mışıl mışıl uyuyun 1 saat erken gitmek için sizlerin ve ailenizin hayatını tehlikeye atmak mantıklı birşey değil.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yollar çok kalabalık olacağı için hızlı gitmeye çalışmak çok mantıksız oluyor,  trafiğin belli bir akışı var , daha hızlı gitmeye çalışmak bir şey kazandırmaz, bir arabayı geçersin diğerine takılırsın. Sabırlı olmak ve ortalama hıza uymak lazım. Uyku gelmemesi için de klima kullanmak şart.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Uykusuz yola çıkmamak önemli. Benim uykum gelmez demeyin. Gözü açık uyuyan gördüm ben..
Sen ne diyorsun gözü açık uçak kullanan var
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...