İçeriğe Yönlendir

Kural İhlalini Online Şikayet Hakkında

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler dostlar,

Çevremizde gördüğümüz trafik kural ihlallerini online olarak ihbar edebileceğimiz yerler var mıdır? İnsanların sadece kendini düşünerek kural ihlali yapması her geçen gün canımı daha çok sıkıyor, en azından şikayet edeyim, cezasını ödesinler(Hukukun işlediğine inanmak istereyerek açıyorum konuyu).

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İhbar hattı var ama cezai uygulaması yok zira olayın polisin gözü önünde olmuş olması gerekiyor.

Misal, hatalı park var ve siz foto çekip atıyorsunuz. Ancak polis ekibi yönlendirecekler ve ekip gelince araç hala orada ise o zaman ceza uygulanıyor.

Keza, emniyet şeridi uygulaması, ışıklardan geçme vs tümünde böyle.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Keza, emniyet şeridi uygulaması, ışıklardan geçme vs tümünde böyle.

Polis gelene kadar kırmızı yanık mı kalıyormuş acaba(sözüm sana değil elbet).

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
49 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Polis gelene kadar kırmızı yanık mı kalıyormuş acaba(sözüm sana değil elbet).

Art niyet kullanımı olabilir diye böyle uygulanıyormuş

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Mesela yolu kapatan bu kişiler için nasıl bir art niyet olabilir veya emniyet şeridine girip sağdan burun sokanlar için. Bunun gibi çok var. Hatta facebookta sığır avcısı diye bir sayfada zaman zaman paylaşılıyor.b0afef27eed1c3947d9aa790afeb9175.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Askerlik gibi düşünüceksiniz, mantık aramak yok :)

Evimin oradaki cadde bi gidiş bi geliş bi de park sırasına sahip. Ancak her noktaya park edilemiyor, yasak yerler de var. 3 şerit yolda sabah trafiğinde çekici gelip park yasağı yapan arabayı çekip niye trafiği kilitler mesela? Nasıl bi niyet olabilir...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
(düzenlendi)

Köksal Bey inanın bir sürü insan aynı şeylerden şikayetçi. Dediğinize katılıyorum ama kimse şikayet yoluna gitmiyor, halbuki her kes şikayetçi olsa bu kadar rahat kural ihlali yapmak mümkün olmaz. İnsan bir müddet sonra bu tarz insanların rahatlık ve vurdum duymazlıklarından ciddi şekilde rahatsız olmaya başlıyor. Fahri trafik müfettişlikleri var. Belli kuralları var. En iyisi ona başvurmak. Benim vaktim olsa kesinlikle yapacağım. Bazen bisikletle giderken hatalı park falan görünce ben sivil memurum diyorum, fotoğrafını falan çekiyorum tırsıyorlar. :)

https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx Bu şekilde bir ihbar hattı da var aslında. Ben bir kaç kez fotoğraflayıp ihbarda bulundum ama akibeti ne oldu bilmiyorum.

Bu arada SIĞIR AVCISI çok iyiymiş. Sesli güldüm :) 

tarihinde Cem Dilmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Bir zamanlar whatsapp ihbar hattı vardı... Keşke gerekli çalışmaları yapıp tekrar getirseler.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
19 dakika önce, Ömer Çayırtepe yazdı:

Bir zamanlar whatsapp ihbar hattı vardı... Keşke gerekli çalışmaları yapıp tekrar getirseler.

Aklıma geldi dün ekledim ama numara kapalı galiba, çıkmadı sohbet sayfası.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aklıma geldi dün ekledim ama numara kapalı galiba, çıkmadı sohbet sayfası.

Yasal olarak bir altyapısı olmadığı için cezalara itiraz edip iptal ettirenler oldu. Bundan sonra da kapandı diye biliyorum. Ama çok güzel uygulamaydı bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Trafikte her hata cezalandırılsa nefes alamayız. Sizin hata sandığınız şey aslında kurallara uygun bir davranış olabilir. Bu sistemin başındaki memurun yerine koyun kendinizi, sollama yaparken gece ise selektör gündüz ise korna ile geçilen aracın uyarılması gerekiyor mesela, kim yapıyor bunu.. :D

Ayrıca bizler bilirkişi veya cezalandırma yetkisi olan bireyler değiliz, cezayı devletin ilgili kurumları ilgli memurları keser, ben hapis cezası şart derim hakim denetimli serbestlik verir gibi.. Ankarada yayın yapan Radyo Trafik isimli bir radyo kanalı var, sabah akşam trafikle ilgili gönüllü muhabirler aracılığı ile trafiğe çözüm üretmeye çalışıyorlar ancak bir kaza ihbarı yapıyor gönüllü muhabir, aynen ifade şu, sürücüler inmiş anlaşmaya çalışıyorlar. Spikerde sürekli tekrar etmeye başlıyor sürücüler anlaşırsa araçları çekecekler diye. Anlaşma nedir yahu, tutanak yazacaksınız. Anlaşmadan kasıt bunlar sürücünün birisi suçu üstlenecek tutanak doldurulacak iş bitecek sanıyorlar. Anlaşma olsa olsa tutanak doldurmaya anlaşma olur ki çoğu sürücünün ya yanında tutanak yok ya da kocasını, sigortacısını, arkadaşını, köylüsünü, komşusunu ustasını veya trafik polisini beklemeyi tercih ediyor. Gel sen bu insanlara hata görürseniz bana ihbar edin de, komşusuna kızar ihbar ederler.. :D

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Örnek; Kayseri Emniyet whatsapp hattını kapattı.

