İçeriğe Yönlendir

Kuga - Aracında Hankook Dynapro HP23 Kullananların Dikkatine

Volkan Dinçel

Recommended Posts

Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba; uzun bir zaman oldu görüşmeyeli..Umarım herkes iyidir..

2015 model KUGA 1.5 Ecoboost aracımda (235/55/17 araç 20.000 de) kullandığım Hankook Dynapro HP23 model lastiklerde aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzere dişlerde kopma ve aşınmalar gördüm.Forumları araştırdığımda başka Kuga kullanıcılarında da benzer şikayetler yaşandığını gördüm.Hankook ile iletişime geçtim bayiye yönlendirdiler..Bayide resimler çekildikten sonra lastiklerin garantisinin 2 yıl olduğu Haziran 2015 de trafiğe çıkan aracımın aslında lastiklerinin garantisinin bittiğini ancak müşteri memnuniyeti kapsamında değişim yapabileceklerini söylediler..Aynı serinin dynapro2 hp33 ile değişim yaptım..lastikler toplam 1.800 TL tuttu..1.000 TL'yi ben 800 lirayı Hankook ödedi..

Bu seriyi kullanan arkadaşlar varsa bence değişim talep etsinler..

RPWdmo.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Her firmanın harcı değildir. Aslında okurken ilk aklıma gelen kullanıcı hatası kaardeşim...! geldi ancak öyle değilmiş. Kazasız, belasız sürüşler.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Değişim için pazarlığı sıkı tutun arkadaşlar. Ben 700 Tl verdim. Araç km si 26500 km idi.

Sonuçta bu lastiklerin üretim hatalı olduğu kesin. 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Öncelikle Hankook malının arkasında duran bir markaymış bunu test etmiş olduk..

Turhan bey; pazarlığı direk Hankook Türkiyeden Emre bey ile yaptık..Aracım Haziran 2015 çıkışlı olduğundan ve ben garantiye Ağustos ayı içerisinde başvurduğumdan iş artık zaten malın garanti süresi 2 yıl bizim teklifimiz bu kabul ediyorsanız buyrun etmiyorsanız mahkeme veya tüketici hakem heyeti yolu açığa geldi..Bende lastikleri değiştirmek istediğimden mecburen teklifi kabul ettim çünkü uğraşmaya gerçekten vaktim yok ve 2 yılı geçtiğinden yol çok çetrefilli olacaktı..

Hankook konu ile ilgili olarak Ford'un kendilerine bilgi vermeden Kuga 2 nin ağırlığını beygirini ve torkunu arttırdığını sorunun bundan kaynaklandığını söylesede cevap inandırıcılıktan çok uzaktı..sonuçta lastiğin üzerindeki yük endeksi ve hız sınıfı kurallarına uyduktan sonra aynı lastiği istediğim marka modelde kullanabilmem gerekirdi..

Bu yeni gelen lastiklerde M+S işaretli..Daha önce kullandığım 2 Kuga 1.6 Ecoboosttada Contiler vardı...Bakalım M+S lastik kışın iş yapacakmı..merak içindeyim.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
(düzenlendi)

Volkan bey, merhaba

Öncelikle Hankook tabiki malının arkasında duracak yoksa başının çok ağrıyacağını iyi biliyor. TR piyasası  iadeleri hikaye . Rusya pazarında neredeyse satılan tüm araçların 4 lastiğinide ücretsiz değişime gittiler. Çünkü orada tüketici çok daha bilinçli ve kanuni haklarını iyi biliyor. Bende Emre beyle görüşerek pazarlığı yapmıştım.Tüketici mahkemesine gidersem 4 lastik parasınıda çatır çatır alacağımı ifade ettim kendisine. Ben 500 tl den açtım o 1000 tl den. 750 rakamında anlaştık.Sonrada aman kimseye söylemeyin zırvalıkları falan, filan.

Hiç bir lastik firması araca özel lastik üretmez. Bu koskoca bir yalan. Firmalar lastiklerini muhtelif speclere göre üretir ve piyasaya sunar, otomotivciler  bu pazarda  kendilerine en uygun olanı ( Uygunluk=en düşük fiyat  :) ) alırlar ve kullanırlar.

