İçeriğe Yönlendir

Şehir Değiştirdikten Sonra Plaka Değişikliği

Ali Uymaz

Recommended Posts

Ali Uymaz
(düzenlendi)

Daha once Şanlıurfa da gorev yaparken 63 plaka bir araca sahiptim. Atamam memleketime yapildiktan sonra plakami degistirmek istedim ama alim satim yapmak istemedim benim durumumda olanlar için yapilacak is ve islemleri listeleyeyim ihtiyaci olanlar kullansin istedim adresi degistirdikten sonra 30 gun icinde yapiliyormus.

1.ilk olarak ikametgahinizi tasiyosunuz. 2Tasidiktan sonra ikametgah belgenizi (nufus kayit belgenizi) aliyosunuz

3 Mal Müdürlüğü ne dilekce ile basvurup ekine ruhsat fotokopisi kimlik fotokopisi  ekleyerek borcu yoktur kagidi aliyosunuz

4 soforler odasina giderek ek 1 belgesi (2adet alip),tescil dosyası alip trafik takipcilerinde doldurtuyorsunuz.

5 plakalarinizi sokup diger aldiginiz evraklarla beraber trafik tescil subesine goturup 90 tl karsiliginda plaka değişikliğiniz gerceklesiyor

6 Trafik tescilden aldığınız evrakla soforler odasina gidip 50 tl karşılığı yeni plakanizi bastırıp araca takiyosunuz

7 sigortacinizi arayip plaka değişikliği yaptiginizi sigorta, kasko icin zeyilname duzenlemesini istiyorsunuz.

Toplam yapilan masraf 

12 tl soforler odasi ek 1 dosya ucreti

10 tl trafik takipcisi ek 1 doldurma ucreti

90 tl ruhsat sayfasi degisim ucreti

50 tl plaka basim ucreti

162 tl toplam ucret arti yarim gun emek 

Hayirli ugurlu olsun plakaniz. Umarim konuyu dogru yere acmisimdir 

Teşekkürler

tarihinde Ali Uymaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok güzel bir bilgi.
Teşekkürler. Öğrenmiş olduk.

Ben teşekkür ederim aynen öğrenmiş olduk :-)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Peki bu işlemi ikametgah değişikliği olmadan yapmak mümkünmü?

Örnek olarak istanbuldan araç aldık uğraşmamak veya başka nedenlerle alım satım esnasında plakayı değiştirmedik 3-5 ay sonra plakayı sevmedik ikametgah ettiğimiz yerin plakasını almak mümkünmü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
5 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Örnek olarak istanbuldan araç aldık uğraşmamak veya başka nedenlerle alım satım esnasında plakayı değiştirmedik 3-5 ay sonra plakayı sevmedik ikametgah ettiğimiz yerin plakasını almak mümkünmü?

değil ama kapı numaranızı bile değiştirseniz plakanızı değiştirebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Bir saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Ikametgahtan sonra bir ay şartı olduguna gore sanırım yok arkadaş da ayni cevabi vermiş bana oncelik ikametgah bilgisi verildu

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

2 saat önce, Mehmet Cihat yazdı:

değil ama kapı numaranızı bile değiştirseniz plakanızı değiştirebilirsiniz

Mehmet beyin de dediği gibi sonuçta ikametgah değiştirmiş oluyorsunuz kapı no bile değişmiş olsa bu durumda bence mümkündür.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
(düzenlendi)

aracımda başka bir ilin plakası var şu an. satın alırken plaka değişmesin diye notere belirtmiştim. şimdi değiştirmek istiyorum. yaşadığım şehrin plakasına göre yeni plaka almam mümkün mü? mümkün ise geçmişe ait muayene kayıtları, aracın plaka sorgulaması vs. bu işlemden nasıl etkilenir? 

tarihinde Coşku Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Faydalı paylaşım için çok sağolun elinize sağlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
aracımda başka bir ilin plakası var şu an. satın alırken plaka değişmesin diye notere belirtmiştim. şimdi değiştirmek istiyorum. yaşadığım şehrin plakasına göre yeni plaka almam mümkün mü? mümkün ise geçmişe ait muayene kayıtları, aracın plaka sorgulaması vs. bu işlemden nasıl etkilenir? 

Plakayı değiştirebilir misin. Bilmiyorum. Ancak
Plaka değişikliği hiç bişeyi etkilemeyecek. Çünkü onlar şasi no ile ilişkilenmiş durumda.
Yeni plaka takınca yeni plaka ile şasi no bir birine bağlanacak tekrar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
10 saat önce, Coşku Mert yazdı:

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

Satin aldiktan sonraki surecte ikametgahiniz degistikten sonra plaka değişikliği hakkiniz oluyor  bu sure bir ayla sinirli ayni il ilcede ikametgahin degismesi yeterli olur mu bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bende plaka değişim ücreti kaldırıldı diye bir bilgi almıştım, o nedenle heveslenmiştim ama neyse artık :)

2 saat önce, Ali Uymaz yazdı:

Satin aldiktan sonraki surecte ikametgahiniz degistikten sonra plaka değişikliği hakkiniz oluyor  bu sure bir ayla sinirli ayni il ilcede ikametgahin degismesi yeterli olur mu bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
10 saat önce, Coşku Mert yazdı:

bende plaka değişim ücreti kaldırıldı diye bir bilgi almıştım, o nedenle heveslenmiştim ama neyse artık :)

Ruhsat artik tek sayfaya düştü bunu demek istemiş olabilirler :-)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...