İçeriğe Yönlendir

Asus x53e Laptop CPU Yükseltme

Eren Gökmen

Recommended Posts

Eren Gökmen
(düzenlendi)

Selamlar herkese,

Elimde yukarida yazdigim laptop var. islemcisi intel pentium b950. Ben bu islemciyi yükseltmek istiyorum. cok detayini bilmesemde bildigim kadari ile anakart islemciyi desteklemeli. 

asusun sitesinde x53e modelini bulamadim (driver, bios update vs falan var ama): https://www.asus.com/in/support/Download/3/114/0/12/36/

k53e diye bir seri var o da söyle : https://www.asus.com/us/Laptops/K53E/specifications/

burada yazdiklarina göre chipset ayni ama farkli bir sürü islemcili model var. Simdi sorum su:

Ben burada yazan i7 2670qm veya i5 2410M olani alip taksam olur  mu?

islemcilerin karsilastirmasi linkte. i7 45w digerleri 35w

https://ark.intel.com/compare/55627,53469,52224

Malum yenisi yok ikinci el olarak da sunlari alabilirmiyim. i7 üzerinde cizikler (ya da termal macun kalintisi? ) var:

i7 : https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/intel-i7-2670qm-notebook-200176439/

i5: https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/intel-core-i5-2410m-prozessor-3-mb-cache-bis-zu-2-90-ghz-preis-10-euro-nur-abholung-ist-moeglich-213029259/

Yardimlarini esirgemeyen herkese tesekkürler

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Amaç performans artışı ise SSD hard disk tavsiye ederim eğer  kullanmıyorsan. Laptop çağ atlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Amaç performans artışı ise SSD hard disk tavsiye ederim eğer  kullanmıyorsan. Laptop çağ atlar.

Evet amac performans ama aradigim performans normal gunluk isleri yapabilmek , internette rahatca gezebilmek. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eren bey,

Notebook'un bios'unda tam model adı yazar. Bi bakabilir miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Eren bey,
Notebook'un bios'unda tam model adı yazar. Bi bakabilir miyiz?
Henuz bios update de yapmadim bu aradaff81fa403f4581070a4fb73a10e3fa94.jpg
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Burada ürün kodu yazmıyor, genelde yazması lazım. Bir de altındaki etiketlerin foto'larını rica edebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Windows lisansi kapatirsaniz daha iyi olur
Haklisiniz dikkat etmemisim. Tesekkurler
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

MB version'dan K53E olduğunu görüyoruz. Sürücü vs aratırken de böyle aratmanız gerekiyor.

Paylaştığınız linkteki gibi en yüksek Intel® Core™ i7 2670QM/2630QM Processor  kodlu işlemciyi kullanabilirsiniz. Çok performanslı bir işlemcidir. Tavsiyem, diskinizi de mutlaka SSD ile değiştirmenizdir. Peşinden Windows 10 1703 güncellemesi veya temiz yüklemesi -ki tavsiyem temiz kurulumdur- alet canavar gibi olacaktır.

Bios güncellemenizi varolan işletim sisteminizle yapmanızı öneririm. Sonrasında Windows 10 büyük ihtimalle tüm sürücülerinizi tanıyacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bu arada en sonuncu bios dosyasini yuklesem, onceki guncellemeler de ona dahil midir?

MB version'dan K53E olduğunu görüyoruz. Sürücü vs aratırken de böyle aratmanız gerekiyor.

Paylaştığınız linkteki gibi en yüksek Intel[emoji768] Core[emoji769] i7 2670QM/2630QM Processor  kodlu işlemciyi kullanabilirsiniz. Çok performanslı bir işlemcidir. Tavsiyem, diskinizi de mutlaka SSD ile değiştirmenizdir. Peşinden Windows 10 1703 güncellemesi veya temiz yüklemesi -ki tavsiyem temiz kurulumdur- alet canavar gibi olacaktır.

Bios güncellemenizi varolan işletim sisteminizle yapmanızı öneririm. Sonrasında Windows 10 büyük ihtimalle tüm sürücülerinizi tanıyacaktır.
Bu super oldu. Pazarlikla 30-40 euroya islemciyi alirim. Ssd alsam ne kadarlik bir ssd isimi gorur. Sadece windows icin mi gerekli ssd?
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Dairede kullandığım PC 17 20 saniye de açılıyor iken SSD disk sonrası 8 9 saniye oldu açılışı. Kesinlikle ssd

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
28 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Bu arada en sonuncu bios dosyasini yuklesem, onceki guncellemeler de ona dahil midir?

Bu super oldu. Pazarlikla 30-40 euroya islemciyi alirim. Ssd alsam ne kadarlik bir ssd isimi gorur. Sadece windows icin mi gerekli ssd?