Dyna pro2 lastikler önceki nesillere göre daha yumaşak ve konforlu.  Şu an daha cicim aylarındayız. Bir 20000 km sonrası görürüz bununda kalite seviyesini.

Alıntıdır;

M+S tüm kış lastikleri ve 4 mevsim lastiklerinde bulunan bir ibare belirtildiği gibi çamur ve kar sürüşleri için uygun olduğunu gösteriyor..karlı dağ sembolüne gelince;bir lastiğin kış lastiği olabilmesi için o karlı dağ sembolünü üzerinde taşıması gerekiyor..bir lastiğin karlı dağ sembolünü taşıyabilmesi için belirli kış testlerine girmiş ve bu kriterleri yerine getiriyor olması şartı vardır..yani karlı dağ sembolü olan lastik bir kış lastiğinde aranan minimum şartları yerine getiriyor demektir..ama sadece M+S ibaresi olması o lastiğin karlı zemin için uygun olduğunu göstermez,yanıltıcı olabilir..en azından otoritelerce kabul görmemekte..

Saygılar, selamlar

tarihinde Turhan Onat tarafından düzenlendi
imla düzeltmesi
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Sani bey bakalım kışın denicem lastikleri eğer iş görmezse 1 set Nokian alırım dedim..

Turhan bey M+S lastiklerle ilgili yazılanların tamamını okudum..hatta testleride izledim..Rusya'da yaşayan ve M+S lastiklerle kışı geçirdiğini söyleyen insanlar var..kafam karıştı

mesela şu video;

www.youtube.com/watch?v=41TrgSzep_E

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ömer Bastacıoğlu

Merhaba arkadaşlar,

burada yazılanları okuduktan sonra, ben de 2014 model 21500 km. 4x2 Kuga aracımın lastiklerini incelediğimde aynı sorunların başladığını gördüm. Hankook bayisine giderek lastikleri gösterdim, bana bu işlerin fotoğrafla olmayacağını, lastikleri sökerek:rolleyes: firmaya gönderebileceklerini söylediler. Ayrıca 2014 üretimi olduğu için kullanım ömrünün dolmasına yakın olduğunu ima ettiler. (Diş derinlikleri 6 mm.)

Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kış lastiği takacak olsanız kışlıkları takınca götürün derdik.. 

Mersinde olunca bu imkan yok. 

Kullanmaya devam. seneye de yeni lastik alırsınız. 

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
7 saat önce, Ömer Bastacıoğlu yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

burada yazılanları okuduktan sonra, ben de 2014 model 21500 km. 4x2 Kuga aracımın lastiklerini incelediğimde aynı sorunların başladığını gördüm. Hankook bayisine giderek lastikleri gösterdim, bana bu işlerin fotoğrafla olmayacağını, lastikleri sökerek:rolleyes: firmaya gönderebileceklerini söylediler. Ayrıca 2014 üretimi olduğu için kullanım ömrünün dolmasına yakın olduğunu ima ettiler. (Diş derinlikleri 6 mm.)

Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?

Hankook TR  müşteri ilişkilerinden Emre beyi arayınız. ( Telefonunu malesef bilmiyorum)  Durumu anlatın ama bu arada önceden lastiklerin olabildiğince fotoğraflarını çekin. Bu işi Hankook Mersin yetkili bayisinde yapın ki, Emre bey onlara dönüp değerlendirme isteyebilir.Durumu izah edin , lastikleri gönderirseniz ne yapacağınızı sorun.Olabildiğinizce kızgın ama yapıcı bir konuşma gerçekleştirin. Bağırıp çağırma, küfür yok :)

4 lastiğin bir üst modeli ile ( Hankook Dynapro 2 ) ile değişimini talep edin. 800 tl den fazla vermemeye çalışın.

Kolaylıklar dilerim.

Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Teşekkür ederim. Hankook Türkiye sitesinden konu ile ilgili mail gönderdim. Dönüş yapılmasını bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Lastiğin garanti süresi dolduğu için kanunen yapılabilecek birşey yok maalesef..garantisi devam etseydi lastiklerin 1 kuruş bile ödemezdim ama 2 yıllık garanti bitince maaalesef işi çok yokuşa sürüyorlar..

