İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Uzun Yolda Aracımın Motorundan Duman Çıkıyor

Mustafa Koç

Recommended Posts

Mustafa Koç

Arkadaşlar forumda yeniyim arabadan da çok anlamam bi hatam olursa affola:)

2 ay kadar önce aracın yağını filtrelerini ve triger kayışını değiştirmeleri için helvacıoğluna götürdük.Arabayı akşam almaya gittiğimizde aracın turbosunun kestiğini ve nedenini araştırdıklarını söylediler.Neyse  uzatmayayım yaptık dediler verdiler ancak memlekete giderken yüz km felan yaptıktan sonra aracın turbosunun oralardan duman ve plastik kokusu geldi.Bu olaydan sonra aracı hem helvacıoğluna hem şaşmazda farklı ustalara gösterdik ama sorunu bulamadılar.Şu an arabaya binmeye korkar oldum şehir içinde hiçbir sorunu yok uzun yolda tekrarlıyor.Başına daha önce böyle bir şey gelen veya konudan anlayan arkadaşlar bir yardımcı olursa çok sevinirim hepinize hayırlı bayramlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Koç
44 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Turbo yağ kaçırıyor olabilir. Duman ve koku sıcak yağdan ötürü gibi.

Hocam şehir içinde aynı problem olmuyor yağ kaçırsa her zaman olmaz mıydı aynı problem 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Turbo ve bağlantılarının uzmanı tarafından görülüp incelenmesi lazım şehirdışı uzun süreli kullanımda turboda daha yüksek basınç oluşur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Koç
7 saat önce, Koray Demir yazdı:

Turbo ve bağlantılarının uzmanı tarafından görülüp incelenmesi lazım şehirdışı uzun süreli kullanımda turboda daha yüksek basınç oluşur.

Teşekkür ederim hocam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yolda sabit yüksek sürat olarak gidiyorsunuz. sonra durunca motordan duman çıktığını nasıl görüyorsunz yani hangi bölgeden? kaputu açınca mı? açmadan mı? koku hala var mı? şehir için 1 saat te gezseniz koku ve duman yok mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Koç
(düzenlendi)
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

uzun yolda sabit yüksek sürat olarak gidiyorsunuz. sonra durunca motordan duman çıktığını nasıl görüyorsunz yani hangi bölgeden? kaputu açınca mı? açmadan mı? koku hala var mı? şehir için 1 saat te gezseniz koku ve duman yok mu?

Açmadan gelmiyor hocam duman o kadar yoğun değil açınca görebiliyorum dediğiniz gibi süratli bir saat kadar gittiğimde.Duman işaretlediğim yerden çıkıyor resimde tam olarak hatta belli belirsiz görünüyor duman da dikkatli bakarsanız.Ayrıca hava sıcaksa daha yoğun duman ve koku oluyor aynı yolu gece döndüm duman yoktu sadece hafif plastik kokusu vardı eve geldiğimde.

N1aJLQ.jpg

tarihinde Mustafa Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Altında izolasyon malzemesi var. Forumda bi kaç kullanıcıda daha okumuştum. O malzemenin orada sökülmesi gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Koç
10 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Altında izolasyon malzemesi var. Forumda bi kaç kullanıcıda daha okumuştum. O malzemenin orada sökülmesi gerekebilir.

Keçeden mi kaynaklıdır 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

turbo söküldü takıldı bu sırada yağ kalıntısı her yere bulaşmış olabilir. motoru güzelce yıkatıp deneyin öncelikle ancak duman her şekilde olmamalı. buna nasıl normal dedi bakan ustalar? yorumları ne oldu? motordur dumanlıdır gibi m?

Yorum bağlantısı
Mustafa Koç
16 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

turbo söküldü takıldı bu sırada yağ kalıntısı her yere bulaşmış olabilir. motoru güzelce yıkatıp deneyin öncelikle ancak duman her şekilde olmamalı. buna nasıl normal dedi bakan ustalar? yorumları ne oldu? motordur dumanlıdır gibi m?

Hocam ustaya götürdüğümüzde haliyle duman olmuyor,turboyu incelediler turboda sorun yok diyorlar.En son gittiğimiz yerde bir conta çatlamış araba su kaçırıyordur ondan hararet yapar felan deyip contayı değiştirdiler ancak olay ondan sonra da tekrarladı.Ayrıca turboyla ilgili sorunlarda arabanın çekişi felan düşermiş arabanın performansında en ufak azalma yok bi teşhis koyamadık yani 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
On 04.09.2017 at 12:05, Mustafa Koç yazdı:

Keçeden mi kaynaklıdır 

Tabii, bahsettiğim izolasyon maddesi o keçe dediğiniz maddedir.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yunus Güzel

Aynı sorun benim aracım da da var çözen oldu mu aceba sorunu 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...