Trafik şubeye gittiğimde birisi geldi, ceza yemiş kontrol edilmesini istedi. Hem whatsapp hattından gönderilen görüntü ile hem olay yerindeki polis tarafından ceza yazıldığını öğrendi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Önceden EGM nin ihbar sayfasına videolu şekilde ihbar ettiklerim oldu ama akibeti nedir bilmiyorum.

Yalnız @Serkan Toker abiye katılmıyorum. Rahat nefes almamız için buna ihtiyacımız var. Örnek olarakçok basit sinyal basit kazaları önler. Bunu çoğu sürücü kullanmaz. orada sinyal kolu mu varmış diyenlerle de karşılaşabilirsiniz :) Yeni başıma geldi. Döner kavşağa gireceğim döner kavşakta sinyal vermeden U dönüşü yapan bir sığırla burun buruna çarpışacaktık. Teknik olarak haklı olan o ama ben onun sinyaline  güvendiğim için bende kavşağa girdim

Bizim hata sandığımız şey bariz kabak gibi hataysa buna da sanmak demeyelim abi :)

Cezalandırma yetkisi bize ait değil ama şikayet etme yetkimiz de olsun canım :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
37 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Yalnız @Serkan Toker abiye katılmıyorum. Rahat nefes almamız için buna ihtiyacımız var. Örnek olarakçok basit sinyal basit kazaları önler. Bunu çoğu sürücü kullanmaz. orada sinyal kolu mu varmış diyenlerle de karşılaşabilirsiniz :) Yeni başıma geldi. Döner kavşağa gireceğim döner kavşakta sinyal vermeden U dönüşü yapan bir sığırla burun buruna çarpışacaktık. Teknik olarak haklı olan o ama ben onun sinyaline  güvendiğim için bende kavşağa girdim

Bizim hata sandığımız şey bariz kabak gibi hataysa buna da sanmak demeyelim abi :)

Cezalandırma yetkisi bize ait değil ama şikayet etme yetkimiz de olsun canım :)

Bence de sanmak demeyelim ancak kuralları dört dörtlük bilen var mı ? Senin dediğin sistemde ehliyet sınavından 100 tam puanla geçmek lazım. Bu trafikte 30 yıl önce ehliyet alıp bir daha araba kullanmayan sonra aniden araba alan

ve trafiğe çıkanlar var. Ömrü direksiyonda geçmiş tepe üstüne yaklaşırken sola sinyal verip bana beni geçebilirsin diyen ağır vasıta sürücüleri var. Sollama yasağı var ama ben görüyorum sen çık diyorlar yani. Ben kendi hayatımı ve yolcuların hayatını oraya bağlayacağım güya.. :) Çok hızlı geldi tahmin edemedim mekanın cennet olsun diyebilme ihtimalini düşünmüyor yani.. ;) Senin iyi sürücü olman için kavşağa sinyalsiz giren kural tanımazın bir sonraki hareketini tahmin etmen, tedbir alman gerekiyor. Yine de kaçınılmaz olan kazayı yaptığında o sürücü yine inkar etme potansiyeline sahip olacak her zaman ama adı üzerinde kaza olacak..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şikayet etsek ne olacak ki..Çoğu olay trafik polisi önünde oluyor onlar bile ses etmiyorlar. Cep telefonuyla adam konuşuyor bi önümde ki araçta ,yanımızda da polis var bir şey demiyor. Bir kaç defa bu benzer olaya böyle denk geldim.. En sonunda polise söylemeye karar verdim ,dedim şu giden araç telefonla konuşuyor.. Kapatır o şimdi dedi :) güler misin ağlar mısın ..

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Şikayet edecek bir kanal olmadığı gibi kendisine şikayet edilecek bir makam da yok maalesef. Edremit'te adamın biri sürekli köşelere park ediyor aradım 155i hatalı park var trafik kilit diyorum bana sabit numara veriyor burayı ara diyor. O numarayı arıyorum açan yok. Edremit'teki şahinlerin yarısından çoğu park lambası+sis lambası (o da ya sapsarı ya da laciverte yakın mavi) ve soba borusu kadar egzostla dolaşıyor polis denk geldiğinde şahin sürücüsü utanıp sıkılacağına polis kafasını çeviriyor. Minibüsler de sürekli sislerle taşımacılık yapıyor şaka gibi resmen. Kısacası düzeltilebilecek, iyileştirilebilecek bir sistem yok artık tam bir kaos ortamı. Durum bundan ibaret.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...