İçeriğe Yönlendir

Asus x53e Laptop CPU Yükseltme

Eren Gökmen

Recommended Posts

Eren Gökmen

simdi de desktopa el atmaya karar verdim :) alirken sifir ürüne 1 sene garantisi vardi sadece ve cok dusundurmustu bu beni. yanlis hatirlamiyorsam 2010 da aldim bilgisayari :) emachines el1800 slim tower bir model. islemcisi e5400. 3gb ram. gfroce 310 ekran karti var. güc kaynagi yanlis hatirlamiyorsam 220W

anakarti el1850 diye gösteriyordu bios updateten sonra acer aspire x1900 olarak geciyor. tam emin olamadim ama galiba bu anakart icin en iyi islemci e8600. belki q serileride uyuyor olabilir ama emin olamadim.

bu anakarta uygun donanimi hangi siteden arastirabilirim? genelde buldugum sitelerde anakarti bulamiyorum. Baska sekilde mi arastirmak lazim?

sistem seri numarasinin ilk 10 hanesi: 92D7M7GVCN

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

simdi de desktopa el atmaya karar verdim :) alirken sifir ürüne 1 sene garantisi vardi sadece ve cok dusundurmustu bu beni. yanlis hatirlamiyorsam 2010 da aldim bilgisayari :) emachines el1800 slim tower bir model. islemcisi e5400. 3gb ram. gfroce 310 ekran karti var. güc kaynagi yanlis hatirlamiyorsam 220W

anakarti el1850 diye gösteriyordu bios updateten sonra acer aspire x1900 olarak geciyor. tam emin olamadim ama galiba bu anakart icin en iyi islemci e8600. belki q serileride uyuyor olabilir ama emin olamadim.

bu anakarta uygun donanimi hangi siteden arastirabilirim? genelde buldugum sitelerde anakarti bulamiyorum. Baska sekilde mi arastirmak lazim?

sistem seri numarasinin ilk 10 hanesi: 92D7M7GVCN

emachines Acer'ın alt markasıdır. Gördüğüm kadarı ile anakart G41 chipset'ini kullanıyor ve chipset'in cpu desteği aşağıdaki gibi.

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/G41_Express.html

Burada Q serisi olarak intel'in çok güçlü işlemcileri mevcut.

Q9450 - EU80569PJ067N / BX80569Q9450 / BXC80569Q9450

Q9450, 2.66 GHz, FSB 1333 MHz, L2 12 MB  

Q9550 - AT80569PJ073N / EU80569PJ073N / BX80569Q9550 / BXC80569Q9550

Q9550, 2.83 GHz, FSB 1333 MHz, L2 12 MB  

Q9550S - AT80569AJ073N / BX80569Q9550S

Q9550S, 2.83 GHz, FSB 1333 MHz, L2 12 MB  

Q9650 - AT80569PJ080N / BX80569Q9650 / BXC80569Q9650

Q9650, 3 GHz, FSB 1333 MHz, L2 12 MB

Bu 4 işlemci en kuvvetlisi. Ancak anakart model bi anakart olduğundan CPU SUPPORT LIST mevcut değil. Sadece chipset'e bakarak cevap yazabiliyorum.

Ram olarak ise 2x2GB DDR3 1333mhz ram desteği (toplam 4GB) gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Tesekkurler. Bende aynen bu yoldan gittim. anakarti bulamayinca chipsetten q serisini buldum. ama emin olamadim

ram konusunda da bir karisiklik var. 4gb destekliyor gibi görünüyor ama unbuffered 8gb destekliyor diyorlar (unbuffered farki nedir bilmiyorum bu arada)

anakartin üzerinde g41t-ad v1.0.. yaziyor. hemen altinda 15-r22-011091 yaziyor. bilmiyorum bir anlam ifade eder mi?

asagidaki adreste de bir seyler bulmuslar ama q serisinden bahsedilmiyor.

userbenchmarkda ise kullanilmis en güclü islemci e8400

http://community.acer.com/t5/Aspire-Desktops/I-want-upgrade-my-Acer-Aspire-X1900/td-p/486744

http://www.userbenchmark.com/System/ACER-Aspire-X1900/8858

bu arada e serisi islemciler 65w, q lar 95w. Diyelim q serisi taktim ve calisiyor, güc kaynagini veya sogutucu fani degistirmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Avusturya'da işlemci fiyatları nedir? Yani yine 20-30$ seviyelerinde ise bi alıp denenebilir.