En son BIOS yeterlidir.

SSD tamamen sizin ihtiyacınıza göre lazım. Şu an minimum 120GB'lar olmalı. Samsung 850 EVO serisi en hızlı SSD'lerdendir. Başka modellere bakmamanızı öneririm.

40EU'ya bulursanız kaçırmayın. TR'de çok pahalı.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-intel-core-i7-2670qm-sr02n-islemci-6m-onbellek-2.2-3.1-ghz-462771707/detay

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
En son BIOS yeterlidir.
SSD tamamen sizin ihtiyacınıza göre lazım. Şu an minimum 120GB'lar olmalı. Samsung 850 EVO serisi en hızlı SSD'lerdendir. Başka modellere bakmamanızı öneririm.
40EU'ya bulursanız kaçırmayın. TR'de çok pahalı.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-intel-core-i7-2670qm-sr02n-islemci-6m-onbellek-2.2-3.1-ghz-462771707/detay
Tesekkurler vakit ayirdiginiz icin. Laptopu söktüm az önce. Yarin da kismetse islemciyi alacagim. Normalde ebayde falan fiyati 70-80€ ve uzerinde.
Vaktiniz varsa bir sorum daha olacak. Almam gereken termal macunun özellikleri nasil olmali?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tesekkurler vakit ayirdiginiz icin. Laptopu söktüm az önce. Yarin da kismetse islemciyi alacagim. Normalde ebayde falan fiyati 70-80€ ve uzerinde.
Vaktiniz varsa bir sorum daha olacak. Almam gereken termal macunun özellikleri nasil olmali?
Herhangi bi termal macun is gorur. Yeter ki tanidik marka olsun.
Sokmusken fan temizliğini de atlamayın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Herhangi bi termal macun is gorur. Yeter ki tanidik marka olsun.
Sokmusken fan temizliğini de atlamayın.
Fani temizledim. Yarin bir de kontak spreyle temizleyecegim. Sadece siyah bant gibi birsey vardi üzerinde o yirtildi biraz. Sorun olmaz sanirim. Bir de umarim geri toplarken vida arttirmam[emoji23] asus sagolsun en gizli yere koymus islemciyi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Fani temizledim. Yarin bir de kontak spreyle temizleyecegim. Sadece siyah bant gibi birsey vardi üzerinde o yirtildi biraz. Sorun olmaz sanirim. Bir de umarim geri toplarken vida arttirmamemoji23.png asus sagolsun en gizli yere koymus islemciyi

Kontak spreyi sadece fan bıcakları gövdeden ayrılabiliyorsa göbeğe sıkın. Aksi halde kullanmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Kontak spreyi sadece fan bıcakları gövdeden ayrılabiliyorsa göbeğe sıkın. Aksi halde kullanmayın.

tamam o zaman kontak spreye hic bulasmayayim. yukarida verdigim i7 alinir gibi duruyor degil mi? adam calisiyor demis ama...

35€ ya anlastik bu arada

https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/intel-i7-2670qm-notebook-200176439/

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Güzel bir çalışma olmuş. Önümüzdeki dönemde benim de hanımın dizüstü bilgisayarına bu türlü bir ayar çekmem şart. Hali hazırda AutoCAD çalışılmakta olan bir adet HP Pavillion dv6-1140et var elimizde. Bu "arkadaşı" günümüz bilgisayar ligine çıkarmak için ne gibi önerileriniz olur @Sani Gerşon?  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
17 dakika önce, Barış Göktürk yazdı:

Güzel bir çalışma olmuş. Önümüzdeki dönemde benim de hanımın dizüstü bilgisayarına bu türlü bir ayar çekmem şart. Hali hazırda AutoCAD çalışılmakta olan bir adet HP Pavillion dv6-1140et var elimizde. Bu "arkadaşı" günümüz bilgisayar ligine çıkarmak için ne gibi önerileriniz olur @Sani Gerşon?  

P8600 işlemci ve Radeon HD4650 ekran kartı görüyorum. RAm'iniz kaç GB?

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ram'inizi 8GB a yükseltip SSD ile roket hızına erişebilrsiniz :)

İyiymiş... Sadece iki kalemse ben bu işe davranırım=)

Anakart ve işlemci iyi demek oluyor bu sanırım. 

Şu halde RAM ve SSD için tavsiye alabilir miyim?

Yeri gelmişken bilgisayarın pili ve adaptörü de size ömürdü. N11 üzerinden bir tane yan sanayi pil ve adaptör edindik ama 6 ay anca götürdü bizi. Bunlar için de varsa ürün/firma tavsiyesi; onları da alabilirim=)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...