Tabi uğraşırım derseniz tüketici hakem heyeti var..ama kararı bağlayıcı değil mahkemeye başvurmanız gerekebilir..ondada bilirkişi atanacak vs.. arabayı mahkeme sonuçlanana kadar çoktan satmış olursunuz bile diye düşünüyorum..

Web sitesinde genel müdürlük telefonları var..arayın garanti ile ilgilenen emre bey ile görüşün bence..cevabı daha hızlı alırsınız diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Mailime istinaden gelen cevapta teknik ekibin benimle iletişime geçeceği yazıyor.

Emre Bey'in soy adını biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3 aylık petlas içim kavga dövüş kabul ettirmişitk benzer görünümü

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
21 saat önce, Ömer Bastacıoğlu yazdı:

Mailime istinaden gelen cevapta teknik ekibin benimle iletişime geçeceği yazıyor.

Emre Bey'in soy adını biliyor musunuz?

Ömer bey daha öncede yazdığım gibi internet sitesindeki telefon numarasından arayıp çıkan operatöre garanti ile ilgilenen Emre bey ile görüşmek istiyorum diyeceksiniz ekstra bişey yapmanıza gerek yok..daha dün işyerinden bir arkadaşım görüştü..plazada yoksa cep numarasını veriyorlar..

Kolay gelsin

12 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

3 aylık petlas içim kavga dövüş kabul ettirmişitk benzer görünümü

Neden lastikler bu hale geliyor acaba..arka lastikler taş gibi öndekiler resmen soyuluyor. Dün bir arkadaşım Kuga aldı 2015 model 10.000 km.de aynı sorun ondada var..

Sanırım hankook dynapro hp23 serisinde üretim kaynaklı bir sıkıntı var..

Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Bugün Emre Bey ile telefonla görüştüm. Plaza dışında olduğundan cep telefonu numarasını verdiler. Beni Hankook bayisine yönlendirdi, yarın uğrayıp görüşeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Bugün hankook bayisine gittim. Emre Bey bayi ile görüşmüş, bayi de ön lastiklerde sorun olduğunu söylemiş. Emre Bey de ön lastiklerin belli bir bedelle değişimi için onay vermiş. Lastiklerde %30 indirim yapabileceklerini, benden lastik başına 330 Tl ödemem gerektiğini söylediler. Pazartesi günü 4 lastiğin değişimi için görüşeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

En azından belli bir yol alındı Ömer bey. 4 lastik 1000 tl gibi bağlanır düşünüyorum. Bu ara yeni takılacak HP2 serisinin fiyatınıda bilmek lazım.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

450 lira civarında fiyatı var lastiklerin..

Maalesef garanti süresini geçince böyle fiyat veriyorlar

Yalnız fabrikada 235 55 17 dynapro hp2 yokmuş ve ne zaman stoğa geleceğini bilmiyorlar

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Bark

Sevgili formdaşlar; İyi akşamlar.

Konu Kuga’nın lastiklerinden açılmışken benim de bu konuda rehberliğe ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. 

1- Benim Kuga Aralık 2013 çıkışlı. Dolayısı ile Hankook marka yaz lastikleri de o tarihte fabrika çıkışlı olarak 3 kış Petlas lastik kullanımını sayarsak yaklaşık 67.000 km olan araçtan 3 x 7.00=21.000 (ortalama kış kullanımı). Bu durumda Hankook marka yazlıkların toplam kullanımı; 67.000-21.000=46.000 Km. olarak hesapladım. Hesabım yaklaşık değerleri içermektedir. Umarı hatalı değildir.

2- Benim araçtaki Hankook’larda da   konu sahibi Sn. Volkan Dinçel'in paylaşımında bulunan çatlaklar hatta diş kopmaları ve diş arası oluklarda yer yer 3-7 cm boyunda çatlaklar oluştu. Bu durum herhangi bir hava kaçağı ya da benim hissettiğim tutunamam / frenleme sorunlarına yol açmıyor. Islak zeminde ABS devreye girmiyor ve ben de thmit edebildiğim mesafelerde durabiliyorum. Kuru ve yoğun tozlu/stabilize yollarda ani frenleme yaptığımda ABS nin devreye girdiğini görüyorum. Çok ani frenlemede ıslak zemin de olabilir ancak denemedim. Kuru zeminde kalkışlarda da herhangi bir patinaj hissi almıyorum. (Belki artık yaşım gereği) sakin bir kullanıcıyım ve kurallara uyarım.

