İçeriğe Yönlendir

i20 - Arka Koltuk Emniyet Kemeri Sıkışması

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil

Arkadaşlar merhaba;

cumartesi gecesi istanbuldan Giresun'a çıktığım yolculuk neticesinde Giresun'a ulaştıktan ve eve girdikten sonra arabayı temizleme amaçlı arka koltuğa baktığımda koltuk içinden çıkan orta emniyet kemerinin sıkıştığını fark ettim düzelirmi amacı ile koltuğu yatırıp kaldırayım derken daha çok sıkıştı şimdi koltuk kalkmıyor nekadar zorladıysamda takılı kalmış kemer çıkmıyor, böyle bişey başına gelen varmı? Nasıl çözerim bu sorunu servise gitmeden,malum en yakın servis Trabzon Yomra da var mı bilgisi olan?

iyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Şimdi, Koray Demir yazdı:

Mekanizmayı açıp temizlemek veya tekrar kurmak gergisi bozuk ise yenilemek gerekli. Geçmiş olsun.

Koltuğun fermuarı vardı açtım bakayım die arkadan ulaşılacak bişey değil yoksa denedim,araç daha garantili garanti bakar mı acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Araç yeni olmasa mekanizmaya wd40 sıkarak hafif hafif çek bırak yapın diyecektim ama 2 yaşındaki araçta paslanma olur mu bilemedim. Önceki aracımda muayeneden geçememiştim bu yüzden, wd40 ile 2 dkk'da düzeldi.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kemere müdahale pek tavsiye edilmez, yanlış bir işlem sonucu gerektiği anda işini yapmazsa kötü sonuçlar olabilir. Allah korusun. Servise uğramak en mantıklısi gibi görünüyor   bir ihtimal bir süre sonra kendiliğinden bırakabilir..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Dün akşam baya zorladım koltuğu zorla geriye kaldırdım emniyet kemeri çok gergin şekilde kaldı artık o şekilde memleket dönüşü İstanbul da servise baktıracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasen Kara
On 28.08.2017 at 10:40, Mesut Eyibil yazdı:

Dün akşam baya zorladım koltuğu zorla geriye kaldırdım emniyet kemeri çok gergin şekilde kaldı artık o şekilde memleket dönüşü İstanbul da servise baktıracağım.

Geçmiş olsun. Sorun çözüldüğünde bizi de bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mesut Eyibil
On 01.09.2017 at 19:08, Hasen Kara yazdı:

Geçmiş olsun. Sorun çözüldüğünde bizi de bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

Merhaba;

Sorun 10 dk da çözüldü, çekmeköydeki Hundai Coşkun'u aradım konudan bahsettim işlemin uzun süreceğini arac bir gün bırakmam gerektiği bilgisini verdiler, randevu günü aldım, sonraki gün işe arabayla geldim, Sancaktepe de başka bir Hundai servisi vardı orayı arayıp konudan bahsettim, servis kabul personeli koltuğun arakasından bi ihtimal sorunun çözülebileceğini belirtti, nezaman geleyim dediğimde isterseniz gelin hemen bakalım dediler, yakın olduğu için hemen gittim, Servise gider gitmez ilgilendiler, bi usta geldi koltuğun oturma kısmını söktü altta bulunan emniyet kemeri vidasını söküp kemerin geriye bıraktı sonra çekti oldu, vidaları tekrar geri taktı, hiç para almadan çıktım geldim :D Coşkun otoya kalsa aracı 1 gün yatıracaklardı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Onur Gülay
Ömer Çayırtepe yazdı:

Araç yeni olmasa mekanizmaya wd40 sıkarak hafif hafif çek bırak yapın diyecektim ama 2 yaşındaki araçta paslanma olur mu bilemedim. Önceki aracımda muayeneden geçememiştim bu yüzden, wd40 ile 2 dkk'da düzeldi.

Sorunu yaşayan arkadaşın durumu biraz daha farklı, gergin kalmış ve kilitlemiş sanırım. Ama çözmüş durumu. Wd-40 kullanmaktan ziyade sarmayan emniyet kemerine silikon spray'i tavsiye ederim. hatta arabanın trimlerinden ses geliyorsa trimlere de öneririm hatta camlarınız yavaş açılıp kapanıyorsa oraya bile çok etkili. Aklınızda bulunsun, yağ leke vs bırakmaz silikon spray kullanın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Toptan

Hocam, bu durum benim başıma tam 3 kez geldi. Arka koltuğu açmaya korkar olmuştum. Kornik diyip geçiştirdiler ama yolculukta başıma gelmiş olsaydı cidden fiziki olarak kavga edebilirdim servisle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Şuan aynı sorun bende var. Koltuk hiç kalkmıyordu. Sağ olsun, işyerinde usta aradan tork anahtarı uzatarak koltuk altındaki anahtardan söküp öyle kaldırdık koltuğu. 