PSU her türlü değişecek. O değerler çok düşük. Üstüne ekran kartı da koyabiliriz ama önce işlemciye karar vermekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
32 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Avusturya'da işlemci fiyatları nedir? Yani yine 20-30$ seviyelerinde ise bi alıp denenebilir.

PSU her türlü değişecek. O değerler çok düşük. Üstüne ekran kartı da koyabiliriz ama önce işlemciye karar vermekte fayda var.

sifiri yok tabi. ikinci el bakiyorum e8600 var mesela 7€ (eski performansi düsük islemci sonucta ama benimkinden 1.5 kat fazla benchmark skoruna sahip)

q9650 su anda 70€ya var. 9550: 50€ + kargo. pazarlik payi vardir tabi ki ama calismazsa elimde kalir.

q9550s piyasada yok ama olsa iyi olurdu 65w cünkü.

aslinda e5400 islem olarak cok kötü degil o nedenle e8600 benim isimi görür gibi. yine de cok ucuza bir q denk gelirse onu da alir takarim.

ram alacagim her halükarda. ekran karti da degisse fena olmaz aslinda ama o zaman bir de psu cikacak basima. onu bulmasi zor. kücük kasa cünkü ve psu nun hemen üzerinde cpu fani var

zaten asil hedefim ssd. 500gb ve 1tb 850 evo icin pusudayim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Eren Gökmen

Bugun laptopa samsung evo 860 taktim. Gercekten soylenildigi kadar varmis. Gerci henuz pek bir sey yuklu degil icinde ama hdd ile ozellikle ilk acilista baya bir kasiyordu (task managerde %100 yukte oldugu goruluyordu zaten)

Simdi baya bir hizlandi. Keske ekran kartida takabilsem oyun bile oynardim :)

Ssd ile ilgili aklima takilan birkac sey var

Windows yukleme sirasinda diski ikiye bolme secenegi cikmadi veya ben gozden kacirdim. Sonucta diski bolemedim ama internette ssdlerin bolunmesi pek tavsiye edilmiyor diyorlar. Bundan pek emin olamadim. Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?

Samsung magician programi indirdim updateleri falan yaptim. Guzel programa benziyor. Daha kurcalayacagim. Bu program icinde "rapid" diye bir kisim var. Normal hiz 500 civari iken bu secenegi acinca 2200 gibi bir hiza cikti. Bu rapid mod uzun vadede ömürden yer mi?

@Sani Gerşon

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Hayırlı olsun disk. Herkese diyoruz SSD candır :)

SSD'de bölmemeniz daha iyi. Magician'daki rapid mod çok başarılı. Kullanmanız faydanıza :good1:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Samsung magician programi

o programda ayar vs. var, mıncıklama sonrası hızı 2 ye katlayabiliyor bile :f1:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

o programda ayar vs. var, mıncıklama sonrası hızı 2 ye katlayabiliyor bile :f1:

Rapid modu dedigim gibi 4e katliyor. Ömrüne etki eder belki diye dusunmustum ben. Aklima takilan soru madem bu modda daha hizli calisiyor, neden varsayilan bir  ayar degil. Rapid mod ne yapiyor da ssd hizlaniyor.  Daha cok guc mu cekiyor acaba. Daha minciklayacagim programi bakalim :)

ama ayar acik degilken bile cok iyi. Mesela bir word dosyasinin ilk acilisi biraz suruyordu. İslemci degisimi ve ram takviyesi sonrasi iyilesmisti. Simdi ise basar basmaz aciliyor

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Merhaba,
Hayırlı olsun disk. Herkese diyoruz SSD candır [emoji4]

SSD'de bölmemeniz daha iyi. Magician'daki rapid mod çok başarılı. Kullanmanız faydanıza :good1:
Sani bey ssd olarak öneriniz marka nedir? ayrıca pc 7 senelik galiba çok hızlı ssd de desteklemez. en yüksek yazma okuma hızını nerden nasıl öğrenebilirim? ona göre ssd almak lazım galiba
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Tahir Ak yazdı:
12 saat önce, Sani Gerşon yazdı:
Merhaba,
Hayırlı olsun disk. Herkese diyoruz SSD candır emoji4.png

Sani bey ssd olarak öneriniz marka nedir? ayrıca pc 7 senelik galiba çok hızlı ssd de desteklemez. en yüksek yazma okuma hızını nerden nasıl öğrenebilirim? ona göre ssd almak lazım galiba

PC'nizin özelliklerini (Marka ise marka modelini, yoksa anakart marka modelini) söylerseniz yardımcı olabilirim.