3- Lastik dişlerindeki bu pullanma, kopma ve çatlakları Ankara'da bir Hankook bayisine görüştüğümde yetkili kişi bana bunun "tamamen kullanıcı hatası olduğunu; araca patinaj yaptırdığımı, sert ve ani frenleme ile aracın kullanılmış olabileceğini" söyledi. Doğal olarak son üç yıldır benden başka kullanıcısı olamayan ve son 37.000 km nin %90'ını Ankara'nın Kocaeli'nin asfalt yollarında geçiren lastiklere lastiklerin üretim tarihine ve aracın modeline, km.sine bakılmadan kullanıcı hatası denip çıkılmıştı. Denilse idi ki lastikler 4 yaşını geçmiş, aracınız olmuş 67.000 km. Bu eskime normal, bir an önce yenilenmesi gerekiyor/yenileyelim; teklifimiz şudur vb. daha ikna edici olurdu diye düşünüyorum. Sonuç olarak ikna olmadığımı belirttiğimde ise ilgili kişi (adını almadım) bana “abi sen Hankook marka lastik kullanma dedi (espiri/nükte saydım).

4- Şimdi siz formdaşlardan kullanıcı tavsiyesi bekliyorum. 1700 kg lık bu araca yazlık lastik almam gerekiyor (gerçi kışlıkları taktıracağım ama 4,5 ay sonrası için).

(Jant ebatları 235/55/17) Özel durumlar hariç sakin bir kullanıcı olduğumu zannediyorum. Güvenlik ve yakıt benim için önemli.

a) Bu durumda Hankook marka hariç hangi marka lastik almalıyım?

b) Fiyat performans bakımında şu sıralamamı nasıl değerlendirirsiniz? 1. Continental, 2.Goodyear, 3.Lassa, 4. Petlas

Şimdiden tüm formdaşlara teşekkür eder, kazasız ve huzurlu sürüşler dilerim...

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Aracın üzerindeki lastiklerin resimlerini ekledim.

lb3n9Q.jpg

nJj12N.jpg

vJXMRA.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, İbrahim Bark yazdı:

b) Fiyat performans bakımında şu sıralamamı nasıl değerlendirirsiniz? 1. Continental, 2.Goodyear, 3.Lassa, 4. Petlas

Benim sıralamam da şu şekilde olurdu : 1. Continental, 2.Goodyear, 3. Petlas

14 saat önce, İbrahim Bark yazdı:

Aracın üzerindeki lastiklerin resimlerini ekledim.

nJj12N.jpg

Sürekli çakıllı sivri keskin taşlı dağ yolunda gezmedikçe bu lastiği bu hale hiç bir kullanıcı getiremez.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benze stabilizasyon sorunu bu. HAni plastiklerin rengi atar kıtır kıtır olurlar ya güneşte.

Yoksa kapalı garajınız yok mu :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

Teşekkür ederim Mehmet bey, Continental ile Godyear arasındayım.

Valla ben Ankara içi ve Ankara İstanbul otoyolu ve çok seyrek de İzmir, Konya yollarında lastikleri yukarıdaki fotograflardaki hale getirdim. Kışlıkları taktıracağımdan bu lastikler halen aracın  üzerinde.

Bu arada Hankook bayi bir ile görüştüğümde bana "abi sen Hankook kullanma" dedi. (!)

Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

benze stabilizasyon sorunu bu. HAni plastiklerin rengi atar kıtır kıtır olurlar ya güneşte.

Yoksa kapalı garajınız yok mu :)

Mehmet bey araç çoğunlukla Apartmanın ve iş yerinin kapalı otoparklarında durur.

Sn. Volkan Dinçel'in paylaşımındaki resimlerde görülen lastiğin durumu da benimkilerden farksız. Kaldıki Volkan bey 21.000 de yenilemiş, bir 20.000 daha gider mi? Emin değilim.

iyi akşamlar dilerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...