Denedik, bir daha sıkıştı. Bir daha denedik sorun yoktu. Muayeneye kadar ellemeyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Ahmet Yalım
Mesut Eyibil yazdı:

Merhaba;

Sorun 10 dk da çözüldü, çekmeköydeki Hundai Coşkun'u aradım konudan bahsettim işlemin uzun süreceğini arac bir gün bırakmam gerektiği bilgisini verdiler, randevu günü aldım, sonraki gün işe arabayla geldim, Sancaktepe de başka bir Hundai servisi vardı orayı arayıp konudan bahsettim, servis kabul personeli koltuğun arakasından bi ihtimal sorunun çözülebileceğini belirtti, nezaman geleyim dediğimde isterseniz gelin hemen bakalım dediler, yakın olduğu için hemen gittim, Servise gider gitmez ilgilendiler, bi usta geldi koltuğun oturma kısmını söktü altta bulunan emniyet kemeri vidasını söküp kemerin geriye bıraktı sonra çekti oldu, vidaları tekrar geri taktı, hiç para almadan çıktım geldim :D Coşkun otoya kalsa aracı 1 gün yatıracaklardı.

Merhaba, aynı sorunu yaşıyorum. Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Oturma kısmı altındaki kemerin sabit ucunu söküp içine sardırıp geri çekince mi düzeldi? Sonrasında tekrar etti mi?

Ayrıca yetkili servis mi yoksa özel servis mi?

Malum iş ahlakından yoksun ustalar sebebiyle doğrudan sanayiye gitmeye çekiniyorum.

Mustafa Toptan yazdı:

Hocam, bu durum benim başıma tam 3 kez geldi. Arka koltuğu açmaya korkar olmuştum. Kornik diyip geçiştirdiler ama yolculukta başıma gelmiş olsaydı cidden fiziki olarak kavga edebilirdim servisle.

Merhaba sorunu nasıl çözdünüz, aynı sorunu yaşıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Ersev Kaya yazdı:

Şuan aynı sorun bende var. Koltuk hiç kalkmıyordu. Sağ olsun, işyerinde usta aradan tork anahtarı uzatarak koltuk altındaki anahtardan söküp öyle kaldırdık koltuğu. 

Denedik, bir daha sıkıştı. Bir daha denedik sorun yoktu. Muayeneye kadar ellemeyeceğim.

Merhaba, tam olarak nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz? Aradan derken nereyi kastediyorsunuz? Koltuğun kendisini veya alt oturma kısmını sökmek gerekiyor mu? Sorun tamamen çözüldü mü? Yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ahmet bey,

Benim koltuk yük taşıma pozisyonunda kalmıştı. Yani oturma yeri havada, yaslanma yeri yatık vaziyette.

Bu durumda iken yaslanma yerini yukarı doğru biraz kaldırınca altında az bi boşluk kalıyor el girecek kadar. Oradan elimi uzatıp, yıldız alyan ile emniyet kemerinin takıldığı tokayı kökünden söküyorum. Koltuğu kaldırınca da emniyet kemerinde 20-30 santim çekip oturma yerinin altına geri sıkıştırıyorum ki bir daha başıma gelmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu durum mk2 mondeo varken benim de başıma gelmişti. Bacanak kemeri söküp düzelttik ancak bir daha koltuk yatırırken kemeri önce kafalığa bir tur dolayıp öyle yatırdım ki kaldırırken sıkışma durumunda geri sarma payı kalsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Yalım
(düzenlendi)
Ersev Kaya yazdı:

Ahmet bey,

Benim koltuk yük taşıma pozisyonunda kalmıştı. Yani oturma yeri havada, yaslanma yeri yatık vaziyette.

Bu durumda iken yaslanma yerini yukarı doğru biraz kaldırınca altında az bi boşluk kalıyor el girecek kadar. Oradan elimi uzatıp, yıldız alyan ile emniyet kemerinin takıldığı tokayı kökünden söküyorum. Koltuğu kaldırınca da emniyet kemerinde 20-30 santim çekip oturma yerinin altına geri sıkıştırıyorum ki bir daha başıma gelmesin.

Cevabınız için teşekkür ederim Ersev bey,

Emin olmak adına iki şey sormak istiyorum.

1 - Koltuğun yaslanma kısmı içindeki mekanizmayı değil de, oturma kısmı altındaki kemerin sabit olan ucunu mu söküyorsunuz? 

2- Yaslanma kısmını yatırmadan önce oturma kısmını zaten çıkarmış mıydınız, ya da 1. sorudaki işlemi yapmak için oturma kısmını sökmek gerekiyor mu? Eğer öyleyse yaslanma kısmını tamamen kaldırmaya gerek olmadan oturma kısmı sökülebiliyor mu bilginiz var mı? Altlardaki tırnakları söktüm ama ileri hafif çektiğimde oturma kısmı gelmedi. Arka taraftan tutan başka tırnak vs olabilir diye çok zorlamadım.