Ben 8 senelik pc'mde kullanıyorum SSD :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Benim laptop da 7 senelik falan. Yeniden dogdu resmen. Yenisini mi alsam diye dusundum ama cok pahali geldi. İslemci degistirdim, ram ekledim, ssd taktim, yeni pil aldim. Boyle 8-9 kat daha ucuza gelmis oldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
PC'nizin özelliklerini (Marka ise marka modelini, yoksa anakart marka modelini) söylerseniz yardımcı olabilirim.
Ben 8 senelik pc'mde kullanıyorum SSD [emoji4]
ilginiz için teşekkür ederim bilgileri edinince buradan yazarım. sağolun
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bu sanırım ara model. Notebook'un altındaki etiketin foto'sunu bi alabilir miyim? Gördüğüm kadarı ile zaten performanslı bi cihaz ama bi emin olayım.
Bu galiba üstat baya silinmiş. sildiğim yer seri numaralı gibi geldi ondan sildim lazımsa silinmemiş fotoğrafı ekleyebilirim.
win10 yükseltmesi ile pek randıman alamadım acaba hdd mi eskimeye başladı bilemedim ec8c718f0bc86bd58dda78ddbd4633a9.jpg
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gördüğüm kadarı ile T9600 işlemci var ama hala emin olamıyorum zira asus bu ürüne ayrı bi bilgi sayfası yapmamış. Eski modellerde karşılaşılan bir durum bu.

Bilgisayarım --> sağ tuş ile, özellikler sekmesine tıklayıp çıkan pencereyi paylaşabilir misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Gördüğüm kadarı ile T9600 işlemci var ama hala emin olamıyorum zira asus bu ürüne ayrı bi bilgi sayfası yapmamış. Eski modellerde karşılaşılan bir durum bu.

Bilgisayarım --> sağ tuş ile, özellikler sekmesine tıklayıp çıkan pencereyi paylaşabilir misiniz?

işlemcisi ile ilgili resim ekledim hocam 7356733c994f80503799b4e66815bf69.jpgbfb8463c0c7cca5a688dcdf6a6b32d7b.jpg

hard disk ismi Hitachi HTS543232L9A300 ATA

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Gerek yok zira işlemciniz o dönemin en iyi işlemcilerinden biri. 3GB RAM'iniz var, bunu 2+2 ile 4 yapabilirsiniz.

Samsung 860evo ssd ile sistemi canlandırır, windows10 64bit ile de uçurursunuz.

Dip not: İşletim sisteminiz 32bit olduğundan sistemde 4GB ram de olabilir ama işletim sisteminde göremiyor olabiliriz. Alt kapağı açabilirseniz beraber bakabiliriz.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Gerek yok zira işlemciniz o dönemin en iyi işlemcilerinden biri. 3GB RAM'iniz var, bunu 2+2 ile 4 yapabilirsiniz.

Samsung 860evo ssd ile sistemi canlandırır, windows10 64bit ile de uçurursunuz.

Dip not: İşletim sisteminiz 32bit olduğundan sistemde 4GB ram de olabilir ama işletim sisteminde göremiyor olabiliriz. Alt kapağı açabilirseniz beraber bakabiliriz.

teşekkürler 32 bit sistemi 64 bit yapsak temiz kurulum + ssd iş görür mü dersiniz?

ram konusunda daha önce bakmıştım 3gb ram var içini temizlemek için açmıştım. 250gb samsung ssd +win10 temiz kurulum ile kendini gelir yani sizin dediklerinizden bunu çıkardım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
teşekkürler 32 bit sistemi 64 bit yapsak temiz kurulum + ssd iş görür mü dersiniz?ram konusunda daha önce bakmıştım 3gb ram var içini temizlemek için açmıştım. 250gb samsung ssd +win10 temiz kurulum ile kendini gelir yani sizin dediklerinizden bunu çıkardım

Windows 10 için 4 ram sahane olur ama 3 te iyidir :) Ssd sart :good1:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...