Ben oturma kısmı üzerine yatırmıştım şuan da sıkıştı kaldı öyle. Hatta o kadar ki tekrar kaldırırken kemere dikkat etmediğim için zorlamışım koltuk içine üst taraftan kemerin girdiği yerdeki plastik çerçeveyi söktürmüşüm. Bunu görünce koltuğu tekrar yatırdım ama bu kez de daha fazla sardı ve kilitledi. Şimdi Yaslanma kısmını hiç kaldıramıyorum.

Mahmut Yıldız yazdı:

Bu durum mk2 mondeo varken benim de başıma gelmişti. Bacanak kemeri söküp düzelttik ancak bir daha koltuk yatırırken kemeri önce kafalığa bir tur dolayıp öyle yatırdım ki kaldırırken sıkışma durumunda geri sarma payı kalsın. 

Mahmut bey teşekkür ederim. Koltuğu kaldırmayı başarabilirsem tavsiyenizi dikkate alacağım.

tarihinde Ahmet Yalım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Siz işi zora sokmuşsunuz.

Yük taşıma pozisyonu dediğim; arka koltuğun oturma kısmını kaldırıp, sırt kısmını yatırma işlemi.

1. Evet

2. Oturma kısmını önce kaldırıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Yalım
Ersev Kaya yazdı:

Siz işi zora sokmuşsunuz.

Yük taşıma pozisyonu dediğim; arka koltuğun oturma kısmını kaldırıp, sırt kısmını yatırma işlemi.

1. Evet

2. Oturma kısmını önce kaldırıyorsunuz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Aracınız i20 miydi? i20'de oturma kısmı ön taraftan bağlantıları olup bu şekilde mi kalkıyor? Yoksa çekince tamamen mi sökülüyor?
Aracınız i20 ise oturma kısmının nasıl söküldüğünü tarif edebilir misiniz?

Yaslanma kısmını zorla kaldırmaya çalışarak altından sökmeye çalışacağım artık.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ahmet bey,

Benim araç ford focus. Muhtemelen ticariler hariç hepsi aynıdır diye düşünüyorum.

Alttaki oturma yerini kurtarmak istiyorsanız, ayak koyduğunuz taraftaki menteşeleri söküp deneyebilirsiniz. Böylelikle oturma kısmını boşa çıkarıp alttan kaydırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Yalım
Ersev Kaya yazdı:

Ahmet bey,

Benim araç ford focus. Muhtemelen ticariler hariç hepsi aynıdır diye düşünüyorum.

Alttaki oturma yerini kurtarmak istiyorsanız, ayak koyduğunuz taraftaki menteşeleri söküp deneyebilirsiniz. Böylelikle oturma kısmını boşa çıkarıp alttan kaydırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Yalım

Güncelleme yapayım. 

i20 için konuşuyorum. Arka çiftli koltuk yatık vaziyetteyken orta koltuğun kemeri içine sardı ve sıkıştı. Bu sebeple yaslanma kısmını yukarı kaldıramadım.

Yukarıda paylaşım yapan başta Ersev Kaya ve diğer üyelere teşekkür ediyorum, tavsiyeleri doğrultusunda sorunu çözdüm.

Koltuk altındaki emniyet kemerinin tokasının takılı olduğu uçtan sökünce koltuk kalkabiliyor, aynı zamanda kemer de bir miktar daha makara içine sarınca rahatlıyor ve çalışmaya başlıyor.

Bunu yapabilmek için koltuk altında bu tokanın takılı olduğu vidayı sökmek lazım.

Koltuğun yaslanma kısmını en azından 30-40 derece kadar kaldırmak mümkün oluyorsa, oturma kısmını sökerek başlayabilirsiniz. Oturma kısmını arka bagaj keçesi altında sabitleyen vidalar var, önce bunları söküp oturma kısmını çıkarmak gerekiyor. Bunu yapınca doğrudan kemer tokasını sabitleyen vidaya ulaşabilirsiniz zaten.

Benim durumumda yaslanma kısmı, kemer son noktasına kadar sarıp kilitlediği için hiç kalkmıyordu. Bu sebeple oturma kısmını çıkaramadım. Bagaj zemini kapatan keçeyi çıkarınca, koltuk arkasından bu vida gözüküyor. Ben çatal uçlu anahtarla güç bela sökebildim, dar bir aralık olduğu için. Ama cırcır varsa arka taraftan da rahatlıkla sökülebilir. Kemer tokasını söküp serbest bırakınca kemer makarasındaki kilitlenme de açıldı. Her ihtimale karşı slikon sprey sıkarak daha da rahatlatmaya çalıştım. Defalarca çek bırak yaptım kemer sıkışma yapmadı.

İnternet ortamında gördüğüm kadarıyla bu sorunu yaşayan çok i20 var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...